Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 11.07.2013, 20:31:56
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Sa-i speriem de mici

Daca ziceti ca Traian Basescu (dupa 1990 un bandit ordinar si tradator de tara) ziceti ca a facut parte inainte de 1990 din cadrele DSS-ului jigniti pe nedrept aceste cadre!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 12.07.2013, 02:07:04
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Apăr ceea ce face Băsescu. El, ca persoană, nu-mi place, și pentru multe din faptele/zicerile lui m-am situat în opoziție, inclusiv pentru cea cu regele. Nu mi-a plăcut nici că i-a mințit pe profesori, nici cum a tăiat salariile și pensiile bugetarilor, râzându-le în nas.

Dar anul trecut, când am văzut disperarea USL-ului, îndeosebi a lui Crin Antonescu (care am înțeles tot mai mult că este omul lui Voiculescu) de a pune mâna pe justiție, mi-am dat seama că pericolul pentru marii corupți este real, că Justiția chiar începuse să funcționeze, că DNA a devenit o instituție de temut. Și asta era bine. În momentul ăla l-am susținut fără rezerve pe Băsescu.
Știu, se va spune că nu sunt corupții numai de-a stânga. Adevărat. Sper ca Justiția să dea dovadă cu adevărat de libertate și să-i ia la întrebări pe toți.
F frumos! Subscriu si eu.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 12.07.2013, 02:14:34
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Ca sa nu ramana cineva cu impresia ca eu il sustin pe Ponta, afirm de la inceput ca sunt monarhist.
Dar intre Base si Antonescu il aleg clar pe al doilea.
Ti-a placut atat de mult cum s-a descurcat in functia de Presedinte?!?
Rare ori mi-a fost dat sa vad ceva mai penibil!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 12.07.2013, 02:21:28
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Dragos, sa fim seriosi, doar Ponta a plagiat?
Eu sunt convins ca peste 90% din doctoratele din Romania sunt plagiate.
Asta ca sa nu zic 98%.
Un pacat ramane pacat, indiferent cati il fac. Vezi Sodoma si Gomora! Numarul mare de pacatosi nu i-a salvat pe acestia.

Ar fi cazul sa se termine cu aceste plagiate. Iar noi sa condamnam plagiatul, nu sa-l acoperim, ca fiind un fenomen de masa, deci acceptabil.
Tocmai datorita acestei atitudini se intampla ceea ce se intampla cu BAC-ul in Romania.

Tinerii trebuie sa inteleaga ca nu pot obtine totul pe bani si pile: trebuie invatatura serioasa, pentru a reusi in viata si a ajunge la o situatie respectabila. Si in primul rand cei 7 ani de acasa.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 12.07.2013, 02:44:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Asadar, intre un bandit din asta de dupa 1990 care a furat si distrus economia si tara, prefer oricand un ofiter sau subofiter de securitate de dinainte de 1990, care a luptat pentru tara si popor, riscandu-si viata pe "frontul invizibil" al informatiilor!
Chiar mi-au dat "lacrimile" de emotie, citind aceste randuri, Florinus!
Tot acestia, pe care tu ii ridici in slavi, foloseau apelativul "bandit" atunci cand se adresau unor oameni, ajunsi schelete ambulante; sau mai tarziu ne ascultatu telefoanele, etc.
Raul si-a castigat dreptul la existenta in secolul XX, dupa cum spune Carl G. Jung. Intr-adevar, dar asta nu inseamna ca trebuie sa il iubim, ci doar sa invatam sa convietuim cu el, pentru a nu suferi mari pagube.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 12.07.2013, 07:45:18
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Sa-i speriem de mici

Dumneavoastra faceti o confuzie intre doua lucruri complet distincte:

-Securitatea de dinainte de 1960- 1964, care era intradevar condamnabila, fiind total dependenta de sovietici si care a facut acele crime oribile din anii 50';

-Securitatea de dupa 1964, formata din oameni de cu totul alta factura, care aveau cu totul alte metode de lucru si atributii de servici.
Ofiterii si subofiterii de securitate de dupa 1964 erau oameni inteligenti, fini, majoritatea dintre dansii avand studii superioare , iar ca si atributii de servici: contraspionajul economic, protectia secretelor militare si economice romanesti, contracararea intentiilor ostile Romaniei, lupta antiterorista, etc.
De exemplul Mihai Caraman a reusit in anii 60'' sa afle secrete importante din cadrul NATO, iar discutiile de la Malta dintre Mihail Gorbaciov si George Bush au fost interceptate de securitatea romana, continutul lor fiind adus la cunostiinta lui Iulian Vlad.

Orice stat din lume, fie el capitalist ori comunist, nu poate exista fara un serviciu de informatii bine pus la punct.

Iar asta cu ascultatul telefoanelor e mare parte "legenda urbana""! Cu cca 10.000 de ofiteri si subofiteri ai DSS-ului, era imposibil (tehnic vorbind) de a asculta telefoanele la 23 de milioane de locuitori!
In plus, dumneavoastra credeti ca CIA, sau serviciile de informatii din RF Germana, Franta, Marea Britanie, etc nu ascultam selectiv anumite telefoane ?!

Iar pe langa ce au facut CIA ori KGB (asasinate, lovituri de stat, finantarea miscarilor de gherila, etc) Securitatea romaneasca de dupa 1964 erau mici copii!

Si vorba aia- inainte de 1990 daca-ti vedeai de servici si de familie nu aveai treaba cu ""baietii cu ochi albastri de la securitate""! Doar pe stadioane, la un mic sau o tabla sau in restaurante se spuneau glume despre regim sau se critica regimul, ori nimeni nu a patit nimic din cauza asta dupa 1964!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 12.07.2013, 09:23:15
Dan-Constantin Dan-Constantin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2013
Locație: Iasi,Romania.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Citind acest thread de pe un forum crestin-ortodox ma mira faptul ca de la un subiect mai putin important spaga! ati ajuns la monarhie,politica,dezbracat, incalcari ale legii de catre asa zisa politie si cate alte aberatii,suntem farisei toti: voi ca ati scris aici si eu ca am citit si scriu acum!
1.In Romania spaga se da in urmatoarea ordine maternitate,gradinita,scoala,facultate,servici
si pina te bagi in pamint,in concluzie de cind ne nastem si dau parintii spaga pt. noi si pina cind murim dam spaga sub diferite forme sau din diferite motive si cine zice ca nu e asa sa se gindesca de 2 ori inainte de a comenta!Nu cred ca exista in tara nostra om care nu a dat, nu da si nu va da spaga!
2.Teatrul care se face acum pe baza bacalaureatului e circ dupa vechea metoda ,,da poporului circ si paine''a crescut ,,salariul minim''si urma circul, acum a fost bacul,au mai fost vamile,recensamintul,referendumul si altele cam cite un circ la 2-3 luni pt.adormirea constiintei populare,aduceti-va aminte ca in asa zisa revolutie se striga ,,Vom Muri si Vom fi Liberi"liberi au fost doar cei ce au murit Dumnezeu sa ii ierte! Noi cei care am ramas Nu am fost si nu vom fi liberi!
3.Rugamintea mea sa ne smerim un pic si sa nu ne mai dam sfinti ca nu suntem,suntem niste pacatosi toti si cum apare un motiv ne aruncam in judecati si ne dam experti in toate!
Ne plingem ca se da spaga la bac?? eu intreb asa unde nu se da spaga?
Ne plingem ca se incalca legi eu intreb asa cind nu se incalca legi sau cine nu cauta sa evite respectarea legii?
Ne pingem de sistemul din tara noastra dar sa nu cumva sa il schimbe cineva!
Ne baga in lege homosexualitatea si ne plingem pe forumuri si atit,nici macar B.O.nu ia atitudine!
Nu luam atitudine orice ar face, stam si inghitim orice ne dau si ne bucuram ca noua inca ne merge,, bine'',nu iesim in strada pt.drepturile si crezurile noastre,nu aparam B.O. si tara si nici ele pe noi,suntem dezbinati si invrajbiti,mincinosi si prefacuti,etc.
Concluzia:am ajuns timpurile de pe urma si traim in ceea ce am construit si constrim zilnic o societate bolnava de moarte pe care o tinem in aparate sa nu moara ca poate o salvam,suntem bolnavi intr-o societate bolnava si ne prefacem sanatosi!
Vroiam sa scriu mai multe dar ma opresc imi cer scuze daca am deranjat sau suparat pe cineva si din punctul meu de vedere acest thread este inchis!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 12.07.2013, 10:58:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Dumneavoastra faceti o confuzie intre doua lucruri complet distincte:

-Securitatea de dinainte de 1960- 1964, care era intradevar condamnabila, fiind total dependenta de sovietici si care a facut acele crime oribile din anii 50';

-Securitatea de dupa 1964, formata din oameni de cu totul alta factura, care aveau cu totul alte metode de lucru si atributii de servici.
Ofiterii si subofiterii de securitate de dupa 1964 erau oameni inteligenti, fini, majoritatea dintre dansii avand studii superioare , iar ca si atributii de servici: contraspionajul economic, protectia secretelor militare si economice romanesti, contracararea intentiilor ostile Romaniei, lupta antiterorista, etc.
De exemplul Mihai Caraman a reusit in anii 60'' sa afle secrete importante din cadrul NATO, iar discutiile de la Malta dintre Mihail Gorbaciov si George Bush au fost interceptate de securitatea romana, continutul lor fiind adus la cunostiinta lui Iulian Vlad.

Orice stat din lume, fie el capitalist ori comunist, nu poate exista fara un serviciu de informatii bine pus la punct.

Iar asta cu ascultatul telefoanelor e mare parte "legenda urbana""! Cu cca 10.000 de ofiteri si subofiteri ai DSS-ului, era imposibil (tehnic vorbind) de a asculta telefoanele la 23 de milioane de locuitori!
In plus, dumneavoastra credeti ca CIA, sau serviciile de informatii din RF Germana, Franta, Marea Britanie, etc nu ascultam selectiv anumite telefoane ?!

Iar pe langa ce au facut CIA ori KGB (asasinate, lovituri de stat, finantarea miscarilor de gherila, etc) Securitatea romaneasca de dupa 1964 erau mici copii!

Si vorba aia- inainte de 1990 daca-ti vedeai de servici si de familie nu aveai treaba cu ""baietii cu ochi albastri de la securitate""! Doar pe stadioane, la un mic sau o tabla sau in restaurante se spuneau glume despre regim sau se critica regimul, ori nimeni nu a patit nimic din cauza asta dupa 1964!
Florinus, te-am intrebat ce atitudine aveau fata de populatie.
Scuze, dar nu sunt de acord cu cele subliniate in textul tau. Tu ai trait acei ani de teroare, sau ne spui povesti de adormit copiii?!?
Reply With Quote
  #59  
Vechi 12.07.2013, 10:58:40
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Nu e deloc închis, pentru că ai făcut o omisiune impardonabilă. Ai sărit peste șpaga dintâi, românească și nu numai:
cea de la procreere și chiar de la ... concepție! (după unii)....:)

Că unde nu-i iubire, iaște șpagă. Voința lui Ion și a Măriei să triumfe, vivat!
Cum?
Cum adică cum?
Oricum! Ce, dacă se poate... Na!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 12.07.2013, 11:04:18
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Ofiterii si subofiterii de securitate de dupa 1964 erau oameni inteligenti, fini, majoritatea dintre dansii avand studii superioare
Fini, foaaarte fini, cum dracului să nu fie tocmai ei, finuți... Finuți rău de tot, în special subofițerii.
Și școliți, sigur că da, foaaarte școliți.

Nimeni nu a negat vreodată aceste însușiri ale ucigașilor neamului românesc.

P.S. Când recitești "Cel mai iubit dintre pământeni", revezi te rog pasajele în care Petrini se minunează de finețea și inteligența noului soț al Matildei. Om cu studii "foarte" superioare, ca să mă exprim și eu fin, finuț de tot.
Reply With Quote
Răspunde