Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 03.03.2015, 13:16:32
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

-eu asa inteleg tinand cont de dogmatica Sfantului Ioan Damaschin:

-Cuvântul lui Dumnezeu, cel născut înainte de veci, în afară de timp, din Tatăl, care există fără de început si veșnic împreună cu Tatăl si cu Duhul,deci Iisus Hristos a luat un trup de o ființă cu noi ,o natura umana,un suflet pe care le-a indumnezeit

-deci este o singura persoana,ipostas dumnezeiesc cu 2 firi una umana si una dumnezeiasca

-deci nu se poate zice ca e o persoana umana,ca a devenit o persoana umana ci ca a avut o fire umana (pe care a asimilat-o persoanei dumnezeiesti),el ramanand persoana dumnezeiasca,Dumnezeu din Sfanta Treime acelasi din veci.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 03.03.2015, 13:38:24
Capy Capy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 189
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-Cuvântul lui Dumnezeu, cel născut înainte de veci, în afară de timp, din Tatăl, care există fără de început si veșnic împreună cu Tatăl si cu Duhul,deci Iisus Hristos a luat un trup de o ființă cu noi, o natura umana, un suflet pe care le-a indumnezeit
-deci nu se poate zice ca e o persoana umana,ca a devenit o persoana umana ci ca a avut o fire umana (pe care a asimilat-o persoanei dumnezeiesti),el ramanand persoana dumnezeiasca,Dumnezeu din Sfanta Treime acelasi din veci.
Câteva precizări:
  • Cu alte cuvinte S-a Înomenit. A luat natura/firea umană - trup însuflețit de suflet rațional și înțelegător/ rațional și mintal, pe care le-a îndumnezeit. Plus precizarea importantă că și L-a creat de la Duhul Sfânt și din Fecioara Maria - nu de aiurea - odată cu Întruparea în pântecele Născătoarei de Dumnezeu.
  • Și încă are fire umană, fiindcă este unită pentru totdeauna cu firea divină în Ipostasul Cuvântului - fără schimbare, fără amestecare, fără despărțire și fără împărțire. Hristos S-a Înălțat la ceruri cu tot cu trup însuflețit de suflet rațional și mintal (deci firea umană).
  • Cred că mult mai corect este Și-a asumat-o (mă refer la firea umană). Expresia "a asimilat-o" denaturează caracterul neschimbat al unirii celor două firi în Ipostasul Cuvântului.
    Unirea celor două firi (divină și umană) - "cele doua firi ale lui Hristos se întrepătrund fara sa isi piarda caracateristicile. Trebuie insa precizat faptul ca intrepatrunderea se face numai de catre firea dumnezeiasca, pentru ca fiind nezidita, aceasta trece prin toate si nimic nu poate sa treaca prin ea." (Ierotheos Vlachos)

Last edited by Capy; 03.03.2015 at 16:50:07.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 03.03.2015, 16:45:07
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Capy Vezi mesajul
Domnia ta cam ce părere ai? Crezi că dacă eram sectant m-ar fi preocupat acest subiect?
Aha si inca cum.Vezi de obicei ortodoxul cand il preocupa astfel de intrebari
isi intreaba duhovnicul, ca sa nu-si inalte mintea (cum faci tu) si creeze
discutii de dragul discutiilor(efectiv fara nici un scop).

Ba mai mult, ii antreneaza si pe altii in astfel de discutii, ispitindu-i sa-si
inalte mintea.Si din cate vad, multi au picat in plasa asta.

Oare cum se face ca astfel de subiecte pica exact in timpul Postului Mare ?
De ce nu inainte si de ce nu dupa, de ce exact chiar in timpul Postului Mare?

Tu ce parere ai legat de acest aspect ? Ia spune-mi ?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 03.03.2015, 17:00:39
Capy Capy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 189
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
discutii de dragul discutiilor(efectiv fara nici un scop).
Tu ce parere ai legat de acest aspect ? Ia spune-mi ?
Nu sunt discuții fără nici un scop sau de dragul discuțiilor, sunt discuții ce țin de dreapta credință, credință fără de care nu ne putem mântui! Nu stau acum să mă contrez cu tine pentru niște presupuneri personale. Discută pe subiectul topicului dacă tot ai ceva de discutat!

Last edited by Capy; 03.03.2015 at 17:15:52.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 03.03.2015, 17:37:35
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Delia, lucruri din astea nu se discuta la biserica, cel putin nu la slujbe. Ah, daca s-ar face ceva cateheza sau un cerc...
Revin cu intrebarea la care nu am primit raspuns: cui ii folosesc astfel de termeni si de exprimari si de ce nu se poate vorbi/scrie in limbaj accesibil tuturor?
Uite tu mi-a spus ceva despre ipostas, vad ca ceilalti spun altceva.
Nu se mai intelege chiar nimic din toata discutia si cu cat citesc mai mult ajung la concluzia ca de fapt parintele Staniloaie altceva spunea si anume...nu stiu ce.
Citeste te rog postarea lui Ioan_Cezar care pune niste intrebari. Este total altceva decat spui tu.
Ce rost are toata aceasta nebunie? Pentru ca la biserica nu ne trebuie asta.

2. As vrea sa mai in treb cui se adreseaza de fapt pastorale ca cea din discutie? Clerului sau poporului? Ca eu cred ca aici este cheia.

3. Imi este greu sa-ti raspund la intrebarea de mai sus.
Pentru ca El ca om de fapt nu mai este. A fost pe pamant, printre oameni, atunci cand a trebuit. In sensul ca i s-a dat aceasta fire umana.
Acum se afla in cer ca Dumnezeu.

Acum depinde si de cum simtim noi. De ex. eu pe mama o simt acolo sus in cer, dar cumva tot in forma omeneasca (spiritul ca imagine omeneasca), altfel n-am cum. Pe Dumnezeu l-am vazut din scripturi ca om, dar acum il simt in cer ca un...Dumnezeu.

4. Inca o data, sa rezumam ca sa intelegem cu totii:
- Iisus era o singura persoana, cu doua firi: umana si dumnezeiasca
- aici nu discutam despre Sf. Treime, ca intram pe alt teren

Citatul din pastorala ramane insa ciudat:

"Hristos a devenit o persoană omenească, una singură și reală, și rămâne așa în vecii vecilor, ca un frate între ceilalți oameni. El veghează la respectarea fraților Săi, pe care așa de mult i-a iubit, încât S-a făcut ca unul dintre ei"[9],spune Părintele Dumitru Stăniloae."

Ce anume inseamna in acest context - "persoana omeneasca, singura si reala"?
Ca daca se refera, asa cum am crezut si eu la inceput la fire, atunci nu este corect. Iisus a avut doua firi.
Daca se refera la persoana (adica fiinta omeneasca cu trup, cap, brate si picioare), atunci da, a fost unul singur.
Sophia, Pastorala se adresează tuturor credincioșilor, nu numai clerului sau doar celor care nu fac parte din cler. Ba încă, dacă toți oamenii ar voi să o primească, ea se adresează de fapt tuturor oamenilor. Pentru că prin cuvintele Pastoralei vorbește Dumnezeu tuturor.
Nu este nimic greșit, nimic care să se abată de la învățătura Bisericii, în Pastorală. Doar că noi receptăm în mod diferit, în funcție de unele diferențe subiective în cunoaștere și trăire. Nuanțăm diferit punînd anumite accente diferit și corelînd diferit. Avem și altă bază de cunoștințe între noi și alte măsuri. De aici oarece dispută, fiecare crezînd că el a înțeles bine iar altul nu. Ne e greu să comunicăm între noi pe tema asta... Cu acest prilej poate înțelegem mai bine cum lucrează Duhul Sfânt în comuniunea euharistică: aduce pe toți în același cuget, în același gând de adevăr. Dar duhul dezbinării ne centrifughează, ne face solitari risipiți în înțelesurile noastre, el subliniază diferențele și le exaltă la nesfârșit, puind mereu raporturi noi de contrarietate între afirmațiile noastre. Păstorul sufletesc însă adună toate oile laolaltă, atât oile dinlăuntrul nostru (nu lasă mintea risipită, împrăștiată, atrasă de impresii varii, dezbinată înlăuntrul ei și ruptă de inimă) cât și oile dintre noi, câți suntem.
*
Nu se poate vorbi în limbajul tuturor deoarece nu toți au deprins/învățat limbajul tuturor și nu toți stăruim în acest grai; ci ne-am fărâmițat în deprinderea unor limbaje noi, străine de trunchiul comun. Unii se țin la limbajul pestriț al celor lumești și din pricina asta nu înțeleg limbajul bisericesc, universal, accesibil oricărui creștin. Îți atrag atenția Sophia că nu limbajul bisericesc (fie el și cel al dogmaticii de manual, care nu e rupt de graiul liturgic obișnuit în conținutul slujbelor, ci este același) s-a depărtat de noi ci invers: noi, în așazisa evoluție a gândirii lumii, ne-am îndepărtat de sensurile originare ale cuvintelor și expresiilor. Nu limba este veche și perimată, nu cugetarea omului cu și întru Dumnezeu, ci noi suntem abătuți la drumuri lingvistice și semantice rătăcite. Înapoi la înaintași, așadar!
*
Hristos este în Cer ca Dumnezeu-Om. S-a înălțat cu trupul la Cer, cu toate rănile pe care i le-a arătat lui Toma și așa va judeca lumea: cu trup omenesc, deoarece nu S-a întrupat doar pentru câțiva ani ci pentru totdeauna, în vecii vecilor. Vezi pe topicul deschis de Igor în legătură cu icoanele - sunt acolo o serie de lămuriri în acest sens.
*
Un motiv pentru care Părintele vorbește despre Hristos întrupat ca o singură persoană este acela de a nu crede că a mai avut loc și o altă întrupare. Printre altele ca să nu avem impresia că ar fi mai mulți Hristos, mai mulți Dumnezeu-Întrupat. Este o singură întrupare a Dumnezeirii, anume în Persoana Fiului. Este Un Singur Domn Iisus Hristos.
În nici un caz nu e vorba de singurătate, solitutine și alte nuanțe emoționale pentru vreun suflet părăsit - dacă la asta ai înclinat, cumva...:)

P.S. Ceea ce a scris Delia este, după cunoașterea mea, absolut ortodox. Ba încă, recunosc, mai ortodox decât pot eu pricepe și formula. În ce mă privește am pus o serie de întrebări pentru că Delia a afirmat la un moment dat că nu înțelege ce anume nu înțelege partenerul de dialog, Capy, și a solicitat opinii de la noi. Iar eu am pus întrebările deoarece cred că o mai bună înțelegere a problemei ar avea nevoie de reluarea unor noțiuni de bază, de operarea unor distincții preliminare. Mi s-a părut că fiecare trebuie să distingem mai întâi noțiunile de bază și apoi să sintetizăm în formulări mai complexe. Iar Delia este, după opinia mea, cea mai în măsură să puncteze corect chestiunile fundamentale. Am făcut deci pe elevul necuminte din ultima bancă, pentru a prilejui noi precizări care ar limpezi fundamentul discuției. Pentru aceasta am pus unele întrebări - care să deschidă, nu să închidă. M-aș bucura ca Delia să le abordeze, întrucât cred că stăpânește cel mai bine dintre noi aceste chestiuni. Doar dacă le găsește binevenite și desigur dacă are timpul, energia și foarte multă răbdare pentru asemenea demers destul de complicat.

Last edited by Ioan_Cezar; 03.03.2015 at 17:47:23.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 03.03.2015, 17:42:33
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Capy Vezi mesajul
Nu sunt discuții fără nici un scop sau de dragul discuțiilor, sunt discuții ce țin de dreapta credință, credință fără de care nu ne putem mântui! Nu stau acum să mă contrez cu tine pentru niște presupuneri personale. Discută pe subiectul topicului dacă tot ai ceva de discutat!
Da, daca ai astfel de dileme intreaba duhovnicul .
Reply With Quote
  #57  
Vechi 03.03.2015, 18:57:23
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Da, daca ai astfel de dileme intreaba duhovnicul .
Sa fim totusi realisti. Sunt multi preoti depasiti de unele discutii , mai ales in materie de dogmtica. Si vorbesc din proprie experienta.
Una este sa discuti cu duhovnicul referitor la conduita, sfaturi personale (si de altfel am tot insistat sa nu se mai ceara si oere sfaturi pe forum) etc, si alta este sa presupunem ca preotul ne poate raspunde la orice neclaritate in materie de invatatura. Ca ar fi corect ca daca nu stie sa se informeze si sa raspunda este adevarat, dar nu intotdeauna e intampla asa. Nici idealizand nu rezolvam ceva.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 03.03.2015, 19:28:09
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Sa fim totusi realisti. Sunt multi preoti depasiti de unele discutii , mai ales in materie de dogmtica. Si vorbesc din proprie experienta.
Daca nu poate duhovnicul, atunci la un calugar la manastire.La un prelat cum
ar fi parintele Calistrat sau Necula.
Orice manastire are un parinte care este sporit in dogmatica.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 03.03.2015, 21:14:47
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
P.S. Ce este aia ipostas?
Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Persoana, Sophia. Foarte pe scurt.
Cand zicem Treimea cea de o Fiinta si in 3 ipostasuri, zicem despre cele 3 Persoane/ ipostasuri ale Sf. Treimi.
Cand zicem firea umana are miliarde si miliarde de ipostasuri, ne referim la persoanele umane.

Ca daca zic ca ipostasul e starea de sine a unei firi sau subiectul unei firi /naturi (umane sau divine), iar te deruteaza.


Da' acum ramane sa spuna Capy ce e aia persoana si eventual cum e posibil ca Hristos ca subiect al firii umane sa nu fie Persoana umana.
Ca asta incearca aici Capy sa ne explice ca Hristos nu e persoana umana chiar daca si-a luat firea umana.
Alambicat, nu?
Vai ce ma amuz. Persoana cu doua ipostasuri (persoane). Asta e deja schizo ...

Cand eu vb de 2 fiinte intr-o persoana era erezie curata dar acum e ok ...
Reply With Quote
  #60  
Vechi 04.03.2015, 00:35:53
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Admirati trecutul, si-i iubiti pe morti.
Transformati granita teocratiei
Intr-o papusa fada a imaginatiei.
Realmente fatidic al orgiei sorti.

Cum de n-am vazut pana acum?
Realmente vesta zidului teologic,
Organizat ca manson birocratic.
Pentru maini sedate apologeticum.

Last edited by EzioAuditore; 04.03.2015 at 00:58:01.
Reply With Quote
Răspunde