Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 05.01.2012, 23:03:20
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Între timp am aflat răspunsul la nedumerirea mea. Sfințirea apei se face și în Ajunul Bobotezei și în ziua de Bobotează.
In seara aceasta la Vecernie parintele a rostit rugaciunile pentru sfintirea apei.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 05.01.2012, 23:28:07
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit ce se invata la teologie ?

La facultatea de teologie se invata cine este Dumnezeu, cum este El, care ii sunt lucrarile infara Lui,ce este mintuirea si de ce este ea de mare folos omului .
Dupa ce se invata toate acestea intr-un an , in restul de 3-4 ani se invata numai cum sa vorbesti si ce sa vorbesti in fata si pt. cei pastoriti .
Dar pina in ziua de astazi nimeni nu invata nici un student la teologie SA TACA !
Nimeni nu ii invata cum se dobindeste ISIHIA , lucru de extrema raritate pt. un citadin contemporan, cum sa iti aduni cugetul in liniste si tacere ca sa il poti gasi pe Hristos, cum sa ii vorbesti Lui prin nevorbire orala, cum sa te rogi neincetat in lume fiind, cum sa traiesti cu adevarat in duh si adevar .
De aceea am spus de nenumarate ori ca a trai in Hristos nu stiu decit calugarii sa te invete , restul sunt aproximari sau poate nici macar atit. Tare bine ar fi fost ca o materie sau macar un profesor sa ne fi putut invata si acestea , insa majoritatea profesorilor la teologie sumt mireni ,iar acestia ... numai arareori se poate intimpla sa te stie invata asa ceva .


NB: acest post nu este pt. incepatori si nici pt. ignoranti sau superficiali ci doar pt. cei care au puterea sa il inteleaga . Nu este o metafora si nici o parabola ci este adevarul si realitatea curat-curatica .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #53  
Vechi 05.01.2012, 23:41:44
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu stiu ce profesori si ce severitate, ce cerinte sunt in facultate. Faptul ca unul are 10, iar altul 7 sau mai putin, nu-mi spune nimic.
Depinde de facultate, de profesori.
La o scoala se dau numai note mari, alta este f.severa.
Unul poate sa nu stie nimic pentru acel 10, iar altul, pentru un 5 poate sa stie f.mult.
Si stiu ce vorbesc, am facut scoli f.severe la vremea mea.
Cred ca o nota poate sa spuna macar un singur lucru: cat te intereseaza ceea ce inveti.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 05.01.2012, 23:58:22
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

@Sophia
Citat:
Preotii sunt asa, trebuie sa ne dea canoane si citiri si cate si mai cate, altfel nu sunt buni nici ei nici noi.
Suntem trimisi sa-l citim pe par. Cleopa. sau alti monahi.
De ce ei (desi nu au carte) stiu mai multe ca un preot de mir?
De ce au mai multa intelegere a scripturilor?
De ce preotii de mir gresesc in interpretari?
Cine de fapt are cea mai buna intelegere a scripturilor, a Bibliei pe lumea asta: un preot, un calugar, un teolog, un laic obisnuit, cine anume (X,Y, Z)?
Despre "cartea" parintelui Cleopa:
http://www.razbointrucuvant.ro/2011/...sti-autentice/

Cea mai buna intelegere a Scripturii o are cel care traieste intru Hristos (poate fi preot, monah, mirean..), iar nu pentru lumea aceasta.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 06.01.2012, 00:09:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Dar pina in ziua de astazi nimeni nu invata SA TACA !
.
"Sunt mulți oameni tulburați astăzi și nu-i ușor să-i liniștești.
Aici este înțelepciunea duhovnicului, a păstorului de suflete. Sunt unii care au ceva înțelepciune în mintea lor, dar se mândresc în inima lor. Alții nu au nimic în cap, dar cred că au ceva și se mîndresc degeaba. Cei mai mulți sunt bolnavi sufletește din cauza mândriei și ca să-i vindeci și ca să-i scoți dintr-ale lor, de multe ori te ostenești degeaba.

Eu care nu am mai nimic, cum să-i învăț pe acești oameni?
Mai degrabă tac ca să nu-i fac mai răi ..."

Părintele Paisie Olaru
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 06.01.2012, 00:14:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit In atentia lui Hristos !

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
NB: acest post nu este pt. incepatori si nici pt. ignoranti sau superficiali ci doar pt. cei care au puterea sa il inteleaga . Nu este o metafora si nici o parabola ci este adevarul si realitatea curat-curatica .
Multe ai de invatat Doamne de la unii dintre noi . Ia aminte Doamne ca atunci cand vei reveni sa nu-ti mai obosesti gura cu : INCEPATORI , IGNORANTI si SUPERFICIALI , cum ai facut la prima Ta venire !. . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 06.01.2012, 02:02:33
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
La facultatea de teologie se invata cine este Dumnezeu, cum este El, care ii sunt lucrarile infara Lui,ce este mintuirea si de ce este ea de mare folos omului .
Dupa ce se invata toate acestea intr-un an , in restul de 3-4 ani se invata numai cum sa vorbesti si ce sa vorbesti in fata si pt. cei pastoriti .
Dar pina in ziua de astazi nimeni nu invata nici un student la teologie SA TACA !
Mulțumim pentru postare, Zaharia. Iar mă bag și eu să comentez, sper să nu fie cu bănat. :)

Interesant, deci la Teologie se face un an teorie și restul (un fel de) practică?
Eu personal cred că tăcerea este o virtute pe care noi toți ar trebui să o învățam, chiar și de la călugări, ei fiind mai liniștiți decât "cei din lume" [de asta îmi place foarte mult Patericul :) care are scrieri atât de concise, dar pline de învățăminte]. Preoții însă, e bine să știe să vorbească cu folos... unora dintre noi chiar trebuie să știe foooarte bine să le explice cum să mai și tacă, asta ca să se liniștească interior și să nu-și mai facă necazuri singuri.

În altă ordine de idei, aveai dreptate când ziceai că de multe ori comunicarea via internet e foarte interpretabilă.. Să sperăm însă că fiecare ia ceea ce-i bun din ce citește.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 06.01.2012, 02:23:04
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit despre citirea Moliftelor Sf. Vasile pe 1 Ianuarie - de ziua sfântului

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
In noaptea de anul nou , pina la ora 24 , preotul ca si mireanul poate minca . Ca sa poata savirsi Sf. Liturghie nu are voie sa mai manince dupa aceasta ora . Daca a mincat ceva sau a baut o lacrima de orice atunci s-a zis cu savirsirea slujbei.
Citirea Molitvelor Sf. Vasile pe I ianuarie se face cu scop principal , in cinstea zilei sfintului si nu pentru exorcizare(asta poate fi doar intimplatoare) . In al doilea rind , savirsirea acestor molitve atunci se face la ,,ordin" , la porunca arhireasca (preotul este sub ascultare si nu o face cu de la sine hotarire in scop de exorcizare) si cu ingaduinta (binecuvintare) motiv pt. care nu sunt necesare pregatiri speciale de post sau rugaciune altele decit cele pe care le face in mod normal in pregatirea pt. slujire fiecare preot.
Foarte frumos ai explicat aici.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 06.01.2012, 02:36:02
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit albina si musca !

,,Pe o floare din cimp , in timpul unei zile , se aseaza multe insecte.
Albina este atrasa de polen si de nectarul florii pe care dupa ce il soarbe se duce pe alte flori , fluturele asemeni albinei voieste sa se infrupte , gizele sunt atrase doar de culori si de transpiratia petalelor ... musca vine , sta pe floare dar nestiindu-i rostul pleaca nefolosita , ea nu este mincatoare de nectar si nici de polen, ci de latceva.
De flori este plin pamintul , depinde insa de ce ai nevoie si de ce esti in stare sa faci cu ele !"

( Pater Bonum in ,, Sapientia mundi", pg. 66. Ed. Românul, 1908 )
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #60  
Vechi 06.01.2012, 03:07:33
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Foarte frumos ai explicat aici.
Fara sa fiu eu "Gigi-contra", dupa ce am vazut explicatiile cu mancatul pana exact la ora 24, dupa care e OK, scriam in urma cu mai multe pagini: Citind unele aspecte ale mesajelor am ajuns odata in plus la concluzia ca "Tacerea e de aur!" Si daca ar fi numai astea, dar din pacate nu. Care dintre noi nu am cunoscut preoti care stiu sa taca? Nu de scoala e nevoie pentru asta, ci de har. Imi pare foarte rau ca ceea ce fac eu se aseamana usor cu o cautare a nodului in papura, dar va spun sincer ca nu este. Stiu ca ar trebui sa ma stapanesc si sa tac, dar iata ca nu pot sa stau si sa privesc cum o parere total eronata ar putea fi luata ca regula de baza. Fratilor, eu zic ca unele lucruri care le gasiti pe forumuri, sa nu le considerati cu caracter oficial, inainte de a le verifica din mai multe surse, daca se poate ceva mai "credibile"...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moliftele sf Vasile cel Mare The_Fallen Rugaciuni 93 16.03.2014 16:25:47
Moliftele Sf. Vasile citite in noaptea de revelion sagetuta Generalitati 20 02.01.2013 20:05:52
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 11:53:03
Moliftele sf vasile se pot citi de orice preot? ingerul_pazitor Generalitati 46 15.12.2011 17:43:48
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 13:16:52