Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 12.05.2010, 14:38:37
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
I-am citit cartea acum opt ani in urma,editata la editura Patriarhiei Romane,si de atunci si pana acum ,nu am avut motiv sa ma smintesc,si pastrez drumul spre ortodoxie,prin citirea cartilor ortodoxe,mersul la Biserica,post,spovedanie, imparatsanie etc.Spun asta ,ca sa nu existe suspiciuni..
Crezi ca s-a inselat atunci Patriarhia ,condusa de Teoctist-sa publice o carte eretica? Sau se inseala Rafail Noica ,bun prieten cu Klaus Kenneth,care in momentul de fata,se afla cazat la manastirea Lupsa,o vestita manastire de la noi?
Sau s-a inselat Parintele Sofronie cand l-a botezat?

Nu cred ca sunt eu in masura sa apreciez cine se afla sau nu in inselare. Dar nu imi place deloc aroganta pe care o afiseaza KK.

Daca tot ai adus in discutie pe parintele Sofronie, pe care il simt foarte aproape de sufletul meu, nu trebuie sa uitam ca fiecare merge singur pe drumul pe care il doreste, edificatoare din acest punct de vedere fiind relatia avuta cu prietenul sau David Balfour care, catolic fiind, se apropie de ortodoxie dar mai apoi se departeaza. E drept ca s-a reintors la ortodoxie inainte de a muri, dar eu consider ca nimeni nu poate garanta pt.altcineva.
  #52  
Vechi 12.05.2010, 14:51:56
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu personal vad ortodoxia altfel ,ca un drum pe calea cea ingusta ,fara sa te abati de la carare.
Trairi sa avem in biserica ,la sfanta Liturghie.
Sa ne rugam cu durere sa fim asculatati de Maica Domnului ,de sfinti ,de Domnul Hristos.
El e asa deoarece asta e cliseul occidental ,conferinte ,reclame.Ei asa au fost crescuti in spiritul asta
Da, ai dreptate, Anita.
Pentru mine acest om este un exemplu de cum se vor converti la un moment dat, si poate chiar de acum incolo, protestantii la ortodoxie, caci ei au pamanutul pregatit pentru samant. Turismul a avut asuprea unora acest efect benefic, de a-i duce acolo unde se traieste ortodoxia, si unde ei au simtit prezenta lui Dumnezeu. Multi dintre acestia Il cauta pe Dumnezeu la intoarcere in tara lor, gasindu-l tot intr-o biserica ortodoxa.
  #53  
Vechi 12.05.2010, 14:53:06
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Poate ar fi de ajutor citirea urmatorului articol:

http://blog.patermihail.ro/arhive/1113
  #54  
Vechi 12.05.2010, 14:58:53
marta_lena's Avatar
marta_lena marta_lena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Mesaje: 16
Implicit O parere...

HRISTOS A INVIAT!

Eu nu-l cunosc pe acest scriitor nici nu am citi cartea lui insa...am citit comentariile de aici si imi pun unele intrebari cum ar fi:
De ce ne legam atat de mult de el? cand avem atatea carti....manuscrise...bliblia..inclusiv...sfanta traditie....sa citim, oare toti le-am citit?
Fiecare e liber sa citeasca ceea ce simte...insa nu sa judece....fiecare vede intr-o carte altceva decat vede celalalt...
In concluzie....tot ceea ce face sufletului nostru bine...sa citim, iar daca avem indoieli sa ne intrebam...duhovnicul...despre cartea pe care o citim....cu siguranta are o explicatie...

Doamne Ajuta!

P.S. Si ca sa fiu un pic subiectiva, parerea mea este ca tot ceea ce e legat de Dumnezeu...nu are nevoie de publicitate pt ca pur si simplu are prin existanta....
  #55  
Vechi 12.05.2010, 16:17:34
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Da, ai dreptate, Anita.
Pentru mine acest om este un exemplu de cum se vor converti la un moment dat, si poate chiar de acum incolo, protestantii la ortodoxie, caci ei au pamanutul pregatit pentru samant. Turismul a avut asuprea unora acest efect benefic, de a-i duce acolo unde se traieste ortodoxia, si unde ei au simtit prezenta lui Dumnezeu. Multi dintre acestia Il cauta pe Dumnezeu la intoarcere in tara lor, gasindu-l tot intr-o biserica ortodoxa.
Draga mea ,in conceptia mea ortodocsii sunt niste oameni profunzi ,atenti la trairile lor ,la ce vorbesc ,ce gandesc.
Nu e loc de superficialitate aici.
Daca esti prea legat de viata lumeasca greu te poti aduna la slujba ,rugaciune.
In afara de asta pacatul ,patima trebuie zdravan dezradacinate ca sa te poti ruga.
Discretia e o calitate a ortodocsilor.
Ai vazut ca ei nu prea vorbesc despre viata lor ,sau daca vorbesc o fac intr-un context anume.
Eu nu am avut revelatii ,mie nu mi-a vorbit nici o voce si incerc si eu sa ma apropii de Dumnezeu de vreo 10 ani .
  #56  
Vechi 12.05.2010, 16:28:44
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marta_lena Vezi mesajul
Si ca sa fiu un pic subiectiva, parerea mea este ca tot ceea ce e legat de Dumnezeu...nu are nevoie de publicitate pt ca pur si simplu are prin existanta....
Adevarat a Inviat!

Impartasesc aceeasi parere si caut sa ma tin la distanta de extremele care, din punctul meu de vedere sunt periculoase prin ispitele grele pe care le atrag.
Nu vreau sa judec pe nimeni, nici in masura s-o fac nu sunt, este doar opinia mea.
Doamne, ajuta!
  #57  
Vechi 12.05.2010, 16:43:18
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit KLAUS KENNETH-interviu

Spune-ne ceva despre Sfântul Siluan.

El a fost, într-un fel, bunicul meu duhovnicesc. Există o vorbă faimoasă a lui: „Ține-ți mintea în iad și nu deznădăjdui”. Mi-a luat ani ca să înțeleg acest lucru. Și părintele Zaharia, și părintele Sofronie spuneau că nu este un lucru bun să spui aceste cuvinte oricui, pentru că nu sunt pentru oricine. Ține-ți mintea în iad înseamnă să te osândești întotdeauna. Un om sfânt se consideră un mare păcătos și se osândește neîncetat. Nu este un lucru psihologic. Sfântul Siluan a fost un om duhovnicesc și lucrurile acestea trebuie luate duhovnicește. Fiecare dintre noi are o posibilitate diferită de a ne ține mintea în iad. Cu cât te vei osândi singur mai mult la iad, se va adeveri și partea a doua: nu deznădăjdui. Părintele Zaharia spunea că e un paradox: cu cât te vei coborî mai jos, cu cât te vei osândi mai jos, cu atât te vei ridica după aceea. Este la fel ca și cu rugăciunea lui Iisus. Prima dată spui: Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu – Îl slăvești pe Iisus. Nu poți să spui și a doua parte – …miluiește-mă pe mine, păcătosul, dacă nu simți într-adevăr că ești un păcătos. Este la fel cu exemplul despre piramidă: trebuie să mergem în jos, nu în sus. Aici este diferența față de protestantism, care nu are tradiție, ci doar Scriptura, pe care o interpretează literal, cu mintea lor.
  #58  
Vechi 12.05.2010, 17:55:50
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit un comentariu al Danei

Hristos a inviat!
Am fost la o conferinta a lui Klaus si i-am citit cartea. Nu am gasit nimic smintitor in ea, considerand ca protestantismul a fost doar un pas catre ortodoxie. Klaus nu avea cum sa cunoasca direct ortodoxia, dar a cunoscut-o pana la urma.

Motivele pentru care cred ca este importanta marturia lui, pe scurt:
- orice om, oricat de pacatos ar fi si oricat de afectat de lipsa de iubire din copilarie, cu mila Domnului isi poate reveni; Klaus este un exemplu viu
- explica extrem de clar, logic si usor de inteles inselarile din yoga, hinduism, budism
- ne arata ca ORICINE poate sa aiba o relatie vie cu Domnul, prin liturghie si rugaciunea inimii, rostita pe cat posibil in permanenta; nu e suficient sa mergem la liturghie ca sa bifam prezent si atat.

Klaus a petrecut cateva zile cu parintele Rafail Noica, atat anul trecut, cat si zilele acestea. In conditiile in care parintele Rafail nu mai iese deloc in lume, s-a izolat pentru a se putea ruga in liniste pentru neamul romanesc. Parintele Rafail si Klaus au oarecum aceleasi radacini, prin parintele Sofronie.

Un mic detaliu despre intalnirea de anul trecut. Conferinta din Constanta a fost ultima, era tarziu, atat Klaus cat si traducatoarea si soferul erau foarte obositi, asa ca le-am oferit cazare. Dar a doua zi era duminica, si pentru a prinde avionul ar fi fost necesar sa plece din Constanta cu putin inainte de terminarea liturghei. Acest lucru a fost considerat de neacceptat.
  #59  
Vechi 12.05.2010, 18:41:37
nela_27 nela_27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Daniel, inteleg ca te-a impresionat marturia acestui om dar lasa-ne sa alegem singuri sa-l cunoastem. Cartile ziditoare nu au nevoie de reclama.
__________________
Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!
  #60  
Vechi 12.05.2010, 18:49:16
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nela_27 Vezi mesajul
Daniel, inteleg ca te-a impresionat marturia acestui om dar lasa-ne sa alegem singuri sa-l cunoastem. Cartile ziditoare nu au nevoie de reclama.
Asculta-ma Nela...In acest moment,este un atac pe toate blogurile la adresa lui.Eu fac o contrapondere mica,ca sa-l apar.Nu am foarte multi alaturi de mine,din 20,doi sunt pro si restul contra.
Atacul dur al lui patermihail,a fost preluat ca niciodata,de bloguri ca saccsiv,razbointrucuvant etc cu sute de cititori.
Asa ca eu sunt in inferioritate.Asa cum a fost intotdeauna adevarul .Dar,cu toate acestea Adevarul va iesi la iveala.
Asa ca esti libera sa fii de ce parte doresti,nu te oblig sa gandesti ca mine.Alege!
Eu doar apar ceea ce cred,si am stat toata ziua ca sa fac asta.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
VAI VAI CE AM AUZIT emanuel2007 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 212 18.10.2008 22:28:55
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06