Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 23.04.2011, 12:43:29
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Soldatii romani l-au urmat pe Iuda in Gradina Getsemani. Asadar, Iuda i-a condus, ei nu puteau fi pe drum , din moment ce nu stiau locul.

Iuda si-a dat seama ce-a facut, si-a dat seama ca a fost folosit drept momeala de catre preoti, dupa ce a vazut ca L-au arestat pe Iisus. Lui i se spusese ca vor doar sa vorbeasca cu el. Era prea tarziu! Chiar pentru sesizarea planurilor viclene trebuie sa fii in comuniune cu Domnul ca sa vezi limpede.


Sigur! Iuda a crezut ca soldatii romani vor sa faca un banchet cu Iisus si sa stea la taclale si ca cei 30 de arginti erau pentru cumpararea vinului. Pff!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 23.04.2011, 12:44:56
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Va urez tuturor un Paste Sfant! :)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 23.04.2011, 13:17:13
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

"Sa nu te intristezi- spune Sfantul Ioan Gura de Aur - cand auzi ca Hristos a fost vandut! Dar, mai bine spus, intristeaza-te si plangi cu amar, dar nu pentru Iisus cel vandut, ci pentru vanzator. Cal vandut a mantuit lumea, vanzatorul, insa, si-a pierdut sufletul. Cel vandut sta acum de-a dreapta Tatalui in ceruri, vanzatorul, insa, este acum in iad, suferind chinul cel cumplit".

Atunci unul din cei doisprezece, numit Iuda Iscarioteanul, ducandu-se la arhierei,
a zis: Ce voiti sa-mi dati si eu Il voi da in mainile voastre? Iar ei i-au dat treizeci de arginti.

"Cuvantul ducandu-se cuprinde in el ganduri adanci. El ne arata ca Iuda n-a fost chemat de arhierei, n-a fost silit, nici fortat de cineva, ci de la sine, din propria sa voie, a zamislit viclenia si a scos la iveala gandul acesta, fara sa aiba vreun sfatuitor pentru rautatea sa.

Ce nebunie! Dar, mai bine spus, ce iubire de argint! Iubirea de argint a nascut toate relele. Iuda a vandut pe Invatatorul pentru ca a poftit argintul.
Asa este radacina aceea rea a iubirii de argint. Innebuneste sufletele cuprinse de ea mai grozav ca dracii, le face sa nu mai cunoasca pe nimeni, nici pe sine, nici pe vecini, nici legile firii, scoate pe om din minti, il face nebun. Uita-te cate bunatati a alungat din sufletul lui Iuda iubirea de argint. Legaturile cu Invataorul, prietenia, statul la masa, minunile, invatatura, indemnurile, sfaturile.

In fiecare zi Domnul ii aducea aminte lui Iuda, si prin fapte si prin cuvinte, aratandu-i ca vanzarea ii era cunoscuta [...]. A grait Domnul multe cuvinte si despre iad, multe cuvinte si despre Imparatia cerurilor, a aratat puterea ce-o are peste amandoua: puterea de a osandi pe pacatosi si puterea de a cinsti pe cei de isprava. Iuda insa a dispretuit toate aceste cuvinte.

Dumnezeu nu l-a atras cu sila, pentru ca Dumnezeu ne-a facut stapani sa alegem si faptele rele si faptele bune, pentru ca vrea sa fim buni de buna noastra voie. De asta, daca nu vrem, nu ne sileste, nu ne forteaza. Ca daca esti bun cu sila, nu esti bun. Asa si Iuda. Era stapan pe voia lui, era in puterea lui sa nu asculte si sa nu se plece in fata iubirii de argint [...].

Sa nu invinuiti pe Hristos, zicand: Pentru ce nu l-a shimbat pe Iuda? Pentru ce nu l-a facut intelept si bun?

Cum trebuia sa-l faca bun? Cu sila sau de bunavoia lui?
Daca l-ar fi facut bun cu sila, n-ar fi ajuns bun, caci nimeni nu ajunge bun cu sila. Daca Domnul trebuia sa-l faca bun de buna lui voie, cu libera alegere a lui Iuda, atunci Hristos a facut tot ceea ce putea sa-i indrepte vointa si sufletul.

Daca Iuda n-a voit sa primeasca leacul, nu-i vina doctorului, ci a aceluia care n-a vrut sa fie vindecat. Vezi dar cate a facut Hristos ca sa-l faca mai bun si sa-l mantuiasca. L-a invatat toata filosofia, cu fapta, cu cuvantul; l-a facut mai puternic decat dracii; l-a facut sa savarseasca multe minuni; l-a infricosat cu chinurile iadului, l-a indemnat cu fagaduinta Imparatiei; necontenit l-a mustrat pentru gandurile lui ascunse; l-a mustrat, dar nu l-a dat pe fata; a spalat picioarele lui odata cu ale celorlalti ucenici; a stat cu el la masa. Dar el, de bunavoie, a ramas neindreptat".

Last edited by George.m; 23.04.2011 at 13:24:16.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 23.04.2011, 13:44:58
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Sigur! Iuda a crezut ca soldatii romani vor sa faca un banchet cu Iisus si sa stea la taclale si ca cei 30 de arginti erau pentru cumpararea vinului. Pff!
Daca atat ai inteles ...

Sarbatori cu pace!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 23.04.2011, 15:29:02
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Iubire

S-a mai precizat aici ca prestiinta lui Dumnezeu este opusa ideii de predestinare. Dumnezeu este Iubire, nu condamna, nu predestineaza pe nimeni la nimic. Ne-a dat liber arbitru noua, dar le-a dat si diavolilor. Depinde de lupta noastra, de unirea noastra cu EL sa ne tinem departe de ispitele vicleanului. Avand nadejde in Domnul si facand faptele binelui cel drept suntem protejati. Daca ne punem nadejdea in puterile noastre, vine necuratul sa "ajute" si astfel trecem dintr-o inselare intr-alta fara sa constientizam.
Iuda s-a aflat fizic in preajma Mantuitorului, dar sufletul lui era departe de Cuvant. Era incarcerat in/de propriile idei, de ratiunea lui uman-fariseica , asadar nu era liber spiritual. Credea ca e stapan pe sine, dar il dominau alte duhuri.
Dumnezeu vrea sa ne arate cat de cazuta este fiinta umana cand se desprinde de EL, de Creatorul ei. Uniunea poate fi realizata doar prin Iubire. Iisus ne spunea "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata." Asadar, cine se desprinde de EL, este in afara Caii, in afara Adevarului, in afara Vietii. Si ultima Sa porunca inainte de a cadea in mainile fariseilor: "Iubiti-va unii pe altii asa cum Eu v-am iubit pe voi!"
Amin !
Reply With Quote
  #56  
Vechi 23.04.2011, 17:22:16
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@AlinB - este pacat ceea ce faci tu aici pe forum cu mine si cu altii.
Pentru ce nu ne lasi in pace si lovesti intr-una cu rautate in noi?
Cine esti tu si de ce crezi ca le stii pe toate?
Iti spun a mia oara si o pot repeta mereu aici pe forum.
Eu sunt ortodoxa! Nu stiu ce spun protestantii, un pic stiu de catolici, dar influenta vestica in credinta nu am.
Eu spun numai ceea ce pot eu pricepe si asa cum imi imaginez eu.
De ce spui ca fac blasfemie? Cand eu gandesc si pricep dupa puterea mea?
Daca tu si altii ati studiat teologie sau sunteti preoti si v-ati tras de sireturi cu Iisus si apostolii sai, atunci bravo voua.

Revenind la tema, poate raspundem la niste intrebari (cei care sunt grozavi si stiu)
1. Eu stiu ca Iuda a fost unul din cei 12 apostoli. Cum si de ce a fost ales?
N-a stiut Iisus ce fel de om era? Sau a avut alte intentii cu el? Eu nu stiu.
De ce a fost luat apostol apropiat lui Iisus daca era hot si lacom de bani si pacatos?
Se pare ca toti apostolii au fost luati din oameni normali si chiar pacatosi, fiecare in felul sau. Nu au fost luati din preoti sau teologi. Iuda, Toma, Petru (de cate ori s-a lepadat de El si nu a crezut), Saul, etc. Poate ca tocmai asta a fost scopul. Sa ia oameni simpli si pacatosi, ca sa-i invete si sa-i ajute.

2. Nu va inteleg cand spuneti ca nu a fost predestinare cand Iisus stia tot ceea ce avea sa i se intample. Spuneti in schimb de proorocie. care este diferenta pentru voi?
Ba mai spuneti ca Dumnezeu nu are timp (nu exista timp la El, zicea cineva aici) si alte chestii.
Eu stiu doar ca Iisus stia ce avea sa i se intample si stia si cine il va vinde. A stiut mereu totul. Stia de Iuda.
De ce nu s-a aparat atunci, de ce nu s-a ferit de el? Pentru ca vroia sa faca voia Tatalui!
De ce a fost Iuda si nu altul, daca oricum trebuia sa fie vandut?
Caci Iisus trebuia sa fie vandut si omorat. Alt scenariu nu a fost.
Putea sa fie. Putea sa fie salvat, putea sa nu fie vandut, sa nu fie Iuda si etc.
Dar a fost sa fie Iuda.
Eu asa inteleg. Sa ma ierte Dumnezeu.
La fel cum a fost Maria si nu alta femeie care sa poarte pruncul in pantece.
Spun si multi preoti asta: Dumnezeu ne stie pe toti dinainte de a ne naste.
Totul este dupa un plan la Dumnezeu.
Eu asa stiu si simt: Dumnezeu are pentru fiecare din noi ceva scris acolo.
Ne stie "filmul". Pe unul il ia de la nastere sau de la cateva luni, pe altul mai incolo, altuia ii da o boala, pe altul il vindeca etc.
Eu nu am senzatia ca putem alege. Intre ce?
Nici macar credinta nu ne-o alegem. Daca suntem din parinti ortodocsi, in tara ortodoxa, botezati de mici ortodoxi, ce alta alternativa, sau sansa avem?
Ca facem pacate. Da. Fiecare este facut altfel, unul e mai bun, altul mai rau. Tot EL ne cerne, ne cearta, ne pedepseste. Si voi spuneti asta. In totul (ca e boala, sau alta problema) vedeti pedeapsa dela Dumnezeu.

3. De ce a fost Iuda altfel decat Petru si Andrei si alti apostoli? De ce nu a mers pe drumul cel bun? Nu stim noi. A facut un pacat mare si a platit pentru el. Unde s-a dus pana la urma nu stiu?
De ce nu a fost iertat, sau ajutat? De ce a inebunit?
Ar fi avut sansa sa mai traiasca asa, fara a fi linsat?
O groaza de intrebari la care nu cred ca are vreun om raspunsul.
De ce a fost scapat Barabas si nu Iisus? Asa trebuia sa fie. Si stiti asta prea bine.

Poate ca nu se numeste predestinare ci altfel. Dar ceva este. Nimic nu se face fara Dumnezeu. Eu asa stiu.

Si va rog, nu mai judecati si loviti in oameni.
Este rautate ceea ce fac AlinB si altii ca el. Pur si simplu rautate, pentru ca se da mare stiitor si loveste in altii care pricep si simt altfel.
Dumnezeu sa-i ierte pe ei si pe noi.

Invierea Domnului sa va aduca numai bine la toti.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 23.04.2011 at 17:31:57.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 23.04.2011, 17:46:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Mulțumesc mult Ionuț. Am să întreb pe cineva care ar trebui să o aibe, iar dacă nu o are, am sa te contactez pe privat, să te rog să mi-o trimiți scanată.

Paște fericit !
Am uploadat-o aici pentru oricine vrea să o citească: http://dl.dropbox.com/u/17008913/Jer...scumparare.zip .

Hristos a înviat!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 23.04.2011, 18:44:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
"Sa nu te intristezi- spune Sfantul Ioan Gura de Aur - cand auzi ca Hristos a fost vandut! Dar, mai bine spus, intristeaza-te si plangi cu amar, dar nu pentru Iisus cel vandut, ci pentru vanzator. Cal vandut a mantuit lumea, vanzatorul, insa, si-a pierdut sufletul. Cel vandut sta acum de-a dreapta Tatalui in ceruri, vanzatorul, insa, este acum in iad, suferind chinul cel cumplit".

Atunci unul din cei doisprezece, numit Iuda Iscarioteanul, ducandu-se la arhierei,
a zis: Ce voiti sa-mi dati si eu Il voi da in mainile voastre? Iar ei i-au dat treizeci de arginti.

"Cuvantul ducandu-se cuprinde in el ganduri adanci. El ne arata ca Iuda n-a fost chemat de arhierei, n-a fost silit, nici fortat de cineva, ci de la sine, din propria sa voie, a zamislit viclenia si a scos la iveala gandul acesta, fara sa aiba vreun sfatuitor pentru rautatea sa.

Ce nebunie! Dar, mai bine spus, ce iubire de argint! Iubirea de argint a nascut toate relele. Iuda a vandut pe Invatatorul pentru ca a poftit argintul.
Asa este radacina aceea rea a iubirii de argint. Innebuneste sufletele cuprinse de ea mai grozav ca dracii, le face sa nu mai cunoasca pe nimeni, nici pe sine, nici pe vecini, nici legile firii, scoate pe om din minti, il face nebun. Uita-te cate bunatati a alungat din sufletul lui Iuda iubirea de argint. Legaturile cu Invataorul, prietenia, statul la masa, minunile, invatatura, indemnurile, sfaturile.

In fiecare zi Domnul ii aducea aminte lui Iuda, si prin fapte si prin cuvinte, aratandu-i ca vanzarea ii era cunoscuta [...]. A grait Domnul multe cuvinte si despre iad, multe cuvinte si despre Imparatia cerurilor, a aratat puterea ce-o are peste amandoua: puterea de a osandi pe pacatosi si puterea de a cinsti pe cei de isprava. Iuda insa a dispretuit toate aceste cuvinte.

Dumnezeu nu l-a atras cu sila, pentru ca Dumnezeu ne-a facut stapani sa alegem si faptele rele si faptele bune, pentru ca vrea sa fim buni de buna noastra voie. De asta, daca nu vrem, nu ne sileste, nu ne forteaza. Ca daca esti bun cu sila, nu esti bun. Asa si Iuda. Era stapan pe voia lui, era in puterea lui sa nu asculte si sa nu se plece in fata iubirii de argint [...].

Sa nu invinuiti pe Hristos, zicand: Pentru ce nu l-a shimbat pe Iuda? Pentru ce nu l-a facut intelept si bun?

Cum trebuia sa-l faca bun? Cu sila sau de bunavoia lui?
Daca l-ar fi facut bun cu sila, n-ar fi ajuns bun, caci nimeni nu ajunge bun cu sila. Daca Domnul trebuia sa-l faca bun de buna lui voie, cu libera alegere a lui Iuda, atunci Hristos a facut tot ceea ce putea sa-i indrepte vointa si sufletul.

Daca Iuda n-a voit sa primeasca leacul, nu-i vina doctorului, ci a aceluia care n-a vrut sa fie vindecat. Vezi dar cate a facut Hristos ca sa-l faca mai bun si sa-l mantuiasca. L-a invatat toata filosofia, cu fapta, cu cuvantul; l-a facut mai puternic decat dracii; l-a facut sa savarseasca multe minuni; l-a infricosat cu chinurile iadului, l-a indemnat cu fagaduinta Imparatiei; necontenit l-a mustrat pentru gandurile lui ascunse; l-a mustrat, dar nu l-a dat pe fata; a spalat picioarele lui odata cu ale celorlalti ucenici; a stat cu el la masa. Dar el, de bunavoie, a ramas neindreptat".
Acest comentariu cred ca este pe intelesul tuturor. Clar, Iuda intr-un mod liber L-a vandut pe Hristos. Daca Iuda este lipsit de libertate, atunci este lipsit si de responsabilitate.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 23.04.2011, 20:17:10
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

La Prohod,ca nu se refera la poporul iudeu din vremea lui Dumnezeu Iisus Hristos ca zice:
56. Cei ce au fost demult
Din izvor adapati
Si cu mana in pustie s-au saturat
In mormant il pun pe Hranitorul lor
Ori nu evreii care au fost hraniti cu mana in pustie si au baut apa din piatra au pus in mormant pe Dumnezeu Iisus Hristos,exprimare e metaforica.

Poate e la fel si despre Iuda,nu se vorbeste despre apostolul lui Dumnezeu Iisus Hristos care a cazut in lupta cu Satana ci e vorba despre altceva.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 24.04.2011, 02:44:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Incercam sa fac un profil psihologic al lui Iuda. Postarea ta a adaugat un element concludent - Iuda iubea banii, si mai mult chiar, era un fur (ipocrizie - lua din banii destinati scopurilor divine, creand impresia ca este cinstit si merita sa tina vistieria).
Iuda era profesionist. Înainte de a fi ucenic al lui Isus, era casier.
Ca Iuda face și Statul. Îi silește pe oameni să pună bani la mijloc, după care bagă mâna în punga comună până la cot, explicându-ne ce multă grijă are față de săraci. Altă explicație pentru faptul că punga e tot mai groasă, în timp ce săracii sunt mai săraci, nu am.

În altă ordine de idei: sunt mirat să văd cât de mulți ortodocși cred în predestinare și în aiurelile vehiculate de "surse științifice" care vorbesc de "Evanghelia lui Iuda" (asemănătoare cu acelea care ne prezentau cadavrul lui Isus acum câțiva ani). Oameni buni, rămâneți la credința Sfinților Apostoli și Sfinților Părinți și nu cădeți sub influența unor neoprotestanți care au aceeași legătură cu Biserica pe care a avut-o Iuda cu Isus !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 24.04.2011 at 02:50:18.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E normal ca o tara sa vanda "Compania Nationala de Transport al Energiei Electrice"? hydro314 Generalitati 61 26.08.2012 09:55:28
Hristos a fost întâmpinat cu răutate și ispite NECTARIE Generalitati 0 29.12.2010 14:40:21
Evanghelia lui Iuda ben_gal Iudaismul 7 15.04.2010 17:43:32
A fost Iisus Hristos Dumnezeu? TheBigSmoker Generalitati 20 03.01.2010 13:42:52