Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 13.02.2013, 17:44:18
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Furtuna intr-un pahar de apa!

Chestiunea este foarte simpla, cine poate da viata de pe acest forum , no ala sa o si ia!!!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 13.02.2013, 18:02:54
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Avand in vedere ca pedofilii, violatorii n-au frica de Dumnezeu, cred ca frica de pedeapsa oamenilor ar reduce mult numarul acestora.
Aveti dreptate dar daca luam in calcul elementul patologic,cu toate manifestarile sale,atunci nici asta nu-i va opri ci doar va diminua potentialul infractional.Cred ca pe langa legi dure trebuie si prevenire dar este o discutie complicata cu privire la modalitatea de aplicare a preventiei,nici o societate umana nu este prea dispusa sa-si caute scheletele din dulap :) cand ipocrizia ofera solutii mai profitabile.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 13.02.2013, 18:14:16
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Chestiunea este foarte simpla, cine poate da viata de pe acest forum , no ala sa o si ia!!!
Mantuitorul Hristos a biruit moartea prin moarte, insa prin jertfa. Ne amagim crezand ca noi, pedeapsind cu moartea, putem face dreptate sau imbunatati conditia umana. Nu ne aratam decat "coltii" razbunarii.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 13.02.2013, 18:48:44
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Aveti dreptate dar daca luam in calcul elementul patologic,cu toate manifestarile sale,atunci nici asta nu-i va opri ci doar va diminua potentialul infractional.Cred ca pe langa legi dure trebuie si prevenire dar este o discutie complicata cu privire la modalitatea de aplicare a preventiei,nici o societate umana nu este prea dispusa sa-si caute scheletele din dulap :) cand ipocrizia ofera solutii mai profitabile.
Sunteti idealist. Avand in vedere lipsa de moralitate din intreaga societate, cred in continuare ca frica este singurul mijloc de prevenire pe termen scurt. Cu moralitatea ar dura cine stie cate generatii.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 13.02.2013, 19:03:56
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Sunteti idealist. Avand in vedere lipsa de moralitate din intreaga societate, cred in continuare ca frica este singurul mijloc de prevenire pe termen scurt. Cu moralitatea ar dura cine stie cate generatii.
Am acelasi tip de idealism ca si Shakespeare,plecat dincolo de nori cu aripile realitatii :) Serios vorbind ar fi usor de invocat pedeapsa cu moartea din VT sau chiar cuvintele Apostolului Pavel din Romani 13:4. Sau ca sa mergem direct la sursa cuvintele lui Dumnezeu din Geneza 9:6.Unii le considera justificari suficiente pt ca intr-o lume ca a noastra,vorba unui cinic,un popor care ar aplica fara exceptie Predica de pe munte ar merge direct in Rai pt ca pe pamant nu ar rezista nici 48 de ore ca natie.De-a lungul timpului cred ca toate popoarele numite crestine au aplicat pedeapsa cu moartea,in frunte cu tot cu conducatorii lor crestini.Sa fie asta o dureroasa infringere a mesajului Evangheliei sau exista posibilitatea aplicarii lui doar in comunitati limitate nu si la nivel general? Este o idee care m-a framantat ceva timp,privind la modul cum a fost trait in istorie mesajul crestin.Fara sa ajung la o concluzie definitiva inclin sa cred ca exista doar un singur tip de comunitate capabila de acest gen de traire si de reactie in fata raului dezlantuit,care sa raspunda la intuneric cu altecva decat tot cu intuneric.Scuze pt lunga postare dar trebuie sa plec si am zis sa sintetizez putin ceea ce vroiam sa va zic,mi-a facut placere sa discut cu dvs,numai bine.Dumnezeu sa va. calauzeasca pasii.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 13.02.2013, 21:43:49
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Mantuitorul Hristos a biruit moartea prin moarte, insa prin jertfa. Ne amagim crezand ca noi, pedeapsind cu moartea, putem face dreptate sau imbunatati conditia umana. Nu ne aratam decat "coltii" razbunarii.
Ideea nu era sa "facem dreptate" sau sa "imbunatatim conditia umana" ci sa ne protejam de specia subumana.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 13.02.2013, 21:51:53
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Am acelasi tip de idealism ca si Shakespeare,plecat dincolo de nori cu aripile realitatii :) Serios vorbind ar fi usor de invocat pedeapsa cu moartea din VT sau chiar cuvintele Apostolului Pavel din Romani 13:4. Sau ca sa mergem direct la sursa cuvintele lui Dumnezeu din Geneza 9:6.Unii le considera justificari suficiente pt ca intr-o lume ca a noastra,vorba unui cinic,un popor care ar aplica fara exceptie Predica de pe munte ar merge direct in Rai pt ca pe pamant nu ar rezista nici 48 de ore ca natie.De-a lungul timpului cred ca toate popoarele numite crestine au aplicat pedeapsa cu moartea,in frunte cu tot cu conducatorii lor crestini.Sa fie asta o dureroasa infringere a mesajului Evangheliei sau exista posibilitatea aplicarii lui doar in comunitati limitate nu si la nivel general? Este o idee care m-a framantat ceva timp,privind la modul cum a fost trait in istorie mesajul crestin.Fara sa ajung la o concluzie definitiva inclin sa cred ca exista doar un singur tip de comunitate capabila de acest gen de traire si de reactie in fata raului dezlantuit,care sa raspunda la intuneric cu altecva decat tot cu intuneric.Scuze pt lunga postare dar trebuie sa plec si am zis sa sintetizez putin ceea ce vroiam sa va zic,mi-a facut placere sa discut cu dvs,numai bine.Dumnezeu sa va. calauzeasca pasii.
M-ati pus pe ganduri. Serios! Care sa fie, oare, acel tip de comunitate? In afara de cea monahala nu stiu care ar putea fi. Si spun asta pentru ca, cred cu convingere, este mult mai usor cand esti singur. Cand ai familie se schimba perspectiva. Cand este vorba doar despre tine suporti mult mai multe, dar cand sunt copii...
Reply With Quote
  #58  
Vechi 13.02.2013, 23:52:59
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
M-ati pus pe ganduri. Serios! Care sa fie, oare, acel tip de comunitate? In afara de cea monahala nu stiu care ar putea fi. Si spun asta pentru ca, cred cu convingere, este mult mai usor cand esti singur. Cand ai familie se schimba perspectiva. Cand este vorba doar despre tine suporti mult mai multe, dar cand sunt copii...
Probabil că s-a referit la Biserică... în sens teologic, nu instituțional.
Creștinii Bisericii primare au reușit, într-o lume ostilă, să învingă persecuțiile prin iubire și blândețe, dovedind astfel (dacă porunca divină nu era suficientă pentru a convinge...) că, într-adevăr, cuvântul lui Hristos NU este utopic, ci corespunde întru totul realității, poate fi aplicat în istorie, chiar și-n cele mai dificile împrejurări.
În primele trei veacuri creștine, se-ntâmpla exact ca în povești: creștinii se înmulțeau pe măsură ce erau omorâți.
Oare nu este acest miracol cea mai grăitoare dovadă a biruinței Luminii asupra întunericului (cf. In1, 5)?
Cum ar fi fost posibil, în condiții normale, ca o comunitate persecutată cumplit de către autorități, o comunitate alcătuită din persoane lipsite de orice posibilitate de a se apăra să cucerească întregul Imperiu Roman, având drept unice arme Crucea lui HRistos și sângele martirilor?
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 13.02.2013 at 23:55:55.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 13.02.2013, 23:57:07
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Ideea nu era sa "facem dreptate" sau sa "imbunatatim conditia umana" ci sa ne protejam de specia subumana.
Admirabil de drept la tinta, doamna! Subumanii se "inmultesc", fiind protejati de oamenii (?????) din spatele tastaturilor natiunilor..."oameni" votati de noi...nu e de ris? nu, e de ingrozit!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 13.02.2013, 23:57:32
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Chestiunea este foarte simpla, cine poate da viata de pe acest forum , no ala sa o si ia!!!
Subscriu întru totul!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde