Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 05.03.2012, 13:42:04
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liliana82 Vezi mesajul
Cateva sugestii va rog... Deocamdata mam gandit doar sa il aduc la biserica ortodoxa si sai fac poze pe care sa le trimit la toti martorii...
Nu am citit toate postarile tale ca sa stiu povestea in amanunt, mi-as spune parerea doar la acest gest radical pe care scrii ca vrei sa-l faci: sa faci poze si sa le arati cuiva.. Eu stiu daca e bine? Sunt parintii tai, nu face gesturi pe care ai sa le regreti mai tarziu, nu-ti taia si putinele punti care ti-au mai ramas spre ei...
Incetut, cu treaba buna si rabdare. Nu altfel. Fii perseverenta in a-i intoarce acolo de unde, inteleg, au plecat, dar alege mijloacele potrivite.
Daca gresesc, imi cer iertare...
Dumnezeu sa iti ajute.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 05.03.2012, 13:59:29
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liliana82 Vezi mesajul
Am gasit cartea pe internet, am s-o printez si sa ii rog sa citeasca...
Totusi din cartea precedenta despre Martorii Lui Iehova adica abordarea cu dragoste , am inteles martorii sunt amenintati cu excluderea din organizatie...
Lasa pe aia cu "abordarea cu dragoste", roaga-i sa citeasca cartea lui Raymond Franz, isi vor da seama cat de mincinoasa si cat de falsa este aceasta organizatie !
Daca-i exclude pe parintii tai din Organizatie, foarte bine, ai reusit. Dar sunt convins ca se vor duce singuri si isi vor retrage calitatea de membru.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 05.03.2012, 14:06:49
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca sunt foarte incapatanati nu sunt sigura ca ii va determina sa citeasca, nici cu rugamintea, nici -cu atat mai putin- incercand sa-i oblige.
Poate daca ea va incepe sa o citeasca, iar ei vor "da" peste carte, lasata pe noptiera, pe masa... o s-o frunzareasca... apoi poate o vor citi... daca au obisnuinta si curiozitatea de a citi...
Reply With Quote
  #54  
Vechi 05.03.2012, 14:08:56
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liliana82 Vezi mesajul
Cateva sugestii va rog... Deocamdata mam gandit doar sa il aduc la biserica ortodoxa si sai fac poze pe care sa le trimit la toti martorii... Credeti ca ar merge?
Nu, nu ar merge. Excluderile nu se fac atat de usor. Trebuie ca ei sa declare public ca nu mai cred in invataturile martorilor lui Iehova.

Citat:
În prealabil postat de Liliana82 Vezi mesajul
Din cate stiu se poate modifica sau propune o lege prin strangerea unui numar de semnaturi.
Nu se va intampla asta. E un cult legal ca si alte culte. Asa e si in Occident asa va fi si in Romania. Mormonii, la fel. Cat timp nu incalca moravurile, vor fi in legalitate.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 05.03.2012, 14:11:04
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Daca sunt foarte incapatanati nu sunt sigura ca ii va determina sa citeasca, nici cu rugamintea, nici -cu atat mai putin- incercand sa-i oblige.
Poate daca ea va incepe sa o citeasca, iar ei vor "da" peste carte, lasata pe noptiera, pe masa... o s-o frunzareasca... apoi poate o vor citi... daca au obisnuinta si curiozitatea de a citi...
Nu! Cel mai eficient este ca Liliana sa se duca la parintii ei si sa le puna problema in felul urmator: "dragi parinti, daca credeti ca ati gasit "Adevarul" si doriti ca toti oamenii, de toate confesiunile, sa vina la inchinarea la Iehova si sa recunoasca organizatia Sa, adica a martorilor lui Iehova, incercati sa convingeti si pe cel care a scris aceasta carte, contra martorilor, daca reusiti sa aduceti argumente, inseamna ca dreptatea e de partea dvs., daca nu, acest om are dreptate" - cat mai direct, asa e cinstit, fara ocolisuri.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 05.03.2012, 14:13:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Mama mea a fost oprita de la impartasanie ca a primit in casa o prietena iahovista.
E posibil ca preotul sa fi inteles ca a fost chemata in casa pentru a propovadui invatatura iehovista? Pentru ca sunt mai multe situatii. daca cineva cheama un predicator ca vrea sa ii spuna invatatura lui e desigur un pacat. Dar daca ii vine un curier rapid si ala e martor nu are cum sa fie pacat. Sau daca cineva la serviciu are un coleg martor, cam tot asa. Sau un caz si mai interesant, cand vorbeste cineva cu un martor ca sa ii spuna invatatura ortodoxa.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 05.03.2012, 14:17:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liliana82 Vezi mesajul
Am gasit cartea pe internet, am s-o printez si sa ii rog sa citeasca...
Totusi din cartea precedenta despre Martorii Lui Iehova adica abordarea cu dragoste , am inteles martorii sunt amenintati cu excluderea din organizatie...
Ma gandesc ce conjuctura sa creez ca sa fie exclusi din organizatie... macar tata.
Este o cale mult mai simpla, sa te rogi tot timpul pentru ei. In rest eu cred ca trebuie sa te comporti normal, ca si cum nu ar fi martori. Unii din incapatanare se inversuneaza si mai tare sa faca invers decat le spune cineva, chiar daca fac ceva gresit.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 05.03.2012, 15:05:06
Liliana82 Liliana82 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.03.2012
Mesaje: 23
Implicit

Eu de 10 ani tot cu frumosul si cu vorba buna le explica ca acea organizatie nu este religioasa, este manipulativa si abuziva.
O dojenesc pe mama care este cardiaca dupa cel deal 2 lea atac de inima ca nu este chiar indicat sa depuna atata efort sa mearga in predica pe calduri de 35 de grade.
EA spune ca atunci cand era in spital doar martorii au venit la ea sa o ingrijeasca.. MInte.. acele martore au fost platite , si tot acele martore erau nepoliticoase cu celelatte persoane non iehoviste care o vizitau pe mama inclusiv cu mine...ca am indrajnit sa ma duc la spital in blugi prespalati...de parca asta ar fii fost important, ci nu umblatul prin depozite de farmacie pentru nu stiu ce medicament care nu se gaseste.
totodata am observat ca ii iera atat de rusine ca nu putea sa se duca la toaleta ca asa zice iehova.. Iam explicat ca nu conteaza daca te duci sau nu la toaleta dumnezeu te iubeste si o sa te faci bine.

O buna perioada de timp in casa am aplicat o anumita politica de respect religios... atat timp cat si bunica mea ortodoxa traia . adica.. nu ma jugnesti ca sunt ortodoxa.. nu te jignesc pentru ca pierzi timpul si banii aiurea.
MA deranjeaza ca mint in legatura cu donatiile de bani la organizatie..si ca de cele mai multe ori probabil acei bani donati au provenit de la mine si sora mea.
O buna perioada de timp, cat am fost plecata am avut casa plina de iehovisti care cica pe post de chirasi..mai lasau si pagube pe la utilitati.. Acum am reusit ca pe mama saii explicam ca chiriasii e mai bine sa fie neiehovisti...ca sa nu iti creeze probleme.

Iam spus mamei si tatalui ca daca au tendinte filantropice e bine sa ajute sau sa doneze unor oamneii care chiar au nevoie..nu unei organizatii care de fapt asta urmareste de la ei.

Si ce de fapt ma doare sufleteste cel mai mult este ca pe langa grija si eforturile pe care le fac si leam facut pentru parintii in special pentru mama bolnava.. ea ma uraste si ma considera Dracul.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 05.03.2012, 15:45:46
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liliana82 Vezi mesajul
.
Catalin2 zice bine....
Reply With Quote
  #60  
Vechi 05.03.2012, 15:54:28
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul

1.E posibil ca preotul sa fi inteles ca a fost chemata in casa pentru a propovadui invatatura iehovista?
Pentru ca sunt mai multe situatii. daca cineva cheama un predicator ca vrea sa ii spuna invatatura lui e desigur un pacat.

2.Dar daca ii vine un curier rapid si ala e martor nu are cum sa fie pacat. Sau daca cineva la serviciu are un coleg martor, cam tot asa.
3.Sau un caz si mai interesant, cand vorbeste cineva cu un martor ca sa ii spuna invatatura ortodoxa.
Da, trebuie sa fie o masura in toate...
In prima situatie (1) e cu totul altceva, acela e pacat.

edit: eu am intrebat preotul....
cat despre situatia (3) ... doar anumite persoane, imbunatatiti, invatati, ar trebui sa faca asta..nu oricine

Last edited by Adriana Cluj; 05.03.2012 at 17:57:22.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DE CE martorii lui Iehova nu sarbatoresc invierea LUI HRISTOS? gavriil Alte Religii 20 05.03.2013 22:18:55
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 18:46:56