Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 25.12.2009, 14:00:37
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Sehina= inca o porecla a lui Dumnezeu in Judaism.
In acord cu acea Porunca din cele Zece Porunci ca sa nu iei numele lui Dumnezeu (Elohim) in desert,care se explica sa nu se faca uz de numele Lui pentru fiecare fleac,evreii au rezolvat problema dand alte nume la care El nu face restrictii. Iahveh,hashem si simplu litera "H" sunt deosebite nume care toate se refera la acelas Dumnezeu ,Elohim in ebraica.

Nimeni nu m-a imputernicit sa raspund in numele poporului evreu dar de data asta sunt sigur ca toti evreii i-ti multumesc pentru ce ai scris. Sa dea Dumnezeu ca toti crestinii sa creada ca dumneata.
Ceea ce vroiam sa spun in realitate este :Prezenta divina sa fie cu noi!Ma refer la toti care cred in Dumnezeu.Am citit intr-o carte-El ZOHAR-ca Sehinah reprezinta legatura divina cu lumea,de aceea am utilizat cuvintul.referitor la numele Domnului,din cate stiu ,in original este YHWH si ceea ce-ti pot spune nu fac uz de numele LUI in desert.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 25.12.2009, 14:36:55
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Ceea ce vroiam sa spun in realitate este :Prezenta divina sa fie cu noi!Ma refer la toti care cred in Dumnezeu.Am citit intr-o carte-El ZOHAR-ca Sehinah reprezinta legatura divina cu lumea,de aceea am utilizat cuvintul.referitor la numele Domnului,din cate stiu ,in original este YHWH si ceea ce-ti pot spune nu fac uz de numele LUI in desert.
Vai de mine! Nu m-am gandit o secunda sa te critic. Invers. Cand mi-ai scris de Shina (care se poate traduce in Divinul/Divinitatea,am gasit de cuvinta, cu scop PUR INFORMATIV DESPRE RELIGIA JUDAICA, sa amintesc cum evreii religiosi implinesc acea porunca despre neamintirea numele lui Dumnezeu in legatura cu toate.
Crestinii nu cred asa deoarece vad acea porunca altfel. Fiecare cu credinta sa si nu cred ca exista cineva in lume care poate dovedi mai presus de orsice suspiciu,cine are dreptate.
In Tora numele Lui este de multe ori "Hashem" care se traduce "Numele"...
Sunt absolut convins ca si dumneata nu "iei numele Lui in desert" si daca ai inteles altfel din ce am scris,ai gresit.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #53  
Vechi 26.12.2009, 20:48:02
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Vai de mine! Nu m-am gandit o secunda sa te critic. Invers. Cand mi-ai scris de Shina (care se poate traduce in Divinul/Divinitatea,am gasit de cuvinta, cu scop PUR INFORMATIV DESPRE RELIGIA JUDAICA, sa amintesc cum evreii religiosi implinesc acea porunca despre neamintirea numele lui Dumnezeu in legatura cu toate.
Crestinii nu cred asa deoarece vad acea porunca altfel. Fiecare cu credinta sa si nu cred ca exista cineva in lume care poate dovedi mai presus de orsice suspiciu,cine are dreptate.
In Tora numele Lui este de multe ori "Hashem" care se traduce "Numele"...
Sunt absolut convins ca si dumneata nu "iei numele Lui in desert" si daca ai inteles altfel din ce am scris,ai gresit.
OK,multumesc!Intr-adevar crestinii obisnuiesc sa abuzeze de numele Domnului,inclusiv eu.Nu m-am gandit nici un moment la critica,dimpotriva am invatat ceva in plus.Apropo,vreau sa mor tanar,de aceea ca orice tanar am multe de invatat.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 27.12.2009, 16:08:59
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
OK,multumesc!Intr-adevar crestinii obisnuiesc sa abuzeze de numele Domnului,inclusiv eu.Nu m-am gandit nici un moment la critica,dimpotriva am invatat ceva in plus.Apropo,vreau sa mor tanar,de aceea ca orice tanar am multe de invatat.
Paradoxul este ca daca vei fii instruit nu o sa mai vrei sa mori de tot....Si inca,din cand in cand citesc despre persoane care implinesc visul lor din tinerete si la batranete merg sa invete la universitate cot la cot cu tineri de varsta nepotilor lor.
Moto-ul meu se refera numai la acei care cred si spera ca vor fii tineri pe veci si asa vor muri.
Si daca despre batranete discutam, o doamna cam in varsta care arata in varsta de 50-60 de ani,imbracata frumos si vioaie ca o femeie de 30 de ani mi-a zis odata: Eu am 84 de ani. Dumnezeu m-a binecuvantat cu o sanatate buna. Sunt vadva de doua ori deja. Imi place sa dansez si in fiecare marti merg sa dansez.Cand a vazut cum "am deschis ochii" de mirare, mi-a zis o fraza care nu pot uita: Sa sti ca cine se simte tanar va fi tanar si la batranete.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #55  
Vechi 28.12.2009, 16:35:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
OK,multumesc!Intr-adevar crestinii obisnuiesc sa abuzeze de numele Domnului,inclusiv eu.Nu m-am gandit nici un moment la critica,dimpotriva am invatat ceva in plus.Apropo,vreau sa mor tanar,de aceea ca orice tanar am multe de invatat.
Nu vei muri cand vrei tu , ci cand vrea DUMNEZEU ! Sa nu ne jucam cu vorbele ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 28.12.2009, 16:40:31
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

A muri tanar,pentru mine, este a muri invatand...invatind inclusiv cum sa mori.Referitor la batranica te cred,din experienta am observat ca acei "batrani tineri" au in ochi o alta sclipire.Obisnuiesc sa privesc mult omul.Din cate am citit,tu nu esti crestin si in acest caz te-as ruga sa-mi subliniezi acele diferente intre iudaism si crestinism.Multumesc!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 28.12.2009, 16:52:06
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu vei muri cand vrei tu , ci cand vrea DUMNEZEU ! Sa nu ne jucam cu vorbele ! ! !
Sunt de acord.Problema este ca luam fraza ad-hoc.Eu nu vreau sa mor batran...cel tanar are multe de invatat si ca rezultat pe masura ce invatam ne dam seama cat de putin stim,de aici rezulta ca voi fi inca mai tanar si neinvatat.Sper ca m-am facut inteles.Dati-mi va rog un raspuns concret la cine a scris Biblia.Multumesc!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 28.12.2009, 16:57:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Sunt de acord.Problema este ca luam fraza ad-hoc.Eu nu vreau sa mor batran...cel tanar are multe de invatat si ca rezultat pe masura ce invatam ne dam seama cat de putin stim,de aici rezulta ca voi fi inca mai tanar si neinvatat.Sper ca m-am facut inteles.Dati-mi va rog un raspuns concret la cine a scris Biblia.Multumesc!
Nu-mi place sa fiu luat peste picior , deci nu ne vom mai intersecta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 28.12.2009, 17:18:43
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu-mi place sa fiu luat peste picior , deci nu ne vom mai intersecta !
Scuze,nu te-am luat peste picior,stiu ca am pus o intrebare grea.Caut doar un raspuns concret.Si eu care eram sigur ca am gasit pe cineva moderat...scuze inca odata!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 29.12.2009, 17:56:59
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Scuze,nu te-am luat peste picior,stiu ca am pus o intrebare grea.Caut doar un raspuns concret.Si eu care eram sigur ca am gasit pe cineva moderat...scuze inca odata!
Biblia a fost scrisa de intelepti evrei anonimi care au scris numai credinta si traditile care pana atuncia au fost transmise din generatie in generatie prin povestiri .Biblia a fost la inceput scrisa in Ebraica. Si NT a fost scris cam 300 de ani dupa rastignire,si el ca si VT,de fapt a fost scris ce s-a povestit din generatie la generatie inainte.Daca nu gresesc,NT a fost scris original pe latina.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele copilului casiana Botezul 184 23.11.2013 02:04:06
Numele de botez anisoara Generalitati 18 03.08.2012 11:04:28
NUMELE LUI maria55 Exorcismul 47 29.01.2011 20:26:25
Numele Domnului Mikhael Biserica Ortodoxa Romana 31 25.06.2010 14:08:02
Crestini cu numele bmd Generalitati 9 22.07.2009 13:18:58