Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #581  
Vechi 09.02.2012, 20:39:08
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In primul rand, e o practica democratica a statului de a le oferi cetatenilor sai posibilitatea de a vota prin reprezentantele diplomatice din diferitele state. Deci trecand peste traditia democratica si istorica a acestei proceduri de vot, intrebarea centrala este: Daca, printr-o absurditate sau aberatie a vreunei legi neconstitutionale, romanii din afara granitelor ar fi fost constransi sa vina in Romania pentru a vota, crezi SINCER ca aici nu li s-ar fi putut fura/deturna voturile? :)

Si apoi, ideea ca votul romanilor din afara tarii a inclinat balanta in favoarea lui Basescu, trebuie tratata ca o realitate si nu ca o frauda. Antenele (1,2,3) au lansat ideea asta, dupa ce s-au vazut cu ciolanul smuls de adversar, ce sa zica si ei? Din cate stiu eu, procesul electoral a fost validat de Curtea Constitutionala Romana, iar cazurile de frauda electorala dovedite in justitie sunt putine. Asadar pe ce temei tuna trusturile lui Voiculescu, si altii, ca s-a fraudat votul romanilor din strainatate?
  #582  
Vechi 09.02.2012, 20:44:46
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius D Vezi mesajul
crezi SINCER ca aici nu li s-ar fi putut fura/deturna voturile? :)

?
S-a efectuat deja, de mai multe ori...
  #583  
Vechi 09.02.2012, 20:46:36
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Daca le pasa de soarta tarii nu plecau din tara!
Imi pare rau ca sunt inca oameni care generalizeaza in felul asta si arunca antema asupra unui grup intreg de oameni (dupa unele estimari, intre 2 si 3 milioane) de romani.

Pentru ca ne aflam totusi pe un forum crestin, intreb in spiritul acestuia, ca de la crestin la crestin... chiar crezi sincer ca au plecat "TOTI" din tara pentru ca "NU LE-A PASAT" de soarta acestei tari? Sigur ca au fost si dintr-astia care s-au dus unde e viata mai buna, vagabondand si risipind pana la sfarsitul vietii (pildele biblice sunt ilustrative in acest sens). Insa pentru celelalte mii si mii si mii de romani care au plecat din Romania pentru a le oferi o viata decenta si onorabila copiilor lor si familiilor napastuite, care nu aveau niciun colt de paine sa puna pe masa... pentru acestia, mi se pare o insulta sa spui ca "NU LE-A PASAT".
  #584  
Vechi 09.02.2012, 20:50:48
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
S-a efectuat deja, de mai multe ori...
Vom da toti socoteala pana intr-un sfarsit; cand toate cate au fost in zi si in noapte se vor vadi.
  #585  
Vechi 09.02.2012, 20:55:08
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius D Vezi mesajul
Vom da toti socoteala pana intr-un sfarsit; cand toate cate au fost in zi si in noapte se vor vadi.
http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...sa-facem-deci/
  #586  
Vechi 09.02.2012, 20:57:11
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius D Vezi mesajul
Imi pare rau ca sunt inca oameni care generalizeaza in felul asta si arunca antema asupra unui grup intreg de oameni (dupa unele estimari, intre 2 si 3 milioane) de romani.

Pentru ca ne aflam totusi pe un forum crestin, intreb in spiritul acestuia, ca de la crestin la crestin... chiar crezi sincer ca au plecat "TOTI" din tara pentru ca "NU LE-A PASAT" de soarta acestei tari? Sigur ca au fost si dintr-astia care s-au dus unde e viata mai buna, vagabondand si risipind pana la sfarsitul vietii (pildele biblice sunt ilustrative in acest sens). Insa pentru celelalte mii si mii si mii de romani care au plecat din Romania pentru a le oferi o viata decenta si onorabila copiilor lor si familiilor napastuite, care nu aveau niciun colt de paine sa puna pe masa... pentru acestia, mi se pare o insulta sa spui ca "NU LE-A PASAT".
Pai e acelasi lucru, daca le-a pasat de soarta familiilor lor tot de ei le-a pasat in fond.

De soarta tarii nu ii pasa nimanui, celor ce pleaca nu le pasa pt. ca pleaca, celor care conduc nu le pasa pentru ca fura si tot asa...
  #587  
Vechi 09.02.2012, 20:59:13
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Am impresia stranie ca vorbesc cu un robot.
par informatii din interior...
  #588  
Vechi 09.02.2012, 21:03:56
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Pai e acelasi lucru, daca le-a pasat de soarta familiilor lor tot de ei le-a pasat in fond.

De soarta tarii nu ii pasa nimanui.
Hmmm... Ma intreb daca afirmatia asta se sustine dpdv crestin-ortodox: "daca le-a pasat de soarta familiilor lor tot de ei le-a pasat in fond." Cred totusi ca nu. Oare unde a disparut blandetea oamenilor, de cand am devenit noi, romanii, atat de acizi si caustici unii cu ceilalti...?

Iar daca "De soarta tarii nu ii pasa nimanui", adica nici noua -cei care locuim in Romania, si nici lor -cei care nu locuiesc in Romania, atunci noi de ce am avea drept de vot si ei nu?
  #589  
Vechi 09.02.2012, 21:08:41
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius D Vezi mesajul
In primul rand, e o practica democratica a statului de a le oferi cetatenilor sai posibilitatea de a vota prin reprezentantele diplomatice din diferitele state. Deci trecand peste traditia democratica si istorica a acestei proceduri de vot, intrebarea centrala este: Daca, printr-o absurditate sau aberatie a vreunei legi neconstitutionale, romanii din afara granitelor ar fi fost constransi sa vina in Romania pentru a vota, crezi SINCER ca aici nu li s-ar fi putut fura/deturna voturile? :)

Si apoi, ideea ca votul romanilor din afara tarii a inclinat balanta in favoarea lui Basescu, trebuie tratata ca o realitate si nu ca o frauda. Antenele (1,2,3) au lansat ideea asta, dupa ce s-au vazut cu ciolanul smuls de adversar, ce sa zica si ei? Din cate stiu eu, procesul electoral a fost validat de Curtea Constitutionala Romana, iar cazurile de frauda electorala dovedite in justitie sunt putine. Asadar pe ce temei tuna trusturile lui Voiculescu, si altii, ca s-a fraudat votul romanilor din strainatate?
Se fraudeaza tot. Cand ai parghiile puterii faci tot ce vrei.

Se falsifica semnaturi inca inainte de alegeri cand e nevoie de semnaturi pentru a putea candida cutare candidat, se falsifica voturile in tara. Curtea e in mana lui Basescu, este o dictatura subtila.
  #590  
Vechi 09.02.2012, 21:10:51
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
este o dictatura subtila.
nici macar nu-i prea subtila... e la vedere. Stai sa vezi mai departe....
Edit: nu intelegeti ca nu romanii conduc tara asta? si asta nu de acum, de vrea cativa ani buni, de vreo 22...mai bine zis de la Cuza incoace.

Last edited by Adriana Cluj; 09.02.2012 at 21:23:22.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Comunicatul BOR referitor la protestele romanilor maria32 Generalitati 7 23.01.2012 01:52:10
apropo' de increderea in Dumnezeu si in noi Mirela0110 Generalitati 15 11.11.2011 15:45:57
Despre pedeapsa capitala ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 14 20.03.2011 01:47:38
Pedeapsa capitala Dia20_diana Eutanasia 82 21.01.2011 23:14:24
Apropo de conspiratii The_Fallen Generalitati 44 22.06.2010 00:42:13