Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #591  
Vechi 04.08.2012, 20:43:34
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Coane 666, nu prea faci distinctie intre prozelitism si marturia crestina.
Asta spune multe despre (in)cultura ta!
Și mă rog frumos, ce consideri tu a fi mărturie creștină? Să vedem ce spune și bogata ta cultură...
Reply With Quote
  #592  
Vechi 05.08.2012, 13:30:55
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Și mă rog frumos, ce consideri tu a fi mărturie creștină? Să vedem ce spune și bogata ta cultură...
Marturia crestina se infatiseaza altora, nu se turuie din gura, nu se imprastie altora prin vointa si munca (para)psihologica, ci se desarta altora prin intreaga fiinta ta.
Nu prin gura, asemuindu-te unui papagal obsedat de vreo anumita filosofie ori scenariu apocaliptic si varand spaima in sufletele oamenilor (asa cum voi o faceti, cu consecinta fireasca si reala ca numai cei fricosi trec la voi; iar voi sunteti tare mandri ca niste fricosi s-au alaturat voua, altor fricosi), ci prin tacerea faptelor.
Reply With Quote
  #593  
Vechi 05.08.2012, 14:11:06
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Cu atât mai puțin în modul în care gândești tu.
La voi religia trece prin stomac. Atentie la ragaieli, s-ar putea ca intensitatea lor sa va dea si gradul de apropiere de Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dar aspectele acestea fac parte din alt mare motiv de ignorare a "sectanților". Așa că ignorare cu succes!
Mersi de urare!
Muncesc cu fervoare la desavarsirea acestei ignorante - pe care eu as numi-o curatie si scut de aparare impotriva minciunii si a fricii anxioase.
Reply With Quote
  #594  
Vechi 06.08.2012, 08:20:59
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
scenariu apocaliptic si varand spaima in sufletele oamenilor (asa cum voi o faceti, cu consecinta fireasca si reala ca numai cei fricosi trec la voi; iar voi sunteti tare mandri ca niste fricosi s-au alaturat voua, altor fricosi)
Ce găunos sună! De parcă noi am băga spaima în sufletele oamenilor cu "chinurile veșnice ale Iadului"!
Reply With Quote
  #595  
Vechi 06.08.2012, 08:29:08
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Muncesc cu fervoare la desavarsirea acestei ignorante
Nu te mai chinui, "ignoranța"* este deja desăvârșită, iar "ignorarea" tinde de asemenea asimptotic la această desăvârșire după cele 60 de pagini...
_________________
* Nu e vorba de "(in)cultura" ta -ca să te citez-, ci de ignoranța în ce privește principiile și istoria adventismului.
Reply With Quote
  #596  
Vechi 06.08.2012, 08:53:25
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu te mai chinui, "ignoranța"* este deja desăvârșită, iar "ignorarea" tinde de asemenea asimptotic la această desăvârșire după cele 60 de pagini...
Nu e un chin, e o placere... Dar gura n-am sa mi-o pot tine, si te voi amenda de fiecare data cand minti... adica tot timpul!!
Reply With Quote
  #597  
Vechi 06.08.2012, 09:31:59
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Nu e un chin, e o placere... Dar gura n-am sa mi-o pot tine, si te voi amenda de fiecare data cand minti... adica tot timpul!!
Intr-adevar, asta e si concluzia mea, "osutafaraunu" nu are caracter, atunci cand ceva nu-i convine, minte si incearca sa induca in eroare. In rest, pare un individ corect, insa este doar o imagine falsa pe care incearca sa o promoveze.
Reply With Quote
  #598  
Vechi 06.08.2012, 09:33:29
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Viața duhovnicească, religia în general are de-a face și cu aspectele nutriționale. Credeți că nu contează ce, cum, cât și când mâncăm? Dumnezeu este interesat de sănătatea noastră. Paradoxal, dar de cele mai multe ori, tocmai noi suntem cei ce neglijăm sănătatea propriei ființe.
Nu ce intra in gura spurca pe om; ci ce iese din gura, aceea spurca pe om." (Mat.15:11)
Reply With Quote
  #599  
Vechi 06.08.2012, 10:51:40
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Nu e un chin, e o placere...
OK, fă-ți plăcerea...
Reply With Quote
  #600  
Vechi 06.08.2012, 10:52:59
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Nu ce intra in gura spurca pe om; ci ce iese din gura, aceea spurca pe om." (Mat.15:11)
Iar concluzia finală:

"Acestea sunt care spurcă pe om, dar a mânca cu mâini nespălate nu spurcă pe om." (Mat.15,20 - versiunea ortodoxă)

demonstrează că textul s-a potrivit la fix precum nuca-n perete la discuția anterioară.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32