Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 31.12.2012, 01:47:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Cat timp rautatea din mine va continua sa se imputineze si eu voi continua sa cred ca sunt in Adevar si merg spre Dumnezeu. E drept ca inaintez cu viteza melcului, dar tot mai bine decat fulgerator spre rautate.
Tare obiectiv criteriul...
Vezi sa nu te prinda noaptea pe drum.
De fapt, probabil te-a prins deja.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 31.12.2012 at 01:51:12.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 31.12.2012, 12:36:55
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
David a luat de sotie o femeie vaduva cu care a avut pe urma un copil, pe viitorul rege Solomon. Acum e logic?
foarte logic.
ucizi un bărbat pentru a-i lua femeia.
te insori cu ea.
practic ai făcut o faptă bună, luând o văduvă.
logic.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 01.01.2013, 17:01:58
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tare obiectiv criteriul...
Vezi sa nu te prinda noaptea pe drum.
De fapt, probabil te-a prins deja.
Dar tu, ce criterii ai?
Oare cu dragoste scrii toate cate imi scrii si doar inima mea, cea impietrita, e vinovata si "vede" altceva?

Oare nu cu tine am avut prima contrazicere pe acest forum? Nu tu erai cel ce "predica" aiureli despre indatoririle calugarilor? Nu duhului din tine i s-a astupat gura printr-un cuvant din patericul romanesc? Oare ai alungat duhul acela cu lacrimi de pocainta si traiesti acum in Duhul Blandetii?

Te mai intreb o data? Daca tu, om dus la biserica, botezat si impartasit nu ai dobandit Duhul Blandetii, pentru ce ma indemni pe mine la un drum ce duce spre aroganta si ironii? Astea le stiu deja. Pot sa dau de centura neagra la capitolul asta. Nu-mi mai trebuie nici botez, nici initiere. Doar ca eu nu asta imi doresc.

Deci te rog sa imi arati o cale prin care chiar se poate dobandi Duhul Blandetii, macar si cu viteza melcului. Iar daca nu o cunosti, haide sa o cautam impreuna! Nu fancad o secta, ci studiind, lamurindu-ne unul pe altul cu argumente si dovezi; in duhul arogantei azi, maine intr-un duh al respectului, poimaine intr-un duh de dragoste fraterna si cu un ceas inainte de moarte, poate in Duhul Blandetii...

Altceva decat sa nadajduiesc, sa trudesc cautand si rugandu-L pe Dumnezeu, nu prea am ce sa fac. Alte arme si alte puteri eu nu am.

Last edited by leonte; 01.01.2013 at 17:21:41.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 01.01.2013, 18:10:43
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
foarte logic.
ucizi un bărbat pentru a-i lua femeia.
te insori cu ea.
practic ai făcut o faptă bună, luând o văduvă.
logic.
NU am spus ca a fost bine uciderea lui Urie. David a fost pedepsit pentru fapta lui de Dumnezeu. Mai mult, David s-a cait pentru acesta crima, iar Dumnezeu l-a iertat.
ps: de ce nu citesti Biblia pentru a te informa mai bine?
Reply With Quote
  #55  
Vechi 01.01.2013, 19:18:24
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
amănunte? hmmm ...
amănunte care contează.
dacă am vorbi de cronologia unor evenimente, atunci aș spune că tine: e bine că sunt puțin diferite.
dar nu. e vorba de bunicul sau.
este în regulă că unul din evangheliști nu știa cine este tatăl lui Iosif. dar să spună că este altul?
iar Matei ce ne spune? că Iisus se trage din Solomon, născut în urma crimei împotriva lui Urie ... ciudat.

in articolul prezentat de tinne:
"Probabil că linia genealogică dată de Matei intenționează să urmărească succesiunea la tronul lui David chiar și atunci când aceasta nu a avut loc în linie directă de la tată la fiu."
"Probabil" - asta nu da plus de credibilitate.
plus că textul mă duce cu gândul la un arajament făcut de Matei.
în rest ... nimic concludent.
Evangheliile, având surse diferite de informare, au și date neconcordante, nu sunt relatări precise. Valoarea lor se poate constata dacă dincolo de vălul faptelor străvezi dumnezeirea Celui despre care e vorba.

Dacă Hristos ar fi vrut să cunoaștem cu exactitate totul despre viețuirea Lui pământească, nu S-ar fi limitat la a scrie cu degetul pe nisip, ci Și-ar fi scris autobiografia, ca să nu lase loc de îndoială. Însă eu găsesc că și în asta se dovedește a fi conform cu ceea ce este propriu lui Dumnezeu, și anume discreția. Vreau să spun că a venit între oameni cu smerenie și multă delicatețe, fără ca evidența dumnezeirii Sale să se impună tuturor, incontestabil. Din contră, a lăsat mereu loc de îndoială; pentru că acolo unde nu este îndoială, nu este nici credință. Căutând în scrierile sfinte certitudini, date exacte, nu vom ajunge la credință, ci este tocmai un semn al neputinței sau ne-dorinței de a crede.

Asemănătoare mi se pare situația celui care, călătorind în trecut cu o mașină a timpului, trebuie să aibă mare grijă să nu facă niciun gest care să influențeze viitorul (lucru imposibil, de altfel).

Doar cea de-a doua venire va fi în slavă, într-o evidență de netăgăduit. Până atunci, Domnul lasă loc credinței; și necredinței.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 01.01.2013, 22:17:26
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Evangheliile, având surse diferite de informare, au și date neconcordante, nu sunt relatări precise. Valoarea lor se poate constata dacă dincolo de vălul faptelor străvezi dumnezeirea Celui despre care e vorba. și în asta se dovedește a fi conform cu ceea ce este propriu lui Dumnezeu, și anume discreția. Vreau să spun că a venit între oameni cu smerenie și multă delicatețe, fără ca evidența dumnezeirii Sale să se impună tuturor, incontestabil. Din contră, a lăsat mereu loc de îndoială; pentru că acolo unde nu este îndoială, nu este nici credință. Căutând în scrierile sfinte certitudini, date exacte, nu vom ajunge la credință, ci este tocmai un semn al neputinței sau ne-dorinței de a crede.

Doar cea de-a doua venire va fi în slavă, într-o evidență de netăgăduit. Până atunci, Domnul lasă loc credinței; și necredinței.
Iisus din Nazaret, cel rastignit de Pilat, din ce motiv stim ca este Fiul lui Dumnezeu?

Pentru ca a inviat din morti? Pentru ca i-a vindecat si i-a inviat pe altii? Pentru ca a alungat demoni? Pentru ca s-a nascut din fecioara? Pentru ca se tragea din David?...

Sau pentru ca ne-a lasat o invatatura MANTUITOARE, cum nu a mai existat nici pana la El si nici alta dupa aceea? :
Citat:
Întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii față de alții.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 01.01.2013, 23:15:40
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aș zice că pentru toate acestea, dar mai cu seamă pentru jertfa Sa mântuitoare.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 02.01.2013, 00:09:07
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Aș zice că pentru toate acestea, dar mai cu seamă pentru jertfa Sa mântuitoare.
Asa cred si eu, intrucat invatatura s-a facut noua izbavitoare prin Jertfa pe Cruce.

Si despre ce dragoste vorbeste Domnul catre ucenici si catre noi?
Cred ca despre dragostea incununata cu Jertfa.

Last edited by cezar_ioan; 02.01.2013 at 00:11:54.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 02.01.2013, 00:33:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sa nu uitam si de smerenie... De dragostea si jertfa smerita.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 02.01.2013, 01:19:43
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.032
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Asa cred si eu, intrucat invatatura s-a facut noua izbavitoare prin Jertfa pe Cruce.

Si despre ce dragoste vorbeste Domnul catre ucenici si catre noi?
Cred ca despre dragostea incununata cu Jertfa.
Frumos sugerezi ca dragostea include si jertfa(la nevoie).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare legata de botez George R. Botezul 41 24.04.2013 11:50:10
Genealogia lui Iisus diferita la Matei / Luca odin Din Noul Testament 19 01.08.2011 04:23:14
Genealogia Domnului nostru Iisus Hristos si vechimea lumii mihailt Generalitati 6 22.05.2011 17:58:03
Intrebare legata de biserica Panda701 Generalitati 12 24.03.2010 17:17:28
Intrebare legata de alcatuirea acatistelor sophia Rugaciuni 3 05.06.2009 19:27:51