Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #571  
Vechi 15.05.2012, 08:27:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Si eu va cerusem sa incercati sa cititi scrisoarea catre Thomas Merton.Acolo este explicat totul pe larg.
Spuneți că scrisoarea unui preot ortodox către un călugăr catolic este document magisterial ? Se vede că avem concepții deosebite despre ce înseamnă "bază doctrinară". Noi (catolicii) credem că bază doctrinară înseamnă: Biblia, Sfânta Tradiție, Episcopii și Liturgia. După părerea noastră, Biserica nu este condusă de călugări și presbiteri, ci de cei care sunt în mod deplin urmașii Apostolilor: episcopii. Corespondența (privată sau deshisă) dintre presbiteri acatolici și călugări catolici nu poate fi considerată, în mod serios, ca fiind act apostolic.

Totuși, de dragul ipotezei, să cercetăm un pic cele citate de dv: repede vom constata falsitatea unui astfel de punct de vedere:
[quote]
De exemplu :
"Biserica este în societate, deoarece oamenii sunt în societate, dar scopul Bisericii este de transformare a indivizilor, nu al societatii. Este un lucru bun, dacă o societate și un guvern profeseaza Creștinismul autentic, daca instituțiile sale sunt informate de către Creștinism, deoarece se da un exemplu oamenilor care sunt o parte a acelei societăți , dar o societate Creștină nu este un scop în sine, ci pur și simplu un rezultat al faptului că oamenii creștini trăiesc în societate."

Așa să fie, oare? Ce vedem, de fapt? Vedem o Românie în care covârșitoarea majoritate se declară creștini. 86 % la sută se declară ortodocși. 5 % catolici. Segmente de oameni care își spun creștini și fac parte din culte neoprotestante sunt în plină dezvoltare. Și ce-i cu asta ? Aveți impresia că România este o societate creștină ? Sunt legile care se dau pe bandă rulantă, legi creștine ? Este legea care permite uciderea copiilor fără apărare, o lege creștină ? Sunt legile care dau familiilor lovitură după lovitură, legile care dezinncriminează adulterul, legile care fac posibil divorțul la notariat și atâtea latele, legi creștine ? Nu, nici pe departe. Deci, iată că nu este suficient ca societatea să fie compusă în majoritate din creștini, nici ca guvernul să fie alcătuit din botezați care frecventează biserica. Până ce legea lui Dumnezeu nu devine normă, până ce morala creștină nu devine fundament, nu putem vorbi de "societate creștină". Răspunzând poruncii divine, Biserica cheamă la convertire nu doar oamenii, indivizii, ci cheamă la convertire popoarele. Cristos nu este rege numai al inimilor noastre, ci rege real. Lumea poate să îl încoroneze pe El, sau poate să îl încoroneze pe Adversar. A treia posibilitate nu există: "cine nu adună cu Mine, risipește". O societate care va fi construită pe orice altceva decât pe Cristos va fi construită pe nisip.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #572  
Vechi 15.05.2012, 08:29:05
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Foarte bine, dar cine a spus că religia mondială sau guvernul mondial sunt un scop în sine ?!

Dacă îmi aduc bine aminte, subiectul discuției era dacă religia creștină ca religie mondială și un guvern mondial care să împărtășească și să apere valorile creștine sunt dezirabile sau nu.
Subiectul discutiei era o religie mondiala si un guvern mondial.Habar nu am cum arata religia mondiala si guvernul mondial dar nu acuz pe nimeni ca ar vrea sa faca un amalgam intre diferitele religii si intre religie si diferite sisteme politice.
Tu ma intrebi daca este dezirabil ca toti indivizii sa fie crestini ? Sigur ca este.Ca un guvern mondial crestin sa conduca lumea ? Daca toti oamenii ar fi crestini atunci guvernul sau guvernele ar fi crestine.Dar sa-ti doresti sa impui un guvern mondial crestin ca sa conduci lumea este cam aiurea.S-a mai intamplat cu o mare parte a acestei lumi si uite ca s-a cam ales praful.
Reply With Quote
  #573  
Vechi 15.05.2012, 08:41:56
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

[quote=Mihnea Dragomir;445242]Spuneți că scrisoarea unui preot ortodox către un călugăr catolic este document magisterial ? Se vede că avem concepții deosebite despre ce înseamnă "bază doctrinară". Noi (catolicii) credem că bază doctrinară înseamnă: Biblia, Sfânta Tradiție, Episcopii și Liturgia. După părerea noastră, Biserica nu este condusă de călugări și presbiteri, ci de cei care sunt în mod deplin urmașii Apostolilor: episcopii. Corespondența (privată sau deshisă) dintre presbiteri acatolici și călugări catolici nu poate fi considerată, în mod serios, ca fiind act apostolic.

Totuși, de dragul ipotezei, să cercetăm un pic cele citate de dv: repede vom constata falsitatea unui astfel de punct de vedere:
Citat:
De exemplu :
"Biserica este în societate, deoarece oamenii sunt în societate, dar scopul Bisericii este de transformare a indivizilor, nu al societatii. Este un lucru bun, dacă o societate și un guvern profeseaza Creștinismul autentic, daca instituțiile sale sunt informate de către Creștinism, deoarece se da un exemplu oamenilor care sunt o parte a acelei societăți , dar o societate Creștină nu este un scop în sine, ci pur și simplu un rezultat al faptului că oamenii creștini trăiesc în societate."

Așa să fie, oare? Ce vedem, de fapt? Vedem o Românie în care covârșitoarea majoritate se declară creștini. 86 % la sută se declară ortodocși. 5 % catolici. Segmente de oameni care își spun creștini și fac parte din culte neoprotestante sunt în plină dezvoltare. Și ce-i cu asta ? Aveți impresia că România este o societate creștină ? Sunt legile care se dau pe bandă rulantă, legi creștine ? Este legea care permite uciderea copiilor fără apărare, o lege creștină ? Sunt legile care dau familiilor lovitură după lovitură, legile care dezinncriminează adulterul, legile care fac posibil divorțul la notariat și atâtea latele, legi creștine ? Nu, nici pe departe. Deci, iată că nu este suficient ca societatea să fie compusă în majoritate din creștini, nici ca guvernul să fie alcătuit din botezați care frecventează biserica. Până ce legea lui Dumnezeu nu devine normă, până ce morala creștină nu devine fundament, nu putem vorbi de "societate creștină". Răspunzând poruncii divine, Biserica cheamă la convertire nu doar oamenii, indivizii, ci cheamă la convertire popoarele. Cristos nu este rege numai al inimilor noastre, ci rege real. Lumea poate să îl încoroneze pe El, sau poate să îl încoroneze pe Adversar. A treia posibilitate nu există: "cine nu adună cu Mine, risipește". O societate care va fi construită pe orice altceva decât pe Cristos va fi construită pe nisip.
Dar tocmai asta este problema.De ce trebuie sa construim o societate ? Si de ce incepem cu varful ? Nu va dati seama ca in discursul asta isi gasesc fundament si ateii si celelalte religii ? De ce nu vorbim de individ ? Individul este mai important decat orice societate.

Ateul imi spune ca propriul meu copil ar trebui sa invete la scoala ceea ce-l va face util societatii.Si eu intreb de ce ? De unde vine conceptia asta ca santem niste albine care servim o regina numita societate ?
In SUA asta s-a intamplat si la fel si in celelalte tari.Au nationalizat invatamantul ceea ce are si o parte buna pentru ca asa au acces toti copii la educatie dar apoi au scos religia din scoli.Deci ti-au luat banii pe care-i plateai pentru educatia copilului si apoi ti-au spus ce trebuie si ce nu trebuie copilul sa invete.Si dumneavoastra ne spuneti ca alternativa ar fi ca biserica sa faca acelasi lucru de dragul construirii "societatii crestine ". Pai deja s-a incercat asta si rezultatele le vedem.
Reply With Quote
  #574  
Vechi 15.05.2012, 08:46:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
subiectul discuției era dacă religia creștină ca religie mondială și un guvern mondial care să împărtășească și să apere valorile creștine sunt dezirabile sau nu.
Nici nu am ajuns acolo. Se dezvolta subiectul nu dacă acestea sunt ori nu dezirabile, ci dacă ar putea fi licite. Cu alte cuvinte: există în Biblie, în hotărârile Conciliilor Ecumenice, în Magisteriul viu al Bisericii sau în Liturgie ceva care ar putea fi un impediment pentru ca un bun creștin să își dorească un guvernământ mondial creștin și proclamarea creștinismului ca religie oficială. Eu, personal, nu am găsit. Am întrebat, că poate au găsit alții și mi s-a răspuns cu o scrisoare a preotului Rose către fratele Merton.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #575  
Vechi 15.05.2012, 08:47:19
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Lumea poate să îl încoroneze pe El, sau poate să îl încoroneze pe Adversar. A treia posibilitate nu există: "cine nu adună cu Mine, risipește". O societate care va fi construită pe orice altceva decât pe Cristos va fi construită pe nisip.
Dar ce conteaza asta ? Ce rau i se poate intampla crestinului daca lumea il incoroneaza pe adversar sau societatea e construita pe nisip ?
Reply With Quote
  #576  
Vechi 15.05.2012, 09:02:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul

Dar tocmai asta este problema.De ce trebuie sa construim o societate ?
Pentru că societatea este consubstanțială omului (sau "coesențială" ca să zic așa). Așa ne-a făcut Dumnezeu, ființe sociale. Oriunde se adună trei oameni, există o societate. Acuma, totul depinde dacă cei trei se adună în numele lui Cristos sau în răspăr cu El.

Citat:
Si de ce incepem cu varful ?
Dar nu spune nimeni să începem cu vârful. Nici data trecută, când Biserica a cucerit ceea ce era pe atunci "guvernământ mondial" nu a început cu vârful. Dimpotrivă, a început cu baza: primii convertiți la Roma au fost sclavii. Savanții au urmat la rând. Împărații au fost ultimii.

Citat:
Nu va dati seama ca in discursul asta isi gasesc fundament si ateii si celelalte religii ?
Musulmanii, evreii și idolatrii Asiei să își facă statele lor musulmane, evreiești sau idolești în hinterlandul lor. Este un abuz "exportul de democrație" cu bombele pe care îl vedem, așa cum ar fi fost și "exportul de creștinism cu bâtele". Dar, în timp ce vedem că există bine mersi state musulmane în care Șaria e normă legală, în timp ce vorbim de "statul evreu" și auzim că în India budiștii fac legea, nu mai putem vorbi, în prezent, de niciun stat creștin. De ce ? Fiindcă oameni precum dv fac apologia unui "creștinism individual", ca și când acesta ar fi în opoziție cu unul colectiv. Cum ar veni, nu se poate ca Isus să fie rege în inima mea și rege în societatea mea în același timp.


Citat:
In SUA asta s-a intamplat si la fel si in celelalte tari.Au nationalizat invatamantul ceea ce are si o parte buna pentru ca asa au acces toti copii la educatie
Toți copiii aveau acces la educație și înainte, în vremea statelor creștine. Și chiar mai înainte, în vremea Regatului Evreu. Singura deosebire este că, pe atunci, nu era obligatoriu. Dar învățământul era general, iar învățământul primar era gratuit. Mai departe, plăteai, cam ca și acum. Mă costă de mă usucă școala copiilor mei.

Citat:
Si dumneavoastra ne spuneti ca alternativa ar fi ca biserica sa faca acelasi lucru de dragul construirii "societatii crestine ". Pai deja s-a incercat asta si rezultatele le vedem.
La ce rezultate vă referiți ? Erau rele rezultatele când Biserica se ocupa de instrucția publică ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #577  
Vechi 15.05.2012, 09:40:50
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pentru că societatea este consubstanțială omului (sau "coesențială" ca să zic așa). Așa ne-a făcut Dumnezeu, ființe sociale. Oriunde se adună trei oameni, există o societate. Acuma, totul depinde dacă cei trei se adună în numele lui Cristos sau în răspăr cu El.
Ce facem cu al 4-lea care nu vrea sa vina langa noi ? Il trecem strada cu forta ? De ce nu o biserica sau o comunitate ? De ce anume societate ? Cum il introducem pe al 4-lea in ecuatie ?

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar nu spune nimeni să începem cu vârful. Nici data trecută, când Biserica a cucerit ceea ce era pe atunci "guvernământ mondial" nu a început cu vârful. Dimpotrivă, a început cu baza: primii convertiți la Roma au fost sclavii. Savanții au urmat la rând. Împărații au fost ultimii.
Problema e ca nu s-au schimbat si obiceiurile .Adica nu am transferat aceeasi idee si peste granita imperiului ci acolo am inceput direct cu capul.Si in general ne-am descotorosit de orice cap care ne statea in cale.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fiindcă oameni precum dv fac apologia unui "creștinism individual", ca și când acesta ar fi în opoziție cu unul colectiv. Cum ar veni, nu se poate ca Isus să fie rege în inima mea și rege în societatea mea în același timp.
Dar eu doar rejectez ideea unui crestinism impus cu aceleasi mijloace cu care se impune acum ateismul si intreb daca ambele idei nu au acelasi fundament total gresit si daca nu ne tin legati de valorile lumii acesteia.Ce bine ar fi sa fie pace si sa dispara pacatul si boala si daca se poate si moartea.
Individualismul meu e doar o reactie de aparare impotriva societatii care mi se baga pe gat.Adica intreb cu ce drept decide statul ce trebuie eu sa invat ca sa ma dezvolt ca individ ?

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Toți copiii aveau acces la educație și înainte, în vremea statelor creștine. Și chiar mai înainte, în vremea Regatului Evreu. Singura deosebire este că, pe atunci, nu era obligatoriu. Dar învățământul era general, iar învățământul primar era gratuit. Mai departe, plăteai, cam ca și acum. Mă costă de mă usucă școala copiilor mei.

La ce rezultate vă referiți ? Erau rele rezultatele când Biserica se ocupa de instrucția publică ?
Eu doar constat si cred ca oricine poate constata ca alfabetizarea in masa este un fenomen de data recenta si asta poate fi un lucru bun.Dar secularizarea nu a venit din zona asta a lumii, aici doar a imbracat forme extreme.Si daca nu a venit de aici ci de acolo unde Biserica a insemnat multa vreme statul inseamna ca rezultatele nu au fost chiar cele mai bune.
Reply With Quote
  #578  
Vechi 15.05.2012, 10:00:51
nicky77 nicky77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2012
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu eu, domnule.... vă subestimați.... și mă supraestimați...

Mă refeream la Biserica Catolică, că doar în ea v-ați apucat să dați cu pietre, numind-ul pe fostul Sfânt Părinte, Fericitul Ioan Paul al II-lea, francmason, și afirmând, cu dovezi irefutabile, adunate din ziare de scandal, că și-a schimbat poziția față de francmasoni....
eu nu am dat cu pietre, vad ca tu esti pus pe lupte pe net si ma iei cu tehnici de Sun Tzu hahahaha (ti-am mai spus o data trezeste-te la realitate, uita-te in oglinda si lasa tehnicile lui Sun Tzu) …eu am gasit un articol in care se zice ca ar fi mason, ceea ce nu mi se pare un defect, deoarece eu nu cred in tampenia aia cum ca masonii ar fi satanisti, afirmatia asta atata timp cat este rasturnata prin proba contrara este o afirmatia falsa

daca as spune ca un cont al Vaticanului a fost inchis zilele trecute pt acuzatii de spalare de bani si fraude o sa-mi spuna iar ca sunt minciuni sfruntate ca sunt scrise in ziare si nu in enciclica lui papala…

“prin acest cont au trecut 1,5 miliarde de euro, pe parcursul a 18 luni, banii fiind stransferați la sfârșitul fiecărei zile la un alt cont al Băncii Vaticanului, din Germania.” http://www.adevarul.ro/financiar/Vat...66533836.html#
Reply With Quote
  #579  
Vechi 15.05.2012, 10:18:02
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe când globalismul ideologic supus autorității catedrei țarigrădene este cu totul, dar cu totul altceva. Mai duhovnicesc. Mai trăitor, mai plin de evlavie și de Dumnezeu râvnitor. Ce vine de la Papa și de la conducătorul Sfântului Imperiu pute, pe câte vreme ce vine de la Kir Patriarhul și de la Bazileul e parfum. Am înțeles.
Nu domnule, intelegeti prost ca de obicei, pozand in victima. D-voastra v-ati legat de Roma care, in opinia d-voastra trebuie sa cucereasca guvernul mondial, nu eu si DA, revenirea la modelul totalitar romano-catolic consider ca ar fi o mare greseala, nu pt. ca e romano-catolic, ci pt. ca modelul e unul abuziv. Nu poti impune o religie ca fiind oficiala la nivel mondial, dominanta in viata laica-politica. Religia mondiala si guvernul mondial sunt niste aberatii utopice.

Last edited by ioanna; 15.05.2012 at 10:25:14.
Reply With Quote
  #580  
Vechi 15.05.2012, 10:41:54
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Religia mondiala si guvernul mondial sunt niste aberatii utopice.
Si mai mult merg mana in mana cu celelalte utopii al caror ultim scop este sa ...construim o lume mai buna.

Uite ce spune Rose :

Dumneavoastra vorbiti, ca și mulți altii, de posibila "distrugere a rasei umane". Nu este aceasta o expresie cam prea tare pentru un creștin ?
Nu se pune din nou prea mult accent pe puterea omului ?Nu se trec cu vederea profetiile care trebuie sa se intample inainte ca Dumnezeu (Care e singurul care poate "distruge rasa umana" pe care El a creat-o ) sa-i cheme pe oameni in Imparatia Lui ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Franz Bardon despre masonerie ChEoPs Generalitati 1 15.02.2010 18:50:27
citate de Tutea despre revolutii si masonerie camidece Generalitati 5 14.09.2009 11:06:44