Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.07.2015, 18:18:55
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Imi place mesajul tau dar denota pe alocuri si lipsa unei cunoasteri sau intelegeri a omului. Paradox! Ca doar esti psiholog si lucrezi cu oameni.
.....:) Tocmai pentru că nu cunosc/înțeleg omul / oamenii, am ales psihologia. Credeam că mă va ajuta, cumva, să cunosc... Azi îmi dau seama că eram atât de tânăr, de naiv...:)
Pe măsură ce s-au scurs anii și m-au încărunțit alegerile și consecințele lor, s-a întâmplat taman invers: azi nu mai înțeleg și nu mai cunosc aproape nimic din/despre "om". A început să mi se pară tot mai mult că omul este o taină - mare, necuprinsă taină. (Mă amuză uneori - alteori mă întristează foarte - când văd vreo carte care oferă "cunoașterea omului" - tratate, lecții despre alcătuirea și funcționarea omului, recomandări și, oh, sfaturi! Sfaturi de la experți! Sfaturi de la "cunoscătorii de oameni"!)
Și, când mi se mai întâmplă să iau în serios lucrul cu vreun om, din postura de psiholog - cum ziseși, mă străduiesc să cultiv ori mai bine zis să sporesc taina asta, a mea și a clientului meu. Din păcate majoritatea oamenilor vor să cunoască explicit, să se cunoască, cică... Au auzit ei că dă bine așa, că sună înțelept etc. Cică așa-i la psiholog: "te cunoști pe tine însuți". (Și au mereu treburi "urgente" de rezolvat - simptome, conflicte etc. Și vor mereu o rezolvare "pragmatică", "eficientă".)
Zvonuri. Treburi mărunte.
Clișee care trec de la unul la altul în mașina colectivă de multiplicat prostia și moartea; mașină care e lumea.

Pot spune că nu mă (mai) interesează, de-o vreme, să îi cunosc pe oameni. Mă interesează tot mai mult să îi necunosc.
Iar pe mine încerc să mă uit, pentru a putea privi în altă parte... Când reușesc să privesc acolo mă zăresc și pe mine, ca printr-o oglindă; sunt uneori undeva, cât de cât... Nu-i prea măgulitor ce văd prin oglinda asta vie dar privitul acesta funcționează. Aduce, chiar, bucurie uneori.
Rareori.

Last edited by Ioan_Cezar; 16.07.2015 at 18:40:25.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 16.07.2015, 18:48:49
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Imi place mesajul tau dar denota pe alocuri si lipsa unei cunoasteri sau intelegeri a omului. Paradox! Ca doar esti psiholog si lucrezi cu oameni.

Sa zic ce mi se pare mie paradox? Ca tocmai Sophia ii spune asta unuia dintre cei mai profunzi oameni, cei mai adanciti in labirintica experienta a lui “nosce te ipsum”, la ale caror scrieri/ganduri/reflectii (chiar si postari de forum), am avut vreodata acces.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
.....:) Tocmai pentru că nu cunosc/înțeleg omul / oamenii, am ales psihologia. Credeam că mă mă va ajuta, cumva, să cunosc...
Însă, pe măsură ce au trecut anii s-a întâmplat taman invers: azi nu mai înțeleg și nu mai cunosc aproape nimic din "om". A început să mi se pară tot mai mult că omul este o taină - mare, necuprinsă taină.

La asa remarca, nici ca se putea un raspuns mai nimerit! Recunosc, pe mine, remarca Sophiei m-a facut knock out! I’m speechless.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 16.07.2015, 22:34:32
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Vorbeam pe alt topic, mai demult, despre persoană. Ne străduiam să distingem persoana de individ, parcă, apoi să operăm cumva cu termenii...
Persoana este o taină. Ea germinează înlăuntrul omului și, fapt curent (pe care îl găsesc de-a dreptul nenorocit și straniu) prea rar integrăm conștient manifestările ei. Noi le respingem, le negăm, le raționalizăm, le deplasăm - așa am fost "educați". Alegem în schimb să rulăm, mai mereu, rutine. Cum mestecă prostu guma sau cum cămila iarba, așa flendărim și noi ciunga rutinei, clișeului, surogatului... Și numim asta cugetare. Conștiență! Gândire!! (he, he - Rrrațiuuune!, chiar...)
Suntem amestec de clișee și răni. Abia dincolo de aceste fațete-impostori ai personalității noastre abia de adie câte un semn prea-discret al persoanei. Și, vai, când izbutește să se înfiripe în oglinda minții noastre, abia de se ivește și nouă ni se pare un fapt străin, ceva care nu ne aparține. Și-l bușim, adeseori speriați.
Or, amară ironie, abia aceea era persoana noastră în manifestarea ei autentică, de dincolo de grilajul otrăvitor al multor măști.
Ce minte avem noi, majoritatea dintre oameni, de vedem falsul ca veritabil și autenticul ca străin? Ce strâmbătate se trufește-n noi, cu nesimțirea hoitului din poemul lui Baudelaire?.....
Persoana palpită (ingenuă, abia o schiță, poate - o sămânță?...) în închisoarea teribilă care e mintea noastră. Se retrage ea, îmi pare, în cele mai diafane și tainice colțișoare ale inimii.
Mi s-a întâmplat, nu odată, ca în manifestările unor bestii (roade ale lumescului, nimic altceva) cu chip uman, să zăresc (cât fulgerul unei vrăbii iuți la fereastră), ori însoțit cu hohote de plâns și cu multă mirare de sine - minunea tainicei ființe (adică persoana sau un mugure al ei) omenești care trage la germinație, la (îm)plinire...
Față de aceasta, când răzbate ori dă vreun oarece semn, nu știu ce să spun, de obicei. Mărturisesc că îmi vine să plâng...:) Dar sunt matern, deh...:) (adică reușesc, mulțumesc Domnului, să fiu blând); după cum, prin forța exercițiilor de confruntare cu bestialitatea (mea și a altora), uneori sunt simplu și dur. În orice caz, nu stau la taifas. (Cu rutinele, se-înțelege...:))

Last edited by Ioan_Cezar; 16.07.2015 at 22:48:02.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 16.07.2015, 23:39:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

.........................................
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 16.07.2015 at 23:46:23.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 17.07.2015, 01:33:26
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Sa zic ce mi se pare mie paradox? Ca tocmai Sophia ii spune asta unuia dintre cei mai profunzi oameni, cei mai adanciti in labirintica experienta a lui “nosce te ipsum”, la ale caror scrieri/ganduri/reflectii (chiar si postari de forum), am avut vreodata acces.
Sophia este o persoană foarte complexă si uite ca marele nostru psiholog n-a reusit s-o descifreze. :) eu îi apreciez Sophiei foarte tare sinceritatea cu care scrie, franchetea nedumeririlor pe care le împărtăseste cu noi, si sper să nu ezite să scrie nici pe viitor, chiar dacă unor "monumente" forumistice nu le cade bine.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 17.07.2015, 02:43:21
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

În concluzie: cam așa e postul la musulmani!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 17.07.2015, 07:33:24
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Monumental-complex.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #58  
Vechi 17.07.2015, 10:39:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
chiar dacă unor "monumente" forumistice nu le cade bine.
Și aceste "monumente forumistice" nu sunt, de fapt, decât un alt eu (de al meu, de al tău)? Sau scopul scuză mijloacele?
Reply With Quote
  #59  
Vechi 17.07.2015, 10:49:46
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
.....:) Tocmai pentru că nu cunosc/înțeleg omul / oamenii, am ales psihologia. Credeam că mă va ajuta, cumva, să cunosc... Azi îmi dau seama că eram atât de tânăr, de naiv...:)
Pe măsură ce s-au scurs anii și m-au încărunțit alegerile și consecințele lor, s-a întâmplat taman invers: azi nu mai înțeleg și nu mai cunosc aproape nimic din/despre "om". A început să mi se pară tot mai mult că omul este o taină - mare, necuprinsă taină. (Mă amuză uneori - alteori mă întristează foarte - când văd vreo carte care oferă "cunoașterea omului" - tratate, lecții despre alcătuirea și funcționarea omului, recomandări și, oh, sfaturi! Sfaturi de la experți! Sfaturi de la "cunoscătorii de oameni"!)
Și, când mi se mai întâmplă să iau în serios lucrul cu vreun om, din postura de psiholog - cum ziseși, mă străduiesc să cultiv ori mai bine zis să sporesc taina asta, a mea și a clientului meu. Din păcate majoritatea oamenilor vor să cunoască explicit, să se cunoască, cică... Au auzit ei că dă bine așa, că sună înțelept etc. Cică așa-i la psiholog: "te cunoști pe tine însuți". (Și au mereu treburi "urgente" de rezolvat - simptome, conflicte etc. Și vor mereu o rezolvare "pragmatică", "eficientă".)
Zvonuri. Treburi mărunte.
Clișee care trec de la unul la altul în mașina colectivă de multiplicat prostia și moartea; mașină care e lumea.

Pot spune că nu mă (mai) interesează, de-o vreme, să îi cunosc pe oameni. Mă interesează tot mai mult să îi necunosc.
Iar pe mine încerc să mă uit, pentru a putea privi în altă parte... Când reușesc să privesc acolo mă zăresc și pe mine, ca printr-o oglindă; sunt uneori undeva, cât de cât... Nu-i prea măgulitor ce văd prin oglinda asta vie dar privitul acesta funcționează. Aduce, chiar, bucurie uneori.
Rareori.
omul a fost, este si va ramane o enigma
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #60  
Vechi 17.07.2015, 10:54:53
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Da, să vedem ce useri se mai găsesc interesati de subiect -
preferabil din cei animati de ură pentru musulmani, într-o autentică trăire crestină !
sa traiesti intr-o tara musulmana si apoi sa vezi traire...
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde