Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #551  
Vechi 20.07.2009, 22:02:08
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa considera ca Sfintii Parinti au facut unele greseli si au transmis si invataturi gresite.

Asa ca, cel mai bine este sa verifici cu Sfanta Scriptura daca o invatatura este buna. Sfintii pot gresi. Biserica Ortodoxa respinge unele invataturi ale acestora.
Da-mi si mie cateva exemple de greseli ale sfintilor pe care Biserica le respinge.
  #552  
Vechi 20.07.2009, 23:03:07
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Putini sunt cei care l-au primit pe Duhul Sfant in inimile lor: ma refer la Sfinti.
Cine n-are pe Duhul Sfant nu este al lui Hristos, se indreapta spre osanda.

"Iar dacă cineva nu are Duhul lui Hristos, acela nu este al Lui." -- Sf. Apostol Pavel
  #553  
Vechi 20.07.2009, 23:07:12
vasilescu vasilescu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
Da-mi si mie cateva exemple de greseli ale sfintilor pe care Biserica le respinge.
Pentru inceput, dau un citat dintr-o lucrare a domnului Bogdan Mateciuc (autor si coautor a unor lucrari ortodoxe, printre care si "Ereziile apusului" - scrisa in colaborare cu ierom. Visarion Moldovan).

Acesti Sfinti si Părinti ai Bisericii au formulat uneori păreri personale care nu au coincis cu învătătura Bisericii, însă nu au făcut din ele dogme si nici nu le-au răspândit ca fiind neapărat adevărate. Există unele învătături gresite formulate de unii Părinti ai Bisericii, însă Biserica le-a trecut cu vederea întrucât autorii lor le-au prezentat doar ca păreri personale.

Învătătura oficială a Bisericii nu a fost formulată de persoane individuale. Biserica este numită „sobornicească”, în sensul că ea nu este condusă de o persoană, ci în mod colectiv. Învătătura ei a fost stabilită de comun acord de Părintii Bisericii în cadrul sinoadelor ecumenice. Numai acele puncte de vedere personale care erau în spiritul învătăturii ale Bisericii au ajuns să facă parte din învătătura Bisericii, fiind folosite pentru explicarea si detalierea unor adevăruri fundamentale. În concluzie, învătătura Bisericii e un lucru, iar opiniile separate ale unor Părinti alt lucru


Gasiti acest citat aici: http://biserica.org/Publicatii/1992/NoI/24_index.html

Nu am acum posibilitatea (nu sunt acasa) dar, cand voi putea, daca doriti vin si cu niste invataturi exacte ale Sfintilor Parinti, respinse de biserica ortodoxa. Ex: invataturile Sfantului Iustin Martirul referitoare la starea omului in moarte (pana la inviere) si la nemurirea sufletului.
  #554  
Vechi 20.07.2009, 23:15:50
vasilescu vasilescu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
Da-mi si mie cateva exemple de greseli ale sfintilor pe care Biserica le respinge.
Iata doua exemple, din invataturile Sfantului Iustin Martirul, respinse de biserica ortodoxa:

Iata ce spune si Sfantul Iustin Martirul, in lucrarea "Dialog cu iudeul Tryphon", cap. 80.
"DACA INTALNESTI PERSOANE CARE ISI ZIC CRESTINI, DAR CARE NEAGA INVIEREA MORTILOR SI SUSTIN, DIMPOTRIVA, CA SUFLETELE LOR VOR FI LUATE LA CER DE INDATA CE MOR, PE ACESTIA SA NU-I SOCOTESTI CRESTINI".

Va mai dau un citat din Sfantul Iustin Martirul, ca sa va lamuriti in felul cum vedea problema "sufletului nemuritor".

“Sufletul traieste pentru ca Dumnezeu ii da viata. Caci sufletul nu traieste prin el insusi, cum traieste Dumnezeu. Singur Dumnezeu este nemuritor, iar toate celelelte… sunt nascute si stricacioase. Prin urmare, sefletele nu sunt nemuritoare, ci sufletele vor muri” (Citat de T. Bodogare, in “Apologetii in limba greaca”, 1980, Bucuresti, pag. 98,99.)

Se incearca fel si fel de comentarii nefondate asupra acestor invataturi (ba ca ar fi scoase din context, ba ca Sfantul Iustin Martirul si-ar fi retractat aceste invataturi - lucru neadevarat, si alte comentarii). Realitatea este ca sunt respinse de biserica ortodoxa.
  #555  
Vechi 21.07.2009, 10:12:38
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Alte citate referitoare la aceeasi problema:

"Asadar sufletul se impartaseste de viata, de vreme ce Dumnezeu vrea ca el sa traiasca, Apoi cand Dumnezeu nu vrea ca el sa mai traiasca, el nu se va mai impartasi de ea. Fiindca a trai nu este o insusire a lui asa cum este insusirea lui Dumnezeu; ci dupa cum un om nu traieste totdeauna si sufletul lui nu este pentru totdeauna asociat cu trupul, intrucat oridecateori aceasta armonie trebuie intrerupta, sufletul paraseste trupul si omul nu mai exista; da, oridecate ori sufletul trebuie sa-si inceteze existenta, spiritul de viata ii este luat si nu mai exista sufletul, ci merge inapoila locul de unde a fost luat." Dialogul cu Trifon cap.6

Referitor la doctrina chinurilor vesnice prin care unii vor sa justifice nemurirea inerenta a sufletului, Iustin spune ca atunci cand Dumnezeu va distruge lumea, atat "demonii cat si oamenii vor inceta sa mai existe" (Apologia II, cap.7) "Astfel unii care s-au dovedit a fi vrednici de Dumnezeu nu vor muri niciodata; dar altii sunt pedepsiti cat timp vrea Dumnezeu ca ei sa existe si sa fie pedepsiti." (Dialogul cu Trifon, cap.5) Iustin rationeaza corect ca, devreme ce sufletele sunt create de Dumnezeu fiindca tot Universul este creat, ele nu pot fi nemuritoare, deoarece au un inceput.

Apologetul ortodox Tatian din Asiria, un mare adversar al spiritului pagan (desi a avut si el greselile lui la batranete, ca orice "parinte" si "dascal" omenesc!), contemporan cu Iustin Martirul, avea aceeasi conceptie:

"Dupa cum nu existam inainte de a ma fi nascut, si nu stiam cine sunt, existand doar in ipostasul materiei carnale, dar fiind nascut, dupa starea initiala de nonexistenta am obtinut prin nastere o certitudine a existentei mele; tot asa fiind acum nascut, apoi nemaiexistand si nemaifiind vazut prin moarte, voi exista din nou, la fel cum mai inainte nu eram dar dupa aceea am fost nascut."(Oratio ad Graecos, cap.6)

"Sufletul nu este nemuritor in sine, o, grecilor, ci este muritor. Totusi este posibil ca el sa nu moara. Daca, intr-adevar, nu cunoaste adevarul, el va muri si se va dizolva impreuna cu trupul, inviind apoi la sfarsitul lumii odata cu trupul, primind moartea prin pedeapsa cu nemurirea (este neclara expresia aceasta si aparent contradictorie cu intelegerea lui Tatian. Totusi, este posibil sa reflecte ideea ca pentru cei rai, contactul cu nemurirea este fatal, duce la moarte. Sau ca prin inviere, vor primi ca pedeapsa capacitatea de a suferi pentru vina lor fara sa poata muri pana cand isi vor ispasi pedeapsa. Oricum, expresia este paradoxala si parte a fi mai degraba un procedeu literar) Dar daca sufletul dobandeste cunoasterea de Dumnezeu, el nu va muri, desi pentru un timp va fi dizolvat. In el insusi este intuneric, nu este nimic luminos... Fiindca sufletul nu poate pastra spiritul (Daca Tatian foloseste limbajul biblic aici, spiritul se refera la putera de viata intretinuta de Dumnezeu in om) ci este pastrat de el..."(Ibid, cap.13)

"Renuntand la lucrurile populare si pamantesti, ascultand de poruncile lui Dumnezeu si urmand legea Tatalui nemuririi, noi respingem tote se intemeiaza pe pareri omenesti."(Ibid, cap.32)

Last edited by tricesimusquintus; 21.07.2009 at 10:19:04.
  #556  
Vechi 21.07.2009, 11:20:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Sufletele noastre, ingerii si toata Creatia in ansamblu sunt nemuritoare, indistructibile. Noi si ingerii suntem creati dupa chipul divin, adica: existam, avem suflet nemuritor, suntem rationali, liberi si capabili de sentimente.

Citate biblice care martusisesc existenta sufletelor dupa moarte si existenta Iadului:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=569

luat din topicul "Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte".

Pilda lui Lazar si a bogatului nemilostiv de la Luca 16, 19 este fara echivoc.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #557  
Vechi 21.07.2009, 12:07:18
vasilescu vasilescu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sufletele noastre, ingerii si toata Creatia in ansamblu sunt nemuritoare, indistructibile. Noi si ingerii suntem creati dupa chipul divin, adica: existam, avem suflet nemuritor, suntem rationali, liberi si capabili de sentimente.

Citate biblice care martusisesc existenta sufletelor dupa moarte si existenta Iadului:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=569

luat din topicul "Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte".

Pilda lui Lazar si a bogatului nemilostiv de la Luca 16, 19 este fara echivoc.
Pilda lui Lazar si a bogatului nemilostiv, din Luca 16:19-31, este fara echivoc in ceea ce priveste invatatura pe care Domnul Iisus Hristos a vrut sa ne-o dea. Aceasta invatatura o gasim, ca o concluzie, in finalul pildei: "Daca nu asculta pe Moise si prooroci, nu vor crede nici chiar daca ar invia cineva din morti" (Luca 16:31). Fapt demonstrat, spre exemplu, la inviererea lui Lazar (fratele Martei si al Mariei).

Pilda ne duce spre o invatatura. Daca incercati, din acea pilda, sa extrageti invataturi "suplimentare" (cum ar fi cea cu sufletul nemuritor) intrati intr-o incalceala de idei. Daca sustineti ca pilda demonstreaza nemurirea sufletului, eu va pot spune ca Lazar si bogatul nemilostiv se aflau in trup. Aveau parti trupesti: "Parinte Avrame, fie-ti mila de mine si trimite pe Lazar sa-si moaie varful degetului in apa si sa-mi racoreasca limba"(Luca 16:24) Ce erau bogatul si Lazar, suflete nemuritoare sau trupuri nemuritoare (se vorbeste de degete, limba).

Mai apare o incurcatura, daca vrem sa luam literar pilda, ca sa mai stoarcem din ea ceva invataturi. Lazar putea sa faca naveta intre "sanul lui Avram" si iad?

Si putem continua cu incurcaturile. Nu are rost. Domnul Iisus Hristos a cocluzionat ceea ce trebuia sa intelegem. Sa ramanem la ceea ce a vrut Mantuitorul sa ne invete prin acea pilda.


Celelalte citate, nu marturisesc existenta constienta a sufletelor intre momentul mortii si cel al invierii. Se pot explica foarte usor acele citate.

Va propun spre studiu un link ortodox, referitor la drumul sufletului dupa moarte. Merita citit. Ce veti crede... dvs. veti sti.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/drumul.htm
  #558  
Vechi 21.07.2009, 12:52:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilescu Vezi mesajul
Pilda ne duce spre o invatatura. Daca incercati, din acea pilda, sa extrageti invataturi "suplimentare" (cum ar fi cea cu sufletul nemuritor) intrati intr-o incalceala de idei. Daca sustineti ca pilda demonstreaza nemurirea sufletului, eu va pot spune ca Lazar si bogatul nemilostiv se aflau in trup. Aveau parti trupesti: "Parinte Avrame, fie-ti mila de mine si trimite pe Lazar sa-si moaie varful degetului in apa si sa-mi racoreasca limba"(Luca 16:24) Ce erau bogatul si Lazar, suflete nemuritoare sau trupuri nemuritoare (se vorbeste de degete, limba).
Pilda ne arata clar ca sufletele dupa moarte sunt in stare constienta si se bucura sau se chinuiesc, dupa merite.

Daca sustii (prefer sa vorbim la per tu) ca acesti doi oameni erau in trup acolo, atunci asta este interpretarea in litera a ceea ce ni s-a revelat din pilda. Faptul ca bogatul simtea setea nu inseamna ca avea organe digestive, ci suferea din cauza patimii lacomiei, din cauza ca in timpul vietii a avut mai mult decat i-a trebuit si totusi nu a dat si sarmanilor care cerseau la poarta lui. Varful degetului este o sintagma, felul lui de a se exprima.

Citat:
În prealabil postat de vasilescu Vezi mesajul
Mai apare o incurcatura, daca vrem sa luam literar pilda, ca sa mai stoarcem din ea ceva invataturi. Lazar putea sa faca naveta intre "sanul lui Avram" si iad?
Nu putea, se spune iarasi limpede. De unde sa stie bogatul? In schimb putea sa-i vada pe cei care asteptau "in sanul lui Avraam" venirea Lui Hristos, care ii va rascumpara prin Jertfa Sa, ducandu-i mai aproape de Dumnezeu. Se spune ca asta e unul din cele mai mari chinuri ale iadului, caci sufletele celor osanditi vad fericirea celor mantuiti, care ar fi putut sa fie si a lor...

Citat:
În prealabil postat de vasilescu Vezi mesajul
Celelalte citate, nu marturisesc existenta constienta a sufletelor intre momentul mortii si cel al invierii. Se pot explica foarte usor acele citate.
Atunci astept explicatiile punct cu punct. Dar fara a avea pretentia sa stiu greaca veche sau ebraica. :)

Citat:
În prealabil postat de vasilescu Vezi mesajul
Va propun spre studiu un link ortodox, referitor la drumul sufletului dupa moarte. Merita citit. Ce veti crede... dvs. veti sti.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/drumul.htm
Exista si Sfanta Traditie acumulata in doua milenii de crestinism - si avem dovezi biblice ca exista si transmiterea pe cale vorbita a unor invataturi, stii bine. Chiar si confesiunile (neo)protestante au traditia lor, mai recenta, dar o au.

Nu stiu eu care este drumul sufletului dupa moarte, dar daca s-au intors unii si au povestit... poate asa o fi, poate chiar sunt 24 de vami care filtreaza raul de bine. Cert e ca trebuie sa ma pregatesc si sa ma eliberez de tot raul inca din timpul vietii, cu harul Lui Hristos, si apoi Dumnezeu cu mila. Pana una-alta am tot dreptul sa fiu sceptic si sa ma indoiesc de scenariile care sperie babele (aia care au fumat vor fi afumati vesnic, altora li se vor plimba viermii prin nas, altii vor fi aruncati din foc in gheata si invers la nesfarsit samd). :) Sa nu confundam traditiile ortodoxe cu cele pseudo-ortodoxe.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Convertirea unui adventist la ortodoxie kesarion_breb Secte si culte 12 02.08.2010 16:33:30