Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 17.05.2012, 10:34:07
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Dumnezeu i-a facut si pe tigani, nu are nimeni dreptul sa le fac ceva rau...daca fac rau, pot plati.....sa mergeti in germania de est...sa vedeti cum va trateaza cei care au ideologii naziste....a esti auslander....sa vezi ce prost te simti....la ei nazisti....la noi mai multe specimene...dar si romanii fac destul rau...nu judeca...ca sa nu fi judecat...
Reply With Quote
  #52  
Vechi 17.05.2012, 11:27:16
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
sa revenim de la stramosi fiecaruia ce au facut, ca toti suntem subiectivi, si lansez din nou intrebarea de pe prima paginea. avem in calendar sau nu?
Există. Iată unul dintre ei:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ceferin...C3%A9nez_Malla
Reply With Quote
  #53  
Vechi 17.05.2012, 12:46:57
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit da !

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu aș merge până la a spune că nu au repere morale în general (anomie), ci numai în aspecte specifice. Cel mai frapant este furtul. Ei, pur și simplu, nu consideră că a fura este ceva blamabil. Dacă timp de secole s-au ocupat cu ciordeala, manglitul și datul cu jula, a intrat cumva în natura lor culturală. Sub alte aspecte însă, precum cel al cinstirii celor mai în vârstă (porunca a patra) putem lua notițe de la ei. La fel în privința solidarității sociale. Când lucram la Salvare și unul dintre ai lor cădea bolnav, în mai puțin de o oră veneau vreo 50. Primii 10 soseau înaintea ambulanței, se alertau unii pe alții prin SMS-uri. Dacă îl duceam pe bolnav la spital, veneau la spital. Dacă medicii, excedați de numărul lor îi alungau, erau în stare să doarmă în fața spitalului, pe ce apucau, chiar dacă veniseră cu BMW-ul negru până acolo. Am văzut, de sute de ori, asemenea exemple de solidaritate umană: la țigani este regula, la români e excepția.
cineva, pe la o emisiune tarzie de noapte, pe la B1 tv,spunea un mare adevar,relevant totodata ,si axiomatic : "nu exista tigan, singur !"

cu adevarat, cred ca e un element foarte specific si interesant al acestei etnii, faptul ca nici unul nu sufera de singuratate !!!

nu vom gasi niciodata tigan singuratic, sau fara partenera de viata !!!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 17.05.2012, 12:53:19
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu prea mai este nimic de facut,acum dupa sute de ani de cand aceasta natie s-a incetatenit,nu mai pot fi tratati ca si imigranti,pur si simplu sunt cetateni romani,chiar daca in esenta nu sunt(in sensul ca sunt foarte conservatori dpdv al culturii lor si deci foarte rezistenti schimbarii)

Vina consta in acceptarea valorilor tiganesti in societatea romaneasca,vina este a romanilor,caci Slava Domnului cunosc destui care folosesc argou tiganesc,asculta muzica tiganeasca si se imbraca ca si tiganii!
Nu mai este nimic de facut decat a arata strainilor ca tu esti altfel,esti crestin in primul rand-cred ca de aici pleaca toate problemele:tiganii nu au repere morale,pt ei totul este posibil!
din pacate fenomenul tiganizarii este unul grav, problema era pusa si in europa sfarsitului de seco 19, si trata ciocnirea dintre culturi, in ideea ca : de multe ori cultura mai puternica,mai vie, o inghite pe cea mai slaba !!!

acest fenomen se intampla si in Romania de azi, cultura tiganeasca fiind foarte puternica si seducatoare se impune treptat, si insidios, generand o tiganizare a tarii,care te lasa cu gura cascata si eventual fara aer !!!

Partidul poporului,si viitorul presedinte al Romaniei DD.,este un exemplu foarte bun in acest sens, pentru a vedea varful icebergului,care incet ,incet se impune in fata populatiei romanesti si iese la suprafata !!!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 17.05.2012, 12:57:23
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Să nu uităm totuși anumite aspecte:
Attached Images
File Type: jpg Sclavi_Tiganesti.jpg (17,1 KB, 7 views)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 17.05.2012, 13:28:10
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Asa oameni buni, si care este legatura intre tigani, ortodocsi si catolici???
Nu o vad , ma luminati si pe mine??
Daca aveti ceva de spus despre tigani spuneti, dar nu va mai atacati intre voi!
(romanii intr-adevar se urasc unii pe altii)
cand eram copil,am auzit de la batranii noastii ardeleni o anecdota, cu scop moralizator, probabil, ce trata subiectul legaturii dintre tigani si biserica !

as reda-o pe scurt, ca sa o citeasca toata lumea !

cica:

in timpuri imemoriale cand Bunul Dumnezeu a harazit fiecarei etnii si natiuni,apartenenta la cate o biserica, tiganii, fii nimanui, au ajuns in final,ultimii, ramasi fara nici o biserica !!!

vazandu-se tiganii in starea asta jalnica, si vazand ca toti in jur au biserica lor, ce le-a dat prin gand in inima staborului :
- Hai sa ne facem si noi biserica ,asa ca sa nu-si mai bata joc ceilalti si sa fim si noi in rand cu lumea !!!

Zis si facut !

Se pun tiganii la sfat, si pe facute, si de la unul o idee de la altul alta, uite ca se si inalta biserica,da ...cum ???
-Hai sa facem biserica zisera tiganii, da cum nu aveau, bani sa cumpere materiale de constructii (var,ciment,piatra...etc !) au decis, sa faca peretii din mamaliga cu branza, cornii din carnat, si acoperisul din placinte !
Si tocmai cand biserica era gata, si se adunase puhoi de tiagani la inaugurare,cu tam-tam ,marre, veselie si surle si trambite, si jocuri (cum le sta bine la tigani !!!) tocami i-a prins in mijlocul bisericii, pe atata puhoi de lume, o foame mare,ca erau nemancati de mai multe zile, si asa ca fiecare a dat iama in pereti,in crorni si in acoperis,fiecare facut,desigur din ...mancare !!!

si asa halindu-si biserica, tiganii is singurul popor ramas fiara biserica !!!

Destul de ingenioasa fabula populara romaneasca !!!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 17.05.2012, 15:48:41
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.865
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ei fac ce au făcut mereu în ultimele secole: migrează spre apus. Nu știu de ce se miră lumea: așa cum au ajuns din India până în Crimeea și apoi România, tot așa ajung de aici mai spre Atlantic. Eu văd deplină continuitate în cadrul unui proces istoric migraționist.


Părerea mea este că ceva mai multe decât mult "doritul" est. Între Paris și Țarigrad, merg pe cartea Parisului. Între Bruxelles și Moscova, merg pe cartea Bruxelles-ului. Este suficient să constatați deosebirea de civilizație care există chiar și acum între Tansilvania, parte a Imperiului de Apus și Bărăgan, parte a Imperiului de Răsărit, ca să vi se clarifice orice dilemă.
Vorbesti de actualul Tarigrad musulman. Dar intre Tarigradul crestin ortodox si Parisul catolic era o mare diferenta de civilizatie. Nu degeaba l-au calcat in picioare ostirile apusene. Totusi nu trebuie uitat ca civilizatia umana a aparut in est si nu in vest. Vestul nu a facut nimic altceva decat sa jefuiasca estul
Reply With Quote
  #58  
Vechi 17.05.2012, 17:36:18
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adineaori am avut parte de o ""mostra"" a indeletnicirilor conationalilor nostri:
venind acasa, in scara blocului un individ dotat cu o pompita si un bidon, tocmai isi incheia halatul alb si batea la prima usa: deratizare!!! M-a trimis administratorul!
Stiind cum se desfasoara aceste operatiuni la noi in bloc (acolo locuiau chiriasi, si in bloc sunt de altfel foarte multi, iar smecherii stiu astea) il iau la intrebari, cine l-a trimis, a dat-o la intors, pai nu l-a trimis nimeni, el vine si intreaba si cine vrea face cine nu, nu.
Ii spun ca sun la politie ca sa aflu cine este si ce anume ii da dreptul sa deratizeze si cu ce substante etc, am realizat ca am de-a face cu un excroc...
Pun mana pe telefon si sun administratorul, dar nu ca sa-l intreb ce-i cu individul ci ca sa-l anunt ca se intampla astfel de treburi si sa puna afis, ca sa nu mai pacaleasca oamenii (au mai fost si in alti ani si i-au pacalit pe unii chiriasi).
Individul cand vede ca incep sa vorbesc la telefon, imi arunca o privire furibunda, imi face diverse urari si furios o taie prin spatele blocului.... Bine ca am scapat doar cu atata, ca ceilalti au taiat-o in casa, lasandu-ma singura cu el.

Deci...........
Reply With Quote
  #59  
Vechi 17.05.2012, 19:23:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Adineaori am avut parte de o ""mostra"" a indeletnicirilor conationalilor nostri:
venind acasa, in scara blocului un individ dotat cu o pompita si un bidon, tocmai isi incheia halatul alb si batea la prima usa: deratizare!!! M-a trimis administratorul!
Stiind cum se desfasoara aceste operatiuni la noi in bloc (acolo locuiau chiriasi, si in bloc sunt de altfel foarte multi, iar smecherii stiu astea) il iau la intrebari, cine l-a trimis, a dat-o la intors, pai nu l-a trimis nimeni, el vine si intreaba si cine vrea face cine nu, nu.
Ii spun ca sun la politie ca sa aflu cine este si ce anume ii da dreptul sa deratizeze si cu ce substante etc, am realizat ca am de-a face cu un excroc...
Pun mana pe telefon si sun administratorul, dar nu ca sa-l intreb ce-i cu individul ci ca sa-l anunt ca se intampla astfel de treburi si sa puna afis, ca sa nu mai pacaleasca oamenii (au mai fost si in alti ani si i-au pacalit pe unii chiriasi).
Individul cand vede ca incep sa vorbesc la telefon, imi arunca o privire furibunda, imi face diverse urari si furios o taie prin spatele blocului.... Bine ca am scapat doar cu atata, ca ceilalti au taiat-o in casa, lasandu-ma singura cu el.

Deci...........
Orice lucrator care vine cu diverse servicii trebuie sa prezinte o legitimatie(dar banuiesc ca stiu si escrocii asta si isi fac legitimatii false).
Imi pare bine ca l-ati luat la intrebari,asa ar trebui sa procedeze orice om matur,sa refuze sa se lase pacalit de pungasi

Nota:dar care era planul"deratizarii"?trebuia sa-l platesti cash?sau cum se desfasura escrocheria?am auzit de unii care stropeau cu apa chioara si minteau ca substanta deratizanta este odorless :))
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 17.05.2012 at 19:26:54.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 17.05.2012, 19:31:52
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Orice lucrator care vine cu diverse servicii trebuie sa prezinte o legitimatie(dar banuiesc ca stiu si escrocii asta si isi fac legitimatii false).
Imi pare bine ca l-ati luat la intrebari,asa ar trebui sa procedeze orice om matur,sa refuze sa se lase pacalit de pungasi
Da, au si hartii de fluturat asa pe sub nasul fraierilor, ca daca le iei la citit s-ar putea sa fie vreo reteta veche de medicamente dar pe batrani ii pacalesc, pe nevigilenti la fel...

Partea proasta stii care este? ca nimeni nu vine alaturi sa te sustina, in astfel de situatii. Nu stiu in alta parte cum este, dar la noi, intra rapid fiecare in cutia lui si tu ramai sa o incasezi pentru ca ai pus mana pe un excroc si i-ai si scapat de la o fraiereala.
Sunt si alte feluri de exemple despre atitudinea civica a romanilor, total absenta!! atat la bine cat si la greu!
Nu sarim sa ajutam pe cel care cade pe strada, ori striga ca-i arde casa, ori e ingropat in zapada.........nu sarim sa prindem un hot care fuge, nu ne implicam; ce dupa aia sa ma poarte pe la politie?nu ma bag, asta e atitudinea!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iarasi cipuri si biometrice BogdanF2 Generalitati 71 24.02.2017 07:53:45
Tiganii. Care este atitudinea noastra fata de ei? romandragut Generalitati 291 20.12.2013 07:33:02
Tiganii, eterna plaga romaneasca !!! guardian knight Generalitati 20 30.08.2012 23:00:28
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46
Ganduri ...iarasi 14carol06 Generalitati 1 06.02.2009 17:14:58