Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 30.04.2015, 22:30:41
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Multe lucruri sunt pacate, de aceea se presupune ca avem liber arbitru. Daca ai putea, ai ilegaliza absolut tot ce scrie in Biblie ca e pacat?
Pai, nu sunt scoase in afara legii furtul, minciuna, adulterul (aici observ ca vor sa legalizeze forma de concubinaj)? Tu postezi ca sa te afli in treaba?
Un psiholog american spunea despre cei care abuzeaza de Facebook ca s-ar putea sa aiba ceva pitici la cap. Eu cred ca si indelunga-postare (cum vad ca e cazul tau) are ca efect amplificarea spiritului contrazicerii (adica sa contrazici ca sa demonstrezi ceva, nu stiu ce).

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Si ilegalizarea divortului? Sper ca stii ca glumeam
Eu nu glumeam deloc! Odata ce te casatoresti din iubire, ce poate sa te intoarca impotriva persoanei pe care o iubeai pana intr-atat incat sa divortezi de ea? Eu cred ca si cei care divorteaza au ceva la cap, nu crezi?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #52  
Vechi 30.04.2015, 22:50:23
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Pai, nu sunt scoase in afara legii furtul, minciuna, adulterul (aici observ ca vor sa legalizeze forma de concubinaj)? Tu postezi ca sa te afli in treaba?
Un psiholog american spunea despre cei care abuzeaza de Facebook ca s-ar putea sa aiba ceva pitici la cap. Eu cred ca si indelunga-postare (cum vad ca e cazul tau) are ca efect amplificarea spiritului contrazicerii (adica sa contrazici ca sa demonstrezi ceva, nu stiu ce).
Deci sustii o lege prin care o femeie care vorbeste intr-o biserica savarseste o fapta penala, nu?

Din pacate pentru atacurile si generalizarile tale, nu stau pe fb. Mai baga o fisa.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Eu nu glumeam deloc! Odata ce te casatoresti din iubire, ce poate sa te intoarca impotriva persoanei pe care o iubeai pana intr-atat incat sa divortezi de ea? Eu cred ca si cei care divorteaza au ceva la cap, nu crezi?
Deci daca cineva isi gaseste partenerul cu altcineva in pat, dupa tine nu ar avea voie sa divorteze, nu?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 30.04.2015, 23:22:20
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Deci sustii o lege prin care o femeie care vorbeste intr-o biserica savarseste o fapta penala, nu?
Esti absurd. Tipic sectar! Dar as fi de acord cu o lege care sa interzica sectele ca o masura de protectie psihica pentru oameni, o masura psycho-anti-terorista.
De ce, in baza carui argument? In baza postarii tale de mai-sus, care vadeste o dezechilibrat-extremista interpretare biblica.

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Deci daca cineva isi gaseste partenerul cu altcineva in pat, dupa tine nu ar avea voie sa divorteze, nu?
Inca o dovada de opinie extremist-sectara, cu efecte psycho asupra oamenilor mai saraci cu cugetul:
"6.așa încât nu mai sunt doi, ci un singur trup. Deci, ceea ce a unit Dumnezeu, omul să nu despartă“. Matei 19.

Cu femeia cu care te-ai unit prima data vei merge fain-frumos de mânuță la Dreapta Judecata, oricat de multe femei ai fi avut in viata pamanteasca. Nu te amagi din prea-multa postare!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 30.04.2015 at 23:28:08.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 30.04.2015, 23:32:30
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Revenind la topic:
https://youtu.be/9MDIpEAkQ3M

Vi se par cumva ca marturiile astea sunt stoarse prin tortura?
Haideti sa ne implicam si sa le trimitem conducatorilor nostri iubiti cate un e-mail, DOAR UN SINGUR E-MAIL!!! IN PRIMUL RAND II VOM AJUTA PE ACEI HOMOSEXUALI CARE INCA SE MAI RUSINEAZA DE COMPORTAMENTUL LOR SI NU AU SPERANTE SA IASA LA LUMINA!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 30.04.2015 at 23:37:16.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 30.04.2015, 23:43:16
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
E o idee fff buna! Trebuie sa initiem o petitie! Pe bune!



Inca o dovada ca "bolilor" sufletesti nu le poti aplica tratamente psycho. HOMOSEXUALITATEA ESTE UN PACAT, iar acest pacat genereaza boli psycho! Ca dealtfel, mai toate pacatele!
De aceea, homosexualii care se rusineaza de comportamentul lor pana la scarba vor fi acuzatorii acelor homosexuali care au ajuns la limita inferioara a nesimtirii si carora nu le mai e rusine. E clar ca acestia din urma practica exhibitionismul gay dintr-o frustrare, intr-un spirit de fronda.
Uitati-va la paradele gay, e plin acolo de exhibitionisti si de dezaxati!

Eu cunosc un doctor psihiatru care a a avut ca pacienti homosexuali: in toate cazurile, dar in absolut toate cazurile, acestia proveneau din medii joase ale societatii, din familii destramate sau din familii cu probleme conjugale. Cel mai nociv factor care poate sa dea dereglari comportamentale (homosexualitatea este un "mod de comportament" influentat de amplificarea sexualitatii si, de aici mai departe la dereglarea sexualitatii) este instabilitatea din cadrul familiei!!

Ori la instabilitatea familiei sunt o multitudine de factori care converg, de la lipsa banilor la stresul si lipsa de timp acordata copiilor, etc. Suntem si noi responsabili pentru un astfel de tip de societate? Poate ca da! Sa fie, oare homosexualii niste victime ale acestui stil de viata prosper burghez de tip urban? Hmmm! Poate ca da! (Bineinteles, asta nu inseamna ca trebuie legalizata aceasta deviere de la umanitatea elementara).
Mi-e dor de multe lucruri bune din copilaria mea din anii '70! Mi-e dor de societatea care asigura fiecaruia un loc de munca, mi-e dor de societatea care-i obliga pe parinti sa-si dea copiii la scoala, mi-e dor de scoala gratuita pentru toti copiii, mi-e dor de legea care interzicea avorturile lasand drept la viata tuturor copiilor, mi-e dor de ...
Mare dreptate ai! Sincer, si mie.
Deseori ma gandesc ca singura solutie e o explozie de revolta globala, a oamenilor inca normali, un bellum omnium contra omnes, care sa mature capitalismul asta blestemat. Or fi facut comunistii crime (niste bogatani, niste pro-occidentali, si alte lichele reactionare, chiar nu a fost vreo paguba de lacomii aia; s-a vazut dupa 1990 si mai ales 1996 ce gunoaie sunt toti frustratii ca vai, le-a nationalizat comunismul intreprinderea; subumanii nu au inteles nimic din ce au patit ei sau parintii lor; "dupa roadele lor ii veti cunoaste"), dar sub ei, poporul a crescut, si da, in privinta capitalismului comunistii au avut dreptate. Mare dreptate! Din pacate, cat au avut puterea, nu au nimicit total burghezia si mai ales, adica mai subtil si important, nu au nimicit spiritul mercantil.
Eu am o vorba: "Capitalismul e oranduirea favorita a Raului".
Un neostalinism extrem de dur/represiv, care insa sa protejeze familia si Biserica, ar fi ok. A spus-o si Cuviosul Paisios Aghioritul cum ca daca comunistii nu ar mai fi hulitori si negatori de Dumnezeu, ce fac cu proprietatea ar fi ok.

Last edited by Barsaumas; 01.05.2015 at 00:07:32.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 30.04.2015, 23:43:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mai Iluminatule, ABC fusese deja facut KO in discutia asta, pana ai aparut tu si i-ai dat un nou target de facut misto..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 01.05.2015, 00:05:08
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai Iluminatule, ABC fusese deja facut KO in discutia asta...
Dar sange ai vazut sa-i curga? Ca io n-am prea vazut!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #58  
Vechi 01.05.2015, 00:12:06
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Mare dreptate ai! Sincer, si mie.
Deseori ma gandesc ca singura solutie e o explozie de revolta globala, a oamenilor inca normali, un bellum omnium contra omnes, care sa mature capitalismul asta blestemat. Or fi facut comunistii crime (niste bogatani, niste pro-occidentali, si alte lichele reactionare, chiar nu a fost vreo paguba de lacomii aia; s-a vazut dupa 1990 si mai ales 1996 ce gunoaie sunt toti frustratii ca vai, le-a nationalizat comunismul intreprinderea; subumanii nu au inteles nimic din ce au patit ei sau parintii lor; "dupa roadele lor ii veti cunoaste"), dar sub ei, poporul a crescut, si da, in privinta capitalismului comunistii au avut dreptate. Mare dreptate! Din pacate, cat au avut puterea, nu au nimicit total burghezia si mai ales, adica mai subtil si important, nu au nimicit spiritul mercantil.
Eu am o vorba: "Capitalismul e oranduirea favorita a Raului".
Ma asteptam la o postare extremista venita dintr-un cap ingust! Eu am spus asa: "Mi-e dor de multe lucruri bune din copilaria mea"! "De multe lucruri bune" inseamna ca au fost si lucruri rele!
Inca un tip euro-pupincurist fara convingeri, doar de dragul pupaturii in sine cu speranta unei excursii la Milano sau Paris! GRATIS!

Te-ai grabit sa postezi fara sa citesti: iti sugerez o cura psycho anti-narcisism si poti sa incepi prin a-ti sparge oglinzile din casa (si sunt convins ca ai multe).
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #59  
Vechi 01.05.2015, 00:17:52
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Ma asteptam la o postare extremista venita dintr-un cap ingust! Eu am spus asa: "Mi-e dor de multe lucruri bune din copilaria mea"! "De multe lucruri bune" inseamna ca au fost si lucruri rele!
Inca un tip euro-pupincurist fara convingeri, doar de dragul pupaturii in sine cu speranta unei excursii la Milano sau Paris! GRATIS!

Te-ai grabit sa postezi fara sa citesti: iti sugerez o cura psycho anti-narcisism si poti sa incepi prin a-ti sparge oglinzile din casa (si sunt convins ca ai multe).
Cum sa fiu euro-pupincurist daca detest capitalismulmul??!!?!tu ai logica?!
Iar insulti gratuit. Ai o problema cu persona mea, ma detesti, ce este cu tine?!
Nu prea gandesti corect. Nu mai da verdicte. Faci pe crestinul, dar judeci. NU am narcisism, dimpotriva.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 01.05.2015, 00:18:15
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai Iluminatule, ABC fusese deja facut KO in discutia asta, pana ai aparut tu si i-ai dat un nou target de facut misto..
Mai Aline, tu chiar crezi despre tine ca esti grozav, iar noi iti stricam tie KO-urile? Vino-ti in fire, ficior!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
Răspunde