Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.12.2006, 15:34:31
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Draga Laurentiu,
Cred ca nu m-am facut pe deplin inteleasa. Am practicat o perioada mai lunga de timp rugaciunea inimii. Adica m-am rugat in mod constant. Am cumparat toate cartile scrise despre aceasta rugaciune si am impartasit experienta mea duhovnicului. Nu m-a putut calauzi pentru ca el nu se ruga, mai precis nu practica aceasta rugaciune.
Scuze pentru folosirea repetata a verbului "a practica" dar asa se numeste.
In timpul rugaciunii, am avut tot felul de trairi. Aceste trairi trebuiau foarte clar delimitate. De unde vin, ce ar putea insemna ele.
Deci stiu foarte bine ce zici despre amagire.
Nu am cartea la indemana dar, la un moment dat, parintele Mina Dobzeu, ofera pentru tot omul care doreste sa sporeasca in rugaciune posibilitatea de autoanaliza. Mai detaliat explica ca se exerseaza diferitele trairi, timp mai indelungat, fara a depasi un anumit prag, tocmai pentru a capata discernamantul necesar. Si la lumina se refera.
Problema este ca, pe masura ce inaintezi in rugaciune, treci la urmatoarele lectii, trepte, unde cartile nu mai spun nimic ci doar atat: lasati-va indrumati de duhovnic.
Si asa am si facut.
M-am oprit.
Si exista mai multe motive pentru asta. Rugaciunea te duce catre un drum care nu are nici o legatura cu viata noastra sociala de zi cu zi.
Si trebuie sa iei o decizie.
Cu toate astea, am ramas la parerea, ca rugaciunea este singura care te poate ajuta sa gasesti adevarul.
Nu cartile, prelegerile, discursurile. Numai simpla rostire a numelui lui Iisus. Si atat.

Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.12.2006, 15:53:02
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Citat:
În prealabil postat de CM
Cred ca am mai spus undeva, parintele la spovedanie m-a intrebat: si l-ati vazut pe diavol?
Nici el nu-l vazuse, il vazuse in schimb o doamna care i s-a spovedit si mi-a spus si mie: este negru, cu par pe picioare si ochi bulbucati.
Eu personal am ramas consternata, chiar credea in ceea ce i se spusese cu toate ca el nu vazuse niciodata nimic. Nici eu nu am vazut niciodata nici un necurat.
Tu ai vazut Negroponte?
Iar ce spui tu despre rau, ca nu ar tine de noi, vai, ce frumos este pentru oamenii rai sa dea vina pe altul, pe demon. "A omorat saracul ca avea demonul in el, a mintit, a furat, a injurat, a violat tot din acelasi motiv."
In rest el, omul, era foarte bun, de vina sunt totdeauna altii.
Eu in viata am vazut ca oamenii sunt rai. Daca pot face un rau nu se sfiesc. Lucrez de aproape 10 ani in mediul de afaceri si numai asta vad in permanenta.
Crezi ca acei oameni fura, mint, te insala, de buni ce sunt?
Oameni buni gasesti foarte rar. Si ii simti. Acei oameni daruiesc in permanenta. Acei oameni nu traiesc cu gandul la cel rau, traiesc ca sa daruiasca si atat.
Si numai ei pot aduce lumina in jurul lor.
Cum poti aduce lumina in casa ta daca stai cu jaluzelele trase. Daca te gandesti toata ziua cat de intuneric este?
De doua mii de ani se tot dezbat aceleasi texte si teme religioase. Care este rezultatul. Sunt oamenii mai lamuriti acum? Mai exista sfinti in viata? Eu nu am auzit. Nici macar duhovnic care sa te calauzeasca in rugaciune nu poti gasi. De ce oare? Am intrebat nenumarati preoti din Bucuresti daca pot gasi duhovnic sa ma calauzeasca in rugaciunea inimii. Nici un raspuns. Au murit cam toti care erau traitori in indumnezeirea fiintei.
Si atunci, despre ce vorbim noi aici.
Ce vrem sa demonstram.
Diavolul poate sa ia diferitr forme sa se transforme chiar si in inger de lumina ca sa amgeasca
Da, ai dreptate Laurentiu, diavolul poate lua si forma ta, forma celui care imprastie virusi pe forum. Ti s-a atras atentia sa nu mai postezi link-uri, dar persisti. Probabil mintea care ti-a mai ramas nu-ti permite sa pricepi cat rau ai facut celor carora le-ai virusat calculatoarele. Ai noroc ca nu pot ajunge la tine ca ti-as arata eu cum arata diavolul ca sa nu-l mai pomenesti pe aici in vecii vecilor!...
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.12.2006, 15:56:40
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

CM ,
nici macar forumul nu ajuta la nimic . Bine de stiut pentru cei care pretind ca ar cauta ceva .
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.12.2006, 16:03:41
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Citat:
În prealabil postat de CM
Cred ca am mai spus undeva, parintele la spovedanie m-a intrebat: si l-ati vazut pe diavol?
Nici el nu-l vazuse, il vazuse in schimb o doamna care i s-a spovedit si mi-a spus si mie: este negru, cu par pe picioare si ochi bulbucati.
Eu personal am ramas consternata, chiar credea in ceea ce i se spusese cu toate ca el nu vazuse niciodata nimic. Nici eu nu am vazut niciodata nici un necurat.
Tu ai vazut Negroponte?
Iar ce spui tu despre rau, ca nu ar tine de noi, vai, ce frumos este pentru oamenii rai sa dea vina pe altul, pe demon. "A omorat saracul ca avea demonul in el, a mintit, a furat, a injurat, a violat tot din acelasi motiv."
In rest el, omul, era foarte bun, de vina sunt totdeauna altii.
Eu in viata am vazut ca oamenii sunt rai. Daca pot face un rau nu se sfiesc. Lucrez de aproape 10 ani in mediul de afaceri si numai asta vad in permanenta.
Crezi ca acei oameni fura, mint, te insala, de buni ce sunt?
Oameni buni gasesti foarte rar. Si ii simti. Acei oameni daruiesc in permanenta. Acei oameni nu traiesc cu gandul la cel rau, traiesc ca sa daruiasca si atat.
Si numai ei pot aduce lumina in jurul lor.
Cum poti aduce lumina in casa ta daca stai cu jaluzelele trase. Daca te gandesti toata ziua cat de intuneric este?
De doua mii de ani se tot dezbat aceleasi texte si teme religioase. Care este rezultatul. Sunt oamenii mai lamuriti acum? Mai exista sfinti in viata? Eu nu am auzit. Nici macar duhovnic care sa te calauzeasca in rugaciune nu poti gasi. De ce oare? Am intrebat nenumarati preoti din Bucuresti daca pot gasi duhovnic sa ma calauzeasca in rugaciunea inimii. Nici un raspuns. Au murit cam toti care erau traitori in indumnezeirea fiintei.
Si atunci, despre ce vorbim noi aici.
Ce vrem sa demonstram.
Diavolul poate sa ia diferitr forme sa se transforme chiar si in inger de lumina ca sa amgeasca
Da, ai dreptate Laurentiu, diavolul poate lua si forma ta, forma celui care imprastie virusi pe forum. Ti s-a atras atentia sa nu mai postezi link-uri, dar persisti. Probabil mintea care ti-a mai ramas nu-ti permite sa pricepi cat rau ai facut celor carora le-ai virusat calculatoarele. Ai noroc ca nu pot ajunge la tine ca ti-as arata eu cum arata diavolul ca sa nu-l mai pomenesti pe aici in vecii vecilor!...
Ciudat faptul ca esti singura care ti se viruseaza calculatorul
Reply With Quote
  #55  
Vechi 15.12.2006, 18:21:28
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CM
Draga Laurentiu,
Cred ca nu m-am facut pe deplin inteleasa. Am practicat o perioada mai lunga de timp rugaciunea inimii. Adica m-am rugat in mod constant. Am cumparat toate cartile scrise despre aceasta rugaciune si am impartasit experienta mea duhovnicului. Nu m-a putut calauzi pentru ca el nu se ruga, mai precis nu practica aceasta rugaciune.
Scuze pentru folosirea repetata a verbului "a practica" dar asa se numeste.
In timpul rugaciunii, am avut tot felul de trairi. Aceste trairi trebuiau foarte clar delimitate. De unde vin, ce ar putea insemna ele.
Deci stiu foarte bine ce zici despre amagire.
Nu am cartea la indemana dar, la un moment dat, parintele Mina Dobzeu, ofera pentru tot omul care doreste sa sporeasca in rugaciune posibilitatea de autoanaliza. Mai detaliat explica ca se exerseaza diferitele trairi, timp mai indelungat, fara a depasi un anumit prag, tocmai pentru a capata discernamantul necesar. Si la lumina se refera.
Problema este ca, pe masura ce inaintezi in rugaciune, treci la urmatoarele lectii, trepte, unde cartile nu mai spun nimic ci doar atat: lasati-va indrumati de duhovnic.
Si asa am si facut.
M-am oprit.
Si exista mai multe motive pentru asta. Rugaciunea te duce catre un drum care nu are nici o legatura cu viata noastra sociala de zi cu zi.
Si trebuie sa iei o decizie.
Cu toate astea, am ramas la parerea, ca rugaciunea este singura care te poate ajuta sa gasesti adevarul.
Nu cartile, prelegerile, discursurile. Numai simpla rostire a numelui lui Iisus. Si atat.
Iarta-ma, CM, dar nu inteleg. Tu scrii " Nu m-a putut calauzi pentru ca el nu se ruga, mai precis nu practica aceasta rugaciune". E vorba de un duhovnic ortodox ?
Aveam impresia ca toti preotii ortodocsi practica ragaciunea inimii, sau cel putin pot indruma. SAu trebuie neaparat sa ne adresam unui duhovnic de la manastire? Poata e doar un gand preconceput de-al meu.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 15.12.2006, 19:39:37
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)CM,de ce rastalmacesti ce-am zis eu?N-am zis ca raul nu vine de la om,ci si din afara lui,adica de la lume si de la diavol.Cat priveste rugaciunea inimii,ea se rosteste de cei mai avansati in credinta si nu fara binecuvantare de la duhovnic.Altfel nu are efectul dorit.Sunt atatea rugaciuni pe care le are Biserica;de le-am face noi pe acelea cum se cade,am ajunge mai buni,mai smeriti.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 15.12.2006, 19:46:07
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Draga Anca,
Si eu aveam unele pareri idealiste la inceput de drum.
Bineinteles ca este vorba de preotii ortodocsi.
Nu este o critica la adresa lor, fie calugari sau necalugari. Este doar o constatare din experienta personala.
De aceea, Sfantul Sinod a "autorizat" sa scrie despre rugaciunea lui Iisus doar pe parintele Mina Dobzeu, care este si traitor al rugaciunii, care vorbeste numai din experienta, numai latura practica. Din cate am inteles, pentru ca sa primesti o astfel de "autorizare" presupun ca Sfantul Sinod verifica veridicitatea celui care vorbeste, mult mai profund decat putem noi a o face.
Si precizez ca nu te indruma nici un preot in rugaciune, de fapt nu poate face acest lucru daca el nu practica constant.
Si aici am vazut ca preotii sunt deosebit de cinstiti, iti spun deschis ca este bine sa cauti in alta parte dar ei nu pot recomanda. Rugaciunea este cel mai serios act al credintei si nimeni nu se joaca cu cuvintele.
Intentia Bisericii ortodoxe de a publica o serie de carti despre rugaciune este laudabila, se incearca raspandirea ei printre credinciosi dar, nu multi sunt si chemati pe acest drum pentru ca este un drum greu de parcurs.
Rugaciunea inimii este cel mai scurt drum catre Iisus, cel mai simplu si totusi cel mai complicat. Poti foarte bine sa te pierzi pe parcurs si sa o iei razna.
Si iti trebuie o credinta foarte mare pentru a te mentine si a nu renunta.
Odata, un preot calugar de la o manastire de langa Bucuresti, tanar si deosebit de bland, mi-a spus ca si el practica rugaciunea cand era la o manastire in munti. De cand venise insa aici, nu mai se putea bucura de linistea din munti necesara rugaciunii, ceilalti frati aveau alte preocupari si, renuntase.
O spunea cu parere de rau dar, incerca sa se acomodeze cu comunitatea in care era. Studia mult, invata, deci isi desavarsea educatia.
Cam atat stiu eu.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 15.12.2006, 20:09:53
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga CM, multumesc pentru raspuns.
Se vede treaba, ca e asa precum zici:" Rugaciunea inimii este cel mai scurt drum catre Iisus, cel mai simplu si totusi cel mai complicat". Cred ca atata timp cat inima primeaza, adica dragostea pentru Dumnezeu, smerenia si nu mintea, nu putem gresi. Asa cred eu. Dar voi citi si eu ce a scris Parintele Mina Dobzeu despre rugaciunea inimii. Sper s-o gasesc.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 15.12.2006, 20:41:23
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
CM ,
nici macar forumul nu ajuta la nimic . Bine de stiut pentru cei care pretind ca ar cauta ceva .
Draga maria55: Ce vrei sa spui, caci nu am inteles la ce te referi. Cum adica forumul nu ajuta la nimic?!?. Pe mine m- a ajutat, si v-am si multumit in mod repetat. Evident, cel ajuns la un nivel superior nu va mai avea ceva de invatat de la cei de pe forum, dar ii poate inspira pe cei in cautare . Dar mai sunt si cei, ca mine, la inceput de drum, care mai gasesc o bibliografie, ba o postare, ba parerea cuiva, etc. Am fost si apastrofata, tot spre folosul meu. Si ca mine toti aceia, care vin cu intrebari, sau doar citesc ceea ce se scrie.
Oare forumul e un lucru inutil, sau am inteles eu gresit. Sper ca nu, caci doar ce v-am gasit..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
exista extraterestri? robertt Teologie si Stiinta 308 18.02.2024 18:55:11
Credeti ca exista extraterestri? amatyyy Generalitati 41 14.12.2012 22:21:40
Extraterestri sau alte forme de viata Templier Knight Generalitati 22 08.12.2010 00:46:30
zeii-extraterestri?:( robertt Teologie si Stiinta 28 16.11.2010 16:02:14
Catolicii au inceput dialogul cu extraterestri Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 18 08.06.2008 23:25:17