Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #591  
Vechi 05.11.2015, 11:37:19
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Nu are asa mare dreptate si el tot un discurs partizan are care prinde la opozantii miscarii, fiecare miscare sau opozitie cu discursul ei :) Dau cateva exemple.Dansul spune ca se ridica in slavi DNA. Pai imi aduc aminte de PNA-ul de pe vremea lui Nastase, era exceptional, nu deranja pe nimeni si il iubeau toti :) DNA este o institutie de foarta mai mult decat necesara, la ora actuala, intr-o tara sugrumata de o coruptie endemica.Dansul mai spune ca multi dintre cei din piata sunt un fel de indivizi fara slujbe, fara familie, etc.Fals,aseara au fost foarte multi in jur de 30-40 de ani care, parerea mea, lucreaza majoritar in sectorul privat. Modul cum ii zugraveste imi aduce aminte de discursul lui Ion Iliescu despre Piata Universitatii, am vazut cu ochii mei acele clipe. Pai e frumos tovarase? :) Apoi comparatia cu Maidanul si primavara de la Damasc. Asta e chiar hilara, acolo erau manifestatii zi-noapte ( nu este cazul aici) si violenta cat cuprinde. Nu este cazul aici. In plus sa comparari protestele de la Bucuresti (dpdv al contextului si specificului) cu cele din Damasc este o chestie cel putin tampa, ca sa fiu bland, da la gramada poate nu se observa. Iar faza. cu ,,sa cada BOR" e din putul gandirii. BOR unde sa cada? Sa se desfiinteze, sa fie interzisa,ce sa-i faca? :)) Bon, sunt unii care au o problema cu BOR sau cu Patriarhul dar la nivel national never ever nu vor intruni o majoritate.

Amesteca multe teme de impact intr-un singur discurs, plus elemente traditional-emotionale, frici clasice, cevs teoria conspiratie si gata de servit :) Eu v-am mai spus si nu ma veti crede: cea mai tare conspiratie este conspiratia conspiratiei :) Toti practica metoda asta, fiecare cu publicul lui tinta.
Pe vremea lui Nastase PNA-ul era laudat doar de propagandisti. Nu existau pionieri de astia care sa strige pe strazi PNA PNA pune jos CORU PTIA ! :)
Problema cu DNA-ul ( ca si SRI-ul si alte institutii ) este ca este controlat de catre o putere straina si ca eu cel putin nu am de ce sa am incredere in obiectivitatea procurorilor. Nu voi sti niciodata daca urmatorul e mai cinstit sau mai necinstit decat precedentul. Poate e mai necinstit dar e pe placul stapanilor DNA. Sau poate e chiar agentul lor. Ca nu avem noi romanii monopolul coruptiei.
  #592  
Vechi 05.11.2015, 11:44:58
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Se mai si mandresc pionierii - DNA-ul e pe pilot automat. Fac americanii ordine, ca s-au saturat de coruptie.

De parca aia-s sfinti coborati de pe peretii catedralelor ( ca era sa spun spitalelor ). De cata minte e nevoie ca sa intelegi ca vor exista in continuare corupti dar vor fi coruptii controlati de puterea politica de peste ocean ?
  #593  
Vechi 05.11.2015, 11:45:59
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Fa si tu pozele alea mai mici. Daca nu stii cum ... intreaba-i pe altii ca nici eu nu stiu cum.
Dar le descarc, le fac mai mici si le uploadez iar. Tocmai pentru ca sa nu-i doara ochii pe astia care citesc.
Sorry, am incercat cu [img={width}x{height}]{url} dar nu merge aparent.
  #594  
Vechi 05.11.2015, 11:47:42
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am mai auzit asta :) Dar ca sa fie cum zici tu, trebuie, obligatoriu ca si puterea judecatoreasca sa fie la fel. Altfel vax albina, daca va uitati pe atributii. Acum, bineinteles, ca putem spune ca totul este controlat de altii, ca orice miscare poate fi o manipulare, ca in spate la orice demers exista un interes ascuns, sau ca existe interese mult mai complexe in raport de realitatea pe sistem ,,breaking news". Este si acesta un tip de critica, la fel de imperfecta ca si critica sustinuta de cei care afirma contrariul.Ma, voi tot o tineti cu americanii :)), bunicii nostrii ii asteptau cu nerabdare si voi ii criticati :))). Fiecare moment istoric cu viziunea lui. Ieri am trecut prin Floreasca si am vazut un mic restaurant cu un stegulet american. Indiciu clar :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 05.11.2015 at 11:52:21.
  #595  
Vechi 05.11.2015, 11:53:28
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Am mai auzit asta :) Dar ca sa fie cum zici tu, trebuie, obligatoriu ca si puterea judecatoreasca sa fie la fel. Altfel vax albina, daca va uitati pe atributii. Acum, bineinteles, ca putem spune ca totul este controlat de altii, ca orice miscare poate fi o manipulare, ca in spate la orice demers exista un interes ascuns, sau ca existe interese mult mai complexe in raport de realitatea pe sistem ,,breaking news". Este si acesta un tip de critica, la fel de imperfecta ca si critica sustinuta de cei care afirma contrariul.Ma, voi tot o tineti cu americanii :)), bunicii nostrii ii asteptau si voi ii criticati :))). Fievare moment istoric cu viziunea lui
Pai ghici ce ? Este controlata si puterea judecatoreasca. Mai precis ICCJ, singura care conteaza.
Cat despre ceea ce asteptau bunicii nostri...Cred ca asteptau americanii, nu sovieticii deghizati in americani. Si cu siguranta ca nu si-ar fi inchipuit ca peste ani tinerii frumosi o sa huiduie de fiecare data cand trec pe langa cate o biserica. Da faci bine ca-i compari cu victimele lui Iliescu, ca si alea tot asa faceau.
  #596  
Vechi 05.11.2015, 11:56:49
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

O parere :

https://bogdanduca.wordpress.com/201...stea-o-parere/

"Cine e vinovat?
Principalii vinovați sunt actuala clasă politică în ansamblul ei- ea a consumat, prin comportamentul său nedemn, toate creditele democrației în fața poporului român, decredibilizând instituțiile și mai ales instituția fundamentală a democrației, Parlamentul.
Apoi, în parteneriat cu mass-media și pseudo-societatea civilă, dar și la impuls extern, avem stafia corupției: monstrul hidos care a fost legendat de televiziuni, ziare, diverși deformatori de opinie, ca fiind singurul dușman al poporului român.
Legenda spune că corupția ucide- și accidentul provocat de niște cântăreți de muzică care au făcut un joc de artificii într-un mediu ușor inflamabil, a adus primele victime ale….corupției.
Legenda spune că toți politicienii sunt corupți. Și acuzele reciproce ale puterii și opoziției cum că ar fi corupte, a dus la crearea acestei imagini. Căci, rar în istorie, de data asta opinia publică chiar s-a uitat în gura politicienilor și i-a crezut.
Legenda spune că corupția controlează România și acțiunile unor forțe externe (SUA, UE) de distrugere a oricărui pol de putere din România, prin instrumentalizarea DNA-ului, a făcut foarte veridică această legendă.

După ani de propagandă și de prostie a unei clase politice sub nivelul mării, era firesc ca întreaga Românie să ajungă să creadă că de fapt țara este în mâna unei masonerii a corupților.
Că există și corupți mulți între politicieni- aceasta este indubitabil. Corupția nu este însă un fenomen străin de nicio societate din lumea aceasta, în fapt ea fiind legalizată prin legi ale lobby-ului și alte mecanisme juridice, cam peste tot în lume.
Problema care afectează pe cetățeni- cea a micii corupții, este, trebuie să recunoaștem, o problemă de mult depășită în România. Dar cum gloata pariziană a cucerit Bastilia- ce nu mai era demult închisoare politică, pentru că acest gest era un simbol al luptei pentru eliberare, la fel gloata românească trebuie să își inventeze un adversar simbolic de mare anvergură. Iar acesta este corupția, care ne „afectează” pe toți.

Biserica nu este un adversar natural al românilor, ba din contră. Însă această revoluție are mare nevoie de decredibilizarea Bisericii, de înfrângerea ei la nivel de imagine, pentru că ….aceasta este dorința coordonatorilor mișcării.
Liderii ei sunt oameni fabricați la o anumită școală ideologică, care așează secularismul anti-creștin ca valoare fundamentală.
Apoi distrusă Biserica, se distruge ultimul centru cu potențial autonom, într-o Românie care trebuie să înceteze să mai fie suverană și românească, pentru a fi integrată în valorile unei alte brave lumi noi.

Am scris de multe ori despre faptul că forțe externe, prin intermediul DNA, în numele justiției, lichidează orice centru de autonomie din România. Întrebarea firească era: ce vor pune în loc. Și cum vor legitima politic înlocuirea?
S-ar putea ca această revoluție care deja a avut un efect puternic asupra țării, să ofere răspunsul la dilema mea.
Trăim istorie, asta este sigur."
  #597  
Vechi 05.11.2015, 12:00:27
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aaaa, deci si judecatorii. Pai Iuliu, pe o logica simpla, daca totul este controlat si tu esti controlat si manipulat, constient sau inconstient :) Depinde in ce directie. Mai, dar eu nu prea ma simt nici controlat si nici manipulat. Inseamna ca sigur am o problema :)) Coruptia e o tema falsa ? :)) Foarte tare, a fost una dintre cauzele prabusirii Imperiului Bizantin da noi am rezolvat-o. Ce memorie scurta avem.Daca s-ar spune,pe bune, ce s-a intimplat in tara asta in ultimii 25 de ani, atunci aia din Damasc s-ar baga sub pat privind la tv ce ar iesi in RO. Da spuse pe bune, indiferent cat de sinistra ar fi realitatea. Asa, sunt doar proteste soft si tot starnesc pasiunii pro si contra :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 05.11.2015 at 12:08:24.
  #598  
Vechi 05.11.2015, 12:08:44
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Aaaa, deci si judecatorii. Pai Iuliu, pe o logica simpla, daca totul este controlat si tu esti controlat si manipulat, constient sau inconstient :) Depinde in ce directie. Mai, dar eu nu prea ma simt nici controlat si nici manipulat. Inseamna ca sigur am o problema :))
Cu siguranta daca tu crezi ca bunicii nostri ii asteptau pe americanii astia, ai o problema.
  #599  
Vechi 05.11.2015, 12:10:57
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Aaaa, deci si judecatorii. Pai Iuliu, pe o logica simpla, daca totul este controlat si tu esti controlat si manipulat, constient sau inconstient :) Depinde in ce directie. Mai, dar eu nu prea ma simt nici controlat si nici manipulat. Inseamna ca sigur am o problema :)) Coruptia e o tema falsa ? :)) Foarte tare, a fost una dintre cauzele prabusirii Imperiului Bizantin da noi am rezolvat-o. Ce memorie scurta avem.Daca s-ar spune,pe bune, ce s-a intimplat in tara asta in ultimii 25 de ani, atunci aia din Damasc s-ar baga sub pat privind la tv ce ar iesi in RO. Da spuse pe bune, indiferent cat de sinistra ar fi realitatea. Asa, sunt doar proteste soft si tot starnesc pasiunii pro si contra :)
Toate actele de coruptie mari ( Bechtel, EADS, Microsoft, ( achizitionarea de fregate si in curand avioane F16 la mana a 15 a spun eu :) ), sunt facute cu "sfintii". Deocamdata ai nostri au fost condamnati pentru gainarii. Dar vorba aia si Al Capone ... bine ca i-au bagat la beci.
  #600  
Vechi 05.11.2015, 12:12:50
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cu siguranta daca tu crezi ca bunicii nostri ii asteptau pe americanii astia, ai o problema.
Americanii erau la fel si atunci :) Inseamna ca problema o aveau bunicii nostrii, nu eu :) Saracii, dupa ce s-au trezit cu bolsevicii pe cap acum ne dam seama ca nici macar nu stiau pe cine asteaptau de fapt. O sancta simplicitas :)) Hai ca plec iar la treaba, bafta la critica, daca mai traia Caragiale si ne vedea murea de inima rea. Numai bine!
Subiect închis