Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 24.05.2010, 14:43:06
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Eu nu consider ca sunt jigniri.

O persoana care este predispusa sa creada orice i se spune, doar pentru ca i se sugereaza ca ar fi de la Dumnezeu, este foarte vulnerabila.
Iar cand se aduc astfel de subiecte, cum este cel pe care comentam, consider ca se afecteaza grav acest cuget liber.

Eu nu jignesc persoane, decat daca sunt provocat.
Iar daca discutam pe o idee in contradictoriu inseamna ca ne jignim reciproc?
eu sper ca nu ne jignim acu reciproc,eu am pus intrebari p care tu le ocolesti . uite pe situ asta, afara de mine, cine te-a provocat atat de tare ca trebuia sa spui tu ca nu e adevarat? de unde stii tu ca s-a intamplat sau nu? cum te afecteaza pe tine din moment ce nu ti se adreseaza? cum iti afecteaza tie cugetul liber? ca nu te-a obligat nimeni nici sa intri pe forum, nici sa citesti, si in niciun caz nu esti obligat sa crezi. cate ziare nu exista si cate "stiri" nu se scriu si se dau la tv si etc... nu esti obligat sa te uiti, sa crezi ce zic aia, nu ti se mai afecteaza cugetul, dar pe un forum ortodox nu putem sa vb de lucrurile pe care ne intereseaza pe noi? adica persoana respectiva nu are dreptul sa posteze, sa ne instiinteze de un lucru anume, fiindca, in parerea ta, te ingradeste? dar totusi nu ti se pare ca jignesti cand ne spui ca credinta noastra e imaginara?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 24.05.2010, 14:45:23
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu ma opresc aici fiindca ma faci sa spun acelasi lucru de 10 ori si tot nu vrei sa recunosti.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 24.05.2010, 14:53:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
eu sper ca nu ne jignim acu reciproc,eu am pus intrebari p care tu le ocolesti . uite pe situ asta, afara de mine, cine te-a provocat atat de tare ca trebuia sa spui tu ca nu e adevarat? de unde stii tu ca s-a intamplat sau nu? cum te afecteaza pe tine din moment ce nu ti se adreseaza? cum iti afecteaza tie cugetul liber? ca nu te-a obligat nimeni nici sa intri pe forum, nici sa citesti, si in niciun caz nu esti obligat sa crezi. cate ziare nu exista si cate "stiri" nu se scriu si se dau la tv si etc... nu esti obligat sa te uiti, sa crezi ce zic aia, nu ti se mai afecteaza cugetul, dar pe un forum ortodox nu putem sa vb de lucrurile pe care ne intereseaza pe noi? adica persoana respectiva nu are dreptul sa posteze, sa ne instiinteze de un lucru anume, fiindca, in parerea ta, te ingradeste? dar totusi nu ti se pare ca jignesti cand ne spui ca credinta noastra e imaginara?
Sa nu ne indepartam de subiect.
S-a vorbit despre o minune intamplata la noi in tara.
Explica-mi te rog aceasta minune. Poate nu am inteles eu bine.
Te rog explica-mi si pe urma mai vorbim.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 24.05.2010, 14:55:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
Eu ma opresc aici fiindca ma faci sa spun acelasi lucru de 10 ori si tot nu vrei sa recunosti.
Ce sa recunosc?
Reply With Quote
  #55  
Vechi 24.05.2010, 15:18:18
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Multumim ateilor pentru ca au reusit din nou sa transforme un topic interesant intr-o noua disputa, datorita comentariilor rautacioase si aerului superior pe care il emana. ei se afla in cautarea lui Dumnezeu, dar asa nu o sa-l gaseasca. daca nu ar fi interesati de aceasta cautare nu ar mai intra pe forum.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 24.05.2010, 15:21:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Multumim ateilor pentru ca au reusit din nou sa transforme un topic interesant intr-o noua disputa, datorita comentariilor rautacioase si aerului superior pe care il emana. ei se afla in cautarea lui Dumnezeu, dar asa nu o sa-l gaseasca. daca nu ar fi interesati de aceasta cautare nu ar mai intra pe forum.
Nu sunt rautacios si nici nu ma cred superior.
Dara arata-mi si mie unde este minunea ... ca pana acum nu a aratat nimeni nimic.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 24.05.2010, 18:49:18
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Dumitre, te bagi, ca si celalalt napârstoc, ai2, unde nu ai nici o treaba si te faci de râs facând pe desteptul între oamenii cu capul pe umeri.

Banuiesc ca ai impresia ca ai dezvaluit ceva ce ceilalti nu vedeau?


Vino-ti în fire copile (copil la minte), traiesti într-o lume a iluziilor.


Pentru ceilalti: nu-i mai bagati în seama, nu le mai raspundeti ca oricum nu-i ajutati cu nimic si nu faceti decât sa deviati discutia inutil.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #58  
Vechi 24.05.2010, 20:17:41
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Fratilor,

Sfintii lucreaza in raport cu CREDINTA noastra! Ei daca apar si dupa moarte, desi noi ii vedem (care suntem vrednici) „intrupati” nu sunt „reincarnati” ci sunt DUHURI, asemeni lui Hristos dupa Invierea Sa! EI nu apar ca niste vrajitoare ici colo, si nu fac lucruri fara de trebuinta sau „platiti”, ci apar numai la nevoie ca sa INTAREASCA IN CREDINTA pe cei nevoiasi!
Sfintii mai intai de toate sunt ascultatori fata de Dumnezeu! Ei au aceasta „ascultare” de a ajuta pe oameni in nevoi!

Da... nu am auzit de astfel de minuni ca aceasta??? O sa auzim si altele de ne va sta mintea-n loc! Dar pentru oamenii cei PUTIN CREDINCIOSI acestea par niste „excrocherii” sau „aiureli”!
Sfantul Nectarie nu a aparut numai asa de dragul „minunii”! Ca Sfantul si in viata era plin de smerenie, acum ajuns la Desavarsire, cu atat mai mult!
De aceea Sfintii cand ne ajuta, nu trebuie sa ne miram, ci sa le multumim ca ne vin in ajutor, ca ne sunt alaturi!

Daca noi nu credem in minunile sfintior, sa ne pastram pentru noi, postam parerea noastra, si atat! dar nu sa ne luam de CREDINTA altora!
Fiecare are LIBERTATE de exprimare!
Dar cand „presezi” pe fiecare in parte ca tu nu crezi si ii iei la rost ca de ce ei cred, deja dai dovada de obraznicie si de instabilitate duhovniceasca, de clatinare! Ori, cine de dovada de obraznicie, nu e placut nici oamenilor nici lui Dumnezeu! Atat timp cat nu odihnesti pe nimeni, inseamna ca e buba mare in sufletul tau!

Fiecare sa ne luptam cu patimile noastre, sa le indepartam de la noi, ca ele ne tin ochii astupati si nu vedem lucrarile lui Dumnezeu prin Sfintii Sai!
__________________
Reply With Quote
  #59  
Vechi 24.05.2010, 21:12:22
costin_byby costin_byby is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Mesaje: 38
Implicit

Am si eu o parere despre subiectul acesta.Este bine sa ai credinta,si este foarte folositor sa crezi in minuni.Dar noi nu trebuie sa credem haotic.Majoritatea il criticati pe Dumitru73 pentru ca nu crede fara sa aiba o dovada.Da,intr-adevar,daca postezi un subiect si promiti dovezi,atunci fa-o.Daca nu ai dovezi nu da trimiteri false.Sigur ca Sf.Nectarie este un mare facator de minuni,si este posibil ca si aceasta sa fie una adevarata,dar a carei relatare sa fie incompleta si preluata probabil de la vreo persoana care nu a retinut cu exactitate detaliile.Faptul ca intamplarea a fost postata nu e ceva rau,si sunt convins ca a fost postata din evlavie.Insa ea apare doar ca o posibila minune cu informatii insuficiente care nu poate fi verificata.Pe mine personal m-a impresionat ca si poveste,dar ca sa crezi intr-o minune trebuie sa ai dovezi.Totusi daca era o minune reala,exista acel document si minunea ar fi fost credibila.Cand sustii o minune trebuie sa o sustii cu probe concrete.In acest caz nu exista asa ceva.Asadar credeti in minunile sfantului Nectarie si rugati-va ca el sa le descopere.Dar nu credeti haotic pentru ca dreapta credinta ortodoxa are reguli clare si noi trebuie sa credem in minuni bazate pe adevar.

Last edited by costin_byby; 24.05.2010 at 21:21:36.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 24.05.2010, 21:46:08
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costin_byby Vezi mesajul
Am si eu o parere despre subiectul acesta.Este bine sa ai credinta,si este foarte folositor sa crezi in minuni.Dar noi nu trebuie sa credem haotic.Majoritatea il criticati pe Dumitru73 pentru ca nu crede fara sa aiba o dovada.Da,intr-adevar,daca postezi un subiect si promiti dovezi,atunci fa-o.Daca nu ai dovezi nu da trimiteri false.Sigur ca Sf.Nectarie este un mare facator de minuni,si este posibil ca si aceasta sa fie una adevarata,dar a carei relatare sa fie incompleta si preluata probabil de la vreo persoana care nu a retinut cu exactitate detaliile.Faptul ca intamplarea a fost postata nu e ceva rau,si sunt convins ca a fost postata din evlavie.Insa ea apare doar ca o posibila minune cu informatii insuficiente care nu poate fi verificata.Pe mine personal m-a impresionat ca si poveste,dar ca sa crezi intr-o minune trebuie sa ai dovezi.Totusi daca era o minune reala,exista acel document si minunea ar fi fost credibila.Cand sustii o minune trebuie sa o sustii cu probe concrete.In acest caz nu exista asa ceva.Asadar credeti in minunile sfantului Nectarie si rugati-va ca el sa le descopere.Dar nu credeti haotic pentru ca dreapta credinta ortodoxa are reguli clare si noi trebuie sa credem in minuni bazate pe adevar.
Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut!!! Nu e credinta haotica ci este intamplare MINUNATA! Asta pentru ca Dumnezeu ESTE si LUCREAZA prin SFINTII SAI! „Daca nu ar fi nu s-ar povesti!”
Am mai spus si mai sus: si evreii doreau „dovezi” de la Domnul Hristos „ca esti Fiul lui Dumnezeu, da-Te jos de pe cruce si VOM CREDE IN TINE!” dar, daca ar fi facut asa, tot nu credeau!
Acum, la ce e nevoie de dovezi (document scanat) daca VOI NU CREDETI in lucrarile lui DUmnezeu? La ce era nevoie sa Se dea Domnul Hristos jos de pe cruce daca ei nu erau convinsi de MINUNILE facute pana la rastignirea Sa???
Asa ca, „putin credinciosule, pentru ce te-ai indoit (de Mine)”?
__________________

Last edited by geo.nektarios; 24.05.2010 at 21:51:17.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie din Eghina Dodi Intamplari adevarate 8 08.08.2011 19:24:33
Manastirea Sfantului Nectarie din Eghina diaden Intrebari utilizatori 0 29.04.2011 01:04:14
Un site al Sf.Nectarie din Eghina! mary20 Moaste 2 04.03.2010 13:39:53
Viata Sfantului Nectarie din Eghina geo.nektarios Diverse Sarbatori 32 26.01.2009 03:20:42
Moastele Sfantului Nectarie de la Eghina Ionelaangel Moaste 1 30.10.2006 01:54:45