Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 13.12.2006, 13:32:00
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Si mai e ceva..ai zis ca daca Dumnezeu ar cere sacrificiul sotiei ar insemna ca o uraste pe ea si il iubeste pe sotul care e ateu. Dar gandeste-te..in logica ta Dumnezeu Tatal Il uraste pe Fiul..pentru ca L-a pus sa se sacrifice pentru niste nemernici...tu crezi ca L-a urat trimitandu-L in lume si punandu-L pe Cruce?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 13.12.2006, 14:19:48
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

"daca ai trece pe langa un om care e aproape pierit pe langa drum nu l-ai ajuta? Atunci cu atat mai mult sotia care isi vede sotul pe drumul mortii. Ce imi raspunzi consuela? "

Am mai zis de n ori : AJUTI OMUL CARE VREA SA SE INDREPTE (nu pe cel potrivnic).
e foarte greiu de inteles ca nu se poate cu de-a sila? Ajungi la interpretarea religiei intr-un mod complet stupid, religia ortodoxa nu forteaza pe nimeni.

"ai zis ca daca Dumnezeu ar cere sacrificiul sotiei ar insemna ca o uraste pe ea si il iubeste pe sotul care e ateu."
Da, e o nedreptate flagranta sa ceri sacrificii de la persoane nevinovate in timp ce vinovatii isi fac de cap!

"Dumnezeu Tatal Il uraste pe Fiul..pentru ca L-a pus sa se sacrifice pentru niste nemernici...tu crezi ca L-a urat trimitandu-L in lume si punandu-L pe Cruce?"

Era singura solutie pentru ca creatia devenise in ultimul hal de indracita, nu exista si nu va fi nimeni ca Iisus care e perfect.
Noi muritorii de rand nu ne comparam si nu ne vom compara niciodata cu Iisus decat sfintii se pot doar apropia, iar tu te crezi sfanta cumva?


Reply With Quote
  #53  
Vechi 13.12.2006, 14:29:04
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

a...si sa stii ca nici Iisus nu i-a intors pe cei potrivnici numai pe cei aflati in neputinta si cu dorinta de indreptare, Iuda de exemplu l-a si tradat, asa ca Iisus nu a impus nimic cu de-a sila desi era perfect nu a putut nici el sa ii intoarca pe toti daca din prietenii lui unul l-a tradat.
Ce ceri tu ar fi supunere oarba si dirijarea persoanelor dupa bunul nostru plac folosind religia ca arma. Individul asta poate se va mantui candva, nu acum sau prea curand, are D-zeu grija, nu trebuie sa stea legat de nevasta-sa, sunt si alte cai de ex se poate recasatori, nu se mantuieste neaparat impreuna cu nevasta-sa, exista si alte posibilitati poate va ramane singur ca asa va avea el chef sau poate se recasatoreste treaba lui, si D-zeu asteapata dupa el pana ii vine mintea la cap pe cand nevasta-sa nu are timp de asteptat ca nu traim "n" vieti ci una singura si tineretea trece!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 13.12.2006, 15:11:47
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Eu n-am zis sa impuna nimic cu de-a sila, ci sa se roage pentru intoarcerea lui pentru ca e posibil sa-l intoarca astfel. Dar tocmai aici gresesti tu si la asta sunt impotriva, ca tu nu crezi ca s-ar putea intoarce. Tu n-ai auzit niciodata de pacatosi intorsi pe calea cea buna prin rugaciunile altuia? Iti dau eu un exemplu: Sf Augustin. Eu cred ca pentru rugaciunile mamei sale a revenit la credinta. Si Isus nu i-a intors pe potrivnici dar ar fi vrut, niciodata n-a renuntat. Si n-am zis sa nu-si traiasca viata, chiar sa si-o traiasca din plin, dar a-ti trai viata nu inseamna a renunta la iubire, a-ti trai viata inseamna a te lepada de tine, a-ti lua crucea si a urma lui Hristos.Si a doua casatorie nici macar nu exista, se da numai o binecuvantare ca sa nu se afle cei doi in pacat.. Si nu mi-ai raspuns la al doilea post
Reply With Quote
  #55  
Vechi 14.12.2006, 09:04:06
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

cum sa nu existe a 2 a casatorie, pe ce lume traiesti? normal ca exista si exista si a 3a (maxim). Nu conteaza ca se numeste binecuvantare sau alt nume, important e ca se poate, se perimite.
Poate sa divorteze sa se recasatoreasca cu o pers cum trebuie si daca vrea si are timp poate sa-l puna si pe pacatos pe un acatist cand oricum se duce sa isi dea pt ea si familia ei, dar asta nu inseamna sa isi compromita viata stand cu el.
In primul rand ca biserica ii da voie sa divorteze in conditiile date altfel incurajeaza pacatul. Pai hai sa ne gasim cu totii amanti ca ni se permite atunci, si sa ne distram cat putem! Si altii sa tina post si sa se roage pt noi-ce misto!
Eu gresesc si altul plateste...deja am fi toti tentati...ca teoria ta mai ca te indeamna la pacat...mai ma gandesc si la cazul cu sf Augustin sau Ciprian , ma vad sfanta si ma apuc si de vrajitorie ca de Sf Ciprian s-a intors poate ma intorc si eu, nu? Hai sa ne facem cu totii vrajitori sau sa curvasarim ca uite sfintii s-au intors si sa ne inchipuim ca suntem sfinti cu totii, si in curand iadul ne inghite!
"Dar gandeste-te..in logica ta Dumnezeu Tatal Il uraste pe Fiul..pentru ca L-a pus sa se sacrifice pentru niste nemernici...tu crezi ca L-a urat trimitandu-L in lume si punandu-L pe Cruce"

Nu L-a pus fortat El a fost intru totul de acord si am mai zis: nimeni nu se copara si nu se va compara cu El vreodata. E o exceptie si noi nu vom fi niciodata la nivelul ala.
Acum raspunde si tu te crezi sfanta cumva?

Reply With Quote
  #56  
Vechi 14.12.2006, 18:22:26
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

hahaha. ma faci sa rad, n-am intalnit o gandire asa gresita. nu in sensul ca ceea ce gandesti tu e gresit, ci faptul ca pur si implu nu intelegi ce spun altii. Am zis eu vreodata ca ma cred sfanta? Toti absolut suntem pacatosi dar putem deveni sfinti in Isus Hristos. Nu la asta aspiram? Si tu nu crezi in faptul ca un pacatos se poate intoarce, asta e problema. Nu ai da noi sanse unui om pentru nimic in lume..sa nu cumva sa-l iert ca incurajez pacatul..s nu cumva sa intorc celalalt obraz ca incurajez pacatul...sa nu cumva sa-i binecuvintez pe cei ce ma bleastama ca incurajez pacatul...asta spui tu

Iar Taina casatoriei e doar o data in viata. As ruga un preot sau cineva cu studii teologice sa-i explice mai frumos ca vad ca pe mine nu ma intelege. A doua oara nu se face casatoria...e o binecuvantare,nu se savarseste taina, ceea ce nu e acelasi lucru.

Iar a trai cu un barbat care te inseala nu inseamna a incuraja pacatul.
Ai zis:
"Eu gresesc si altul plateste...deja am fi toti tentati...ca teoria ta mai ca te indeamna la pacat" ...daca aceasta teorie indeamna la pacat inseamna ca nu esti crestin adevarat..adica tu nu pacatuiesti ca sa nu fii pedepsit? adica nu pacatuiesti pt ca e interzis? daca n-ai plati pentru pacate te-ar tenta sa pacatuiesti?...trebuie sa gandesti mai profund de atat..a nu pacatui de frica pedepsei e calea sclavului, iar Dumnezeu ne vrea fii, nu sclavi...

Eu n-am zis sa ne facem pacatosi ca sa ne intoarcem...ce prostie, viata Sfantului Augustin indeamna la asa ceva? Nu pentru asta am pus exemplul, ci exemplul era de un pacatos care a fost intors prin puterea rugaciunii, adica e posibil ca un pacatos sa se intoarca in felul acesta. ma juta cineva sa explic mai bine? chiar nu ma simt in stare sa o fac sa inteleaga ce vreau sa spun

Reply With Quote
  #57  
Vechi 14.12.2006, 18:27:34
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Imi cer scuze, n-am vrut sa iti vorbesc urat, am recitit mesajul si asa suna. Voiam numai sa iti arat ca ceea ce am vrut sa-ti transmit nu a ajuns la tine. Iar acest lucru e si din vina mea, bineinteles, nu reusesc sa ma fac inteleasa
Reply With Quote
  #58  
Vechi 14.12.2006, 23:38:20
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Doar prima cununie este Taina a doua este ierurgie,adica o slujba de binecuvantare.Harul Duhului Sfant care-i ajuta pe soti la mantuire nu-i acelasi ca la Taina Nuntii.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 15.12.2006, 14:15:44
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

am inteles ideea ta stai linistita, singura problema e ca nu sunt de acord cu ea, una e sa intelegi si alta sa si accepti idei straine, ca nimic nu e batut in cuie si cati oameni atatea idei . Atata timp cat respecti regulile poti face orice, asa ca daca ne limitam singuri peste regulile impuse deja, ne va fi si mai rau, dar fiecare cu alegerea lui. Sfintii nu au nici o legatura cu subiectul asta. Asta am vrut sa spun. Pt ca nu suntem si nici nu vom ajunge la nivelul ala.

"Doar prima cununie este Taina a doua este ierurgie" - poate sa se denumeasca si cucu , nu conteaza denumirea! Conteaza ca are dreptul la 3 casatorii maxim si se poate folosi de varianta asta!

"Si tu nu crezi in faptul ca un pacatos se poate intoarce, asta e problema. Nu ai da noi sanse unui om pentru nimic in lume..sa nu cumva sa-l iert ca incurajez pacatul.."

poate sa il ierte f bine si sa se desparta care-i problema? daca sta cu el va avea resenimente, daca se despart il iarta si s-a rezolvat problema pt ca nu ii mai pasa. Si isi gaseste pe altcineva ca doar nu o fi pedepsita sa ramana singura.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 16.12.2006, 21:44:57
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)La taina cununiei se spune:"ce a unit Dumnezeu,omul sa nu desparta"Nu exista divort religioas.Daca el te paraseste el va raspunde la judecata(in ceruri).Tu roaga-te sa-i vina mintea la cap si credinta in suflet.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blasfemia satanelor adventiste: Trupul lui Hristos este un simplu trup fizic !!! doctor_faustus Secte si culte 22 28.11.2010 12:40:00
simplu....MULTUMESC! luizza Secte si culte 3 06.11.2010 21:56:35
O carte care-i desfiinteaza pe toti ! Nu-i multa filozofie ! E simplu ! ionion Secte si culte 3 27.10.2010 16:32:14
Un apel simplu si firesc laurschepsis Umanitare 23 23.05.2010 19:04:07
credinta omului simplu iustin10 Generalitati 21 31.01.2010 17:41:46