Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 06.01.2011, 18:28:00
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Asta asa este, numele diavolului nu este Lucifer, asta e o inventie papistasa.
ar fi bine sa citesti mai mult,vei avea mai multe informatii,si poate schimbi opinia,mai cauta scotoceste si gaseste.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 07.01.2011, 04:40:20
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Asta asa este, numele diavolului nu este Lucifer, asta e o inventie papistasa.
Ia vedeti aci o bucata din cantarea Exsultet de se canta in BC in noaptea de Inviere:
http://en.wikipedia.org/wiki/Exsultet
"Flammas eius lúcifer matutínus invéniat:
ille, inquam, Lúcifer, qui nescit occásum.
Christus Fílius tuus,
qui, regréssus ab ínferis, humáno géneri serénus illúxit,
et vivit et regnat in sæcula sæculórum."
iata si traducerea pe romana:
"Să o găsească încă aprinsă Luceafărul dimineții,
acel Luceafăr care nu apune niciodată,
Fiul tău, Domnul nostru Isus Cristos,
care, ridicându-se glorios din mormânt,
și-a revărsat strălucirea asupra neamului omenesc
și care viețuiește și domnește în vecii vecilor. "
(traducerea pe romana e luata din cartea "Saptamana Sfanta" aparuta la editura Sapienta din Iasi,in 2006 cu o prefata de PS Petru Gherghel episcopul romano catolic de acolo.
http://www.scribd.com/doc/2314532/Saptamana-Sfanta
Mi se pare mie sau Dumnezeu Iisus Hristos e numit Lucifer paci,in aceasta cantare de se canta prin BC?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 07.01.2011 at 04:44:59.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 07.01.2011, 09:52:09
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
''''Geneza 38:7
Er, întâiul născut al lui Iuda, era rău înaintea Domnului; și Domnul l-a omorât.
Gen 46.12; Num 26.19; 1Cron 2.3;
Geneza 38:8
Atunci Iuda a zis lui Onan: "Du-te la nevasta fratelui tău, ia-o de nevastă, ca cumnat, și ridică sămânță fratelui tău."
Deut 25.5; Mat 22.24;
Geneza 38:9
Onan, știind că sămânța aceasta n-are să fie a lui, vărsa sămânța pe pământ ori de câte ori se culca cu nevasta fratelui său, ca să nu dea sămânță fratelui său.
Deut 25.6;
Geneza 38:10
Ce făcea el n-a plăcut Domnului, care l-a omorât și pe el''. ''

Mi se pare ciudat , Dumnezeu omoara oameni?
Nu bineinteles ca NU. Omul alege prin faptele sale viata sau moartea iar Dumnezeu ii daruieste ceea ce a ales.

" Nu vă amăgiți: Dumnezeu nu Se lasă batjocorit; căci ce va semăna omul, aceea va și secera. " Galateni 6,7

In cazul descris mai sus, intaiul nascut al lui Iuda (Ir) a facut multe rele si a cules roadele faptelor lui, adica moartea, potrivit dreptatii lui Dumnezeu, caci Dumnezeu pe cat este de iubitor si de milostiv este si de drept (judecator al faptelor noastre).

Onan, al doilea fiu al lui Iuda, doar "mima" respectarea legii lui Dumnezeu. Adica era micinos (asemenea lui Anania si Safia din Faptele Apostolilor cap 5), vroia sa se arate drept in fata oamenilor si a lui Dumnezeu, anume ca a luat de sotie pe nevasta fratelui decedat, conform legii, si ei sunt o familie dupa randuiala lui Dumnezeu, insa el se ferea sa aiba o familie, mai exact nu dorea sa aiba copii. Nimeni nu poate mintii pe Dumnezeu, caci moare (nu omorat de Dumnezeu ci de propria sa fapta.) Daca ar fi refuzat casatoria cea dupa lege, cu siguranta ca rezultatul ar fi fost altul... adica Dumnezeu i-ar fi acordat timp de pocainta, dar pentru ca a mintit pe Dumnezeu a murit asemenea lui Anania si Safira.

Astfel Dumnezeu nu omoara ci El ingaduie moartea celor ce aleg aceasta prin faptele lor.
"23. Oare voiesc Eu moartea păcătosului, zice Domnul Dumnezeu - și nu mai degrabă să se întoarcă de la căile sale și să fie viu?
32. Căci Eu nu voiesc moartea păcătosului, zice Domnul Dumnezeu; întoarceți-vă deci și trăiți!" " Iezechiel cap 18


Dumnezeu vrea ca toti se ne pocaim si sa ne mantuim prin Iisus Hristos, Fiul Sau si fiul omului. Iisus Hristos este "una cu Tatal" (Ioan 10,30) si este viata (Ioan 14,6). Asa cum ne iubeste Iisus Hristos ne-a iubit si ne iubeste si Dumnezeu Tatal.

Last edited by Eugen7; 07.01.2011 at 11:35:15.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 13.01.2011, 13:57:04
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
Dar ce ne facem că Hristos a venit să împlinească Legea. Chiar El spune că n-a venit s-o desființeze. Iar toata Legea vorbește despre un Dumnezeu al cărui Fiu este Hristos. Dacă Vechiul Testament trebuie citit din perspectiva unui simplu filolog, mă tem că și Noul Testament trebuie asemenea, rămânând la decizia cititorului dacă să aplice principiile în viața sa sau dacă le ignoră.
Am lăsat în doar un singur mesaj impresia unui fanatic religios?

Bineinteles ca ramane la decizia ta daca sa aplici sau nu invataturile lui Hristos. Cand am spus ca V.T. trebuie citit din perspectiva unui filolog m-am referit la faptul ca trebuie sa fii in primul rand constient de conditiile in care a fost scris si de bogata literatura cuprinsa in el. De altfel, si N.T. este o sursa de literatura si este inspirat din mituri mai vechi. Ca sa nu fac sminteala te indemn sa cauti definitia mitului.
Problema pusa in thread este daca Dumnezeu ucide. Da, aparent da, ucide. Dar istorioara lui Onan trebuie privita dintr-o cu totul alta prisma. Miturile nu explica nimic, ele sunt doar enuntate si te lasa pe tine sa gasesti o problematica. Eu cred ca mai interesant de vazut in aceasta poveste ar fi de ce gestul lui Onan nu a fost pe placul lui Dumnezeu.
Nu ai lasat impresia unui fanatic religios, ci mi-ai lasat impresia ca nu stii cum sa citesti anumite carti, atat. Imi cer scuze daca te-am jignit; de altfel, nu m-am referit in mod special la tine.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 22.01.2011, 12:05:43
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
tot nu vrei sa intelegi. Nu sunt ateu. Daca imi pun intrebari inseamna ca sunt ateu? In fine. Din partea mea poti sa ma consideri si drac. Ce ma deranjeaza cu adevarat in ceea ce priveste atitudinea ta e ca nu e deloc crestina, ca sa nu mai zic ortodoxa. N-oi fi lipsit de la orele de smerenie, desi la orele de dragoste nu prea ai fost atent. Esenta crestinismului este dragostea. In dragoste se cuprinde toata legea. Degeaba bati tu 500 de metanii, citesti 3 acatiste, si te inchini de 7 ori pe zi daca nu ai fost cuprins de profunzimea iubirii pe care o predica Iisus. Soarele rasare si peste cei buni, si peste cei rai. Daca intr-adevar ai iubi, ti-ar fi mila de rataciti, chiar si de atei, si ai incerca sa-i indrepti pe drumul cel bun. Nu i-ai privi cu atata desconsiderare. Esti crestin, deci modelul tau in viata e Hristos. Hristos nu i-a scuipat, nu i-a jignit si nici nu i-a alungat cu asprime pe cei care n-au crezut in El. Ba chiar le-a aratat fapte si minuni ca sa creada. Eu nu ma indoiesc de existenta lui Dumnezeu, nu ma indoiesc de sacrificiul lui IIsus. Problema mea e strict legata de imaginea Dumnezeului biblic. Asa ca nu are rost sa continui sa ma faci ateu. Si stai linistit ca o sa merg si la calugar.


uitate la asta si vezi care e diferenta pe care tu spui?Aici se vede ingrijoarea si mila Domnului fata de oameni nu vrea moarte,nu vrea sa ucida ca are mila fata de oameni,diavolul este cel care vrea sa omoara si sal distruga pe om.Ai grija ce spui de Domnul.Un om care se gandeste ca Dumnezeu e un ucigas e mincinos acela nu e un ortodox caci daca ai fi ar trebui sa stii ca in Ortodoxia este Iubirea nu Ura,ca diavolul este raul absolut,Domnul Dumnezeu nu transforma pe oameni in animalele,sau intro insula precum sunt mitologile din toate parti care au avut in imaginatia popoarelor antice.In plus noi suntem cei care lam rastignit pe Mantuitor cu pacatele noastre nu El,ar trebui sa ne spunem ca noi am fost ucigasi,dar nu, fiindca Domnul ne iubeste tot timpul.

15. Asadar, David a ales ciuma. Si erau zilele seceratului graului. Si a trimis ciuma in Israel, de dimineata pana la vremea pranzului, si a inceput molima in popor; si au murit, de la Dan pana la Beer-Seba, saptezeci de mii de oameni.


16. Atunci ingerul Domnului si-a intins mana impotriva Ierusalimului, ca sa-l nimiceasca; dar Domnului I S-a facut mila de atata rau si I-a zis ingerului care nimicea poporul: "Destul acum!; trage-ti mana!" Iar ingerul Domnului se afla langa aria lui Aravna Iebuseul.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur

Last edited by vidoveczandrei; 22.01.2011 at 12:14:41.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 23.01.2011, 09:54:05
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
''''Geneza 38:7
Er, întâiul născut al lui Iuda, era rău înaintea Domnului; și Domnul l-a omorât.
Gen 46.12; Num 26.19; 1Cron 2.3;
Geneza 38:8
Atunci Iuda a zis lui Onan: "Du-te la nevasta fratelui tău, ia-o de nevastă, ca cumnat, și ridică sămânță fratelui tău."
Deut 25.5; Mat 22.24;
Geneza 38:9
Onan, știind că sămânța aceasta n-are să fie a lui, vărsa sămânța pe pământ ori de câte ori se culca cu nevasta fratelui său, ca să nu dea sămânță fratelui său.
Deut 25.6;
Geneza 38:10
Ce făcea el n-a plăcut Domnului, care l-a omorât și pe el''. ''

Mi se pare ciudat , Dumnezeu omoara oameni?

Dumnezeu NU ucude , dar permite sa fie luta viata atunci cand considera ca este drept! Dumnezeu doar NU voieste moartea pacatosului ci intoarcerea lui la credinta , nu?!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
uitatul la televizor-ucide sufletul! GheronIosifIsihastul Generalitati 41 25.01.2011 09:48:06
si folosirea prea multa a calculatorului ucide sufletul zriyac Generalitati 20 20.10.2010 23:44:12
Un fel de egoism care ucide! achimovjan Generalitati 10 22.08.2008 08:14:38