Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 20.11.2009, 20:34:42
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Revenind la strigarea pacatelor.. eu nu consider ca este ceva socant.
1. Poate gresesc, dar Iisus nu le spunea carturarilor si fariseilor "vai voua..." urmat de pacatele lor?
2. Poate fi interpretat ca un act de durere si disperare.. cand iubesti pe cineva, il vezi cu sufletul mort si nu stii ce sa mai faci sa-l trezesti. Eu nu vad ca el pedepsea pacatosii, cred ca din iubire le spunea pacatele, ca sa-i trezeasca.
Si nici unul dintre cei care au ajuns la el, li s-a facut morala in mod public (si care s-au dus de bunavoie sa-l vada, desi stiau la ce sa se astepte) nu s-a plans si nu s-a intors ne-imbunatatit...
  #52  
Vechi 20.11.2009, 20:39:06
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Dar ma intreb eu, daca toti ar incepe sa picteze Bisericile ca Parintele Arsenie Boca? Daca toti ar introduce noi inovatii in Sfanta Ortodoxie? Traditionalism sau inovationism?
  #53  
Vechi 20.11.2009, 20:41:18
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Dar ma intreb eu, daca toti ar incepe sa picteze Bisericile ca Parintele Arsenie Boca? Daca toti ar introduce noi inovatii in Sfanta Ortodoxie? Traditionalism sau inovationism?
Gandeste: daca toti ar fi ca Arsenie Boca (dpdv duhovnicesc) si s-ar apuca sa picteze? Nu cred ca ar fi o situatie chiar asa tragica.
Aici este vorba de o persoana intreaga. De ce sa luam doar o bucatica si sa o analizam?

In plus eu nu m-am lamurit S-A DEMONSTRAT ca s-au incalcat canoane?
  #54  
Vechi 20.11.2009, 20:50:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Dar ma intreb eu, daca toti ar incepe sa picteze Bisericile ca Parintele Arsenie Boca? Daca toti ar introduce noi inovatii in Sfanta Ortodoxie? Traditionalism sau inovationism?
Poti sa ne spui ceva despre aceste inovatii introduse de Pr. A. Boca, sau iei doar drept bun ce afirma unul si altul? suntem mai multi care am fi bucurosi sa aflam cate ceva pe aceasta tema.
  #55  
Vechi 20.11.2009, 20:53:51
florisca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit andrei cel invidios

Nu e un capat de tara sa aduci inovatii in pictura,in fond nu s-a spus inca tot in nici un domeniu.Arsenie Boca nu a pictat nuduri,draga Andrei,ci lucruri sfinte,in alt stil.ma amuza atitudinea ta de doi lei,modul in care persiflezi darul lui de a vedea inainte.cu siguranta el de unde e vede si inapoi si vede rodul carei harababuri din neam esti.nu stiu cum poti face asemenea afirmatii,din care plop ai cazut?se stie ca este preotul cu cel mai mare dar al clarviziunii din sec 20,te gasesti tu sa rectifici si sa stergi cu Boca pe jos.du-te ,frate la Prislop ,sa vezi cum dorm caprioarele pe mormantul lui,sa vezi cum iarna e iarba verde pe mormant,sa vezi cum urla demonizatii langa crucea lui,sa vezi cum oamenii lasa carjele la mormant,si multe alte fapte minunate,si apoi poti,intr-adevar sa dai nu cu parul,cum ai facut-o,ci cu parerea!
  #56  
Vechi 20.11.2009, 21:06:19
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Poti sa ne spui ceva despre aceste inovatii introduse de Pr. A. Boca, sau iei doar drept bun ce afirma unul si altul? suntem mai multi care am fi bucurosi sa aflam cate ceva pe aceasta tema.
Pictura de la Draganescu.
  #57  
Vechi 20.11.2009, 21:26:18
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru cei, care vor sa stie cate ceva despre pictura Pr. Arsenie Boca:
http://www.ignus.ro/eseuri_media/dra...raganescu.html
http://alexandruvalentincraciun.word...-arsenie-boca/
Este vorba de un articol f interesant.

Last edited by Miha-anca; 20.11.2009 at 21:40:14.
  #58  
Vechi 20.11.2009, 21:37:08
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Sfantul Arsenie Boca a suferit pt romani, si-a lasat visul pustiei pt voia lui Dumnezeu de a veni inapoi in tara sa ne ajute.
A facut minuni, a fost dur cu pacatul, a fost batut, pedepsit, tradat si omorat si ce ii daruiesc romanii?

Vb urate...


Si cate minuni sunt ca nu se pot spune, lucruri marunte dar pline de iubirea lui Dumnezeu fata de Sfantul Sau , si fata de poporul pt care se roaga, dar romanii stiu sa il vb de rau. Tocmai romanii pt care mijloceste...
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
  #59  
Vechi 20.11.2009, 21:42:28
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu m'a lamurit linkul. La fel cum nu m'au lamurit nici "iesirile" pictorilor "modernisti" din ultimele 2 secole. Realism avem... statui pe cand?
  #60  
Vechi 20.11.2009, 21:45:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Sfantul Arsenie Boca a suferit pt romani, si-a lasat visul pustiei pt voia lui Dumnezeu de a veni inapoi in tara sa ne ajute.
A facut minuni, a fost dur cu pacatul, a fost batut, pedepsit, tradat si omorat si ce ii daruiesc romanii?

Vb urate...


Si cate minuni sunt ca nu se pot spune, lucruri marunte dar pline de iubirea lui Dumnezeu fata de Sfantul Sau , si fata de poporul pt care se roaga, dar romanii stiu sa il vb de rau. Tocmai romanii pt care mijloceste...
Cu partea asta a Parintelui nu am nici o problema, sunt de acord, cu altele nu.

Omul este facut din mai multe parti.

De ex mie-mi place poezia lui Oct Goga insa nu-i pot ierta faptul ca a fost simpatizant fascist.
intelegi?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10