Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 21.10.2010, 09:05:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu cred că un sfert de oră ca să transmiți un mesaj este un timp suficient. Iar un predicator care nu și-a captat congregația după un sfert de oră, nu o va capta nici după o oră. Pe de altă parte, chestia cu "predica de un sfert de oră" este pur orientativă, eu nu am auzit ca episcopul, auzind că unul din preoții săi a vorbit la omilie 16 minute, să fi pus mâna pe crosă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #52  
Vechi 21.10.2010, 09:24:55
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coldworld Vezi mesajul
Sincer, nu cred ca a fost o inspaimantare in adevaratul sens al cuvantului, ci o atitudine de inchinare, si de reverenta.

Da, poate ca inspaimantat e prea dur spus. Am vazut filmul si cu siguranta in primul moment s-a speriat pentru ca nu stia ce se intampla
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #53  
Vechi 21.10.2010, 10:20:57
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Cred ca multi sunteti prea subiectivi ca sa puteti cerceta echidistant punctul de vedere al lui Radu32.
Imi plac slujbele de la bisericile noastre,insa admit ca as fi tare fericita sa ascult mai multe predici ale parintelui si rar mi-a fost dat asa ceva sau daca au fost erau de tare scurta durata.
Oamenii au nevoie sa li se vorbeasca in mod direct si nu doar prin intermediul unor slujbe,ei cauta multe raspunsuri,au multe framantari si o predica spusa din suflet cantareste de multe ori mai mult pentru cel in cauza decat o slujba.
Nu cred ca preotii nostri nu au darul de a predica,insa, probabil, o parte din ei sunt prinsi in conceptele astea rigide si se rezuma doar la slujba,spovedanie,impartasanie si atat.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #54  
Vechi 21.10.2010, 16:15:20
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Posibil sa fie si slujbe care se termina cu predici scurte si nu totdeauna la obiect.
De aceea sugerez lui Radu sa caute alta biserica unde sa gaseasca alinare sufleteasca.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 21.10.2010, 16:19:52
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Posibil sa fie si slujbe care se termina cu predici scurte si nu totdeauna la obiect.
De aceea sugerez lui Radu sa caute alta biserica unde sa gaseasca alinare sufleteasca.
Sfatul tău este de bun-simț, și respectivul individ a mai primit astfel de sfaturi și de la alți useri, însă el nu este aici pentru a învăța, ci pentru a face propagandă denigratoare, după cum s-a și văzut, Bisericii Ortodoxe, pentru că probabil nu este ortodox, ci un sectant care are o "misiune" de făcut, sau poate pentru că este un "pravoslavnic" în scripte și habar nu are de frumusețea și sfințenia spiritualității și slujbelor Bisericii Ortodoxe.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 21.10.2010, 17:02:30
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Da, poate ca inspaimantat e prea dur spus. Am vazut filmul si cu siguranta in primul moment s-a speriat pentru ca nu stia ce se intampla
nu cred ca un film artistic poate fi criteriul dupa care tratam subiectele duhovnicesti...
Reply With Quote
  #57  
Vechi 21.10.2010, 18:24:42
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok !

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Ignorantule mergi și urlă la lună mă băiatule poate te vindeci.
Fii sigur omule, ca inafara de formalismul sec nu ai nimic crestin in tine !
Reply With Quote
  #58  
Vechi 21.10.2010, 18:32:53
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coldworld Vezi mesajul
trebuie pusi si alesi de Duhul Sfant
hai sa fim sriosi, pestele de la cap se impute, oare cati inalti clerici ortodoxi sau preoti au venit dupa 89, spasiti in fata tarii sa-si marturiseasca public colaborarea cu securitatea,adica turnatoria ?!
si sa ne zica ,sincer si cu cainta :
dragi frati,ierrtati-ma, am fost slab si am pacatuit !

singurul a fost Episcopul Nicolae Corneanu, cinste lui !
Iar rasplata care a fost ?
ura colegilor in sutane negre (diavoli in sutane negre !, pardon !)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 21.10.2010, 18:39:19
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Domnule Radu ,eu locuiesc in Muntenia ,si aici predica tine cel putin jumatate de ora.
Nici predecile prea lungi nu sunt intotdeauna binevenite ,pot plictisi.
Conteaza ce spune preotul.
La protestanti ,predica e de fapt slujba ,altceva nu stiu ,probabil canta pricesne.
De curand am fost la manasirea Crasna.
Un cor minunat ,voci barbatesti cum scrie prorocul David.
Am vazut ca unei persoane de linga mine i-au dat lacrimile ,poate in gandul lui si-o fi vazut pacatele .l-a cercetat harul lui Dumnezeu.
Imi creaza o senzatie de disconfort pricesnele cantate in Ardeal.
Fii atent la slujba ,la rugaciunile preotului ,la invocatia cand cheama sf.Duh ,asculta "Iubite-voi Doamne" si gandeste la sensul cuvintelor,asta eu vad la slujba ortodoxa.
Dumneata acasa de ce nu schimbi randuiala mesei luata in familie ,de ce nu mancati pe rand ,sau desert inainte de ciorba sau felul 2?
Aveti un duh de razvratire ,de critica si cred ca nici nu va spovediti.
Urmariti simbata seara comentarea Evangheliei care se citeste a doua zi la Sf.Liturghie la Trinitas?
Era un preot din Campina ,de la biserica sf.Nicolae parca .a facut minuni acolo.
Si multi alti preoti iau cuvantul ,nu le mai tin minte numele ,dar toti sunt oameni cu har.
Toti sunt oameni sub 60 ani.
sunt sigur ca exista si preoti cu har, si cu putere de predicare, caci forta de a predica vine numai dintr-o puternica si autentica traire personala !
ceea ce criticam e numai faptul ca la ortodoxi si la greco catolici exista prea putini astfel de preoti, pe cadnd, cu o oarecare invidie am vazut ca la penticostali, aproape toti predicatorii stiu sa tina sala in corzi ! De ce ? Inaltii ierarhi de ce nu se ingrijesc sa-i mai selecteze pe preoti si dupa retorica lor din altar ?!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 21.10.2010, 18:41:26
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Cred ca multi sunteti prea subiectivi ca sa puteti cerceta echidistant punctul de vedere al lui Radu32.
Imi plac slujbele de la bisericile noastre,insa admit ca as fi tare fericita sa ascult mai multe predici ale parintelui si rar mi-a fost dat asa ceva sau daca au fost erau de tare scurta durata.
Oamenii au nevoie sa li se vorbeasca in mod direct si nu doar prin intermediul unor slujbe,ei cauta multe raspunsuri,au multe framantari si o predica spusa din suflet cantareste de multe ori mai mult pentru cel in cauza decat o slujba.
Nu cred ca preotii nostri nu au darul de a predica,insa, probabil, o parte din ei sunt prinsi in conceptele astea rigide si se rezuma doar la slujba,spovedanie,impartasanie si atat.
exact, mersi de comentariu, fosrte frumos ai spus, cu niste cuvinte, poate mult mai potrivite, ceea ce am incercat sa zic si eu !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vise ciudate Tia Intamplari adevarate 26 04.09.2012 22:26:00
Anunț important: manifestări culturale dedicate părintelui Arsenie Boca laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 3 05.12.2011 16:26:32
ce capacitati ciudate aveti? kiralina Generalitati 45 03.06.2010 22:11:40
Chestii ciudate in articolul de azi de pe crestinortodox.ro mihailt Generalitati 16 24.04.2010 09:19:49
Manifestari si fapte antiortodoxe ortodox4life Generalitati 17 30.01.2009 20:41:54