Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 13.11.2009, 20:13:13
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Pai eu nu am zis ca ateul vrea sa continue cu orice pret evolutia naturala. Ci ca o vede peste tot. Inclusiv in societate (un om mai adaptat va transmite mai departe materialul genetic.. unul mai putin adaptat, nu. Sau da? Pai nu-i firesc, spune ateul - si atunci vine Francis Galton, ruda cu Darwin, si spune ca trebuie stimulata (material) reproducerea celor cu material genetic bun etc. a promovat eugenia moderna. Aceasta nu mi se pare o idee "morala").
Eu nu vorbesc din imaginatie, chiar mi-am omorat timpul vizionand interviuri ale lui Dawkins, Arthur Miller.. Ma intereseaza cum si de ce..
Iar cu satanistii, nu vreau sa te simti jignit, dar trecand peste partea lor religioasa, peste felul in care explica lumea.. societatea pe care o promoveaza ei, legile si "morala"lor (ca au si ei o morala) seamana izbitor cu ceea ce promoveaza ateii. (Repet, ignorand toata partea de cult si reprezentare a lumii.) Uneori am vrut sa fac o paralela intre invatatura lor "morala" si cea a ateilor, dar am o repulsie organica sa citesc documentele lor, imi este foarte greu.
Ateii nu pretind ca evolutia e "buna" sau "rea". Ea exista si trebuie sa acceptam asta. Dar asta nu inseamna ca nu o putem intrerupe sau sa o dirijam pe bunul plac daca noi consideram acest lucru "bun". Nu stiu daca ma intelegi.
Adica noi nu cadem in genunchi in fata evolutiei si spunem ca numai ea e cel mai corect mod de trai si ca trebuie sa ne abandonam ei in continuare. Am ajuns la un stadiu, chiar daca cu ajutorul ei, in care o putem intrerupe, in cunostinta de cauza.
Habar nu am ce gindesc satanistii, nici nu ma intereseaza, dar am o banuiala ca nu au legatura cu ateii.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 13.11.2009, 20:15:22
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de filaret19 Vezi mesajul
si daca tot veni vorba de maimute,poti privi un pic simbolic avatarul meu?
Nu, ajuta-ma tu
Inainte de moarte, creierul o ia pe aratura, nu m-as baza pe ce mai spune cel in cauza, indiferent de cit de inteligent era inainte.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 20.11.2009, 00:32:53
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

hm...

pai,...as incepe cu ideea de baza ,nu stim ce-i libertatea...

As parafraza ca...libertatea-ti cere sa "opresti la semafor"

Adica,daca te aflii intr-o intersectie si este culoarea "rosie",trebuie sa opresti,altfel...
mori sau ramai mutilat pe viata...

Am dat un exemplu banal ,dar semnificativ...

Daca omul nu poate "stationa"din calea pacatului,ii este mult mai simplu sa caute vinovati sau sa arunce cu noroi...ca de..."noroiul"ii acopera pacatele...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ignatie Briancianinov ! Nu se mai poate fara el ! ionion Mari Duhovnici si predicile lor 18 05.01.2014 02:52:55
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
Fuge de lumina, dar nu poate trai fara ea. Ce-i? amatyyy Generalitati 5 20.11.2009 00:34:06
Poate exista biserica fara canoane? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 13 20.11.2009 00:31:57
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09