Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #551  
Vechi 16.09.2016, 14:52:01
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Daca in minte, in inima si in orice discutie, e doar burta, ai dreptate, toate sistemele-s la fel.
Dar toate trec prin burta.Vezi piramida necesitatilor.Si toate sistemele lumesti
sunt la fel.
  #552  
Vechi 16.09.2016, 15:03:17
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Practic, noi cautand dreptatea lumeasca judecam pe ceilalti mai inainte de Dumnezeu.Si uite asa cautand drepteatea lumeasca si ordinea de fapt devenim antihristi si generam haos in continuare.
Dacă îți sparg contul unde îți păstrezi toate economiile (însemnate, să zicem că vrei să-ți cumperi o casă) și-ți iau toți banii; dacă, pe lângă asta, pun și o pilă ca să fii dat afară de la multinațională și rămâi pe străzi. Iar după asta, vin și îți servesc fraza de mai sus, ce vei face în continuare?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
  #553  
Vechi 16.09.2016, 15:13:32
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dacă îți sparg contul unde îți păstrezi toate economiile (însemnate, să zicem că vrei să-ți cumperi o casă) și-ți iau toți banii; dacă, pe lângă asta, pun și o pilă ca să fii dat afară de la multinațională și rămâi pe străzi. Iar după asta, vin și îți servesc fraza de mai sus, ce vei face în continuare?
O i-au de la capat, pentru ca tot Dumnezeu mi le-a dat de la inceput, si tot EL a ingaduit sa-mi fie luate.Nici un par din capul meu nu mi se misca fara ingaduinta lui.
In plus cand afla head-hunterii ca sunt disponibil, incep sa ma curteze.
Oricum o fac si acum, in ideea ca poate tine sa plec la ei, ba unii chiar ma si suna in timpul serviciului, daca-i refuz prima oara.

Last edited by Copacel; 16.09.2016 at 15:15:44.
  #554  
Vechi 16.09.2016, 15:18:30
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Cum la hackuit nu mă pricep, o să fac apel la mila ta creștinească: Dă-mi pe mp numărul cardului. Mă voi ruga, în schimb, pentru tine :)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
  #555  
Vechi 16.09.2016, 15:20:51
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Cum la hackuit nu mă pricep, o să fac apel la mila ta creștinească: Dă-mi pe mp numărul cardului. Mă voi ruga, în schimb, pentru tine :)
OK.S-a facut.
  #556  
Vechi 16.09.2016, 15:51:45
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Acuma serios: cele ale cezarului au rostul lor; Hristos nu ne-a spus să le refuzăm. Sanitarii unui sistem social sunt de mare folos. Fără ei aerul ar fi irespirabil. Orice creștin are un rost în mediul în care se află și profesează; și e de la Dumnezeu: că e preot, medic, profesor sau... măturător. Toate au rost și Îl aduc pe Dumnezeu mai aproape dacă fiecare își face treaba cu dragoste de oameni. Iar concret asta înseamnă pentru preot să-i apropie de Dumnezeu pe credincioși, pentru doctor să-i vindece pe bolnavi, pentru profesor să-i învețe pe ignoranți... pentru magistrați să împiedice abuzurile unora față de alții.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 16.09.2016 at 16:16:36.
  #557  
Vechi 16.09.2016, 16:52:09
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Acuma serios: cele ale cezarului au rostul lor; Hristos nu ne-a spus să le refuzăm. Sanitarii unui sistem social sunt de mare folos. Fără ei aerul ar fi irespirabil. Orice creștin are un rost în mediul în care se află și profesează; și e de la Dumnezeu: că e preot, medic, profesor sau... măturător. Toate au rost și Îl aduc pe Dumnezeu mai aproape dacă fiecare își face treaba cu dragoste de oameni. Iar concret asta înseamnă pentru preot să-i apropie de Dumnezeu pe credincioși, pentru doctor să-i vindece pe bolnavi, pentru profesor să-i învețe pe ignoranți... pentru magistrați să împiedice abuzurile unora față de alții.
Dar n-are treaba DNA-ul cu asa ceva.In DNA exista o ramura a sa, care face politie politica.
Iar ce spui aici este frumos pe hartie.Parca ai fi profesor iar eu inginer(adica tu cu teoria eu cu practica).

Iar daca tregem linie, vedem ca DNA-ul face doar un show.Cu ce ajuta pe altii faptul ca ala e la puscarie iar prejudiciul este de NERECUPERAT.Te-ai gandit ?
De ce nu se recupereaza prejudiciul ? Simplu.Pt ca s-a incercat si nu s-a putut, doarece a venit ordin din afara
sa nu se muste mana stapanului care conduce in realitate DNA-ul.

Faptul ca X face parnaie nu incalzeste pe nimeni, mai ales cand PREJUDICIUL nu a fost recuperat.Ca ala sta in puscarie, eu cetatean sunt multummit "ca ala sta in parnaie" iar BANII ,stau in in buzunarul stapanului.Care stapan ?
Ala care l-a pus pe X sa fure pt el, care este acum in parnie, acelasi stapan care da ordine DNA-ului, acelasi stapan
care ti-a distrus industria, acelasi stapan care ti-a priimit cu bratele deschise pe noii spalatori de wc-uri in strainatate, acelasi stapan care apoi arata cu degetul catre spalatorii de wc-uri acuzandu-i ca ei sunt cauza problemelor europei, acelasi stapan care a ars de vii tinerii din colectiv pt a-si pune la guvernare marionetele de 2 bani, acelasi stapan care s-a declarat aliat cu tine in cel de-al doilea razboi mondia si apoi te-a vandut pe un coltz
de hartie altora, precum o carpa lepadata de spalat pe jos, si acelasi stapan care pana in 2018 va desfiinta Romania in 3 sau mai multe provincii.

Last edited by Copacel; 16.09.2016 at 17:04:32.
  #558  
Vechi 16.09.2016, 16:59:00
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Dar toate trec prin burta.Vezi piramida necesitatilor.Si toate sistemele lumesti
sunt la fel.
Iar incepi?
Tot zici de piramida aia... da s-o intelegi si tu, cat de cat, nema....
Copacel, n-ai facut la scoala psihologie? Nu ti-a zis profu cum trebuie cugetata piramida?
Intrucat ceea ce tot scrii tu mereu pe forum despre modelul lui Maslow referitor la motivatie este exact invers decat sustineau umanistii aia, in frunte cu Maslow, Rogers si altii...
Viziunea ta asupra piramidei e comunista. Marxista. Or, Maslow era taman din partea opusa, Copacele!

*
Pentru ca nu m-ai rugat sa te lamuresc cum e cu piramida (ce nevoie are crestinul dreptmaritor de profu de psi, el se pricepe la toate inclusiv la psihologie!), ma rezum sa iti spun doar atat:

Maslow prezinta in modelul lui (descriptiv si explicativ privind dinamica vietii psihice si problema complicata a deciziilor in conditii de conflict motivational) o serie de trebuinte.
De la cele bazale (instinctuale, comune tututor fiintelor) la cele mai inalte (specific umane), precizind ca fiecare nivel domina pe cel precedent si, mai mult decat toate, nivelul de varf duce chiar la fenomene uluitoare cum ar fi sacrificiul (eroic) vietii sau ignorarea lipsurilor in planul elementar (adica postul, prigoana si altele percepute ca fiind atroce, eroice etc., pot fi duse de catre nevoile de autorealizare - adica devenirea ca persoana, implinirea omului ca om, nu ca animal).

Ceea ce cugeti tu e exact contrariul mesajului lui Maslow.
El spune ca pentru a deveni oameni trebe sa deprindem arta de a pune in paranteze nevoile de la nivelul subiacent. Iar prin autorealizare Maslow nu intelege filosofia lu Dinu Paturica ci, mai degraba, mesajul Evangheliei. Ma rog, coafat un pic de filosoful american...

Chiar nu vrei sa afli cum trebe cugetata piramida? De ce nu citesti una-doua carti scrise chiar de Maslow si Rogers?
Deocamdata uite un link spre un articol destul de sumar dar care zice deja cum e cu trebuintele de autorealizare si alte smecherii. Povestea insa e mult mai complexa. Pune mana si citeste si nu mai scrie strambatati ca se rasucesc umanistii aia in mormant cand vad cum le falsifici invatatura!
http://www.la-psiholog.ro/info/psihologie-umanista
  #559  
Vechi 16.09.2016, 17:05:17
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Cu ce ajuta pe altii faptul ca ala e la puscarie iar prejudiciul este de NERECUPERAT.Te-ai gandit ?
Prejudiciul nu mai e treaba DNA-ului.
Uite, eu știu că suntem într-un război economic. Și asta de multă vreme. Dar ca să lupți cum trebuie ai nevoie de un organism sănătos, curățat de toți paraziții.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
  #560  
Vechi 16.09.2016, 17:30:06
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Dar toate trec prin burta.Vezi piramida necesitatilor.
Vezi ca sfanta ta piramida nu are doar un nivel - burta.
Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
.Si toate sistemele lumesti sunt la fel.
Da, mah. Si toti barbati e porci.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Familia in regimul comunist florinbrasov0 Generalitati 40 11.09.2016 23:24:09
Fiara bolșevică, Holocaustul roșu, Genocidul comunist doctor_faustus Generalitati 28 12.02.2013 09:39:16
Imi cer iertare ca am laudat fostul regim ateisto-comunist mihailt Generalitati 44 29.09.2010 15:33:34
Profetii despre romania IonelS Intamplari adevarate 74 22.09.2010 13:46:09
Materiale despre Romania coralina Generalitati 15 12.10.2009 09:23:01