Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #591  
Vechi 11.06.2014, 13:01:16
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Desigur ca cine vrea sa inteleaga nu are nevoie de talcuire, ca e usor de inteles. Dar sunt persoane care nici cand scrie seara si dimineata nu inteleg, de aceea se apeleaza la talcuire, ca altfel e cuvantul unuia impotriva cuvantului altuia.
Sf Ioan Damaschin, referitor la "zilele" Facerii face urmatoarea afirmatie:

Trebuie să se știe că luna a fost făcută de creator lună plină, adică așa cum este în a cincisprezecea zi, căci trebuia să fie desăvârșită. După cum am spus, soarele a fost creat în a patra zi, deci luna a luat-o înaintea soarelui cu unsprezece zile. Căci din ziua a patra până în ziua a cincisprezecea sunt unsprezece zile.

Daca mai este cineva care sa intrepreteze ca "zilele" Facerii au fost de fapt etape care au durat miliarde de ani ... este evident ca acela e ori catolic, ori protestant, ori ateu, ori habarnist. Sfintii Parinti mereu cand au spus "zi" s-au referit la o zi de 24 de ore ... este evident, ca pe vremurile acelea nu existau teoria Big-Bang si miliardele de ani nici macar ca ipoteze.

Last edited by AlbertX; 11.06.2014 at 13:05:56.
  #592  
Vechi 11.06.2014, 13:07:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Desigur ca cine vrea sa inteleaga nu are nevoie de talcuire, ca e usor de inteles. Dar sunt persoane care nici cand scrie seara si dimineata nu inteleg, de aceea se apeleaza la talcuire, ca altfel e cuvantul unuia impotriva cuvantului altuia. Daca stii neoprotestantii inteleg fiecare ce vrea din fiecare fraza, desi e aceeasi Biblie, deci e nevoie de talcuiri.
Dar eu sunt aproape sigur ca nici tu nu ai inteles ce scrie acolo. DEci tocmai tu ai nevoie sa citesti talcuirea, daca nu ma crezi pe mine.
Trebuie sa fie tare greu pentru intelectul sa pricepi ca Vechiul Testament n-a fost scris in limba romana si cuvintele din textul originar au mai multe sensuri decat poti tu sa pricepi.

Eu nu pot sa inteleg daca faci pe prostul (defect de caracter) sau chiar astea sunt limitele intelectului tau.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #593  
Vechi 11.06.2014, 13:09:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Sf Ioan Damaschin, referitor la "zilele" Facerii face urmatoarea afirmatie:

Trebuie să se știe că luna a fost făcută de creator lună plină, adică așa cum este în a cincisprezecea zi, căci trebuia să fie desăvârșită. După cum am spus, soarele a fost creat în a patra zi, deci luna a luat-o înaintea soarelui cu unsprezece zile. Căci din ziua a patra până în ziua a cincisprezecea sunt unsprezece zile.
Imi pare rau dar nu vad nici o logica in ceea ce e scris mai sus, poate incerci tu sa ne luminezi, daca ai priceput ceva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #594  
Vechi 11.06.2014, 13:11:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cred ca le am mai bine ca tine dar asta nu explica nimic. Asa cum avem izotopii prezenti astazi, la fel puteau fi prezenti de la inceput. Sunt cazuri in care roci care aveau o data a formarii cunoscute <200 de ani, au fost datate la milioane si chiar miliarde de ani. Ar fi trebuit sa nu aiba Pb deloc, deci se spune ca a furat Pb de undeva. Sau roci care "au pierdut Pb". Cine hotaraste asta si pe baza a ce ? Cu ce e diferita credinta care sta in spatele acestor metode de datare ( eu cred ca pamantul are miliarde de ani si doar metodele care confirma credinta mea sunt reale ), de credinta unora dintre crestini ca pamantul are doar mii de ani ?
Mai citeste o data despre tehnica de datare care s-a discutat aici, ca n-ai priceput mare lucru despre cum functioneaza ca sa poti exprima o indoiala coerenta si logica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #595  
Vechi 11.06.2014, 13:12:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Parca am explicat deja ca Pb206 sau Pb208 nu avea ce sa caute in cristalele de zircon.
E un concept prea dificil pentru fanii creationismului neoprotestant.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #596  
Vechi 11.06.2014, 13:13:44
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking

AlinB, intelegi dar nu pricepi ? Care va sa zica, tu citesti "zile" si intelegi etape ! Bun asa !
Tu in ce limba ai citit din Biblie, traducerea lui Cornilescu cumva ? Din pacate pentru tine, argumentul ca Biblia nu este citita in "original" este unul fals si speculativ, deoarece Sfintii Parinti au intrepretat Facerea cu lux de amanunte, fara sa mai lase loc sectantilor pentru aceste speculatii penibile. Mai citeste si tu hexaimeroanele alea, suna un "frate" unde nu intelegi ... poate va pica si voua fisa pana la urma.

Last edited by AlbertX; 11.06.2014 at 13:20:53.
  #597  
Vechi 11.06.2014, 13:14:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Sf. Vasile cel Mare - Hexaimeron:
"Și numi Dumnezeu lumina zi și întunericul numi noapte"
Acum, după ce a fost făcut soarele, este zi când văzduhul este luminat de soare și când soarele strălucește în emisfera de deasupra pământului; este noapte când soarele ascunzându-se face umbră pământului. Atunci, la început, ziua și noaptea nu se datorau mișcării soarelui, ci se făcea zi și urma noapte când se revărsa lumina aceea care a fost făcută la început și când iarăși se retrăgea, potrivit măsurii rânduite de Dumnezeu.
Intra in categoria dogma (invatatura de credinta) sau teologumena (parere/interpretare personala)?

Intrebare valabila in special chiar, pentru catalin2 ca tu ma indoiesc ca esti capabil sa dai un raspuns coerent.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #598  
Vechi 11.06.2014, 13:16:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
AlinB, intelegi dar nu pricepi ? Care va sa zica, tu citesti "zile" si intelegi etape ! Bun asa !
Tu in ce limba ai citit din Biblie, traducerea lui Cornilescu cumva ?
Altul care n-a aflat ca Vechiul Testament n-a fost scris in romana/engleza.

Apropo, ai habar macar in ce limba a fost scris?

Cunosti termenul originar folosit pentru a descrie acele perioade?

Cunosti semnificatia lui?

Intrebari retorice, desigur.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #599  
Vechi 11.06.2014, 13:21:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Parintele Cleopa:
Să știți, fraților și părinților, că Dumnezeu a făcut lumea aceasta primăvara și a terminat-o, cum ați auzit, în șase zile. Nu se știa pe atunci ce-i acela calendar, că nici nu era zidit omul. Sau după ce l-a zidit, omul era deocamdată în rai. După mărturia unor teologi, Adam și Eva au stat în rai numai 7 zile, alții zic că 7 ani, iar alții 70 de ani. Toți sunt pentru cifra 7, dar nu se știe exact cât au stat ei în rai.
La fel de bine puteau sta si 7000 sau 700.000 de ani, nu-i asa?
Nu cam da asta peste cap socoteala cu varsta pamantului bazata pe genealogia din Biblie?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #600  
Vechi 11.06.2014, 13:24:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ca sa nu caut alte link-uri, citez din Parintele Serafim: "Datarea cu carbon se foloseste doar pentru substante organice. Perioada de înjumătătire al Carbonului 14 este de 5700 de ani, deci e limpede că această metodă nu poate merge prea departe în urmă.
Motivul "limpede" fiind acela care?

Citat:
Unii cred că se poate ajunge cu ea până la 20 000 de ani sau mai mult, dar aceasta ar implica atât de multe presupuneri, încât nu poate fi precisă. Chiar apărătorii ei spun că te poti încrede în ea cam până la 3000 de ani în urmă, dar, dacă se merge mai departe, devine din ce în ce mai putin demnă de încredere. Sistemul se bazează pe un întreg set de presupozitii.
Pai sa vedem ce presupozitii ca sa vedem in ce masura par a fi justificate sau simple speculatii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis