Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 27.07.2011, 00:24:14
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Mesajul meu a fost asta..

El amesteca bunele cu relele.Asa cum si tu declari rosiile si castravetii,perele etc ca nu sunt benefice.

Cred ca aici te inseli,desi ai spus si unele lucruri valabile.

Problema mancarii este de fapt una intima,si e problema ta ce mananci ...A face publicitate sau propaganda unui regim ,nu este atat de benefic pe cat s.ar crede.Desi se pot invata unele lucruri,apar multe devieri...

E de preferat un regim cat mai sanatos,este clar,insa majoritatea din cei care.l practica,capata si o obsesie cu asta,si sunt si care vor sa.i invete pe altii....

Sa nu uitam ca multi imbunatatiti aveau un post sever,insa cand erau in colectivitate mancau de toate ....Nu se apucau sa dea lectii de hranire ,desi erau indreptatiti sa o faca..
Reply With Quote
  #52  
Vechi 27.07.2011, 00:47:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Mesajul meu a fost asta..

El amesteca bunele cu relele.Asa cum si tu declari rosiile si castravetii,perele etc ca nu sunt benefice.

Cred ca aici te inseli,desi ai spus si unele lucruri valabile.

Problema mancarii este de fapt una intima,si e problema ta ce mananci ...A face publicitate sau propaganda unui regim ,nu este atat de benefic pe cat s.ar crede.Desi se pot invata unele lucruri,apar multe devieri...

E de preferat un regim cat mai sanatos,este clar,insa majoritatea din cei care.l practica,capata si o obsesie cu asta,si sunt si care vor sa.i invete pe altii....

Sa nu uitam ca multi imbunatatiti aveau un post sever,insa cand erau in colectivitate mancau de toate ....Nu se apucau sa dea lectii de hranire ,desi erau indreptatiti sa o faca..
Ai mare dreptate in incercarea mea de "a face propaganda sau publicitate". Dar sa stii ca singurul scop a fost si este doar de a impartasi si nimic mai mult. Scopul nu este de a demonstra stiinta sau a face publicitate cuiva. Va rog sa ma iertati daca asta s-a inteles.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 27.07.2011, 00:57:50
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ti se pate ca ma deranjeaza ca m-a luat cineva la bani marunti? ... AMICE tin sa te anunt ca nu deranjeaza deloc...imi faceti un bine cei care ma luati la bani marunti....insa e pacat ca uite am incercat si eu sa va impartasesc ceva "atat de mic si neinsemnat" ...niste informatii "de la OTV". Am incercat sa fac ceva constructiv, dar se pare ca ca sunt prea multi lupi pe aici care se invart. Chiar daca as fi scris o prostie nu asa se abordeaza (poti face un om sa inteleaga ca greseste si mai elegant) daca te tii crestin-ortodox ....dar se pare ca suntem numai cu numele crestini ...faptele si vorbele le lasam pe mai incolo.
Referitor la "a impresiona vreo pustioaica" te inseli - sunt casatorit si nu am de gand sa mai cunosc vreo pustioaica. Acum ce legatura cu analizele celui de 63 de ani si cu analizele mele ....nu e cazul sa-ti raspund, nu merita efortul.

_____________

"Rugăciunea tâlharului a fost scurtă, dar a străpuns cerul. Până aflăm asta, ne purtăm ca tâlharii." (Părintele Arsenie Boca)
daca ai fi scris doar una as fi inteles ... dar sa iti explic in continuare .. in spanacul tinar ACIDUL OXALIC este in cantitate toxica .... asadar DEPINDE de CANTITATE .... intelegi acum?
faptul ca acel batrin de 63 de ani ti-a dat aceste informatii nu le face valabile .... din cite am citit ai avit probleme cu rinichii si ficatul ... faptul ca a redus din catitatile alimentelor interzise NU EXCLUDE TOXICITATEA lor .... te simti mai bine DAR NU E VINDECARE .... asadar intelegi diferenta ? si eu sunt un tip direct si nu imi place sa fac abordari PE PLacul nimanui ca nu am de Gind sa ma prezint pe mine ... eu discut CE SE SCRIE ... nu ma intereseaza CINE scrie ... pentru mine esti un NECUNOSCUT si DOAR INFORMATIA RAMINE si de aia ma iau .... eu nu cataloghez omul care scrie CI vorbesc despre ce scrie ... e simplu
multa iubire
Reply With Quote
  #54  
Vechi 27.07.2011, 01:01:40
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ai mare dreptate in incercarea mea de "a face propaganda sau publicitate". Dar sa stii ca singurul scop a fost si este doar de a impartasi si nimic mai mult. Scopul nu este de a demonstra stiinta sau a face publicitate cuiva. Va rog sa ma iertati daca asta s-a inteles.
inainte sa impartasesti ceva VERIFICI SURSA ... te-ai ofuscat cind ti s-a cerut o sursa ceva si ai venit cu argumentul unui batrin de 63 de ani care este sursa ta de ŽŽ cunoastere ŽŽ ... rad ..... sa fim seriosi cind discutam . da? de asta ai putut scrie timpenii despre rosii , cartofi etc etc etc ...
intelegi ?
multa iubire
Reply With Quote
  #55  
Vechi 27.07.2011, 01:06:03
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
AMICE...nu DEZIMFORMEZ ....dar te rog mai citeste inca o data cu atentie programul. In Lista Alimentelor Interzise scrie foarte clar: Carne, Branza, Lapte, Oua - adica sunt interzise.
Programul cu 1/7 - disociat....e pentru cei care nu pot renunta la alimentele de origine animala.

Uite iti dau copy/paste inca o data: Bineinteles, si cei sanatosi trebuie sa renunte la Alimentele din lista celor Interzise, iar Ritmurile Calendarului Ortodox este pentru cei sanatosi care nu pot renunta la cele prezentate in program (carne, branza, lapte, oua).

Spanacul contine acid oxalic. Nu exista acid oxalic distrugator si nedistrugator. Chiar m-ai facut sa rad la fraza asta. Acidul oxalic este toxic - punct. Sunt convins ca o sa gsesti o sursa pe internet la ceea ce ai afirmat dar pe mine nu o sa ma lamuresti.

Nu mai mananc de 3 ani de zile produse de origine animala - deci te las pe tine sa tragi o concluzie (si te rog nu mai trage concluzii pripite asa cum te taie pe tine)

Numai bine !
amice ... adica pentru cei sanatosi E OK sa manince lapte brinza carne oua CA SA SE IMBOLNAVEASCA ca apoi sa le spui ca sunt alimente interzise ? stai ca nu prea e logic ce spui ....ai dat un regim ? pai de acest regim stie toata lumea SI NU ADUCE NIMIC NOu ... CU ASTFel DE REGIMURI se imbolnaveste omul IN TIMP si apoi merge la naturist ( atentie ca nu stii definitia cuvintului ) ca sa il invete ce sa manince ? hotaraste-te ce afirmi ca esti confuz rau ....stiu , e vina mea ca nu sunt crestin adevarat ..... ha ha ha
multa iubire
ps stiai ca acidul oxalic se poate retine IN FIBRELE plantei ?( si sucul de sfecla rosie E SINGURUL BUN ) si ca sucul nu il mai contine ??'? upsss dar sa nu te informezi ca stie batrinul cum e cu spanacul .... of of offf .. de asta lumea nu mai crede in natural . caci SUNT DEZINFORMATI .... asadar analizele tale si ale batrinului SUNT RELEVANTE ..... cind le pui pe forum ? ha ha ha
multa iubire

Last edited by the_Listener; 27.07.2011 at 01:11:55.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 27.07.2011, 01:13:42
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
daca ai fi scris doar una as fi inteles ... dar sa iti explic in continuare .. in spanacul tinar ACIDUL OXALIC este in cantitate toxica .... asadar DEPINDE de CANTITATE .... intelegi acum?
faptul ca acel batrin de 63 de ani ti-a dat aceste informatii nu le face valabile .... din cite am citit ai avit probleme cu rinichii si ficatul ... faptul ca a redus din catitatile alimentelor interzise NU EXCLUDE TOXICITATEA lor .... te simti mai bine DAR NU E VINDECARE .... asadar intelegi diferenta ? si eu sunt un tip direct si nu imi place sa fac abordari PE PLacul nimanui ca nu am de Gind sa ma prezint pe mine ... eu discut CE SE SCRIE ... nu ma intereseaza CINE scrie ... pentru mine esti un NECUNOSCUT si DOAR INFORMATIA RAMINE si de aia ma iau .... eu nu cataloghez omul care scrie CI vorbesc despre ce scrie ... e simplu
multa iubire
Daca ai fi citit cu atentie nu ar fi fost discutia asta (scrie cat se poate de clar ce este interzis - si apoi recomadari - dar se pare ca tu aici nu ai mai ajuns - ai trecut direct la atacuri)...sa trecem peste.
Despre SPANAC am vorbit clar ca cel gatit este interzis (si nu numai pentru boala mea)...te rog CASCA OCHII la ce scrie.....iarasi vorbim de 2 lucruri diferite la fel si cu acuzatiile de mai devreme....inainte de a acuza citeste ....
Povestea ta asta cu spanacul "in spanacul tinar ACIDUL OXALIC este in cantitate toxica .... asadar DEPINDE de CANTITATE .... intelegi acum? " te rog lamureste-ma ca eu am intrat in ceata...nici exprimarea nu este clara deloc
Uite te clarific eu:
- spanacul crud este medicament pentru organism desi contine acid oxalic, acest acid oxalic favorizeaza eliminarea TOXINELOR din organism
- acidul oxalic din spanacul crud impiedica (defavorizeaza eliminarea TOXINELOR din organism)
Sper sa fie clar si sa-ti fie de folos.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 27.07.2011, 01:19:04
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
inainte sa impartasesti ceva VERIFICI SURSA ... te-ai ofuscat cind ti s-a cerut o sursa ceva si ai venit cu argumentul unui batrin de 63 de ani care este sursa ta de ŽŽ cunoastere ŽŽ ... rad ..... sa fim seriosi cind discutam . da? de asta ai putut scrie timpenii despre rosii , cartofi etc etc etc ...
intelegi ?
multa iubire
Acum cu batranul ....da toate lucrurile astea le stiu de le el ....de ce v-as fi mintit?....asta e adevarul dragule....sau era mai bine sa spun uite ce inventii am nascocit eu este noapte?

Last edited by ovidiu b.; 08.02.2012 at 09:44:09.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 27.07.2011, 01:20:40
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Daca ai fi citit cu atentie nu ar fi fost discutia asta (scrie cat se poate de clar ce este interzis - si apoi recomadari - dar se pare ca tu aici nu ai mai ajuns - ai trecut direct la atacuri)...sa trecem peste.
Despre SPANAC am vorbit clar ca cel gatit este interzis (si nu numai pentru boala mea)...te rog CASCA OCHII la ce scrie.....iarasi vorbim de 2 lucruri diferite la fel si cu acuzatiile de mai devreme....inainte de a acuza citeste ....
Povestea ta asta cu spanacul "in spanacul tinar ACIDUL OXALIC este in cantitate toxica .... asadar DEPINDE de CANTITATE .... intelegi acum? " te rog lamureste-ma ca eu am intrat in ceata...nici exprimarea nu este clara deloc
Uite te clarific eu:
- spanacul crud este medicament pentru organism desi contine acid oxalic, acest acid oxalic favorizeaza eliminarea TOXINELOR din organism
- acidul oxalic din spanacul crud impiedica (defavorizeaza eliminarea TOXINELOR din organism)
Sper sa fie clar si sa-ti fie de folos.
nu amice E ILOGIC CE SCRIE ... nu poti sa fi de acord cu alimente INTERZISE ca le poti minCA sa le recomnazi IN DIETA ca apoi sa spui ca daca esti bolnav le interzici .... stii de ce ? daca nici de data asta nu intelegi iti explic ..... ha ha ha
asadar iti iau pe liniute
- avem frunze tinere de spanac
- ele daca nu se culeg se maturizeaza
acum e pe inteles ?
in cele tinere CANTITATEA de acid oxalic este TOXICA ....
in cele batrine cantitatea scade semnificativ
iar in sucul PRESAT LA RECE acidul oxalic este inexistent ( ramine in fibre )
asadar frunzele BATRINE pot fi mincate ( nu in cantitati industriale desigur ) iar spanacul ca sa fie medicament DOAR SUCUL .... uppps scuza- ma ca il contrazic pe batrinul tau atotstiutor ... asadar pe viitor te rog mai informeaza-te ok ?
Reply With Quote
  #59  
Vechi 27.07.2011, 01:22:44
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mai mai ....chiar vrei sa dai in mine pana la capat....prima batalie ai pierdut-o in niste afirmatii nefondate facandu-ma nestiutor....acum cauti nodul in papaura....te rog scrie ce vrei tu...chiar sunt curios unde vrei sa ajungi.

Acum cu batranul ....da toate lucrurile astea le stiu de le el ....de ce v-as fi mintit?....asta e adevarul dragule....sau era mai bine sa spun uite ce inventii am nascocit eu este noapte?
sunt false .... asta iti explic ... SA TE INFORMEZI si din alta parte .... cit despre batalie stai linsitit ca nu castigi nici una in domeniu asta .... ha ha ha .. si repet ca esti nestiutor .....
multa iubire
Reply With Quote
  #60  
Vechi 27.07.2011, 01:25:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
amice ... adica pentru cei sanatosi E OK sa manince lapte brinza carne oua CA SA SE IMBOLNAVEASCA ca apoi sa le spui ca sunt alimente interzise ? stai ca nu prea e logic ce spui ....ai dat un regim ? pai de acest regim stie toata lumea SI NU ADUCE NIMIC NOu ... CU ASTFel DE REGIMURI se imbolnaveste omul IN TIMP si apoi merge la naturist ( atentie ca nu stii definitia cuvintului ) ca sa il invete ce sa manince ? hotaraste-te ce afirmi ca esti confuz rau ....stiu , e vina mea ca nu sunt crestin adevarat ..... ha ha ha
multa iubire
ps stiai ca acidul oxalic se poate retine IN FIBRELE plantei ?( si sucul de sfecla rosie E SINGURUL BUN ) si ca sucul nu il mai contine ??'? upsss dar sa nu te informezi ca stie batrinul cum e cu spanacul .... of of offf .. de asta lumea nu mai crede in natural . caci SUNT DEZINFORMATI .... asadar analizele tale si ale batrinului SUNT RELEVANTE ..... cind le pui pe forum ? ha ha ha
multa iubire
Chiar ai nevoie de ochelari sau o lupa AMICE. Iti dau din nou unde scrie ca si cei sanatosi sa renunte definitiv la cele Interzise. Mai mult de atat char nu am ce sa iti explic dragul meu AMIC.

Bineinteles, si cei sanatosi trebuie sa renunte la Alimentele din lista celor Interzise, iar Ritmurile Calendarului Ortodox este pentru cei sanatosi care nu pot renunta la cele prezentate in program (carne, branza, lapte, oua). Recomand totodata celor sanatosi pentru inceput sa inceapa cu Ritmurile Calendarului Ortodox prezentat mai sus, si trepatat sa renunte si la produsele animaliere.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alimentatie bio myself00 Generalitati 20 01.10.2012 09:24:46
care varianta e corecta? victortiti89 Generalitati 76 16.06.2011 17:14:43
Septuaginta este cea corecta Ioana-Andreea Secte si culte 14 18.02.2011 03:45:08
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07
Pentru o intelegere corecta a ortodoxiei bogdan268 Despre Biserica Ortodoxa in general 133 30.06.2009 02:40:42