Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 30.09.2012, 00:37:23
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Dar poate ai vreo boala si atunci ar trebui sa vorbesti cu parintele, sa vezi daca iti da dezlegare sa tii un post mai usor, vezi si tu!
La boală mai de folos e postul.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 30.09.2012, 00:38:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sophia, daca vrei sa postesti si nu prea poti, spune si tu: Doamne, vezi neputinta mea, ajuta-ma si pe mine sa postesc!
Asa, daca pui in fata neputinta si pe Dumnezeu la coada, sigur nu va iesi nimic! Ai sa vezi ca, pe masura ce te obisnuiesti cu postul, nu ti se va mai parea asa greu. Dar poate ai vreo boala si atunci ar trebui sa vorbesti cu parintele, sa vezi daca iti da dezlegare sa tii un post mai usor, vezi si tu!

Ca de obicei cand sophia intreaba ceva, nu intreaba ca sa se lamureasca ci ca sa declare mai tarziu sus si tare ca nu exista o regula sau perspectiva clara in problema in cauza, dand ca exemplu in acest sens parerile si discutiile contradictorii a unor forumusti.

Poate mai bine incepeati prin a o intreba cate posturi serioase a tinut pana acum (cum ar fi cel al Pastelui) de a ajuns la astfel de detalii.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 30.09.2012, 00:43:14
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
La boală mai de folos e postul.
Eu daca as mai fi si bolnav si sa ma pui sa mananc numai de post,cred ca as muri mai repede! Pieptul de pui,pestele,laptele,albusul de ou ajuta enorm.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 30.09.2012, 00:48:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Eu daca as mai fi si bolnav si sa ma pui sa mananc numai de post,cred ca as muri mai repede! Pieptul de pui,pestele,laptele,albusul de ou ajuta enorm.
E tocmai invers, dar cum zici tu...
Reply With Quote
  #55  
Vechi 30.09.2012, 01:03:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Depinde de om, depinde de boala.

Na ca ati gasit de la ce sa va certati.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 30.09.2012, 01:12:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Na ca ati gasit de la ce sa va certati.
....))))...nici o șansă...Raoul știe!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 30.09.2012, 17:44:31
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Stiu,stiu...

Asa,acum sa revenim la subiect:

Azi la manastire am intrebat putin despre post si mi s-a raspuns ca mierea nu e de dulce,pentru ca albina e animal fara sange! Se pot manca si fructe de mare in timpul postului. Eu asta nu am stiut,e chiar super,imi plac mult fructele de mare.

Iar despre inlocuirea laptelui,carnii,branzei cu alimente alternative dar care sunt de post,aici depinde de fiecare persoana in parte. Mi s-a spus ca e mai bine decat sa mancam carne,adica sa nu postim deloc,dar ca cei care sunt cu adevarat constiinciosi si vor sa posteasca asa cum trebuie refuza a consuma astfel de produse. Ideea e ca postul are multe nivele. Primul este sa nu mananci carne,lapte,oua si derivatele acestora. Apoi fiecare poate alege pe ce treapta vrea sa stea,in functie de putintele sau neputintele sale.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 30.09.2012, 17:48:44
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bun răspunsul pe care l-ai primit, Raoul; așa gândesc și eu cu privire la post: sunt trepte.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 30.09.2012, 19:25:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Apoi fiecare poate alege pe ce treapta vrea sa stea,in functie de putintele sau neputintele sale.
Așa este. Cum se simplifică lucrurile când apelăm la duhovnici, și cât s-ar simplifica ele dacă am și asculta de ei.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 30.09.2012, 19:58:58
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

@N.Priceputu si @ovidiu b, va multumesc pentru "feedback-ul" pozitiv. Pentru mine eu zic ca problema e lamurita
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Produse de igiena Florin-Ionut Postul 104 24.05.2021 11:40:11
Omul-animal, e posibil,oare ???!!! guardian knight Generalitati 8 17.12.2011 20:53:22
produse bio Life-Care arifa Generalitati 5 31.08.2010 18:43:02
Omul cel mai feroce animal de pe Terra elenavioletacocos Generalitati 74 03.12.2009 15:16:48