Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 20.10.2009, 12:39:49
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Andrusca, daca poti face abstractie de atmosfera mai rece - diferita de cea noastra, a ortodocsilor este in regula, ideea este ca nu te inchini in credinta lor, nici altarului lor, ci in "Duh si adevar" fara sa simti tentatia de a te apropia de dogma catolicsmului....este bine sa fii in casa lui D-zeu daca lucrul acesta te ajuta sa intri in starea de reculegere si rugaciune...ocazional, f rar, poti face lucrul acesta ca sa simti participarea, unirea la jertfa lui Hristos...dar daca simti ca te tulbura sau sminteste, mai bine nu.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 18.11.2009, 13:18:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu sunt o persoana care astazi merge la ortodocsi si maine la catolici. Merg duminica de duminica la ortodocsi. Dar in situatiile in care nu ai o biserica ortodoxa in locul in care vietuiesti, cred ca este mai castigata o persoana care merge la biserica romano-catolica, decat cea care sta acasa pe motiv ca este ortodoxa si ca ceilalti sunt eretici. Daca vei sta acasa vei avea mai multe sanse de a-i privi pe ceilalti cu ura; daca vei merge la o biserica romano-catolica, vei avea sansa de a cunoaste ceva din iubirea lui Dumnezeu care ii imbratiseaza pe toti.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 18.11.2009, 19:59:06
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu sunt o persoana care astazi merge la ortodocsi si maine la catolici. Merg duminica de duminica la ortodocsi. Dar in situatiile in care nu ai o biserica ortodoxa in locul in care vietuiesti, cred ca este mai castigata o persoana care merge la biserica romano-catolica, decat cea care sta acasa pe motiv ca este ortodoxa si ca ceilalti sunt eretici. Daca vei sta acasa vei avea mai multe sanse de a-i privi pe ceilalti cu ura; daca vei merge la o biserica romano-catolica, vei avea sansa de a cunoaste ceva din iubirea lui Dumnezeu care ii imbratiseaza pe toti.
Ai raspuns foarte bine.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 20.11.2009, 22:32:54
danaadria danaadria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2009
Mesaje: 1
Angry Pacat???

Sunt noua pe site-ul acesta,dar ma faceti sa ies cu astfel de idei.Cum adica e pacat ca se duce la catolici?E pacat sa nu mergi,eventual!Desi Dumnezeu a facut Cerul si Pamantul -biserici sufletelor noastre!Dumnezeu este unul!Iar daca crezi in el ,esti crestin.Cum te numesti?Catolic,ortodox..mai are ,credeti (unii din voi) ca mai are importanta?Voi nu sunteti crestini!Pacatul e al vostru! Iubeste-l pe aproapele tau ca pe tine insuti!Sau or fi tradus gresit stramosii??Era urati-i???
Draga mea din Germania,esti o femeie deosebita!Fii convinsa ca ruga ta va ajunge la Dumnezeu!Iarta-i pe conationalii nostri,ca nu stiu ce zic!
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 20.11.2009, 23:05:46
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danaadria Vezi mesajul
Sunt noua pe site-ul acesta,dar ma faceti sa ies cu astfel de idei.Cum adica e pacat ca se duce la catolici?E pacat sa nu mergi,eventual!Desi Dumnezeu a facut Cerul si Pamantul -biserici sufletelor noastre!Dumnezeu este unul!Iar daca crezi in el ,esti crestin.Cum te numesti?Catolic,ortodox..mai are ,credeti (unii din voi) ca mai are importanta?Voi nu sunteti crestini!Pacatul e al vostru! Iubeste-l pe aproapele tau ca pe tine insuti!Sau or fi tradus gresit stramosii??Era urati-i???
Draga mea din Germania,esti o femeie deosebita!Fii convinsa ca ruga ta va ajunge la Dumnezeu!Iarta-i pe conationalii nostri,ca nu stiu ce zic!
Doamne-ajuta!
Draga Dana, bine ai venit, nu te speria, lucrurile nu stau chiar asa de grav. Uite, eu am fost educata romano-catolic si nimeni nu mi-a taiat capul. Fiecare om are un nivel diferit de intelegere; din acest motiv, ii intreaba pe ceilalti. Unii oameni au o constiinta foarte scrupuloasa, altii - ceva mai laxa. Bineinteles ca este un singur Dumnezeu, dar intrebarea ei, poate neinspirat formulata, voia sa clarifice tocmai acest aspect - ce permite si ce nu permite biserica (de exemplu taina spovedaniei si a impartasaniei)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 21.11.2009, 02:35:12
Adrian2009 Adrian2009 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Pai tocmai caci iubindu-i trebuie sa le spunem adevarul.
Protestantii pastreaza fatada ca la Ortodocsi si multi care nu stiu despre ce e vorba pot merge acolo considerand ca e aelasi lucru insa sub fatada e esenta care la unii protestanti poate LIPSI si la altii e transformata in simboluri ale esentei.
Care e esenta? IIsus a venit si dupa jertfa pe cruce ne-a dat Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica si spovedania. Protestantii isi zic tot crestini si pot induce alti oameni in eroare zicand, veniti la noi ca si noi avem preoti si altele adica FATADA. Ce nu zic ei e ca nu dau trupul si sangele Mantuitorului ci simboluri ale trupului si sangelui iar altii nu dau nimic in locul Sfintei Impartasanii. De ce sa risti sa te duci la ei sa iei simboluri sau altii nu dau nimic cand trebuie sa te duci la Ortodocsi sa iei asa cum s-a pastrat de la Apostoli Sfanta Impartasanie. Unii protestanti cred ca IIsus si arhanghelul Mihail sunt aceeasi persoana, sunt 30 000 de grupari protestante. La alti protestanti am citit ca intr-o zi din an se stinge lumina si are loc sex la de-a valma sa-si "uneasca" sangele , ce-o mai fi si aia nu stiu.
Nu se merge la biserici dupa capul fiecaruia ci trebuie intrebat preotul ortodox. Dana se ia dupa fatada dar daca ar studia esenta s-ar mai domoli. Stie Dana ca exista un document ce zice ca grupurile protestante , crearea lor prin despartirea de Biserica Catolica sunt opera unui grup ocult de oameni. Poate ca nu.

Last edited by Adrian2009; 21.11.2009 at 02:50:19.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 26.11.2009, 01:48:37
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Ca sa dau un update la situatia mea. Sunt in Olanda, dupa cum spuneam pe la inceputul topicului, iar parintele meu duhovnic mi-a spus ca dat fiind ca nu este o biserica ortodoxa in apropiere, duminica pot sa merg merg la o biserica catolica fara nici o problema, daca vreau. Ajungand aici, mi-am dat seama ca cea mai apropiata biserica ortodoxa e in Eindhoven, cam o ora departare, ceea ce e okay pentru ocazii, dar nu pentru excursii saptamanale. Asa ca dupa vreo luna dupa ce am ajuns aici mi-am dat seama ca, desi ascult Sf Liturghie in direct de la Trinitas, ma rog, nu e destul, nici chiar ok. Nu simteam acel ceva pe care il simti fiind la biserica, plus tot felul de alte tentatii si distrageri ale atentiei. Asa ca, duminica mi-am facut program si am mers la prima biserica catolica pe care am intalnit-o in cale (bun, dupa un timp mi-am dat seama ca mai trecusem pe langa una, dar nu mi-am dat seama fiidnca nu arata a biserica, arata ca un cub cu cateva ferestre si nu am observat-o :D ) si ochii mi-au cazut pe un afis mare langa pe care scria "kom in de kerk" adica "vino in biserica." Da, deci mi-am spus, asta e, ce invitatie mai directa as putea primi? Slujba incepea la 11 30, asa ca am intrat, si de atunci am mers in fiecare duminica. Sincer, imi place. Din fericire este o biserica relativ conservatoare, adica fara tot felul de inovatii aberante de care am auzit in USA. Oamenii si preotul par sa ia foarte in serios totul. Slujba e aproape jumatate in latina --Kyrie, Gloria, Credo, Pater Noster, Agnus Dei si inca cate ceva (si eu care ma gandeam in cei 5 ani de latina pe care i-am facut la scoala ca latina este chiar unul dintre acele obiecte care nu imi vor folosi in vecii vecilor), intre timp am invatat si ceva olandeza, deci mai inteleg si ceea ce nu este in latina. Plus ca poti sa urmaresti slujba citind. Predica nu am ajuns la performanta sa o inteleg prea mult, sau mai de loc, dar asta e, si asa nu e lunga deloc. :D Sf Evanghelie in general imi dau seama despre ce e vorba. Si intr-adevar mi se pare grozav de scurta slujba. O ora, cand eu sunt obisnuita cu macar 2?? :D Duminica viitoare va fi in loc de misa obisnuita Sf Liturghie a Sf Ioan Gura de Aur in rit slav bizantin, spune anuntul. Ha! Ce o mai fi si asta? Greco-catolic? Amuzant este ca au pus in anuntul de pe site ca dureaza aproximativ 90 de minute si ca structura este asemanatoare in linii mari cu cea a liturghiei romano-catolice.

Dar, ce este mai important -- chiar ma simt mai aproape de Dumnezeu decat daca as sta pur si simplu acasa cu rugaciunile mele. Bineinteles, nu ma simt exact ca acasa, nu este pentru toata lumea, depinde de structura ta sufleteasca, depinde de cat esti de flexibil etc. Pentru unii invatati, de exemplu, cu slujbe de manastire, crescuti in spirit ultra-ortodoxist experienta poate fi frustranta. Eu de exemplu, nu am fost total noua la experienta catolica. La mine in oras in centru este o biserica catolica la care mai mergeam din cand in cand cand eram copil la slujbele de dupa amiaza cu mama, si imi placea. Si de aceea se spune ca sfaturile pe care le primesti de la parintele duhovnic ti se potrivesc tie personal, si nu neaparat si altora.

Last edited by Noesisaa; 26.11.2009 at 03:08:23.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 26.11.2009, 12:01:58
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Nu e bine, cel putin din punctul meu de vedere, care am trait o intamplare foooarte interesanta: aveam un prieten catolic foarte bun si de dragul lui m-am hotarat sa merg intr-o duminica seara la vecernie si a fost totul ok, preotii imbracati aproximativ la fel, oamenii sedeau nu stateau in picioare, corul era sus, dar cand a urmat priceasna au inceput melodia " Who the hack is Alice?" pe acorduri de chitara si au cantat despre Maica Domnului. Pai eu inteleg, ca erau multi tineri in biserica si ca au adus un suflu nou, dar nici chiar asa.
Nu vreau sa-i judec (desi imi vine) dar nu m-am mai dus niciodata.(E biserica greco-catolica dar oamenii il cinstesc si pe papa si unii isi fac cruce de la stanga la dreapta.) Cand ii intreb de ce ridica din umeri.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #59  
Vechi 26.11.2009, 15:30:01
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Duminica viitoare va fi in loc de misa obisnuita Sf Liturghie a Sf Ioan Gura de Aur in rit slav bizantin, spune anuntul. Ha! Ce o mai fi si asta? Greco-catolic? Amuzant este ca au pus in anuntul de pe site ca dureaza aproximativ 90 de minute si ca structura este asemanatoare in linii mari cu cea a liturghiei romano-catolice.
La unii catolici, de tendinta mai traditionalista, exista dragostea pentru slujbele bizantine si le slujesc uneori. Insa le mai schimba pe ici pe colo, mai scurteaza, de ex. partea cu catehumenii, sau chiar (am vazut odata cand am fost) 'Usile, usile..' (poate in ideea ca sa nu para ca dau pe cineva afara ;-)
Deci, nu sunt greco-catolici, ci invers, catolici simpatizanti ai slujbelor ortodoxe. In Belgia exista manastirea Chevetogne care are doua comunitati, una latina si una bizantina, insa sunt toti catolici din nastere. (nu provin din ortodoxie)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 26.11.2009, 17:21:49
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
La unii catolici, de tendinta mai traditionalista, exista dragostea pentru slujbele bizantine si le slujesc uneori. Insa le mai schimba pe ici pe colo, mai scurteaza, de ex. partea cu catehumenii, sau chiar (am vazut odata cand am fost) 'Usile, usile..' (poate in ideea ca sa nu para ca dau pe cineva afara ;-)
Deci, nu sunt greco-catolici, ci invers, catolici simpatizanti ai slujbelor ortodoxe. In Belgia exista manastirea Chevetogne care are doua comunitati, una latina si una bizantina, insa sunt toti catolici din nastere. (nu provin din ortodoxie)

Aha! Multumesc, Fani :) De fapt am observat ca si la patriarhie la Bucuresti s-a renuntat la ectenia celor chemati. Chestia cu "Usile, usile..." cred ca nu o intelege marea majoritate a ortodocsilor, oricum. Cand eram copil tot ma intrebam ce o fi cu usile, mi se parea ca se potriveste exact ca nuca in perete...:D

Metanoia, spui ca Who the hack is Alice a fost aiurea. Vrei sa te amuzi? :D Uita-te aici: http://www.youtube.com/watch?v=rh_nq...eature=related Eu m-am distrat grozav. Ma intreb daca oamenii aia chiar sunt catolici.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 15:56:50
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 17:24:15
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01