Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 22.04.2007, 21:39:47
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lionheart
@mirelat
Nu ma refeream la subiectul discutat ci la limbaj!
Nu poti fi crestin si ...barfitor sau cu un picior in biserica si unul in lume.Stii tu.."Omul nu poate sluji la 2 stapani"
@calator
Nu rasp la ironii.Nu ma caracterizeaza!"Sa fac o cruce si sa fug in pustie"??Bine ar fi sa am credinta atat de mare sa fac asta!
Nu judec si iert!
Domnul fie cu voi!
Lionheart, faza cu dumnezeu cu d mic, cu prost si cu alte cuvinte nu e grava atata timp cat nu se vorbeste obscen. Dumnezeu nu are nevoie de litera mare sau de alte fleacuri, el are nevoie de ceva practic in credinta noastra ca sa aibe cu ce ne ajuta, iti dai seama ca in cata slava isi face dumnezeu voia Lui, literele noastre cu care scriem sau cuvintele folosite pe un amarat de forum nu are nici o valoare in fata Lui, asa ca mai gandeste-te. :)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 22.04.2007, 23:48:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Romania nu e singura tara care a probleme cu conducerea. Mai sunt si altele. Asa ca nu te simti asa rusinata. E norma...e democratie. Sau poate era bine pe vreme lui Ceausescu atunci cand nu era concurenta?
Mirean draga, eu zic ca nu e deloc normal sa faci circ la nivel inalt!

Oricum, daca nu faci parte din "diaspora" nu prea ai cum sa intelegi cum se simte asta in exterior, este ca o carte de vizita murdara.

Ah, si sa stii ca nu suporta comparatie cu situatia de pe vremea lui Ceausescu, nu e vorba ca era sau nu concurenta.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 23.04.2007, 17:09:22
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Romania nu e singura tara care a probleme cu conducerea. Mai sunt si altele. Asa ca nu te simti asa rusinata. E norma...e democratie. Sau poate era bine pe vreme lui Ceausescu atunci cand nu era concurenta?
Mirean draga, eu zic ca nu e deloc normal sa faci circ la nivel inalt!

Oricum, daca nu faci parte din "diaspora" nu prea ai cum sa intelegi cum se simte asta in exterior, este ca o carte de vizita murdara.

Ah, si sa stii ca nu suporta comparatie cu situatia de pe vremea lui Ceausescu, nu e vorba ca era sau nu concurenta.
Curios, din tara, pentru cine are ochi sa vada, se vad si scandalurile politice de "afara". Asta nu inseamna ca ce se intampla in tara este normal.
Cum adica "sa stii ca nu suporta comparatie cu situatia de pe vremea lui Ceausescu, nu e vorba ca era sau nu concurenta."?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 23.04.2007, 20:42:52
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Curios, din tara, pentru cine are ochi sa vada, se vad si scandalurile politice de "afara". Asta nu inseamna ca ce se intampla in tara este normal.
Cum adica "sa stii ca nu suporta comparatie cu situatia de pe vremea lui Ceausescu, nu e vorba ca era sau nu concurenta."?
Dragule, vizavi de scandalurile de afara, numeste-mi si mie niste tari/ politicieni straini care se comporta ca niste ageamii infumurati si tare mandri de ce le poate pielea, ca ai nostri !

re: Ceausescu, vezi mai sus. nu cred ca el s-a dat asa in stamba ca astia de acum, in nici o circumstanta. Si daca vii sa-mi spui de cultul personalitatii, n-are treaba cu situatia de acum, adica e cu totul altceva si nu se poate discuta comparatia, asta am vrut sa spun mai exact.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 24.04.2007, 15:38:47
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Curios, din tara, pentru cine are ochi sa vada, se vad si scandalurile politice de "afara". Asta nu inseamna ca ce se intampla in tara este normal.
Cum adica "sa stii ca nu suporta comparatie cu situatia de pe vremea lui Ceausescu, nu e vorba ca era sau nu concurenta."?
Dragule, vizavi de scandalurile de afara, numeste-mi si mie niste tari/ politicieni straini care se comporta ca niste ageamii infumurati si tare mandri de ce le poate pielea, ca ai nostri !

re: Ceausescu, vezi mai sus. nu cred ca el s-a dat asa in stamba ca astia de acum, in nici o circumstanta. Si daca vii sa-mi spui de cultul personalitatii, n-are treaba cu situatia de acum, adica e cu totul altceva si nu se poate discuta comparatia, asta am vrut sa spun mai exact.
Ai stat in tara pe vremea lui Ceausescu, sau tot "afara"?
Reply With Quote
  #56  
Vechi 24.04.2007, 17:47:00
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Curios, din tara, pentru cine are ochi sa vada, se vad si scandalurile politice de "afara". Asta nu inseamna ca ce se intampla in tara este normal.
Cum adica "sa stii ca nu suporta comparatie cu situatia de pe vremea lui Ceausescu, nu e vorba ca era sau nu concurenta."?
Dragule, vizavi de scandalurile de afara, numeste-mi si mie niste tari/ politicieni straini care se comporta ca niste ageamii infumurati si tare mandri de ce le poate pielea, ca ai nostri !

re: Ceausescu, vezi mai sus. nu cred ca el s-a dat asa in stamba ca astia de acum, in nici o circumstanta. Si daca vii sa-mi spui de cultul personalitatii, n-are treaba cu situatia de acum, adica e cu totul altceva si nu se poate discuta comparatia, asta am vrut sa spun mai exact.
..exemple..

Ucraina - criza politica actuala
Ungaria (2006) - acuzatii de santaj in Parlament
Germania - scandaluri (2005) - cine sa fie cancelar
Franta - cei care au protestat viloent la periferie Parisului (nu numai) - motivatii?
America Latina - sau suntem prea "cu mot" sa ne comparam cu ei?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 24.04.2007, 20:43:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirean draga, pe vremea lui Ceausescu am stat in tara, dar ascultam si eu ca toata lumea Vocea Americii si Europa Libera, si n-am auzit nimic comparabil cu ce se intampla acum in RO, REPET - vizavi de NEPROFESIONALISM in politica.

Iar exemplele tale nu stau in picioare, poate doar daca te straduiesti sa gasesti ceva prin America Latina/Oceania sau similar, ca nici aia nu prea sunt dusi la biserica si, mai ales, nu stiu ca politica se face in saloane ! :)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 24.04.2007, 22:34:28
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.692
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Sau poate era bine pe vreme lui Ceausescu atunci cand nu era concurenta?
Mirean, Ceausescu este autorul multor aberatii dar lipsa de concurenta nu este una din ele, iar daca veni vorba lipsa de concurenta este un element profund crestin, si asta o spun deoarece vreau sa ramin in limitele acestui forum, nu sa batem cimpii...si oricum am da-o vechiul sistem social prin care am trecut este fara discutie mult mai crestin decit actualul, dominat de diavol si patimile lui, si asta nu o spun numai eu ci mai toti marii Duhovnici.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 24.04.2007, 22:36:03
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.692
Implicit

...a fost :D
Reply With Quote
  #60  
Vechi 24.04.2007, 22:46:10
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Mirean draga, pe vremea lui Ceausescu am stat in tara, dar ascultam si eu ca toata lumea Vocea Americii si Europa Libera, si n-am auzit nimic comparabil cu ce se intampla acum in RO, REPET - vizavi de NEPROFESIONALISM in politica.

Iar exemplele tale nu stau in picioare, poate doar daca te straduiesti sa gasesti ceva prin America Latina/Oceania sau similar, ca nici aia nu prea sunt dusi la biserica si, mai ales, nu stiu ca politica se face in saloane ! :)
Au trecut 17 ani de la Revolutie. De unde vrei clasa politica "profesionista"?
Poate compari Romania cu tari care nu au avut nicioadata comunism, ceea ce nu e corect. Eu dadeam exemple de tari care au trecut/trec prin crize politice.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Criza Politica vsovi Biserica Ortodoxa Romana 37 24.01.2012 12:19:57
crestinii si politica lore86 Generalitati 48 15.01.2011 20:31:59
Politica in biserica dorinastoica14 Biserica Ortodoxa si Massmedia 56 06.04.2010 19:15:01
Politica pasilor marunti MARIUS_DANIEL Generalitati 11 19.08.2008 17:32:32
BISERICA SI VIATA POLITICA iosif Biserica Ortodoxa Romana 22 15.06.2007 23:08:27