Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #591  
Vechi 13.01.2014, 01:03:26
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Chiar sunt curioasă cine a zis așa ceva. Pare mai degrabă un roman de ficțiune, decât realitate. :)
Este de fictiune.
Este prima fraza a unui roman (unii au spus ca e una din cele mai celebre fraze initiale de roman).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #592  
Vechi 13.01.2014, 13:24:14
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

'Este un adevăr universal recunoscut că un burlac, posesor al unei averi frumoase, are nevoie de o nevastă.'
(am gasit traducerea - dar nu suna asa bine pe romaneste.. engleza lui ... este o bijuterie)

Si fraza urmatoare este:
'Oricât de puțin cunoscute ar fi simțămintele sau vederile unui asemenea bărbat atunci cândapare pentru prima oară într-un loc, acest adevăr este atât de înrădăcinat în mințile celor din jur, încât burlacul este socotit că proprietate de drept a uneia sau alteia dintre fiicele familiilor din vecinătate.'
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #593  
Vechi 13.01.2014, 13:32:53
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
'Este un adevăr universal recunoscut că un burlac, posesor al unei averi frumoase, are nevoie de o nevastă.'
(am gasit traducerea - dar nu suna asa bine pe romaneste.. engleza lui ... este o bijuterie)

Si fraza urmatoare este:
'Oricât de puțin cunoscute ar fi simțămintele sau vederile unui asemenea bărbat atunci cândapare pentru prima oară într-un loc, acest adevăr este atât de înrădăcinat în mințile celor din jur, încât burlacul este socotit că proprietate de drept a uneia sau alteia dintre fiicele familiilor din vecinătate.'
Mândire și prejudecată. Jane Austen.
Reply With Quote
  #594  
Vechi 13.01.2014, 13:35:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Mândire și prejudecată. Jane Austen.
Da...
Bineinteles ca fraza trebuie inteleasa ironic.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #595  
Vechi 13.01.2014, 14:09:17
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Propunerea mea:

"În primele secolele ale creștinismului, bărbații și femeile care luptau pentru a dobândi gloria sfinților erau numiți atleții lui Hristos. Un sfânt realizează în cursul vieții sale performanțe pe care ceilalți oameni nu reușesc să le înfăptuiască. Uneori performanțele sale sunt recunoscute oficial de Biserică. în acest caz el figurează în calendar. Recunoașterea oficială a unui sfânt are loc însă doar ca o excepție și numai pentru un foarte mic număr de persoane. Majoritatea sfinților sunt ignorați de calendar. Puținii sfinți pe care Biserica îi recomandă venerării publice primesc această consacrare cu titlu postum. Niciodată în timpul vieții lor."
Reply With Quote
  #596  
Vechi 13.01.2014, 14:17:38
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Virgil Gheorghiu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #597  
Vechi 13.01.2014, 14:19:42
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Virgil Gheorghiu.
Corect! Ne spui și titlul cărții?
Reply With Quote
  #598  
Vechi 13.01.2014, 14:22:02
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Corect! Ne spui și titlul cărții?
Ioan Gura de Aur - atletul lui Hristos.
Trebuie sa recunosc ca am gasit prin google. Nu am citit cartea asta a lui.
Am citit cateva romane de-ale lui si unele lucruri mi-au placut foarte mult.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #599  
Vechi 15.01.2014, 12:45:52
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Va datoram un citat:

"Dupa insusi chipul Sau i-a facut pe eu, dandu-le si puterea Cuvantului/Ratiunii (Logosului) Lui, ca având-o în ei ca un fel de umbra a Cuvantului/Ratiunii si facându-se rationali, sa poata ramâne în fericire."
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #600  
Vechi 15.01.2014, 16:57:19
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Va datoram un citat:

"Dupa insusi chipul Sau i-a facut pe eu, dandu-le si puterea Cuvantului/Ratiunii (Logosului) Lui, ca având-o în ei ca un fel de umbra a Cuvantului/Ratiunii si facându-se rationali, sa poata ramâne în fericire."
Sfântului Atanasie cel Mare.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 15.01.2014 at 17:05:33.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Recunoasteti persoana VladCat Generalitati 745 20.10.2016 17:32:52
Citatul din Biblie care v-a marcat viata florina_drossu Despre Sfanta Scriptura 51 24.04.2014 20:33:38
Ce intelegeti prin citatul acesta Marcel_Ionut Spiritualitatea ortodoxa 10 03.11.2012 16:24:26
Recunoasteti acest cantec? colaps Generalitati 4 22.06.2010 22:48:21