Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 08.02.2010, 09:38:52
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit cuvantul de astazi

La avva Lucius a venit un frate care i-a spus gandurile sale si dorintele pe care le avea in inima. La un moment dat, tanarul i-a spus parintelui ca vrea sa se faca pelerin. Pentru ca a cerut sfat, avva Lucius i-a spus:
- Da, dar dupa ce ai invatat sa pui paza limbii !
Apoi, fratele cel tanar i-a spus:
- Vreau sa postesc.
- Bine faci, i-a raspuns avva Lucius, dar sa incepi cu abtinerea de la orice gand rau.
Fratele continua sa-i spuna:
- Vreau sa fug de oameni.
Batranul i-a raspuns:
- Da, dar dupa ce ai dovedit ca esti capabil sa traiesti cu toata dragostea in mijlocul lor.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 08.02.2010, 13:08:50
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
- Vreau sa postesc.
- Bine faci, i-a raspuns avva Lucius, dar sa incepi cu abtinerea de la orice gand rau.
Asta sa ne fie spre luare aminte, mai ales ca se apropie Postul cel Mare.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #53  
Vechi 31.10.2010, 23:29:35
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow calugarul Monah sau laic

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Foarte buna observatie Vali calugarul isi dedica toata viata lui Dumnezeu si oamenilor,iar Sophia tu spuneai ca nu intelegi de ce un om alege sa se faca monah si nu preot de mir,ei aici intra mai multe chestiuni:
1. studentul dupa ce a finalizat facultatea ,daca are parohie libera este hirotonit preot,iar persoana care se duce la manastire trece prin mai multe stadii de pregatire:frate,monah,ierodiacon si mai apoi ieromonah(preot),si daca este cazul rotosinghel si arhimandrit,deci vedem ca la monahi preotia se ia dupa vrednicie iar nu dupa stiinta.
2.cel care merge la manastire depune 3 voturi monahale:saracie de buna voie,adica el nu detine nici un bun al lui ci toate sunt ale tutror fratilor si parintilor din manastire,ascultarea neconditionata adica nu face nimic de capul lui ci numai ce ii spune staretul si ultima fecioria pana la moarte ,adica nu are voie de femei.
3.Daca nu ar mai fi calugari nu am mai avea arhierei.
4.Sa nu uitam ca Iisus ,apostoli,si majoritatea sfintilor au trait ca monahii sau au fost monahi.
Deci sunt multe lucruri care ii fac pe oameni sa alega mansatirea

+++ +++ +++ +++
Bunul Dumnezeu sa te Sfinteasca facIndute un vas ales de cinste placut LUI , si sa te intelepteasca intru lucarea poruncilor lui .amin amin amin
Roagal pe Tatal Ceresc In Numele Preaiubitului Sau Fiu sa descopere tie voia lui , si descoperindo tie sa nu uiti pe frati tai din lume cu care ai avut multa partasie Intru IISUS Hristos Domnul.
Sunt convins ca ai primit prin voia LUI Dumnezeu Intelepciunea si darul de a urma calea descoperita tie , mare minune si dar ai primit sa urmezi voii LUI amin amin amin,
Reply With Quote
  #54  
Vechi 01.11.2010, 16:48:36
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.115
Implicit

Ei draga frate ,Ioan cred ca Dumnezeu mi-a descoperit calea ,caci vreo 4 ani am fost in cumpana ,totusi mai mult doream monahismul,dar dupa varsta de 18 ani ,sa sti ca am fugit chiar la Manastirea Frasinei,am vazut ca toate intamplarile au facut sa-mi scoata in evidenta faptul ca trebuie sa raman in lume,doresc sa urmez Teologia,am intalnit si o fata minunata,dar sa sti ca stima mea fata de monahism in loc sa scada a mai crescut,am duhovnic un ieromonah care m-a ajutat foarte mult atuinci cand am venit inapoi de la Frasinei,n-am stat decat 2 zile,Staretul Neonil m-a sfatuit sa ma mai gandesc.Ei calugaria nu-i doar asa ....te duci si gata,trebuie mult,foarte mult.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 03.11.2010, 23:58:01
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Paza buna trece primejdia grea

Bun gind si buna cale ai ales Iubitul meu frate Intru Domnul Iisus, doresc sa te binecuvinteze Bunul Dumnezeu si sa daruiasca putre si rabdare si dragoste ca sa aduci mult rod In ogorul Lui, nu este cu nimic mai putina jertfa ce ai a o aduce in preotie ca si In calugarie ,Eu sarmanul asa scotesc ca In amIndoua cazurile lupta este mare si cel ce rabda si duce crucea pIna la sfIrsit se va Incununa cu cununa biruintei , si va auzi glasul Bunului MINTUITOR , spunInd vino sluga credincioasa ca peste putine a fost pus si rod bun ai adus vino dar intra In Imparatia ce gatita dreptilor de la Intemeerea lumii, si mai zic ca HRISTOS a spus unde vor fi doi sau tre adunati In numele MEU acolo si eu ma voi coborI In mijlocul lor, de asta zic ca nu se poate ca Intro Sf. biserica din multi care vin sa nu fie cel putin doi cu sufletul inaltat la cer sau In rugaciune adevarata cu preotul si cu toata convingerea spun ca hristos se coboara In mijlocul poporului cel bine credincios si dornic de a da lauda si slava bunulul Dumnezeu.
Urmeaza deci calea chemari si a Indemnului parintelui Duhovnic si roagate pentu tot poporu ce vetuieste pe Intreaga suprafata a pamIntului si pentu mine sarmanul si pacatusu ca si eu nu te perd din rugaciunea mea de toata ziua pe fratia ta si pe toti frati Intru IISUS HRISTOS DOMNUL NOSTRU,DOMNUL SLAVEI SI AL MILEI SI AL INDURARILOR.
Dunul Dumnezeu sa va pazeasca , sa va bine cuvinteze pe toti drept maritori crestin ortodoxi si pe min nevrednicul si mult pacatosul robul lui amin amin amin
Slava Tatalui si Fiului si Sf. Duh acum si pururea si In veciuvecilor amin

Preasfnta nascatoare de dumnezeu roagal pe domnul milei pe care lai nascut sa se Indure de noi si sa ne miluiasca si sa nu ne pedepseasca dupa multimea faradelegilor noatre ci dupa a LUI mila si Indurare sa ne miluiasca amin amin amin
+++ +++ +++ +++
Reply With Quote
  #56  
Vechi 14.01.2011, 23:18:56
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlahmacedoroman Vezi mesajul
spun sfintii parinti :Decat sa stai in manastire si sa te gandesti la lume,mai bine stai in lume si te gandesti la manastire!
Unde ai gasit citatul asta?

SERAFIM
Nu e bine sa stai prea mult sa te gandesti ce cale vei urma,e bine sa-ti gasesti calea pana in jurul varstei de 30,dupa, e mult mai greu sa alegi una dintre ele.Du-te mai intai la manastire ,in vacanta de vara,stai acolo si vezi daca-ti place,daca faci fata si apoi ia o hotarare.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 15.01.2011, 20:03:35
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.115
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
Unde ai gasit citatul asta?

SERAFIM
Nu e bine sa stai prea mult sa te gandesti ce cale vei urma,e bine sa-ti gasesti calea pana in jurul varstei de 30,dupa, e mult mai greu sa alegi una dintre ele.Du-te mai intai la manastire ,in vacanta de vara,stai acolo si vezi daca-ti place,daca faci fata si apoi ia o hotarare.
Topicul asta l-am infiintat acum vreun an si jumatate,de atunci ,sau mai bine zis de la 15 ani cand am simtit atractie pt monahism ,am stat pe la manastiri,m-am spovedit,si inca o fac la preoti monahi,chiar am fugit de acasa la Frasinei,dar intr-un final,acum am 18 ani si jumatate,dupa asta si sfatul unor parintii iluminati am vazut ca sunt pentru lume,momentan vreau sa urmez Teologia,nu sunt sau nu am vocatie de monah,poate de preot mirean.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 16.01.2011, 13:18:29
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
citind posturile tale legate de subiect le-am gasit foarte nepotrivite,nu vreau sa te supar insa nu cred ca esti pt monahism,citeste-ti si tu posturile inca o data dupa ce ai citit sa zicem un psalm ,oricare ,sa alegem 37 sau 142,3,........sau dupa ce ai citit din vietile sfintilor de care ziceai

in alta ordine de idei voi barbati sunteti toti atrasi de athos,daca cititi marturii ale unor monahi ajunsi sfinti nu o sa gasiti numai traire la nivel foarte induhovnicit etc
in romania sunt multe locuri ascunse de noi ceilalti,exista sfinti pustnici,skituri,manastiri retrase...

insa pt femei nu exista nici athos si nici alte locuri imbunatatite,eu nu am auzit,poate sunt

ce stiti de manastirea de la essex?
Serafim
postul asta era pt cineva bodo..... am gresit l-am postat la topicul tau,sper ca ai vzt asta,scuze poate te-am suparat insa fara sa vreau
Reply With Quote
  #59  
Vechi 16.01.2011, 19:07:50
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.115
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
Serafim
postul asta era pt cineva bodo..... am gresit l-am postat la topicul tau,sper ca ai vzt asta,scuze poate te-am suparat insa fara sa vreau
Cum sa ma superi ,nu-i nimic.Doamne miluieste.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 09.02.2011, 00:19:02
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit @Seraphim7

Intrebat de un tanar ce ar trebui sa aleaga: casatoria sau monahismul, Parintele Teofil Paraian i-a raspuns: Asta sa-mi spui tu mie, nu sa-ti spun eu tie. Mi-au ramas in minte aceste cuvinte rostite de Parinte in cadrul unei conferinte.

Eu cred ca unde e dragoste adevarata de monahism, nu mai e loc de indoiala. Iubirea ne da intotdeauna siguranta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Deruta legat de stabilirea zilelor/serilor de post in sistem bisericesc v.laic sophia Biserica Ortodoxa Romana 21 05.09.2009 16:33:25
Monah Zotic (Gaievski) - iNVATITI-I PE COPII SA SE ROAGE patinina34 Mari Duhovnici si predicile lor 0 03.01.2009 06:12:32
profil misionar pe un site laic misionarul Resurse ortodoxe on-line 2 26.06.2008 23:32:09