Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 09.01.2014, 17:58:34
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Degeaba va scriu eu de Sfintii Parinti si invatatura Bisericii ca pe voi asta nu va intereseaza.

"Dar, cum am mai spus, este foarte greu sa ne dam seama cand suntem inselati."
Eu, nu doresc sa fiu oarecum transanta si sa ma raportez la intelocutor. Este nevoie de putina smerenie in a spune lucrurile cuiva, care nu este pregatit sa fie contrazis.
Doamne, ajuta!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 09.01.2014, 18:06:54
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Dragul meu frate, este ultimul lucru asta, sa te mahnesc.
Parerea mea este ca crestinii de azi, se impart in doua categorii:
- cei care STIU ca traim vremurile Apocalipsei, dar dorm intr-un somn profund, si sunt usor de inselat, si
- cei care SIMT ca traiesc vremurile Apocalipsei, si care vad ca sminteala a venit pana si in mai marii nostri, si nu se mai incred decat in Sf Scriptura si Invataturile Sf Parinti. Si bine, fac.
Iata ce spune un pustnic din pestera Cuviosului Xenofont, Protosinghelului Ioanichie Moroi, in Patericul Romanesc, pag 549:".........Niciodata in viata sa nu te iei dupa om, oricat de sfant ti s-ar parea. Ca astazi te folosesti de el, iar maine te poti sminti. Voiesti sa ai calauza in viata? Citeste Sfanta Sriptura si invataturile Sfintilor Parinti si urmeaza pe cat poti cuvintele lor, ca de ei niciodata nu te vei sminti."
Iata ce spun Parintii Athoniti in scrisoarea adresata Patriarhiei:
".......Știut este că în orice problemă serioasă toată lumea întreabă „ce spune Sfântul Munte?”, iar Preafericirea Voastră spuneți acum că Sfântul Munte „n-are părere, nici cuvânt”? Prima oară auzim așa ceva, asta răstoarnă și terfelește întreaga valoare și moștenire a Sfântului Munte.
.................................................. .................................................. ........
Încetați Preafericirea Voastră activitățile filopapiste, despre care atâția teologi specialiști mărturisesc că păgubesc Biserica Ortodoxă, ca să se realizeze unitatea noastră în Hristos Iisus,........."

Intelepciune!
Am uitat sa mentionez ca scrisoarea o puteti citi cap-coada, de pe site-ul Pr Matei Vulcanescu
Reply With Quote
  #53  
Vechi 09.01.2014, 18:48:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Dragul meu frate, este ultimul lucru asta, sa te mahnesc.
Parerea mea este ca crestinii de azi, se impart in doua categorii:
- cei care STIU ca traim vremurile Apocalipsei, dar dorm intr-un somn profund, si sunt usor de inselat, si
- cei care SIMT ca traiesc vremurile Apocalipsei, si care vad ca sminteala a venit pana si in mai marii nostri, si nu se mai incred decat in Sf Scriptura si Invataturile Sf Parinti. Si bine, fac.
Iata ce spune un pustnic din pestera Cuviosului Xenofont, Protosinghelului Ioanichie Moroi, in Patericul Romanesc, pag 549:".........Niciodata in viata sa nu te iei dupa om, oricat de sfant ti s-ar parea. Ca astazi te folosesti de el, iar maine te poti sminti. Voiesti sa ai calauza in viata? Citeste Sfanta Sriptura si invataturile Sfintilor Parinti si urmeaza pe cat poti cuvintele lor, ca de ei niciodata nu te vei sminti."
Iata ce spun Parintii Athoniti in scrisoarea adresata Patriarhiei:
".......Știut este că în orice problemă serioasă toată lumea întreabă „ce spune Sfântul Munte?”, iar Preafericirea Voastră spuneți acum că Sfântul Munte „n-are părere, nici cuvânt”? Prima oară auzim așa ceva, asta răstoarnă și terfelește întreaga valoare și moștenire a Sfântului Munte.
.................................................. .................................................. ........
Încetați Preafericirea Voastră activitățile filopapiste, despre care atâția teologi specialiști mărturisesc că păgubesc Biserica Ortodoxă, ca să se realizeze unitatea noastră în Hristos Iisus,........."

Intelepciune!
Deloc nu ma mahnesati . dar nu ai rapuns la postarea adresata tie , ci doar mi-ai dat un citat , drept pentru care reiau raspunsul meu adresat tie :
"De aceea avem un Sfant Sinod pentru astfel de situatii , iar daca Sfantul Sinod nu s-a pronuntat intr un fel sau altul , nu cred ca discutia isi are rostul intr un sir lung de ipoteze si pareri desarte , caci vom da socoteala si pentru acestea .
Cunoasteti rolul Sfantului Sinod in Biserica Ortodoxa ?
Bucurii ! "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 09.01.2014, 18:55:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
atunci trebuie sa ma gandesc ca pot fi eu, cea inselata.
Asa este , aici ai pus punctul pe I !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 09.01.2014, 22:39:57
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Iata ce spun Parintii Athoniti in scrisoarea adresata Patriarhiei:
".......Știut este că în orice problemă serioasă toată lumea întreabă „ce spune Sfântul Munte?”, iar Preafericirea Voastră spuneți acum că Sfântul Munte „n-are părere, nici cuvânt”? Prima oară auzim așa ceva, asta răstoarnă și terfelește întreaga valoare și moștenire a Sfântului Munte.
.................................................. .................................................. ........
Încetați Preafericirea Voastră activitățile filopapiste, despre care atâția teologi specialiști mărturisesc că păgubesc Biserica Ortodoxă, ca să se realizeze unitatea noastră în Hristos Iisus,........."
Insinuarea ta cum ca preotii athoniti s-ar adresa Patriarhiei Romane si cu predilectie, Preafericitului Patriarh Daniel, mi se pare o mare josnicie pentru un roman crestin ortodox.
Iata aici scrisoarea in intregime! http://ortodoxiacatholica.wordpress....ca-niste-lasi/
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 09.01.2014, 22:54:56
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Eu, nu doresc sa fiu oarecum transanta si sa ma raportez la intelocutor. Este nevoie de putina smerenie in a spune lucrurile cuiva, care nu este pregatit sa fie contrazis.
Doamne, ajuta!
Asa este. Am sa incerc.

Multi merg pe ideea ca daca "nu judeci pe nimeni nu gresesti" si daca nu spui nimic rau de nimeni nu gresesti. Sunt cazuri insa cand trebuie sa luati pozitie. Iar acesta este un asmenea caz. In cazurile in care patrund in randul credinciosilor practici sau invataturi periculoase, sunteti obligati sa luati pozitie. Datoria voastra este sa aparati invatatura Bisericii, (cu smerenie bineinteles), dar daca in asmenea cazuri veti tacea, veti fi trasi la raspundere.

P. S. - In alta ordine de idei, vreau sa intreb sunt persoane aici pe forum care aprind Duminica sapte lumanari la sapte biserici?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 10.01.2014, 06:07:10
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Asta este linia pe care o folosesc sectarii. Dar daca studiezi un pic o sa-ti retragi cuvintele. Vezi ca mai multi de aici de pe forum vad clar ca este vrajitorie si nu ortodoxie la Ilarion Argatu.
Nu stiu daca e vrăjitorie, daca introduci simbolistica alături de rugaciune. Simbolistica fixeaza mai bine niste concepte.Totul in cultul divin e simbol ,semnul vazut al (conceptelor)credintei nevazute. Dupa logica asta si Hristos e vrăjitor ca a postit 40 de zile, de ce n-a postit 41 de zile si jumatate? Simbolistica fara rugaciune e vrăjitorie.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 10.01.2014, 08:09:53
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Daca, prin rugaciuni,mi s-a relevat adevarul despre acest Parinte si sunt convinsa, atunci nu trebuie sa fac altceva decat sa ma rog sa i se descopere adevarul, si fratelui, ca mult poate rugaciunea cand este facuta in duh pentru celalalt.
Daa cineva se intreaba care sunt semnele inselarii, asta este unul dintre ele. Sa presupunem ca noi suntem vrednici de a ni se revela adevarul??? Corect este sa ne rugam si sa cautam la cei in masura sa ne desluseasca nelamuririle, adica la Biserica.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 10.01.2014, 08:13:02
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Lucian ,par.Argatu propunea un canon care presupunea multa rugaciune si post destul de aspru.
Numai aceste rugaciuni daca se fac , si postul , ajuta la imbunatatirea spirituala a credinciosilor ,a celor care sunt in nevoi.
Daca ne oprim la post si rugaciune da. Daca facem ritualuri din rugaciune pentru dobandirea diverselor lucruri, cu exceptia celor randuite de Biserica nu mai este in regula. Atunci vorbim despre "vrajitorie si superstitie".

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
In nici un caz nu putem sa acuzam pe par.Argatu de practici vrajitoresti.
In raspunsul meu am raspuns la asta. Nu sunt in masura sa imi dau cu parerea, asa ca nu pot sa acuz pe nimeni. Nu ne putem da noi cu parerea bazandu-ne pe parerea altora.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 10.01.2014, 08:15:31
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paduretu Vezi mesajul
Nu stiu daca e vrăjitorie, daca introduci simbolistica alături de rugaciune. Simbolistica fixeaza mai bine niste concepte.Totul in cultul divin e simbol ,semnul vazut al (conceptelor)credintei nevazute. Dupa logica asta si Hristos e vrăjitor ca a postit 40 de zile, de ce n-a postit 41 de zile si jumatate? Simbolistica fara rugaciune e vrăjitorie.
Sa stabilesti tu ritualuri de capul tau si sa o faci ca si cum simbolurile au un rol determinant in practica rugaciunii este vrajitorie.
Si vrajitoarele fac la fel. Unele dintre ele cica "descanta" cu rugaciune. Care este diferenta?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Argatu ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 37 18.10.2011 14:13:29
Parintele Ilarion Argatu ionelnelu Calugarul 12 08.05.2008 21:49:02
Rugaciuni pentru parintele Mihail Cazacu Tudor Rugaciuni 2 16.03.2006 16:56:15