Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 23.09.2010, 22:32:10
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,doriana

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Am intrat, m-am rugat si nu m-a dat nimeni afara. Dar nu am apucat inca sa spun ca nu sunt ortodoxa. Ce zici , sa incerc? :)
Chiar si pe forum s-a zis ca ne-ortodocsii nu ar trebui sa fie in Biserica la Sf Liturghie atunci cand se striga...nu mai stiu ce, am uitat...
io zic ca da,pen ca faptele vorbesc si vei sti daca non-ortodocsii au voie sa stea in biserica,daca nu au voie de ce nu au voie s.a.m.d.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
  #52  
Vechi 23.09.2010, 22:33:27
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
da,intre umilinta si umilire este o mare diferenta.cel ce umileste pe cineva este plin de dragostea lui hristos,este crestin ?io,cred ca acea persoana este sub auspiciile celui rau.un crestin ortodox adevarat nu umileste pe nimeni,ci ajuta dupa puterile sale pe oricine ii cere ajutorul.
Așa să-i ajute Dumnezeu!
  #53  
Vechi 23.09.2010, 22:36:35
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,tricesimusquintus

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Așa să-i ajute Dumnezeu!
pe toata lumea,si pe mine pacatosul,amin.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
  #54  
Vechi 23.09.2010, 22:43:56
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Ce vina au protestantii de pe forum ca sunt romanii bagati in aceeasi oala cu tiganii si infractorii? Pentru tine a apostrofa si a goni protestantii de pe forum inseamna sa faci dreptate romanilor care sunt judecati gresit din cauza tiganilor si infractorilor?Ce legatura are una cu alta?
Uita-te la tara in care traim, la ce conducere avem, nu stie care cum sa fure mai mult. Coruptia se stie in romania, nu degeaba ne-au tot pus cei din ue clauza pe justitie.
Dupa tine asta e vina protestantilor si trebuie goniti de pe forum?



Motivatia cea mai probabila e faptul ca protestantii au fost huliti non stop aici, banati fara motiv(vezi penticostalulmantuibil la care ai avut un aport deosebit in a fi banat). De ce-ar fi ramas?Maine poimaine poate l-ar fi banat si pe el pe motiv ca s-a simtit lezat un ortodox de vre-o postare de-a lui.
Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
A fost banat din cauza userului iubirea, din cauza ca domnisoara a facut niste afirmatii urate la adresa np pe sectiunea culte si secte iar pentim a facut-o nerusinata. Si ea s-a ofensat si l-a spus adminului care l-a banat.
In ceea ce priveste sfaturile lui erau data pe sectiunea de culte si secte, nu pe sectiuni ce tin strict de BO(Tainele BO etc). De vreme ce e o sectiune speciala pentru culte mi se pare normal ca omul sa isi spuna parerile lui. .
Nu stiu de ce genul acesta de raspunsuri miros a "penticostalulmantuibil", din dialogul pe care l-am avut cu el mi-a demonstrat ca e incapabil sa inteleaga ce se scrie aici si acum vad ca e aceeasi situatie...
Voi face un scurt istoric, nu pentru a ma disculpa pt ca nu am de ce, ci pt a se intelege exact cursul evenimentelor:
Eu cand am revenit pe acest forum si am inceput din nou sa postez mi-am facut o impresie buna despre acest user...a fost un moment cand am intervenit la admin pt el deoarece nu mi s-a parut normal sa fie jignit si apostrofat doar pt ca este de alta confesiune....recunosc insa ca nu ii urmaream postarile pas cu pas...nu reprezenta pt mine un real interes cum sunt alti useri...in fine.

Intamplarea a facut sa-mi exprim parerea in ceea ce priveste muzica sectanta fara sa fac referire la un cult anume si chiar am fost destul de finuta la cat e de crunta realitatea.
SURPRIZA!!!
Imi raspunde penticostalulmantuibil cu care am inceput sa am un dialog destul de intens, a mai intervenit si Doriana, samson si alti cativa useri ortodocsi...la invitatia mea de a se citi cu atentie si cursiv ce am postat, eu cred ca ceilalti useri au inteles ce am vrut eu sa spun deoarece au incetat dialogul...doar penticostalulmantuibil si samson au tinut mortis sa continue si pe langa faptul ca m-au jignit si pe mine ca persoana, au lovit si in religia mea...din acest moment EU SPUN STOP.

Doresc sa se inteleaga pt toata lumea, eu sunt o persoana ffff maleabila, in nici un caz habotnica, accept multe, comunic cu toata lumea si incerc sa inteleg pe toata lumea, ma supar fff greu, nu port ura sau dusmanie, uit repede cand cineva ma necajeste dar cand cineva loveste in religia mea devin FOARTE DURA....NU ACCEPT. Cu atat mai mult ca sunt pe un forum crestinortodox....dar si in ciuda acestui fapt eu consider ca fiecare isi poate spune opinia, nu este nevoie de jignire daca nu e in concordanta cu a altuia....mie personal mi s-a intamplat sa nu fiu in asentimentul multora dar nu inseamna ca le port pica si ii astept la cotitura....Eu nu sunt genul care sa fac caz de respect, iubire si sentimentalisme ca sa demonstrez ca apreciez pe cineva de aici...pt mine toti userii sunt la fel....ii respect ca oameni si astept daca se poate acelasi lucru....daca nu se poate atunci eu evit discutia cu persoanele respective in viitor...insa nu e valabil si cand imi este atacata religia.

Banarea acestor useri a fost rezultatul comportamentului lor si cuvintelor aduse impotriva ortodoxiei si a credinciosilor ortodocsi, nu vina mea....eu am cerut sa fiu eu banata daca am gresit cu ceva in postarile mele...si in continuare solicit asta daca adminul vreodata va constata ca m-am abatut cu ceva de la regulamentul acestui forum.

NU MA VOI SUPARA.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
  #55  
Vechi 23.09.2010, 22:50:42
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Vreau doar sa confirm ca joseph nu e penticostalulmantuibil. Nu se poate sa nu observati ca nu au acelasi stil.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #56  
Vechi 23.09.2010, 23:15:56
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Vreau doar sa confirm ca joseph nu e penticostalulmantuibil. Nu se poate sa nu observati ca nu au acelasi stil.
Poate nu o fi...dar ca si perceptie a postarilor crede-ma ca are acelasi nivel de intelegere....e o vorba romaneasca: vorbim impreuna si ne intelegem separat :)))
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
  #57  
Vechi 23.09.2010, 23:20:19
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Si, ca sa fie lucrurile mai clare, poate ne spui si cu ce a jignit penticostalulmantuibil credinta ta. Pentru ca eu, personal, nu l-am vazut niciodata ca ar fi facut-o [mai repede eu am fost vinovata de asa ceva] si mor de ciuda ca am ratat tocmai mesajul cu pricina...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #58  
Vechi 23.09.2010, 23:23:36
heorhe heorhe is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Heorhe, ti-as recomanda ca inainte sa pui etichete de genul asta sa lasi la o parte siguranta pe care ti-o poate da numai ignoranta.
Oricat de intuitiv ai fi, nu-i stii tu trairile ca sa-ti arogi o asemenea superioritate si sa afirmi ca ar fi imatur emotional.
Eu chiar am vorbit mult cu el si am sesizat o sensibilitate sufleteasca, profunzime si finete pe care nu le-am intalnit des. Si nici intr-un caz la imaturi emotionali.

Acuma n-o sa-i fac aici un panegiric (dar totusi... sorry Scot), dar poti sa-ti dai seama dincolo de cuvintele unui om si dincolo de modul in care percepe el lumea exterioara cat de dezvoltat ii este universul launtric.

Dincolo de inteligenta si rafinamentul lui, pe mine m-a surprins de cateva ori cu niste trairi greu de pus in cuvinte pe care un imatur emotional nici in vis nu le viseaza. Un traitor profund al credintei care a vazut destule la viata lui si a citit mult din domenii foarte diverse a depasit stadiul asta iar eu am mai invatat si din asta cat de nepregatite sunt cuvintele pentru a ne exprima trairile din adancuri.

Ca e inocent -cu asta sunt de acord- in sensul ca are o naturalete a celor curati cu inima iar daca atmosfera ar fi uneori mai relaxata pe aici, ne-ar fi aratat poate mai mult si latura asta ingenua: „de nu veti fi ca si copiii acestia inocenti, nu veti intra in imparatia cerurilor”.
dar nu confunda asta cu imaturitatea emotionala, cu lipsa de profunzime a trairilor.

Prioritatea ta ar trebui sa fie mai degraba ce/cum esti tu si nu cum e sau nu e altul, mai ales daca nu il cunosti decat fragmentar.
A piece of advice, Heorhe:
Nu lasa o impresie obscura sa decida imaginea pe care ti-o faci despre cineva,
pastreaza in inima ta fiecare persoana
pt. ca intr-o zi s-ar putea sa-ti amintesti
si sa-ti dai seama ca ai pierdut un diamant
pentru ca erai foarte ocupat sa aduni pietre.

poate imatur emotional nu e cel mai potrivit termen. Dar in orice caz, in inocenta lui, nu a invatat cum sa-si stapaneasca emotiile in momentele in care este pus la zid. Iti trebuie un pic de experienta sa-ti intorci si celalalt obraz cu demnitate si seninatate, fara sa para ca acest lucru este o slabiciune, ci dimpotriva o putere. El nu avea chestia asta, si o pun pe seama lipsei de experienta.

Vezi tu, totusi ortodocsii sunt mai trecuti prin foc si sabie decat altii.
  #59  
Vechi 23.09.2010, 23:30:39
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Si, ca sa fie lucrurile mai clare, poate ne spui si cu ce a jignit penticostalulmantuibil credinta ta. Pentru ca eu, personal, nu l-am vazut niciodata ca ar fi facut-o [mai repede eu am fost vinovata de asa ceva] si mor de ciuda ca am ratat tocmai mesajul cu pricina...
:) el m-a jignit pe mine in mod direct si samson ortodoxia....iar eu am solicitat atat in mesaj pe forum cat si in privat sa se citeasca toate postarile incepand cu prima mea postare si sa fiu banata daca eu am scris ceva necuviincios si incorect...daca nu, sa se ia atitudine obiectiva pentru ca dialogul respectiv o luase razna.
Si se vede ce a urmat....nu vreau sa spun ca a fost corect sau nu ca sa nu fiu acuzata de ipocrizie, insa pot sa spun ca multumesc adminului pentru receptivitate si astept aceeasi atitudine de fiecare data, indiferent de user atunci cand este nevoie.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
  #60  
Vechi 23.09.2010, 23:51:34
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
:) el m-a jignit pe mine in mod direct si samson ortodoxia..
Aha, merci, m-am linistit. Ma bucur ca penti si-a pastrat buna purtare si nu a atacat ortodoxia, cum se auzise.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Mesaj pentru userul "moment31" sophia Generalitati 0 12.11.2009 19:06:03