Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 23.12.2010, 22:41:47
Hermiod Hermiod is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

" As vrea sa stiu si eu cate fete de pe acest forum s-au vopsit la par si de ce au facut asta. Nu vreau suparare sau sa existe vreo cearta este doar o intrebare din curiozitate."
Sunt noua pe forum ...
Eu sunt una dintre acele fete care a albit repede. Sunt profesoara si nu imi permit, mai ales la varsta mea sa merg cu parul alb la serviciu. Nu vopsitul in sine reprezinta o poblema, un pacat. Trebuie sa va puneti intrebarea De ce simt nevoia sa isi vopseasca parul fetele? Chiar si cele care au albit? Poate fi elaborat un intreg studiu... Este un pacat? Depinde de intelegerea fiecaruia asupra notiunii de pacat. Atata timp cat duhovnicii, preotii impartasesc fete cu parul vopsit (din diferite motive), inseamna ca nu este considerat un pacat asa de mare. Ramane intrebarea, de ce simt nevoia fetele sa isi vopseasca parul? Din mai multe motive.
Ex: 1. Au albit prea devreme si nu isi permit sa mearga la serviciu cu parul alb pentru ca ..traim intr-o societate anormala;
2. A albit prea devreme , iar sotul si-o doreste altfel
3. Vrea sa isi schimbe culoarea, imaginea, pentru ca astfel crede ca va reusi in jungla in care traim (competitia in gasirea unui partener, a unui job); ETC
Reply With Quote
  #52  
Vechi 23.12.2010, 22:50:24
jefferson
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

as vrea sa stiu cate femei isi smulg mustata? si cele ce nu o fac ce folosesc? gillete sau braun? :)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 23.12.2010, 22:52:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Hermiod Vezi mesajul
" As vrea sa stiu si eu cate fete de pe acest forum s-au vopsit la par si de ce au facut asta. Nu vreau suparare sau sa existe vreo cearta este doar o intrebare din curiozitate."
Sunt noua pe forum ...
Eu sunt una dintre acele fete care a albit repede. Sunt profesoara si nu imi permit, mai ales la varsta mea sa merg cu parul alb la serviciu. Nu vopsitul in sine reprezinta o poblema, un pacat. Trebuie sa va puneti intrebarea De ce simt nevoia sa isi vopseasca parul fetele? Chiar si cele care au albit? Poate fi elaborat un intreg studiu... Este un pacat? Depinde de intelegerea fiecaruia asupra notiunii de pacat. Atata timp cat duhovnicii, preotii impartasesc fete cu parul vopsit (din diferite motive), inseamna ca nu este considerat un pacat asa de mare. Ramane intrebarea, de ce simt nevoia fetele sa isi vopseasca parul? Din mai multe motive.
Ex: 1. Au albit prea devreme si nu isi permit sa mearga la serviciu cu parul alb pentru ca ..traim intr-o societate anormala;
2. A albit prea devreme , iar sotul si-o doreste altfel
3. Vrea sa isi schimbe culoarea, imaginea, pentru ca astfel crede ca va reusi in jungla in care traim (competitia in gasirea unui partener, a unui job); ETC
Ultimul punct , e cu dus si-ntors , dar nu e firesc astfel ! In cazul tau , si nu numai , e o alegere ce nu trebuie criticata , sau judecata ! Cat privesc duhovnicii , vorba lui zaharia , sunt duhovnici si "duhovnici " , dar asta e o alta poveste !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 23.12.2010, 23:04:07
Hermiod Hermiod is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Smile

Citat:
În prealabil postat de jefferson Vezi mesajul
as vrea sa stiu cate femei isi smulg mustata? si cele ce nu o fac ce folosesc? gillete sau braun? :)
:)) exista braun de unica folosinta? o exista... Ai fost tare!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 24.12.2010, 09:22:59
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jefferson Vezi mesajul
as vrea sa stiu cate femei isi smulg mustata? si cele ce nu o fac ce folosesc? gillete sau braun? :)
Eu mi-o epilez cu benzi de ceară.

Am avut și eu șuvițe în clasa a VIII-a. Acum nu mai e vopsit părul meu.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 24.12.2010, 12:57:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Duhovnicul a fost cel care mi-a deschis ochii și mi-a zis că pot intra în biserică.
Cunosc si eu duhovnici care permit intrarea in biserica femeilor care sunt pe stop, dar le cer sa stea mai in spate si sa nu se atinga de cele sfinte in acea perioada. Canoanele sunt canoane, nu le poate schimba nimeni. Cate-un pogoramant se mai face, insa.

Si eu mi-am pus astfel de intrebari cu catva timp in urma. Si eu ma bucuram cand preotii mai faceau cate-un pogoramant permitandu-mi sa stau in biserica atunci cand nu trebuia.

Odata am primit de la Manastirea Rarau o copie sfintita a icoanei facatoare de minuni de acolo. Era o icoana mica din hartie plastifiata. Am indraznit sa o sarut si in acea perioada, rugand-o pe Preasfanta Nascatoare sa-mi arate daca e bine sa fac acest lucru ori nu. A doua zi, am cautat icoana, dar n-am mai gasit-o. Abia dupa un timp am gasit-o sub rama recamierului intr-un loc in care n-ar fi putut ajunge prin cadere! Am considerat ca am primit raspunsul.

Acea perioada se poate valorifica duhovniceste daca ne smerim. Dar, da-mi, Doamne, mintea romanului de pe urma! Iaca acum sunt buna de dat sfaturi, dar de gresit am mai gresit si eu in acest fel!

Faci cum crezi, dar eu zic sa intri cu smerenie in acea perioada si sa spui la spovedanie de fiecare data, nu sa consideri ca se cuvine ca femeile sa procedeze asa. Acel duhovnic poate ca a hotarat sa va dea femeilor acest pogoramant pe raspunderea sa. Asta inseamna ca se roaga pentru iertarea acestui pacat al vostru, il ia asupra-i, ca sa nu va slabeasca ravna.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 24.12.2010, 13:47:28
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jefferson Vezi mesajul
as vrea sa stiu cate femei isi smulg mustata? si cele ce nu o fac ce folosesc? gillete sau braun? :)
compari Gillete cu Braun?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 26.12.2010, 20:51:50
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Duhul lumesc
Reply With Quote
  #59  
Vechi 27.12.2010, 13:48:49
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Ieri, m-a bătut mama la cap să mă duc rujată la Biserică. Când mi-a spus că arăt urât nerujată, atunci m-am supărat rău pe produsele cosmetice și am spus că de acum în colo nu mă mai rujez decât din când în când (mă rujam aproape zilnic), cum adică să nu arăți bine decât machiat, acesta e atac la adresa creației divine și chiar la adresa mea. Mă mai dau doar cu strugurel și doar pentru că e nevoie, mi s-au uscat buzele. M-am supărat rău pe produsele cosmetice, pt. că folosite frecvent jignesc ființa umană, care cică e urâtă de la natură, și trebuie mâzgâlită să fie frumoasă.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 27.12.2010, 14:03:28
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Așa...mai renunță la ele ca să nu devii dependentă de ele. Sărbători fericite în continuare!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Purtarea parului PetruD Morala Crestina 21 08.03.2019 10:54:52
Imbracamintea monahala si tunderea parului Marius22 Calugarul 13 26.01.2012 15:34:42
despre vopsitul parului o_copila Generalitati 85 20.07.2009 18:12:32