Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 14.08.2010, 16:03:50
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Din presupuneri este greu sa intelegi ce este totusi o nastere-ma gandeam si eu la barbatii care se dau atotstiutori in domeniu. Numai cine a trecut prin asa ceva intelege.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 18.08.2010, 16:14:33
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Din presupuneri este greu sa intelegi ce este totusi o nastere-ma gandeam si eu la barbatii care se dau atotstiutori in domeniu. Numai cine a trecut prin asa ceva intelege.
Da! De aceea spuneam mai sus ca nu le-as judeca pe cele care aleg ceariana ca sa evite unele dureri, desi eu nu am ales calea asta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 21.08.2010, 11:27:10
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit SPECIAL entru Zaharia_2009

[quote=zaharia_2009;276799]Sora, eu propun sa-ti ti pliscul pe seama ta caci vei avea nevoie de el cit de curind !
Faci aceiasi penibila/jenanta (a se citi ,,proasta") greseala pe care o face si Fani.

FRATE, asa ceva Iisus Hristos nu ar fi zis niciodata!
Te sfatuiesc sa-ti cumperi haine curate de la Mantuitorul nostru.

,,{...}tamaduirea maniei presupune omorarea poftei trupesti. Astfel, Sfantul Maxim spune ca "iutimea ce se infurie si latra la cei inruditi, fara cuviinta" poate fi potolita "stingand pofta". Caci "iutimea, infuriata de placeri in chip lipsit de randuiala", se potoleste indata ce a fost omorata pofta''.
J.P.Larche - Tamadirea patimilor sufletesti

Eruditia fara dragoste NU inseamna nimic!
Dar cu dragostea fata de semeni pe langa talantii pe care TI I-A DAT Mantuitorul ai fi extraordinar.
FRATE, nu te supara si-mi cer iertare, dar de la cei ce au mult se cere mult, ca atarel fi desavarsit!!!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 21.08.2010, 11:31:47
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rectific...

Tamaduirea patimilor sufletesti.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 21.08.2010, 11:57:20
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da! De aceea spuneam mai sus ca nu le-as judeca pe cele care aleg ceariana ca sa evite unele dureri, desi eu nu am ales calea asta.
Pentru ca tot s-a intamplat la Giulesti ce s-a intamplat, sa ne gandim ca e foarte posibil ca in sectia de ATI unde a avut loc groaznicul incendiu, sa se fi aflat mult mai multi copii decat ar fi fost sa fie. Sa ma explic: dupa cezariana, adesea copilul are nevoie sa stea un timp la ATI (la o cezariana la termen, destul de putin), dar medicii, pentru confortul personal, fac adesea cezariana programata (adesea solicitata de mama) itr-o zi in care sunt ei de garda si cu cateva (2-4) saptmani inainte de termen. In acest caz copilul va sta mai multe zile la ATI, departe de mama si... nenorociri se mai intampla (nu neaparat incendii), dar ia o infectie din spital, il uita o asistenta in incubator, trebuie alimentat prin gavaj si mama nu e in stare sa se mulga si pierde laptele...

Cezariana este o operatie, are riscurile ei si pentru mama si pentru copil. Este minunata atunci cand astfel se salveaza viata mamei si a copilului. Riscurile de complicatii postoperatorii, necesitatea de a sta niste zile/saptamani la ATI sunt minore pe langa imensul beneficiu de salvare a vietii. Pentru ca este o interventie majora, nu este cazul sa fie luata in considerare ca alternativa la nasterea naturala, pentru care organismul femeii este pregatit. Este ca si cum am lua ca alternativa histerectomia (indepartarea uterului) ca sa scapam de durerile si disconfortul adus de menstruatie.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 21.08.2010, 14:17:23
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

[quote=Crestin_Simona;280162]
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Sora, eu propun sa-ti ti pliscul pe seama ta caci vei avea nevoie de el cit de curind !
Faci aceiasi penibila/jenanta (a se citi ,,proasta") greseala pe care o face si Fani.

FRATE, asa ceva Iisus Hristos nu ar fi zis niciodata!
Te sfatuiesc sa-ti cumperi haine curate de la Mantuitorul nostru.

,,{...}tamaduirea maniei presupune omorarea poftei trupesti. Astfel, Sfantul Maxim spune ca "iutimea ce se infurie si latra la cei inruditi, fara cuviinta" poate fi potolita "stingand pofta". Caci "iutimea, infuriata de placeri in chip lipsit de randuiala", se potoleste indata ce a fost omorata pofta''.
J.P.Larche - Tamadirea patimilor sufletesti

Eruditia fara dragoste NU inseamna nimic!
Dar cu dragostea fata de semeni pe langa talantii pe care TI I-A DAT Mantuitorul ai fi extraordinar.
FRATE, nu te supara si-mi cer iertare, dar de la cei ce au mult se cere mult, ca atarel fi desavarsit!!!
Sora, va rog deosebit, cititi toate postarile, si pe cele ale celorlalti frati/surori si dupa ce veti adauga linga dragostea hristica si dreptatea si adevarul, deasemnea hristice (Adevarul insusi este Hristos!)formulati-va raspunsurile/parerile !
Eu stiu ca sfaturile ,,dulci" prin care transpar dragostea de frati si smerenia ,,binecuvintata" sunt lucruri care dau bine la ,,dosarul de crestin evlavios" dar cu conditia de a fi uzat cu mult discernamint !
Este insa si posibil ca sa fiti bine intentionata si cu inima sincera si calda iar eu orbit de vulgaritate, minie si spirit revendicativ sa nu vad realitatea din jurul meu . In acest caz imi cer iertare ! Nu sunt decit un pacatos si ticalos incurcat bine in mindrie si in multe alte pacate serioase !!

Last edited by zaharia_2009; 21.08.2010 at 15:01:54.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 21.08.2010, 15:00:50
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Eu am nascut in Norvegia si mi s-au explicat dinainte dezavantajele periduralei: prelungirea travaliului din cauza imposibilitatii de a impinge eficient. Aproape tuturor femeilor carora li se face peridurala si se face si epiziotomie (li se taie perineul), pt ca nu mai pot impinge eficient. Asta n-o spun din carti, ci de la doctorita si moasa care m-au asistat.

Initial am refuzat peridurala, dar din cauza unor probleme si a durerilor insuportabile am cerut-o pana la urma. Problema este ca eu n-am simtit nicio ameliorare a durerilor (am facut-o cu aprox 2 ore inainte de nastere), iar de impins nu mai puteam impinge ca inainte. Ii multumesc lui Dumnezeu ca m-am refacut relativ repede (mai multe saptamani) desi am fost taiata destul de mult.
Pt unele peridurala intr-adevar a avut efectul scontat, cel de amelioare a durerilor, dar pt mine nu. Dumnezeu a vrut ca eu sa nasc in dureri.

Eu sunt de acord cu cezariana doar in caz de necesitate, atunci cand se constata ca este pusa in pericol viata copilului si a mamei. In tarile civilizate nu exista cezariana la cerere, dar in Romania s-a incetatenit aceasta cutuma promovata mai ales de medicii dornici inavutire, pe care multe mamici putin documentate au imbratisat-o. S-a ajuns sa se programeze nasteri chiar din saptamana 36-37, cand atat mama, cat si copilul nu sunt pregatiti pt marea intalnire. Trist, dar adevarat.
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 21.08.2010, 15:26:57
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=zaharia_2009;280187]
Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul

Sora, va rog deosebit, cititi toate postarile, si pe cele ale celorlalti frati/surori si dupa ce veti adauga linga dragostea hristica si dreptatea si adevarul, deasemnea hristice (Adevarul insusi este Hristos!)formulati-va raspunsurile/parerile !
Eu stiu ca sfaturile ,,dulci" prin care transpar dragostea de frati si smerenia ,,binecuvintata" sunt lucruri care dau bine la ,,dosarul de crestin evlavios" dar cu conditia de a fi uzat cu mult discernamint !
Este insa si posibil ca sa fiti bine intentionata si cu inima sincera si calda iar eu orbit de vulgaritate, minie si spirit revendicativ sa nu vad realitatea din jurul meu . In acest caz imi cer iertare ! Nu sunt decit un pacatos si ticalos incurcat bine in mindrie si in multe alte pacate serioase !!
... ,,dosarul de crestin evlavios" pe care-l doresc sa fie ok este Cartea Vietii pe care o V-a deschide Hristos cand v-a fi sa fie.
Slava Lui Dumnezeu ca n-am cum sa evit asta!
Mai mult, din cuvintele noastre vom fi judecati, asa ca nu prea imi este la indemana, daca ma intelegi, ,,sa dau bine'' caci mai mult mi-ar dauna.
Repet, celor ce au mult - se cere mult!
,,Fiti dar desavarsiti, precum si Tatal vostru din ceruri este desavarsit'' si eu Zahario iti doresc sincer si din tot sufletul asta!!!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 21.08.2010, 16:22:12
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit ce stim cu adevarat despre actul nasterii(expulziei)

Iata , a parut si a doua ocazie (postarea sorei Nicole Alma) legata de etapa expulziei fatului in actul complex al nasterii . Un distins frate , cu nikname de minastire la malul Oltului, spunea ca daca nu se face epidurala se cauzeaza complicatii anatomice locale (rupturi de muschi, de fascii si de membrane ale perineului) care vor cauza ulterior dinamicii sexuale ale cuplului putind sa sfirseasca in afectiuni feminine de frigiditate sau de dispareunie .
Sora Nicole_Alma a adus in discutie notiunea de ,,epiziotomie" ca o eventualitate nedorita si accidentala.
Unind , contopind cele doua pareri putem propune un raspuns medical, profesional, incercind sa combatem prostescul folclor masculin, transmis din gura in gura, (desi in mod absolut realitatea este ; ,,din fraier in fraier" !) de care nu mai scapa valahul, legat de faptul ca se poate intimpla ca femeia sa nu mai fie dupa nastere precum inaintea ei din cine stie ce manopere medicale sau prin lipsa lor in timpul asistarii nasterii !
Atunci cind se naste natural , cu sau fara epidurala, epiziotomia este regula tocmai pt. a preveni dilatarea vulvei peste limita elastica a tesuturilor din timpul expulziei sau si mai rau pt. a preveni chiar rupturile musculare vulvo-vagino-perineale. Daca nu se face aceasta epiziotomie (medic criminal, care este prost pregatit, indiferent fata de pacienta sau care sa cedeze aiurea la insistentele pacientei absolut necunoscatoare) se ajunge la ,,Ruptura veche de perineu" . Ruptura de perineu nu inseamna sau mai bine zis nu arata la vedere chiar ca o ruptura propriuzisa de tesuturi ci este o dilatare exagerata si permanenta a introitului vulvovaginal (inelul de intrare/iesire din vagin)care in timpul expulziei a fost fortat peste limita lui elestica dupa care ramine beant (deschis, ,,gura cascata"). Aceasta stare de dilatare se poate constitui ca inconvenient de satisfactie sexuala a partenerului sau chiar si a partenerei dar inafara de acest aspect in timp se mai complica cu ,,caderea" uterului si si mai rau a vezicii urinare cu tulburarile secundare .
Cind se face epiziotomia expulzarea este mult usurata(exista un diametru mult mai mare a ultimului obstacol in calea expulziei definitive) iar coaserea ulterioara a perineului si introitului vulvovaginal se reface perfect fara nici o alta neplacere ulterioara, dar absolut fara nici una . Perineul oricit de taiat si cusut ar fi se reface usor si perfect in scurt timp , mult mai bine decit orice alt tesut al organismului . Ginditi-va, daca diametrul craniului fetal este cuprins intre 10-13 cm iar cel al introitului vulvovaginal intre 2-5 cm, cit de mult sa se maresca prin dilatare acesta, chiar daca in timpul nasterii organismul se adapteaza situatiei si se poate dilata suplimentar. De aceea , fara epiziotomie , dilatarea este peste limita elastica a lui nemaiputindu-se ,,stringe" apoi la loc exact asa cum a fost initial raminind dilatat pe vecie sau pina se corecteaza chirurgical.

Deci , concluzionind spunem : la nasterile naturale, cu sau fara epidurala , epiziotomia este regula . Refacerea perineului dupa taiere este ireprosabila (este adevarat , facut de meserias si nu impungareala de croitor !) si scurta (in maxim 10-14 zile).
Povestile barbatilor soti cum ca dupa nasterea cu epiziotomie iubita a devenit ,,larga' este o minciuna de fraier ,,emancipat", asa ceva nu exista . Se poate insa intimpla ca realitatea sa fie asa : iubita era larga de la facerea ei dar evenimentul nasterii l-a ,,trezit" la realitate descoperind noutati !
Povestile barbatilor, realisti si buni observatori ai lumii din jurul lor, cum ca iubita a devenit mai ,,strimta" dupa nastere este de data aceasta un lucru real si nu are rost sa se reproseze chiar daca a devenit strimta rau deoarece cu rabdare orice carne(muschi) sau ligament se mareste/intinde/dilata incet -incet si in timp scurt va fi ca dinainte sau chiar ... ca noua !
La femeile cu RVP (ruptura veche de perineu) postpartum intr-adevar dinamica sexuala are de suferit ajungindu-se la TDS de cuplu (tulburari de dinamica sexuala a cuplului) justificate . Justificate de incompetenta medicului .
La cezariana nexistind aceste aspecte cazul iese din discutie .

Am postat toate acestea , si va rog surorilor sa ma iertati daca limbajul a fost ,,prea elocvent" din necesitatea unei explicatii suplimentare privind nasterea pe cai naturale , in orice conditie terapeutica, dar mai ales pt. a combate folclorul masculin perinatal absolut neintemeiat ... decit pe prostii intermasculuine . A fi barbat si a te da ,,priceput" intr-ale femeilor nefiind medic (adica fara informatie temeinica) este o mindrie , si ca orice mindrie ea suporta urmatoarea critica si apreciere :,, mindria este hrana prostului , desi cite o data si desteptul gusta din ea ! "

Last edited by zaharia_2009; 21.08.2010 at 16:45:12.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 21.08.2010, 16:59:24
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Deci , concluzionind spunem : la nasterile naturale, cu sau fara epidurala , epiziotomia este regula . Refacerea perineului dupa taiere este ireprosabila (este adevarat , facut de meserias si nu impungareala de croitor !) si scurta (in maxim 10-14 zile).
Povestile barbatilor soti cum ca dupa nasterea cu epiziotomie iubita a devenit ,,larga' este o minciuna de fraier ,,emancipat", asa ceva nu exista . Se poate insa intimpla ca realitatea sa fie asa : iubita era larga de la facerea ei dar evenimentul nasterii l-a ,,trezit" la realitate descoperind noutati !


"
Tin sa va contrazic aici! Exista femei mai "norocoase" care au o dilatare f buna si carora nu li se taie (sau rupe) nimic. Eu am si prietene si rude care au nascut cu dilatare 10 si n-au avut nevoie de epiziotomie.

Referitor la mitul cum ca femeia nu mai e cum era inaninte, intr-adevar este doar un mit, intrucat tesuturile se refac f bine in cazul epiziotomiilor. In cazul ruperii de perineu intr-adevar pot aparea probleme atunci cand ruperea este f mare (cazuri f rare).
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ceaiuri pt. femei taluta Generalitati 1 14.03.2011 20:14:52
Am dureri ingrojitoare pe partea stanga emiliulia Umanitare 55 22.09.2010 16:01:49
Valoarea unei femei zoridezi Generalitati 3 31.05.2010 13:28:16
Pentru femei Florin Liviu Generalitati 2 20.05.2010 10:20:00
Prietena mea ia anticonceptionale numai ptr dureri alinu Generalitati 41 21.07.2009 01:01:50