Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #541  
Vechi 02.02.2017, 21:33:41
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
epistola catre TIT A SF.AP PAVEL
10. De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te,
11. Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit.
Adica dupa tine minte si apostolul PAVEL si ceilalti apostoli ,ORI EI N-AU STIUT CE VA VENI PESTE LUME ,AU STIUT PRIN DUHUL SFINT,caci sf,ap PAVEL A SPUS CA TAINA FARADELEGII SE SI LUCREAZA,adica de atunci diavolul a inceput sa-sdi tese itele sale si asta se vede din atitea prigoniri pe care le-au indurat cei care prin singele lor au salvat ortodoxia.
nu, tu minti! este ceva nedemn sa te folosesti de spusele sfintilor in interes personal, cred ca este chiar o definitie buna a ereziei asta. pentru ca tu chiar asta faci. te folosesti de ceea ce spunea apostolul pavel despre ereticii si necredinciosii de atunci.

acelasi lucru il faci cand te folosesti de canonul apostolic 45:
CANONUL 45 apostolic (OPRIREA COMUNIUNII CU ERETICII)

"Episcopul sau presbiterul sau diaconul, daca numai s-a rugat împreuna cu ereticii, sa se afuriseasca; iar daca le-a permis acestora sa savârseasca ceva ca clerici (sa savârseasca cele sfinte), sa se cateriseasca."
Reply With Quote
  #542  
Vechi 02.02.2017, 23:10:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si se ignora grosier canoane cum ar fi:

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

CANONUL 39 apostolic (ASCULTAREA CLERULUI DE EPISCOPI)

Presbiterii si diaconii sa nu savârseasca nimic fara încuviintarea episcopului, caci acesta este cel caruia i s-a încredintat poporul Domnului si acela de Ia care se va cere socoteala pentru sufletele lor.

(38, 40, 41 ap.; 12 sin. Vil ce; 57 Laod.; 6, 7, 33 Cartag.)


CANONUL 55 apostolic (PEDEPSIREA PENTRU DEFAIMAREA EPISCOPULUI)

Daca vreun cleric ar ocara pe episcop, sa se cateriseasca; pentru ca pe mai-marele poporului tau nu-l vei grai de rau" (Fapte 23, 5)

(31, 39 ap.; 8 sin. IVec; 34 Trul.; 58 Laod.; 7 Cartag.)

http://candela.my1.ru/load/canoanele...olice/5-1-0-36
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #543  
Vechi 03.02.2017, 00:09:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Readuc in atentie petitia:


https://www.petitieonline.com/cerem_..._ortodoxa#sign
Reply With Quote
  #544  
Vechi 03.02.2017, 09:45:29
nouneim nouneim is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.02.2017
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Antonia,scuză-mă!În acea petiț›ie scrie :"a îngăduit căsătoriile religioase mixte între ortodocși și cei de alte confesiuni, căsătorii interzise de canoanele ortodoxe."Eu am citit documentele oficiale ale Sinodului ci din contră am observat că se opune unei astfel de practici.

Citez din "Sfânta Taină a Cununiei ș™i impedimentele la aceasta (Document oficial)":

5.Cu privire la căsătoriile mixte între ortodocș™i ș™i ne-ortodocș™i sau ne-creș™tini, s-a hotărât:
i. Căsătoria între ortodocș™i ș™i ne-ortodocș™i este interzisă conform acriviei canonice (canonul 72 al Sinodului Quinisext).
iii. Căsătoria dintre ortodocș™i și ne-creștini este absolut interzisă, potrivit acriviei canonice.

După cum am mai spus,părerea mea este că se exagerează,bine este să ne vedem de mântuirea noastră,iar mai marii noș™trii să se ocupe de astfel de probleme.Mulțumesc!

Ptr cine vrea să citească,Părintele Calistrat de la Mănăstirea Vlădiceni :https://www.facebook.com/pcalistrat/...639299/?type=3

P.S.:De ce imi modifica caracterele [sh],[tz]?Multumesc.

Last edited by nouneim; 03.02.2017 at 10:36:40.
Reply With Quote
  #545  
Vechi 03.02.2017, 15:41:25
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai cine crezi ca e in spatele la papagalii astia? Tot stilistii.

Majoritatea link -urilor de pe aici sunt de pe site -uri stiliste.
Lasa-i bre, ca is buni, ca le-o zice p-aia nasola ecumenistilor si evolutionistilor.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #546  
Vechi 03.02.2017, 16:12:31
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Lasa-i bre, ca is buni, ca le-o zice p-aia nasola ecumenistilor si evolutionistilor.
Tare asta.
Eu sint evolutionist teist.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #547  
Vechi 03.02.2017, 16:59:45
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

https://ortodoxiadreaptacredinta.wor...eftimie-mitra/
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #548  
Vechi 03.02.2017, 17:16:27
nouneim nouneim is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.02.2017
Mesaje: 38
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Foarte bine!
Reply With Quote
  #549  
Vechi 03.02.2017, 18:57:04
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.070
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Tare asta.
Eu sint evolutionist teist.
Cred că si eu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #550  
Vechi 04.02.2017, 12:57:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@nouneim

,,Referitor la subiectul căsătoriilor mixte. În timp ce textul începe în mod ortodox, așa cum încep și celelalte texte (pentru că să știți că aceasta este viclenia ecumeniștilor, ei folosesc întotdeauna un adevăr și o minciună; de aceea și textul despre așa numitele, de către ei, biserici, au început textul foarte ortodox, spunând că Biserica Cea Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolică este Ortodoxia) și cu toate acestea, apoi spun că: „noi totuși, le recunoaștem și pe celelalte ca fiind biserici”. La fel au făcut și în problema căsătoriei. Cu toate că se menționează că sunt interzise căsătoriile mixte și menționează Canonul al 72-lea al Sinodului I-II Trulan și spun că este un Canon Pastoral și nu unul dogmatic, (n-ar fi nici unul pastoral, ci unul care pune în practică hotărâri dogmatice) de fapt Canonul este anulat, batjocorit.
Acest canon, al 72-lea, ne spune următorul lucru: că nu sunt permise căsătoriile mixte și dacă ele au loc trebuie să fie anulate, trebuie să fie desfăcute. Pentru că nu poate să se unească lupul cu mielul și nu poate partea lui Hristos să fie… să se unească cu partea păcătoșilor. Însă tema căsătoriei are legătură directă cu recunoașterea ereziilor ca biserici. Nu a fost întâmplător faptul că au pus în discuție și tema căsătoriilor mixte și cea a postului. De îndată ce, sau de vreme ce, are loc recunoașterea ereziilor ca biserici, atunci ereticilor care sunt considerați astfel membrii ai bisericii nu putem să le interzicem să se căsătorească ortodox. De aceea hotărârea sinodului spune că lăsăm fiecare Biserică autocefală, în funcție de iconomia și de discernământul ei, să permită săvârșirea căsătoriilor mixte. Însă acest lucru crează niște probleme extraordinar de mari.
În primul rând recunoaștem că ereticii sunt biserică, de vreme ce le permitem să participe la taină, și va trebui atunci să-i primim și la Împărtășire. Dacă ei participă la una dintre Tainele Bisericii, de ce să nu participe și la celelalte Taine ale Bisericii? Dacă ei participă și primesc Tainele Bisericii, înseamnă că le recunoaștem botezul. Aceasta nu este, de fapt, unire? Și, mai mult decât atât, ei încearcă ca unirea să o facă în ascuns. Și astfel, după ce avem un model de căsătorie ecumenistă, tatăl să zicem că este ortodox, mama este papistașă și așa mai departe, copiii ce fel de educație, ce fel de credință vor avea? Și astfel o generație de ortodocși… ce ortodocși va duce mai departe?"
Sursa:

https://ortodoxiamarturisitoare.word...r/claudiubuza/
Reply With Quote
Răspunde