Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #551  
Vechi 17.09.2009, 17:13:23
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
As fi foarte bucuros sa nu fi in postura celui care din lipsa de intelegere a lasat ca pacatele sale sa se adune in mostenirea copiilor si nepotilor. Inteleg din cele scrise ca nu crezi ca te faci vinovat de ceva, si glumind as spune ca in sfarsit, iata, este, in afara de Iisus Hristos, inca cineva fara de pacat.

Dumnezeu sa te binecuvanteze cu o viata curata care sa aduca bucurie copiilor fratiei tale. Pentru ca, intradevar, Dumnezeu este iubire!
In nici un caz nu ma fac vinovat in asemenea hal incit copilul meu sa fie folosit ca scrisoare de amenintare.
Dar am o mica curiozitate: cind se imolnaveste copilul tau, ii dai vreun medicament sau astepti sa vezi daca a fost Mesajul?
Ce bucurie, frate? Masochism se numeste asta, uita-te in dictionar!
  #552  
Vechi 17.09.2009, 17:22:25
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Hai ca as mai putea intelege daca copilul meu ar muri din cauza a ceea ce am facut eu si ma pocaiesc, ar mai avea putina logica. Dar de ce sa moara el pentru ce a facut unul, acum mort, acum 100 de ani? Ca sa regrete el fapta din mormint?

Pentru unii suferinta copiilor e o taina, macar recunoaste ca e ignorant sau ca nu intelege nimic, pentru voi vad ca nu mai e, stiti foarte bine ca e din cauza pacatelor stramosilor. Fain.
Iertare, vad ca intre timp ai mai postat ceva.

Eu nu am pretentia ca ceea ce am scris este Adevarul. De asemenea, si pentru mine suferinta copiilor este o taina. Ce am scris este doar o invitatie pentru fratia ta sa deschizi acea usa despre care ti-am vorbit.

Cred ca esti de acord cu mine ca daca eu as fi orb si te-as ruga sa-mi descri culoarea verde ti-ar fi foarte greu. Deci, incearca sa vezi cu ochii fratiei tale ce este ortodoxia, caci oricat de multa putere de convingere as avea (ceea ce chiar nu este cazul) nu voi putea sa te fac sa intelegi ceva ce tine de experienta personala.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #553  
Vechi 17.09.2009, 17:34:15
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
In nici un caz nu ma fac vinovat in asemenea hal incit copilul meu sa fie folosit ca scrisoare de amenintare.
Dar am o mica curiozitate: cind se imolnaveste copilul tau, ii dai vreun medicament sau astepti sa vezi daca a fost Mesajul?
Ce bucurie, frate? Masochism se numeste asta, uita-te in dictionar!
Doamne-ajuta!

Daca asta ai inteles, imi cer iertare, inseamna ca m-am exprimat confuz. Nu am avut intentia sa te amenint cu nimic. Doamne fereste!

Uite, am mai citit o data ce am scris si, intradevar se poate intelege si ce ai raspuns fratia ta, dar nu asta am vrut sa intelegi. Ce stiu eu despre fratia ta? Cum as putea sa-mi permit sa te amenint, si intr-un mod atat de abject. M-ai inteles gresit si am si eu o vina pentru ca nu am facut suficiente precizari. Te rog sa ma ierti.

Ce intrebare este acea despre medicament? Bineinteles ca merg cu copilul la medic daca, Doamne fereste, este nevoie.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #554  
Vechi 17.09.2009, 17:36:48
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Deci, incearca sa vezi cu ochii fratiei tale ce este ortodoxia, caci oricat de multa putere de convingere as avea (ceea ce chiar nu este cazul) nu voi putea sa te fac sa intelegi ceva ce tine de experienta personala.
Cred ca incepe sa imi ajunga. Oricum, nu vreau sa ajung sa imi doresc sa vina boala peste mine si sa o vad ca o binecuvintare. Cred ca e mai rau ca la sectati sau alti dubiosi
  #555  
Vechi 17.09.2009, 17:38:57
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Daca asta ai inteles, imi cer iertare, inseamna ca m-am exprimat confuz. Nu am avut intentia sa te amenint cu nimic. Doamne fereste!

Uite, am mai citit o data ce am scris si, intradevar se poate intelege si ce ai raspuns fratia ta, dar nu asta am vrut sa intelegi. Ce stiu eu despre fratia ta? Cum as putea sa-mi permit sa te amenint, si intr-un mod atat de abject. M-ai inteles gresit si am si eu o vina pentru ca nu am facut suficiente precizari. Te rog sa ma ierti.

Ce intrebare este acea despre medicament? Bineinteles ca merg cu copilul la medic daca, Doamne fereste, este nevoie.

Doamne-ajuta!
Scuze, eu am scris gresit, nu era amenintare ci atentionare sau aducere aminte din partea iubitorului de sus.

De ce nu il lasi sa vezi ce se intimpla, poate ignori un mesaj important pentru mintuirea ta.
  #556  
Vechi 17.09.2009, 17:52:46
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Scuze, eu am scris gresit, nu era amenintare ci atentionare sau aducere aminte din partea iubitorului de sus.

De ce nu il lasi sa vezi ce se intimpla, poate ignori un mesaj important pentru mintuirea ta.
Doamne-ajuta!

As putea sesiza o nota de ironie in intrebarea fratiei tale. Dar, sa ne inchipuim ca nu ar fi.

Uite asta, deja, este o alta discutie. Nicaieri in Sfanta Scriptura nu scrie nici un cuvant contra stiintei. Mai mult. chiar in debut, Dumnezeu ne invita sa invatam sa stapanim si, implicit, sa avem grija de Creatia Sa. Problema este ca, pe drumul cunoasterii, fiul, mandru ca a descoperit cate ceva, sa nu ajunga sa-si dispretuiasca Parintele.

Cat privesc semnele din jurul tau, mai afirm o data: nimic nu este intamplator. Absolut nimic. Dar, avem noi capacitatea de a le observa, sistematiza si analiza pe toate? Eu cred ca nu. Asa ca incerc si aflu la masura la care sunt.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #557  
Vechi 17.09.2009, 17:58:19
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Dar, avem noi capacitatea de a le observa, sistematiza si analiza pe toate? Eu cred ca nu. Asa ca incerc si aflu la masura la care sunt.
Pai si nu crezi ca mesajele astea sint cam inutile, daca sint trimise catre niste oligofreni din start, asa cum sintem noi? Nu sint prea discrete? Nu mai bine mergea o bataita la fund, eventual la fundul propriu si nu al copilului tau?
  #558  
Vechi 17.09.2009, 17:59:43
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Nicaieri in Sfanta Scriptura nu scrie nici un cuvant contra stiintei. Mai mult. chiar in debut, Dumnezeu ne invita sa invatam sa stapanim si, implicit, sa avem grija de Creatia Sa.
Normal ca nu scria! Atit mai lipsea :).
Pai si stiinta nu e impotriva bacteriilor, care si ele sint Creatia Lui?
  #559  
Vechi 17.09.2009, 18:11:30
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Doamne-ajuta!

Te invarti in cerc. Si este unul vicios. Eu am incercat sa te scot, dar fratia ta vrea inapoi in cerc.

Stiinta nu este impotriva bacteriilor. Asta de unde ai mai scos-o?

Cred ca incerci sa raspunzi pe mai multe fronturi si pierzi firul discutiilor. Oricum, mi-a facut placere sa discutam.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #560  
Vechi 17.09.2009, 18:16:57
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Stiinta nu este impotriva bacteriilor. Asta de unde ai mai scos-o?
Pai nu omoara medicamentul bacteria?
Dar nu mi-ai raspuns la mesajul anterior
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30