Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #551  
Vechi 18.02.2010, 11:28:12
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Asa au zis si catolicii.

Danut, am scris:
,,Ia spune-i preotului aceluia ca-i eretic, sau nu stie ca se pune cu ereticii, sau ca-i smintit si dai sfaturi.
Este si forum si fa bine de a scrie despre el acelasi lucru ca si aici. Sunt curios daca vei mai crede in pocainta fata de vorbe urate?,,

Sa scrii preotului pe site (pe forum) ca este un smintit si ca se aduna cu ereticii.
E acelasi preot?Ala din filmulet era pomohaci?
Reply With Quote
  #552  
Vechi 18.02.2010, 11:39:53
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Bun... deci era Pomohaci.Acum ii scriu, fii atent.
Reply With Quote
  #553  
Vechi 18.02.2010, 11:46:08
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Asa au zis si catolicii.

Danut, am scris:
,,Ia spune-i preotului aceluia ca-i eretic, sau nu stie ca se pune cu ereticii, sau ca-i smintit si dai sfaturi.
Este si forum si fa bine de a scrie despre el acelasi lucru ca si aici. Sunt curios daca vei mai crede in pocainta fata de vorbe urate?,,
I-am scris acuma astept sa apara,asta daca va aparea, subiectul se numeste "De ce".
Reply With Quote
  #554  
Vechi 18.02.2010, 11:48:31
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
I-am scris acuma astept sa apara,asta daca va aparea, subiectul se numeste "De ce".
unde ai scris? sa scriu si euuuuuu....
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #555  
Vechi 18.02.2010, 11:50:15
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
unde ai scris? sa scriu si euuuuuu....
Aici : http://www.lamosuni.ro/forum.php

Topicul meu intitulat este "De ce" inca nu a aparut.
Reply With Quote
  #556  
Vechi 18.02.2010, 12:02:36
ghedeon
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
ai citit ce tiam postat sau iti place sa te lauzi cu ce cunostinte biblice ai?te tot intorci pe toate partile dar ii dai inainte cu versetele .in afara de vorba seaca ca pomul neroditor mai stii ceva ?zici de fapte si credinta dar mai devreme ziceai ca doar de credinta si de jertfa mantuitorului teai razgandit ? asta e invatatura bisericii ortodoxe!!!!!!faci ghiveci din termeni DAR SI HAR nu e acelasi lucru . darul egratuit harul se da daca meriti .pavel cearta pe cei ce se lauda inaintea oamenilor cu faptele sa fie slaviti ca sectarii si are dreptate ca mantiurea vine prin credinta dar nu doar prin credinta. secte nu pun accent pe fapte desi se lauda cu ele si considera botezul ca salvare si mantuire iar faptele daca le faci sau nu e tot una dupa luther calvin si ceilalti parinti protestanti si neo
nu m-am razgandit, am zis ca faptele is o consecinta a credintei, dar se pare ca ti-e cam greu sa pricepi. nu e credinta si fapte, e doar credinta.
Harul e dar nemeritat, se pare ca nu stapanesti bine termenii. Nimeni nu merita harul Domnului dar El ni l-a dat.
Zici ca Pavel afirma ca mantuirea vine prin credinta dar,adaugi tu, nu doar prin credinta. Adica tu esti mai in masura decat Pavel sa spui cum e omul mantuit?
Reply With Quote
  #557  
Vechi 18.02.2010, 12:21:37
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Aici : http://www.lamosuni.ro/forum.php

Topicul meu intitulat este "De ce" inca nu a aparut.
multumesc
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #558  
Vechi 18.02.2010, 14:54:11
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghedeon Vezi mesajul
Eu nu incerc sa aduc pe nimeni nicaieri, datoria fiecarui crestin e sa fie o marturie prin viata lui, si sa vesteasca Evanghelia. Sf Augustin spunea ca vesteste Evanghelia si la nevoie foloseste si cuvinte. Asta e datoria mea, nu sa aduc oameni la nush ce confesiuni.
In primul rand tu nu ai cum sa crezi de mii de ani ,si nimeni din generatia asta, pur si simplu pt faptul ca nu aveti atatia ani.
Atunci ce incerci sa faci acum mai exact?

Tu chiar esti sincer in afirmatiile pe care le faci? Eu te-am intrebat daca ceea ce afirmi e in concordanta cu ceea ce in mintea ta??

Ai spus ca oricine crede in Hristos se mantuieste pentru ca e de ajuns, si daca face si fapte bune..totul e perfect!! Dar nu pica bine acest argument spus din partea unui ortodox, nu??? Asta era ca sa justifici de fapt de ce nu esti tu ortodox si esti altceva !
Citat:
În prealabil postat de ghedeon Vezi mesajul
Dc Romania ar fi o tara crestina nu am fi pe primul loc la avorturi, violuri, furaciuni, violenta in familie etc. Dc ai fi studiat exemplele ce ti le-am dat din Sfanta Scriptura ai fi vazut ce inseamna credinta. Cineva care se declara crestin cu gura dar care traieste in pacat nu e crestin, mare majoritate a celor care se declara crestini nu sunt si poti sa vezi lucrul acesta din viata lor.
Ti-e tie de avorturi si hotii ( astea sunt argumentele stupide invocate de pastor la cateheza) sa fim seriosi!!!...pe tine te macina pana la os aducerea in comunitate a cat mai multor specimene umane...lasa-ma cu tocanita asta de minciuni pe care le-ai invatat la cateheza-racoleza, poti???
Citat:
În prealabil postat de ghedeon Vezi mesajul
AI o fixatie cu White. Dc ai citit postul meu ai fi vazut ca nu sunt adventist, si pt cunostinta ta nu am citit nici o carte de a lui White. Crede-ma ca habar nu am ce zice White.
EU ti-am citit din Sfanta Scriptura, care nu e scrisa de White ci inspirata de Duhul Sfant.
Dar ce esti draga atunci? Mormon, penticostal, "martor"...ca vreau si eu sa vad exact de la cine provine interpretarea, "mancarimea" si in ce stil ti s-a facut intens cateheza-racoleza!!!
Nu iti pot asuma confesiunea, doctrina care te diferentiaza de celelalte?
Citat:
În prealabil postat de ghedeon Vezi mesajul
Cum intentionezi tu sa te mantui?Dc nu prin credinta in Hristos, alta posibilitate nu e. Si nu e o mantuire simpla, pe Dumnezeu l-a costat viata Fiului Sau ca noi sa putem fi mantuiti, deci chiar nu e simpla.
Mai frate, pai asa intentionez...dar ti s-a blocat cd-ul, ce ai...incearca sa gandesti un pic...take a break!!!!

Suntem ortodocsi, deeeeeci credem in Hristos de o gramazime de secole ( nicidecum de 2-3), stim ce inseamna mantuirea, stim ce inseamna sa faci fapte bune...dar crede-ma ca ar fi total anormal sa iti prezentam tie vreun jurnal al faptelor noastre bune...deci stai calm, cauta atei...de vrei sa faci o treaba, incearca sa uiti de disconfortul interior pe care ti-l produce Ortodoxismul!!!!

Informeaza-te si tu sa vezi ce mai face BOR ( nu te bloca numai la ce spune pastorul), mai intra si tu la o Sfanta Litughie, participa, incearca sa vezi si cum ne ajutam intre noi, mai viziteaza Manastiri Ortodoxe ca nu te mananca, sunt tezaurul nostru...al Romaniei, si mai stai acolo pe-un scaun, asculta, mai incearca sa vezi credinta...mai ai multe de studiat sa stii ca sa intelegi macar...putin din ce inseamna Ortodoxia pana a o uri atat de mult cum o faci!!!
Citat:
În prealabil postat de ghedeon Vezi mesajul
Ce doctrina? Nu imi amintesc sa fi propovaduit vre-o doctrina in afara de credinta in Hristos care e ceea ce Sfanta Scriptura spune, nu e doctrina inventata de mine.
Fii pe pace...stim si noi ce spune Sfanta Scriptura, sau pe tine te roade ca stii cu totul altceva, interpretat de X Profet-easa?

Tu propovaduiesti altceva, o alta doctrina, o alta interpretare, si ceva nu iti da pace, Ortodoxiaaaa..te roade...te mananca, fii sincer...ai o suferinta instaurata de secta ta, crezi ca nu se simte??

Fii pe pace, ar trebui sa simti bucurie chiar, sa-ti salte sufletul de bucurie...ca noi ortodocsii suntem pe drumul cel bun, am facut acei cativa pasi necesari...de acum ne are Dumnezeu in paza, ne straduim si noi cum putem sa inaintam...bun asa?

Noi insa nu putem deveni crestini adevarati in cateva sapatamani-luni de studiu intensiv a doctrinei spusa de orice nataflet de pastor, si de cum iesim pe poarta sa fim mantuiti si sfinti...stai tu linistit, la noi lucrurile sunt un pic mai profunde si mai sanatoase...ca vorba aia suntem romani, nu americani cu ochii cercuri...care au profetii in timp ce sufera de diverse crize ( existentiale, financiare, de epilepsie...sau de personalitate!)...mai stim si de smerenie, ascultare, nevointa...avem noi alte notiuni!

Ai grija sa nu mai faci pacate vorbind aiurea si spunand minciuni pentru a-ti implini scopul marsav!!!!...iti sugereaza o crestina!
Reply With Quote
  #559  
Vechi 18.02.2010, 15:34:12
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
pe tine te macina pana la os aducerea in comunitate a cat mai multor specimene umane...lasa-ma cu tocanita asta de minciuni pe care le-ai invatat la cateheza-racoleza, poti???
Neoprotestanții măcar fac cateheză, să se convingă "specimenu'" dacă vrea sau nu să fie botezat. Ortodocșii sunt mai eficienți cu racoleza: lugu-lugu, bâldâbâc!

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Suntem ortodocsi, deeeeeci credem in Hristos de o gramazime de secole ( nicidecum de 2-3)
Hai să fim sobri, nu crezi de mai mult de 20 de ani...

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
noi ortodocsii suntem pe drumul cel bun
asfaltat și laaaarg cât cuprinde... Drum bun!
Reply With Quote
  #560  
Vechi 18.02.2010, 16:04:34
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Neoprotestanții măcar fac cateheză, să se convingă "specimenu'" dacă vrea sau nu să fie botezat. Ortodocșii sunt mai eficienți cu racoleza: lugu-lugu, bâldâbâc!



Hai să fim sobri, nu crezi de mai mult de 20 de ani...



asfaltat și laaaarg cât cuprinde... Drum bun!
asta da exemplu de sectar adevarat crestin felicitari teai integrat in peisaj deci ce ziceai ca fac rau ortodoxii ridica la rang de arta sectarii
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte religioase PetruD Morala Crestina 947 03.02.2013 10:31:35
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05