Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 23.09.2010, 20:05:38
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,dorotei

Citat:
În prealabil postat de dorotei Vezi mesajul
Fratele meu in varsta de 15 ani si jumatate a murit in conditii suspecte. A fost gasit inecat in raul Bistrita, fiind imbracat. Datorita faptului ca nu se stie cu certitudine cauza mortii (accident, crima, sinucidere) parintele i-a facut slujba de inmormantare completa. Am vazut ca in canoanele Sf. Parinti, pacatul sinuciderii este considerat fara iertare. Din aceasta cauza ma cuprinde dejnadejdea. Eu mi-am pus in gand sa-mi schimb viata, ca sa pot salva sufletul fratelui meu, ca sa ma invrednicesc sa ma intalnesc cu el in Imparatia lui Dumnezeu. Dar cand ma gandesc ca Sf. Parinti nu dau nici o sansa de mantuire sufletului celui sinucis, deznadajduiesc. Totusi, cand ma gandesc ca fratele meu era doar un copil si ca dragostea lui Dumnezeu este nemarginita, iarasi ma incurajez. Scopul vietii mele de acum inaite este reintalnirea cu fratele meu in rai, de aceea m-am hotarat sa-mi schimb viata, sa ma feresc de pacate mari. Cum vedeti dumneavoastra problema? Eu oscilez intre canoanele stricte ale Sfintilor Parinti si dragostea nemarginita a lui Dumnezeu pentru oameni.
dorotei,atat timp cat nimeni nu a depus marturie cum ca fratele tau s-ar fi sinucis,el nu poate fi considerat sinucigas iar slujba de inmormantare completa este corecta.parerea mea.
referitor la intrebareacatul sinuciderii nu este iertat din cauza faptului ca omul nu se mai poate cai,nu mai are cum sa se intoarca la creator,ultima sa fapta fiind omor impotriva corpului sau,care corp este defapt al lui dumnezeu.
in esenta, numai dumnezeu vede si stie,oamenii vad si stiu numai la suprafata,deci adevarata judecata dumnezeu o da.decizia ta de al bucura pe dumnezeu este corecta,iar prima persoana care se bucura de decizia ta este insusi dumnezeu.
sa fii iubit vesnic, de dumnezeu.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #52  
Vechi 22.01.2011, 21:34:51
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Sfintii Parinti spun ca pacatul sinuciderii nu are iertare, intrucat sinucigasul nu mai are vreme sa se pocaiasca. Am citit aici un articol bun despre sinucidere.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 23.01.2011, 08:21:23
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorotei Vezi mesajul
Fratele meu in varsta de 15 ani si jumatate a murit in conditii suspecte. A fost gasit inecat in raul Bistrita, fiind imbracat. Datorita faptului ca nu se stie cu certitudine cauza mortii (accident, crima, sinucidere) parintele i-a facut slujba de inmormantare completa. Am vazut ca in canoanele Sf. Parinti, pacatul sinuciderii este considerat fara iertare. Din aceasta cauza ma cuprinde dejnadejdea. Eu mi-am pus in gand sa-mi schimb viata, ca sa pot salva sufletul fratelui meu, ca sa ma invrednicesc sa ma intalnesc cu el in Imparatia lui Dumnezeu. Dar cand ma gandesc ca Sf. Parinti nu dau nici o sansa de mantuire sufletului celui sinucis, deznadajduiesc. Totusi, cand ma gandesc ca fratele meu era doar un copil si ca dragostea lui Dumnezeu este nemarginita, iarasi ma incurajez. Scopul vietii mele de acum inaite este reintalnirea cu fratele meu in rai, de aceea m-am hotarat sa-mi schimb viata, sa ma feresc de pacate mari. Cum vedeti dumneavoastra problema? Eu oscilez intre canoanele stricte ale Sfintilor Parinti si dragostea nemarginita a lui Dumnezeu pentru oameni.
Am citit marturiile GLoriei Polo, o femeie care a fost trasnita de fulger, care a asistat la judecata ei si careia Isus I-a dat harul de-a se insanatosi si de a povesti despre viata de dupa moartea fizica (v-as da link-ul, dar nu stiu cum). Ea ne vorbeste si despre chinurile cerlor care si-au luat viata, insa nu spune nici o secunda ca sint condamnati vesnic.
Cel mai mare bine pe care il puteti face pentru fratele dumneavoastra, conform celor spuse de ea si conform si altor sfinti, este sa participati la Sfinta Liturghie.
Dumnezeu e milostiv si plin de indurare. Vedem asta in Deuteronom:
10. Și Mă milostivesc până la al miilea neam către cei ce Mă iubesc și păzesc poruncile Mele.

Incercati sa mergeti la biserica (daca se poate in fiecare Dumnica) si oferiti jertfa Sfintei Liturghii pentru fratele dumneavoastra.

Odihna cea vesnica da-i-o lui Doamne, si Lumina cea fara de sfirsit sa-i straluceasca lui. Sa se odihneasca in pace. Amin.

Last edited by nutucutu; 23.01.2011 at 08:32:51.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 23.01.2011, 12:43:51
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorotei Vezi mesajul
Fratele meu in varsta de 15 ani si jumatate a murit in conditii suspecte. A fost gasit inecat in raul Bistrita, fiind imbracat. Datorita faptului ca nu se stie cu certitudine cauza mortii (accident, crima, sinucidere) parintele i-a facut slujba de inmormantare completa. Am vazut ca in canoanele Sf. Parinti, pacatul sinuciderii este considerat fara iertare. Din aceasta cauza ma cuprinde dejnadejdea. Eu mi-am pus in gand sa-mi schimb viata, ca sa pot salva sufletul fratelui meu, ca sa ma invrednicesc sa ma intalnesc cu el in Imparatia lui Dumnezeu. Dar cand ma gandesc ca Sf. Parinti nu dau nici o sansa de mantuire sufletului celui sinucis, deznadajduiesc. Totusi, cand ma gandesc ca fratele meu era doar un copil si ca dragostea lui Dumnezeu este nemarginita, iarasi ma incurajez. Scopul vietii mele de acum inaite este reintalnirea cu fratele meu in rai, de aceea m-am hotarat sa-mi schimb viata, sa ma feresc de pacate mari. Cum vedeti dumneavoastra problema? Eu oscilez intre canoanele stricte ale Sfintilor Parinti si dragostea nemarginita a lui Dumnezeu pentru oameni.
După cum ai spus, nu știi exact cauza morții. Singurele cazuri de sinucidere care se pot ierta, sunt cele când respectivul avea o boală psihică și nu știa ce face. Însă dacă n-ai certitudinea că s-a sinucis, mai bine te rogi pentru el.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 23.01.2011, 12:59:16
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Ajutati-ma va rog... Vreau sa ma duc la o manastire, sa ramin acolo, dar ce sa fac daca este o persoana in deznadejde, cu ganduri negre(inclusiv sa-shi puna capat zilelor), si ce sa fac daca as putea fi singurul care sa o ajute ? Dar pentru asta ar trebui sa ramin toata viata linga ea ?
E vorba de o fata... Ea mai merge pe la biserica, mai tine cateodata post, dar nu e chiar creshtina...

Cum ar fi corect sa fac ? Cum i-ar fi placut Domnului sa fac ? Vreau la manastire, dar nici nu pot fi indiferent la suferinta altora, trebuie sa ne gandim la aproapele nostru... Cum sa plec shtiind ca shi-ar putea pune capat zilelor...
Reply With Quote
  #56  
Vechi 25.01.2011, 16:25:05
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
După cum ai spus, nu știi exact cauza morții. Singurele cazuri de sinucidere care se pot ierta, sunt cele când respectivul avea o boală psihică și nu știa ce face. Însă dacă n-ai certitudinea că s-a sinucis, mai bine te rogi pentru el.
In cazul fratelui tau, nu prea cred sa fie vb de suicid, doar daca exista dovezi certe ca se afla intr-un moment de labilitate psihica, intr-una din crizele adolescentine...
Sinuciderea este un pacat capital, dar numai DUMNEZEU poate cumpani EXACT, ce si cum si numai EL poate acorda circumstante atenuante, deoarece este Unicul ce cunoaste precis intreaga conjunctura....Noi nu suntem in masura sa judecam...si adeseori gresim....Sa ne rugam pentru toate sufletele ratacite, ca sa gaseasca indurare inaintea LUI !

ps. in vreme de razboi, multi s-au sinucis din teama de a nu trada sub constragerea torturii...asta cum vine in ochii celor grabiti sa incrimineze?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 25.01.2011, 16:31:00
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Ajutati-ma va rog... Vreau sa ma duc la o manastire, sa ramin acolo, dar ce sa fac daca este o persoana in deznadejde, cu ganduri negre(inclusiv sa-shi puna capat zilelor), si ce sa fac daca as putea fi singurul care sa o ajute ? Dar pentru asta ar trebui sa ramin toata viata linga ea ?
E vorba de o fata... Ea mai merge pe la biserica, mai tine cateodata post, dar nu e chiar creshtina...

Cum ar fi corect sa fac ? Cum i-ar fi placut Domnului sa fac ? Vreau la manastire, dar nici nu pot fi indiferent la suferinta altora, trebuie sa ne gandim la aproapele nostru... Cum sa plec shtiind ca shi-ar putea pune capat zilelor...
Ooo dragul meu suflet nedumerit....DACA si numai daca ar fi vorba de o chemare absoluta spre monahism(si atunci crede-ma , n-ai mai dormi, n-ai mai manca , n-ar mai conta nimic din cele lumesti si te-ai duce ca din pusca la o manastire) te-as sfatui sa alegi calea grea a calugariei...Insa simt ca mai ai multe de dat , multe de descoperit....cat despre fata...daca ii poti face un bine , se bucura Dumnezeu, insa nu vad de ce ar trebui sa fii legat de ea toata viata...I-ai promis ca te insori cu ea? Si cum adica....nu e chiar crestina? TU poti administra masura lucrurilor? Ce faci sau ai facut pt a o schimba? Cat de mult iti doresti sa o aduci pe calea buna si cat sa iti vezi doar de drumul tau? Fii sincer cu tine, priveste introspectiv, adanc, fara nici un "daca" si apoi privindu-te in oglinda da-ti raspunsul....Esti singurul care poate decide !!!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 25.01.2011, 16:38:17
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
ps. in vreme de razboi, multi s-au sinucis din teama de a nu trada sub constragerea torturii...asta cum vine in ochii celor grabiti sa incrimineze?
Nu omul incriminează, ci religia. Sinuciderea este păcat împotriva Duhului Sfânt. Iisus a zis "Orice pacat, orice hulire se va ierta oamenilor, dar hulirea impotriva Duhului Sfant nu se va ierta. Celui care va zice cuvant impotriva Fiului Omului se va ierta lui; dar celui care va zice impotriva Duhului Sfant, nu i se va ierta lui nici in veacul acesta, nici in cel ce va sa fie" (Matei: 12, 31-32) Înafara bolilor mentale, Dumnezeu NU mai acordă alte circumstanțe atenuante, nici slujba de înmormântare nu se mai face. Pentru celelalte păcate va exista posibilitatea iertării, sau a compensării faptelor bune, dar pentru păcatele împotriva Duhului Sfânt, Dumnezeu nu mai stă la discuție, dacă au fost făcute în deplinătatea facultăților mentale.

Pentru exemplul menționat de tine, nu există scuză în fața Domnului.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 25.01.2011, 16:53:19
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

"Am citit marturiile GLoriei Polo, o femeie care a fost trasnita de fulger, care a asistat la judecata ei si careia Isus I-a dat harul de-a se insanatosi si de a povesti despre viata de dupa moartea fizica (v-as da link-ul, dar nu stiu cum). Ea ne vorbeste si despre chinurile cerlor care si-au luat viata, insa nu spune nici o secunda ca sint condamnati vesnic."

Hahahaha, in timp ce urca spre lumina si-a zis "Pe naiba, sunt moarta". Pentru aceasta presupusa marturie:
http://2.bp.blogspot.com/_xBXo_htbsl...-h/gloria7.jpg
Nu e cel mai fericit exemplu, viata ei nu are nimic special in ea, ci din contra credea in reincarnari si tot felul de chestii, si cum sa fie ea judecata si apoi sa invie. Adica ea va fi judecata de vreo 3 ori. Cel mult ar fi putut sa apara in vis cuiva si sa povesteasca. Astea sunt tampenii.

Referitor la subiect, impartasesc ideea celor care au zis ca sinuciderea nu mai permite mantuirea. In caz contrar, Iuda se poate mantui?
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 25.01.2011, 21:10:31
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit Păcatul sinuciderii nu are iertare!

Păcatul sinuciderii nu are iertare!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispita sinuciderii fallen Morala Crestina 45 26.06.2012 09:53:52
Iertare Anna Pocainta 11 04.07.2011 02:20:32
Iertare elena20 Generalitati 12 17.03.2010 14:33:30
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58
ne dam cu parerea despre pacatul sinuciderii morgoth78 Eutanasia 4 02.01.2008 22:59:03