Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 10.12.2012, 12:33:45
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Mi se pare ironica situatia din postarea mea anterioara (textul ingrosat)!

Adventistii il considera pe Satana foarte inteligent (cel mai inteligent dintre ingerii de dinainte de cadere... am inteles ca i-au luat alt inger locul) si viclean! Cu toate acestea il considera suficient de prost incat sa urmeze scenariul stabilit de ei (adventisti)!
"Scenariul" nu e stabilit de adventiști, ci de Dumnezeu:

7. Și către sfârșitul miilor de ani, satana va fi dezlegat din închisoarea lui,
8. Și va ieși să amăgească neamurile, care sunt în cele patru unghiuri ale pământului, pe Gog și pe Magog, și să le adune la război; iar numărul lor este ca nisipul mării.
9. Și s-au suit pe fața pământului, și au înconjurat tabăra sfinților și cetatea cea iubită. Dar s-a pogorât foc din cer și i-a mistuit. (Apocalipsa 20 - versiunea ortodoxă)

Nu înțeleg din ce sertar răvășit ai scos chestia cu "flash"-urile și "vulcanii". Dacă se poate pe viitor fii te rog mai documentat, iar dacă nu se poate postează ca opinie proprie, nu ca doctrină adventistă. Mulțumesc.

Oricum, discuția a alunecat pe o pantă laterală (poate ar fi mai potrivit topicul http://www.crestinortodox.ro/forum/s...074#post487074). Pantele laterale sunt cele mai periculoase mai ales acum pe zăpadă.

Last edited by osutafaraunu; 10.12.2012 at 12:36:33.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 10.12.2012, 13:25:08
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
"Scenariul" nu e stabilit de adventiști, ci de Dumnezeu:

7. Și către sfârșitul miilor de ani, satana va fi dezlegat din închisoarea lui,
8. Și va ieși să amăgească neamurile, care sunt în cele patru unghiuri ale pământului, pe Gog și pe Magog, și să le adune la război; iar numărul lor este ca nisipul mării.
9. Și s-au suit pe fața pământului, și au înconjurat tabăra sfinților și cetatea cea iubită. Dar s-a pogorât foc din cer și i-a mistuit. (Apocalipsa 20 - versiunea ortodoxă)

Nu înțeleg din ce sertar răvășit ai scos chestia cu "flash"-urile și "vulcanii". Dacă se poate pe viitor fii te rog mai documentat, iar dacă nu se poate postează ca opinie proprie, nu ca doctrină adventistă. Mulțumesc.

Oricum, discuția a alunecat pe o pantă laterală (poate ar fi mai potrivit topicul http://www.crestinortodox.ro/forum/s...074#post487074). Pantele laterale sunt cele mai periculoase mai ales acum pe zăpadă.
"La porunca lui Isus, porțile Noului Ierusalim sunt închise și armatele Satanei împresoară cetatea și se pregătesc de atac." (citat din tragedia veacurilor)

Arata-mi explicatii biblice pentru fiecare afirmatie EGW cu privire la viitor! Nu de alta dar pentru mine este evident ca scenariul adventisti cu privirea la viitor este in mare parte opera EGW si Uriah Smith si mai putin evidente Biblice!

Sa continuam:
" Deasupra tronului este descoperită crucea; și, ca o priveliște panoramică, aparscenele ispitirii și căderii lui Adam împreună cu etapele succesive din Planul cel mare deMântuire; primii Săi ani de sărăcie și ascultare; botezul Său în Iordan; postul și ispitireadin pustie; lucrarea Sa publică, descoperirea față de oameni a celor mai prețioasebinecuvântări ale cerului; zilele pline de fapte de iubire și de milă; nopțile geloziei, aleurii și ale răutății cu care erau răsplătite binefacerile Sale; agonia îngrozitoare și tainicădin Ghetsemani, sub povara zdrobitoare a păcatelor lumii întregi; trădarea în mâinilegloatei ucigașe; evenimentele înfricoșătoare din noaptea aceea de groază; Prizonierulcare nu se împotrivea, părăsit de ucenicii Săi iubiți, și care fugiseră dezamăgiți pestrăzile Ierusalimului;"

"Ca într-o răpire, cei nelegiuiți au privit încoronarea Fiului lui Dumnezeu." (uite inca un flash made EGW)

"El vede pe altul sfânt acum lângă Tatăl, acoperindu-I slava. A văzut coroana pusă pe capul lui Hristos de un înger cu o statură înaltă și cu oprezență maiestuoasă și știe că poziția înălțată a acestui înger ar fi putut fi a lui." (acest pasaj arata un alt inger care ia luat locul Satanei!)

"Flăcări cad de laDumnezeu din cer. Pământul se crapă. Armele ascunse în adâncurile lui sunt scoaseafară. Flăcări nimicitoare izbucnesc din fiecare prăpastie deschisă. Chiar și stâncile ard.A venit ziua care va arde ca un cuptor. Elementele amestecate cu dogoarea mistuitoare,chiar și pământul cu tot ce este pe el arde (Mal. 4,1-2; 2 Petru 3,10). Suprafațapământului pare o masă topită - un lac de foc uriaș, clocotind. " (poftim si pasajul cu vulcanii)


Tot la EGW am gasit si ideea ca cutremurele sunt produse de carbunele in reactie cu oxizii de fier produs de animalele si plantele maturate la Potop (idee infirmata de stiinta dar preluata de adeptii creationimului stiintific... mentionez ca adventistii au lansat aberatia numita creationismul stiintific)

Cu o ocazie, la scoala de sabat am auzit un prezbiter zicand ca Dumnezeu si-a pregatit arme pentru judecata finala din corpurile putrezite ale animalelor !

Nu mai fi atat de naiv incat sa te contrazici cu un fost adventist!

Citatele le gasiti aici impreuna cu multe chestii SF:
http://www.scribd.com/doc/282816/EG-...dia-veacurilor
(capitolul 42)!

Ia spune-mi draga 100-1! Ce mai face Doug?
http://www.youtube.com/watch?v=0-aOlojo5KA
(mai e vedeta pe la adventisti?)
__________________

Last edited by UNNOOM; 10.12.2012 at 13:30:51.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 10.12.2012, 13:52:24
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Ți-am demonstrat cu Scriptura că nu e vorba de un "scenariu stabilit de adventiști". În text nu se spune nimic despre "flash", ori "vulcani"; mai mult decât atât: nici măcar în pasajele din Marea Luptă pe care încerci să mi le bagi pe gât nu se pomenește de aiurelile acelea. Dar nu despre Ellen White era vorba... nici măcar despre focul final, ori despre adventiști. Spamezi inutil!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 10.12.2012, 14:06:12
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ți-am demonstrat cu Scriptura că nu e vorba de un "scenariu stabilit de adventiști". În text nu se spune nimic despre "flash", ori "vulcani"; mai mult decât atât: nici măcar în pasajele din Marea Luptă pe care încerci să mi le bagi pe gât nu se pomenește de aiurelile acelea. Dar nu despre Ellen White era vorba... nici măcar despre focul final, ori despre adventiști. Spamezi inutil!
Ok! Care sunt armele ascunse in Pamant?
:)

Care este explicatia EGW cu privire la cutremure?

Troll adventist ce esti! Devii enervand cu postarile tale in stil iepure!

Mi-ai zis ca scriptura a stabilit scenariul si nu adventistii? Bun! Confom carei interpretari a Bibliei stabilesti ca Satanata trebuie sa urmeze un anumit scenariu?

Nu vrei spam si totusi te miri de ce iti sunt atacate aberatiile de aici de pe forum! Nu mai evita raspunsul direct! Ce mai face Doug? Mai este mare vedeta prin biserica? Ce mai fac ceilalti pastori cu o buna abilitate de a comunica la nivel emotional si care, atunci cand vin in Romania in vreo biserica, dau buluc adventistii numai ca sa-i vada in carne si oase?

Walter Veith ce mai face? Mai sunt "zelosi" la intrarea in biserica (vinerea inainte de apusul soarelui ca sa nu cumva sa vanda in sabat) cu CD-uri cu inregistrari ale lui WV copiate de pe net pentru a le vinde cu 2 lei?

Tinand cont de experienta mea cu "misionarii ad-hoc" adventisti de pe net... vreau sa pun o intrebare mai subtile! Faci ceva serios cu viata ta sau stai pe net doar asa ca sa simti si tu ca faci ceva important?
Reply With Quote
  #55  
Vechi 10.12.2012, 14:14:33
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Domnule, continui să aberezi-aceasta-i problema ta... Problema noastră e că spamezi [și] acest topic, în loc să-ți refulezi neîmplinirile (de când iehovist, când adventist, când ortodox) pe topicele special create de cei ca dumneata. Așa... revenind întrucâtva ontopic:
Nu domnule, "nu ești de-al nostru!"... ești de-al lor... Nu-mi cere să-ți explic cine sunt aceia, oricum n-ai înțelege...
O zi bună!

Un ultim apel:
Reply With Quote
  #56  
Vechi 10.12.2012, 14:28:17
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ok! Iti respect decizia de a fi lasat in pace!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 10.12.2012, 15:50:36
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iti raspund in cateva puncte:

2. Am citit aproape toate mesajele tale, de aceea ti-am scris acel mesaj cu concluzii, acum stiu ce invatatura propui tu. Toti oamenii spun ca ce cred ei este corect si adevarul, pentru ca altfel n-ar mai crede in ceea ce sustin. Si tu spui la fel, problema e sa fie si in concordanta cu ortodoxia, ca altfel fiecare om poate avea o filozofie personala.
Daca ai dragoste sa continuam dezbaterea pana aflam adevarul si corectam erorile, fiecare in parte, o polemica in acest sens putem face aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...353#post487353

Invatatura Ortodoxa, graviteaza in jurul ideii ca Lucifer a fost invidios pe cinstea lui Adam din Rai si dorinta lui a fost de a-l strivi, de a se urca in carca lui, de a-l inrobi pe bietul Adam si pe toti urmasii lui. (pana aici nimic protestant)

Mesajul Evangheliei graviteaza in jurul devotamentului fata de adevar si promoveaza discernamantul. Iar Hristos insusi spune in Luca VI: <<43. Căci nu este pom bun care să facă roade rele și, iarăși, nici pom rău care să facă roade bune. [...] 46. Și pentru ce Mă chemați: Doamne, Doamne, și nu faceți ce vă spun? >> . Iar la Matei VII avem asa:<< 15. Feriți-vă de proorocii mincinoși, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori! 16. După roadele lor îi veți cunoaște. Au doară culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini? >>

Iar arhimandritul ortodox imi va raspunde:
<<Frate! Baga de seama ca esti inselat de diavolul!>> (prima data il desfiintezi pe interlocutor pentru a-i dustruge orice incredere in ceea ce stie. Aceasta veche tehnica psihologica a predicatorilor impostori este astazi folosita in PR si propaganda politica). Dupa care urmeaza : <<Lupii in piei de oaie sunt papistasii, sectantii si protestantii. La astia se referea Hristos, nu la preotii ortodoxi care nu implinesc ceea ce predica! Vezi ca tu nu ai de unde sa discerni intre bine si rau! Numai eu sunt investit cu aceasta putere de cand am fost hirotonit! Baga de seama ca te duci in ratacire! Lasa scriptura! Nu mai citi tu, asa... de unul singur! Numai eu pot sa te ajut sa intelegi scriptura! Hristos spune "Fara de mine nu puteti face nimic." Si unde este Hristos? In Biserica Ortodoxa Romana, pentru romani. Nu la stilisti, nu la grecocatolici sau la yoghini. Ei sunt toti o apa si-un pamant, inselati de diavolul.>> (Stilistii si papistasii spun acelasi lucru despre voi, deci sa nu va simtiti nedreptatiti!)

Si atunci, care dintre cele doua este prosteala grosolana si marturie mincinoasa? Intelegerea textului Evangheliilor sau interpretarea vadit subiectiva a unuia care isi umple buzunarele din doctrina pe care o predica?

p.s. Printre astfel de invective si acuzatii murdare aruncate dintr-o parte intr-alta, eu nu recunosc Harul Duhului Sfant, ci doar apucaturile politicienilor din vremurile noastre. Ei, neavand ca sa spuna ca au facut bine pentru tara, se ataca unii pe altii in mod mizerabil, doar doar or mai prosti poporul si de data asta. La fel si popii mincinosi. Neputand sa zica "invatati-va de la noi ca suntem blanzi si smeriti cu inima", vor incepe sa calomnieze.

Last edited by leonte; 10.12.2012 at 15:59:10.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 10.12.2012, 22:14:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Va rog frumos sa ne pastram calmul caci in felul acesta in cativa ani islamul va deveni prima religie in lume . Cata bucurie au si cum isi freaca mainile murdare , cand vad atata si atata dezbinare in numele lui Hristos !
Unitatea lor , fratilor este de nezdruncinat si n-ai sa vezi atata dezbinare !
Catalin , frate draga , oare nu putem sa ne pastram credinta fara a cotrobai prin sufletul si gandirea celui de langa noi ? Eu cred ca da !
Sa luam aminte la "propaganda"cu adevarat daunatoare :

"Fii musulman, evita suspiciunile si vorbirea pe la spate

O, voi cei care credeti! Feriti-va cu strasnicie de banuieli, caci unele banuieli sunt pacat! Nu va iscoditi si nu va ponegriti unii pe altii! Oare voieste vreunul dintre voi sa manince carnea fratelui sau mort? [Nu!] Voi ati urit aceasta! Si fiti cu frica de Allah, fiindca Allah este Iertator si Indurator [Tawwab, Rahim].” (Quran, traducerea sensurilor 49:12)"

IATA UNITATEA CE NE AMENITA
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 12.12.2012, 18:44:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Va rog frumos sa ne pastram calmul caci in felul acesta in cativa ani islamul va deveni prima religie in lume . Cata bucurie au si cum isi freaca mainile murdare , cand vad atata si atata dezbinare in numele lui Hristos !
Unitatea lor , fratilor este de nezdruncinat si n-ai sa vezi atata dezbinare !
Catalin , frate draga , oare nu putem sa ne pastram credinta fara a cotrobai prin sufletul si gandirea celui de langa noi ? Eu cred ca da !
Sa luam aminte la "propaganda"cu adevarat daunatoare :

"Fii musulman, evita suspiciunile si vorbirea pe la spate

O, voi cei care credeti! Feriti-va cu strasnicie de banuieli, caci unele banuieli sunt pacat! Nu va iscoditi si nu va ponegriti unii pe altii! Oare voieste vreunul dintre voi sa manince carnea fratelui sau mort? [Nu!] Voi ati urit aceasta! Si fiti cu frica de Allah, fiindca Allah este Iertator si Indurator [Tawwab, Rahim].” (Quran, traducerea sensurilor 49:12)"

IATA UNITATEA CE NE AMENITA
Ce scrie Leonte inteleg (nu e de acord cu Biserica-ca institutie, cu preotii si monahii ortodocsi). Ce ai scris tu nu prea inteleg, daca vrei sa explici.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 12.12.2012, 21:57:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ce scrie Leonte inteleg (nu e de acord cu Biserica-ca institutie, cu preotii si monahii ortodocsi). Ce ai scris tu nu prea inteleg, daca vrei sa explici.
De explicat am explicat , de inteles , intelege doar cine doreste !
Cui foloseste dezbinarea asta continua in numele lui Hristos ? Poate fratele Leonte are motive bine intemeiate pentru sminteala adusa din partea unor preoti si monahi ortodocsi , dar daca citeai cu mai multa atentie postarile lui , intelegeai de unde provine indoiala lui , apoi nu suntem noi aici pusi in a imparti raii de buni , oile de capre , neghina de grau , si de a cataloga credinta cuiva . Dumnezeu stie cel mai bine ce este in sufletul fiecaruia , dar Leonte nu merita tratamentul tau , si in general nimeni aici nu trebuie tratat in mod diferit , catalogat , izolat , pus la colt , judecat . . .
In fine , daca ai inteles ceva , bine , daca nu te rog sa ma ierti , dar nu astfel servim Bisericii ORTODOXE !
Post binecuvantat !
*este ultima mea interventie pe acest thread.PUNCT
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce "Tatal nostru"? MihaiG Dogmatica 90 25.03.2013 16:08:09
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Cine suntem? Ne ducem in lume si cautam tot "al nostru si ai nostri"? sophia Generalitati 40 03.05.2010 22:06:45