Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 05.03.2009, 14:16:26
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Vsovi, te-am rugat să răspunzi la subiect, nu să mă aburești. Iată ce zice monahul tălică:

[COLOR=red]...Matei, 22 cu 12, și aici spune despre Sfânta Treime, despre toate virtuțile...N-a avut ce răspunde...[/COLOR]

[COLOR=red][COLOR=black]Deci: Unde[/COLOR] spune despre Sfnta Treime? [COLOR=black]la Matei 22 cu 12?[/COLOR]
[COLOR=black]Da, sau ba?[/COLOR]
[/COLOR]
poi trebuia sa te uitzi shi la monah shi nu numai la scriptura, caci monahul a inghitzit in sec de doua ori...

iar daca vrei sa vezi exact pe text, atunci:
[COLOR=#8b0000][COLOR=#000000]M[COLOR=seagreen]atei [/COLOR]22 [COLOR=red]cu[/COLOR] 12[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#8b0000]Și i-[COLOR=red]a zi[/COLOR]s: [SIZE=5]Pr[/SIZE][COLOR=blue][SIZE=5]i[/SIZE]e[/COLOR][SIZE=1]t[/SIZE][COLOR=blue]ene[/COLOR], cum ai [COLOR=blue]in[/COLOR]trat aici fă[SIZE=1]ră[/SIZE] [COLOR=red]hai[/COLOR]nă de n[COLOR=red]un[/COLOR]tă? El îns[SIZE=4][COLOR=red]ă[/COLOR][/SIZE] a t[SIZE=6][COLOR=red]ă[/COLOR][/SIZE]cut.[/COLOR]

sper ca te-ai lamurit shi direct pe text.
  #602  
Vechi 05.03.2009, 14:32:17
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Oricât m-am străduit să aflu ce legătură este între întrebarea mea și răspunsul ce mi-ai dat, n-am reușit. Am rămas doar cu o vagă impresie că te-ai plimbat cu submarinul galben, ai mâncat prea multe icre negre și ai băut vin-pipilin și ți s-au urcat la cap.
tzi-ai facut o impresie exacta, caci am ascultat candva pe satanishtii beatles, imi plac icrele dar n-am mancat cred ca niciodata din alea negre sau poate o singura data am gustat shi erau oribile, am facut shi yoga in tineretzile mele mai mult de capul meu, iar pe bivolari nu i-am crezut ci am shtiut eu ca sunt vandutzi shi trecand la creshtinism in sensul ca am inceput sa merg la biserica am incercat sa-i conving de ratacirile Yogine dar pe niciunul n-am reushit sa-l scot de acolo... asha ca toate astea urcandu-mi se la cap... am cunoscut o parte din "fericirile" mandrie desavarshite.

dar legatura exista cu duiumul in raspunsul dat de mine shi intrebarea ta... dar mereu faci pe prostul ca sa afli ca pana la urma chiar eshti? sau pentru ce itzi place sa te distrezi fericita crezand ca nu-i pacat... ba-i pacat. sigur e pacat. (nu ma refer la tine, ci la proorocul mincinos care ne insheala mereu cu un ranjuet dragolash)
  #603  
Vechi 05.03.2009, 14:51:06
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
poi trebuia sa te uitzi shi la monah shi nu numai la scriptura, caci monahul a inghitzit in sec de doua ori...

iar daca vrei sa vezi exact pe text, atunci:
[COLOR=#8b0000][COLOR=#000000]M[COLOR=seagreen]atei [/COLOR]22 [COLOR=red]cu[/COLOR] 12[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#8b0000]Și i-[COLOR=red]a zi[/COLOR]s: [SIZE=5]Pr[/SIZE][COLOR=blue][SIZE=5]i[/SIZE]e[/COLOR][SIZE=1]t[/SIZE][COLOR=blue]ene[/COLOR], cum ai [COLOR=blue]in[/COLOR]trat aici fă[SIZE=1]ră[/SIZE] [COLOR=red]hai[/COLOR]nă de n[COLOR=red]un[/COLOR]tă? El îns[SIZE=4][COLOR=red]ă[/COLOR][/SIZE] a t[SIZE=6][COLOR=red]ă[/COLOR][/SIZE]cut.[/COLOR]

sper ca te-ai lamurit shi direct pe text.
Prietene, ți-am mai spus și ți-o repet: Filozofia frăției tale se poate reduce la o singură, adâncă, dar profundă totuși, cugetare:
"[COLOR=Blue]Foaie verde, lobodă
Bagă roaba-n beci.
[/COLOR]"
  #604  
Vechi 05.03.2009, 15:04:18
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Prietene, ți-am mai spus și ți-o repet: Filozofia frăției tale se poate reduce la o singură, adâncă, dar profundă totuși, cugetare:
"[COLOR=blue]Foaie verde, lobodă[/COLOR]
[COLOR=blue]Bagă roaba-n beci.[/COLOR]"
exact precum zici,
ca in loc de loboda se poate folosi shi urzici shi ceva apa, ca foaia e verde asta shtie tot creshtinul, iar roaba trebuie tzinuta ascunsa de slava de la oameni... asta greshesc in schimb prea des... deci recunosc tot fara folos.

deci e corect, shi nu te contrazic, ca ar putea sa ma defineasca daca m-ash tzine bine de dreapta ta cugetare.
  #605  
Vechi 05.03.2009, 16:17:51
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vsovi, vsovi cum stii matale ca o adevarata reptila sa te strecori printre randuri si intrebari si sa nu dai raspunsuri clare, scurte si la obiect; o tot faci pe filosoful cu noi iar noi te ingaduim asa cum esti fiindca........
Fa bine si da raspunsul direct la intrebare si nu mai divaga si inflori si filosofa ca ....vorba ceea: ai fi tu destept foc, de l-ai corectat si pe parintele Arsenie Boca saracul care a avut niste lacune , dar mai stim si noi cate ceva din ceea ce auzim la sfintele slujbe din BOR (nu de la Pucioasa!)
nu mi-ai raspuns daca ai vazut Apocalipsa (dupa Ioan, nu dupa Verginica)
Apoi o faci pe prostul in papusoi, neantelegand care este hula impotriva Maicii Domnului? pai se poate o alta mai mare decat sa spui ca e posibil ca Maica Domnului sa mai fi avut si alti copii?
Apoi Maica Domnului este "mai cinstita decat heruvimii si mai marita fara de asemanare decat serafimii" pricipisi matale cum sta treaba aici? nici nu trebuie filosofie multa: nu poate nimeni sa fie asemanat cu Maica Domnului, nici macar virginica voastra;
si apoi ce, sfintii nostri care fac minuni (si hai sa luam ex. pe Sf. Parascheva, Sf. Filofteea, Sf.Teodora,Sf. Varvara si ex. pot continua la nesfarsit), au fost puse in rand cu maica Domnului? li s-au facut cumva acatist identic cu al Maicii Domnului schimband doar cate un cuvant din "nascatoare de Dumnezeu " in purtatoare de Dumnezeu?
NU! categoric ca nu! dar cinstim sfintii si le acordam dragostea si atentia cuvenita oricarui sfant, indiferent de care sfant e vorba;
Ah, dar gata m-am prins! voi cei care aduceti hule si blasfemii Maicii Domnului sunteti cazuti din har si nu aveti cum sa vedeti Adevarul pentru ca aveti un val gros de pucioasa pe creierele incinse de dragostea pentru verginica
Si fiindca suntem in post, nu vreau sa incarc si mai mult lista cu pacate contrazicandu-ma cu tine, asa ca am sa urmez sfatul lui Alx si am sa inchei aici orice discutie cu tine; lectura placuta "de la verginica citire" si nu te mai obosi sa mai postezi aberatii pucioase ca nu ne convingi sa fim adeptii acestei SECTE
  #606  
Vechi 05.03.2009, 17:45:06
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

raspuns catre veveritza

Vsovi, vsovi cum stii matale ca o adevarata reptila [COLOR=royalblue](in liceu aveam nume de sharpe neveninos dar oricum criminal)[/COLOR] sa te strecori printre randuri si intrebari si sa nu dai raspunsuri clare [COLOR=royalblue](poi crede-ma ca am incercat sa fiu cat se poate de clar, dar se pare ca voi atzi vrea sa zic ce vretzi voi sa auzitzi ori sa hulesc ca sa avetzi motiv clar sa ma credetzi eretic, ori sa zic cum vretzi voi ca sa nu credetzi Cuvantul lui Dumnezeu dat prin cele 7 Trambitze),[/COLOR] scurte si la obiect; [COLOR=royalblue](poi am facut shi mate shi fizica pana am imbatranit shi daca vorbim la obiect o sa devenim mai catolici decat papa ori fata lu' baba, ca ea cere mereu papa shi vila shi mertzan, deci la ce obiect sa fiu? eu am incercat doar sa va arat bucuria Darului care ar trebui sa o avem, dar voi nu ca nu e dar ci e secta, poi treaba voastra, voi shtitzi mai bine ce avetzi de pierdut shi de cashtigat)[/COLOR] o tot faci pe filosoful [COLOR=royalblue](asta a zis Maria-Margareta, ca eu nu pilioqqqzoofagea-ez absolut deloc, ca pentru ca prea mi-a placut sa-mi fac chip cioplit al neascultarii prin shtiintza shi filozofie, m-am lasat de ea, asha ca MM a inventat ca sa se distreze de mine, deci n-are sens sa o crezi ca e mitomana asha ca shi tine, vrand sa dea mita unora ca sa inghita "fraierii" galushca cu secta)[/COLOR] cu noi iar noi te ingaduim asa cum esti fiindca........ [COLOR=royalblue](ma ingaduitzi? poi asta e cea mai buna poanta pe ziua de azi, din gura uneia care imi dadea la revedere in iad, dar ea s-ar putea sa ajunga daca nu primeshte Cuvantul lui Dumnezeu, pe cand eu daca ma lepad ori de BOR ori de Hristos-Dumnezeu shi numele lui cel nou, Cuvantul lui Dumnezeu, ajung sa ne revedem in iad, fereasca Dumnezeu)[/COLOR]
Fa bine si da raspunsul direct la intrebare si nu mai divaga si inflori si filosofa [COLOR=royalblue](poi de cate ori sa raspund? ca am raspuns la prea multe ca ajung de sa ma mandresc shi sa ma incant cu mine ca sunt in centrul discutziei, deshi facut de pomina, dar aici, in subiectul asta, era vorba de altceva, dar unii, cand nu le place partitura pushca pianistul, poi nu eu sunt pianistul shi nici partitura, ci eu cant asha cum imi vine din amintiri shi cunoshtintze, dar totushi dupa portativ)[/COLOR] ca ....vorba ceea: ai fi tu destept foc, de l-ai corectat si pe parintele Arsenie Boca saracul care a avut niste lacune [COLOR=royalblue](o lacuna am corectat, shi tzi-am aratat, dar asta nu inseamna ca am citit tot ce a scris shi nici ca ash fi mai deshtept ca el, ci mie imi parea ca nu e conform cu Calea-Adevarul doar in acel mic punct, nu sustzin ca am dreptate eu, dar corectandu-l sper sa il ierte Dumnezeu daca era intradevar greshala, dar asta nu il face mai mic Duhovnic ori mai mica Trambitza, ba chiar acum am impresia ca e perfecta, ca alte lacune nu i-am gasit decat lucruri uriashe deshi am citit foarte putzin de la Dansul, cateva randuri, dar mi-a fost suficient sa recunosc cum ca era imens de profund shi mare, deshi ca trambitza, trambitza era mica, dar Cuvantul sau era Mare, deci nu ca-s mai deshtept sau mai mare sau sfintzishor pentru ca l-am corectat ci pentru ca au strigat pietrele, pentru aia am zis asha, nu pentru ce crezi dumneata ci pentru altceva shi dumneata n-ai citit ce am scris ca sa pricepi? ca doar tzi-am explicat, dar poate nu vrei sa pricepi ce scriu, treaba ta)[/COLOR] , dar mai stim si noi cate ceva din ceea ce auzim la sfintele slujbe din BOR (nu de la Pucioasa!) [COLOR=royalblue](poi nu de la Pucioasa fiindca va datzi mari, dar shi acolo sunt slujbe la fel de frumoase shi sfinte... nu shtiu, precis se tziu... dar probabil dumneata pui semnul strigarii in sens ca acolo e secta, poi nu e secta, dar tu n-ai decat sa crezi cum vrei, ca doar n-am cum sa te conving, ca daca incerc ai sa ma acuzi de prozelitism sectant, deci treaba ta... acuza-i cat vrei ca tu vei da socoteala candva de toate faptele tale...)[/COLOR]
nu mi-ai raspuns daca ai vazut Apocalipsa (dupa Ioan, nu dupa Verginica) [COLOR=royalblue](poi o vad zi de zi ca este in curs de desfashurare, sau unde anume sa o vad?, da o Vad, shi vine mereu, vai, shi vai shi inca un vai daca nu ne pocaim, iar sf Verginica este Trambitza Domnului nr 6 vazuta de sf Ioan Teologul, deci n-ai cum sa faci aceasta distinctzie, ca asta nu se face cum ai vrea dumneata sa fie ci e asha cum e, cum ne pocaim shi cum ne da Dumnezeu pentru faptele vrednice de pocaintza noastra)[/COLOR]
Apoi o faci pe prostul in papusoi, neantelegand care este hula impotriva Maicii Domnului? [COLOR=royalblue](poi care este? ca nu mi-ai dat nici un argument ci o mare minciuna shi mi-ai pus-o in gura/scrierea mea, dar nu fac pe prostul poate chiar sunt)[/COLOR] pai se poate o alta mai mare decat sa spui ca e posibil ca Maica Domnului sa mai fi avut si alti copii? [COLOR=royalblue](asta spui dumneata, shi nu mi-ai aratat unde am zis asta, ca ceilaltzi copii daca a mai avut au fost Duhovniceshti, asha ca shi sf Ioan Apostolul shi Teologul, altzi copii nu a avut fiindca a fost doar logodita cu Iosif cel feciorelnic shi drept, deci unde am scris ce sustzii dumneata?) [/COLOR]
Apoi Maica Domnului este "mai cinstita decat heruvimii si mai marita fara de asemanare decat serafimii" pricipisi matale cum sta treaba aici? nici nu trebuie filosofie multa: nu poate nimeni sa fie asemanat cu Maica Domnului, nici macar virginica voastra; [COLOR=royalblue](dar Domnul cum este? shi totushi care sunt fratzii Sai? maica shi tatal Lui? fratzii shi surorile lui, shi Domnul este shi El tot mai cinstit shi mai marit fara asemanare decat serafimii shi heruvimii... shi cu toate astea unii copilashi au fost fratzi shi prieteni cu El, deci eu am pricipit, dar nu shtiu daca dumneat ai aflat ca toate maicutzele de la noi shi toate femeile alea smerite din popor se cinstesc impreuna cu Maica Domnului, asemenea shi impreuna cu ea, ca doar toate se roaga ei, Maicii Domnului, shi o urmeaza devenind unele asemenea ei, iar sf Verginica este mama Gigi, ca a devenit maica staretza a unei manastiri sfinte, ca shi ea din Mila Maicii Domnului a fost adoptata duhovniceshte de Ea shi de Dumnezeu... shi nu s-a mai intors la Pisi, ci a ramas cu Dumnezeu... iar acum ne ashteapta shi se roaga de acolo, pentru noi, asha ca shi orice sfant pe care il rogi sa indulceasca inima Domnului in ce ne priveshte, sa mai reduca din joardele de peste fund pe care le-am merita, prin indrazneala noastra... prin judecatzile noastre shi osandirile fara nici un temei, cazand in pacatul fatzarniciei, caci osandind trebuie sa demonstrezi ca tu eshti mai vrednic in privintza aceea decat cel pe care il osandeshti, iar daca nu, atunci cu ce l-ai osandit vei atrage asupra ta... ca dreptatea nu sta, ci umbla... ca are picioare lungi nu ca shi minciuna care are picioare scurte shi te duce doar cat sa cazi in groapa)[/COLOR]
[COLOR=#4169e1][/COLOR]
[COLOR=#4169e1]continuarea mai jos[/COLOR]
  #607  
Vechi 05.03.2009, 17:45:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

continuarea de mai sus

si apoi ce, sfintii nostri care fac minuni (si hai sa luam ex. pe Sf. Parascheva, Sf. Filofteea, Sf.Teodora,Sf. Varvara si ex. pot continua la nesfarsit), au fost puse in rand cu maica Domnului? li s-au facut cumva acatist identic cu al Maicii Domnului schimband doar cate un cuvant din "nascatoare de Dumnezeu " in purtatoare de Dumnezeu? ([COLOR=royalblue]sa intzeleg ca te roade invidia? sau ce nu e drept? sau e imposibil ca Maica Domnului sa-i fi daruit asha un acatist Frumos shi ei? dar nu uita ca Maica Domnului a shi luat-o la sanul sau cand aceasta a strigat dupa Dumnezeu, sa nu dea Maica Domnului ce are ea cel mai bun, fiilor ei culeshi din glod?)[/COLOR]
NU! categoric ca nu! [COLOR=royalblue](ce va place sa fitzi categorici cu altul, dar cand e vorba de pacate... shi minciuni...)[/COLOR] dar cinstim sfintii si le acordam dragostea si atentia cuvenita oricarui sfant, indiferent de care sfant e vorba; [COLOR=royalblue](poi pe ea nici ca e sfanta nu o credetzi...)[/COLOR]
Ah, dar gata m-am prins! voi cei care aduceti hule si blasfemii Maicii Domnului [COLOR=royalblue](te-am mai rugat sa-mi aratzi care sunt hulele, care sunt blasfemiile? dar va place sa fitzi mai ceva ca Ana shi Caiafa, poi aia sunt eroii negativi, dar cred ca de la filme ni se trage, ca noua ne place iuda, mafia, criminali cum se mandresc ei, deci ne place actorul shi ne-am indragostit de faradelegile lui, deci de aia cred ca eshti atat de linishtita shi atat de ushor confunzi binele cu raul)[/COLOR] sunteti cazuti din har si nu aveti cum sa vedeti Adevarul pentru ca aveti un val gros de pucioasa pe creierele incinse de dragostea pentru verginica [COLOR=royalblue](eu nu pot marturisi ca chiar o iubesc, doar recunosc ca spunea Adevarul, i-am citit un pic din viatza ei shi am intzeles cat a suferit, ca Iov shi Daniel la un loc, ma stradui s-o shi iubesc, dar nu-s in stare ca shi eu sunt rau shi impietrit, un tanar putregai, dar la mine nu e smerenie ca la Moshul putregaiul ci e pura constatare a crudei realitatzi, deci nu-s mai bun ca altzii, dar macar cred neindoielnic ca tot ce s-a scris e de la Dumnezeu, shi ma stradui sa shi aplic cate ceva in viatza mea de la cele 7 Trambitze shi de la Cuvantul lui Dumnezeu)[/COLOR]
Si fiindca suntem in post, nu vreau sa incarc si mai mult lista cu pacate contrazicandu-ma cu tine, [COLOR=royalblue](insfarshit incepi sa-tzi aduci aminte ca eshti creshtina, dar sa shtii ca shi sf Verginica shi ea a fost tot ca shi tine o creshtina cuminte din BOR)[/COLOR] asa ca am sa urmez sfatul lui Alx si am sa inchei aici orice discutie cu tine; [COLOR=royalblue](cu mine nu-i obligator sa discutzi, dar sa nu inchei discutzia cu Hristos-Dumnezeu, Cuvantul lui Dumnezeu, ca atunci e bai, dar nu obligator sa crezi daca nu crezi ci daca nu crezi macar sa nu incurci, ca oricum ishi va duce CLD planul la bun sfarshit cu cei ce cred, shi pentru ei se va milostivi shi de noi, cei rai)[/COLOR] lectura placuta "de la verginica citire" si nu te mai obosi sa mai postezi aberatii pucioase ca nu ne convingi sa fim adeptii acestei SECTE [COLOR=royalblue](nu am facut prozelitism ci voi atzi facut antiprozelitism ca sa va aratatzi vrednici de a osandi pe unii ca pe sectantzi, dar v-am spus nu din prozelitism ci ca sa va mai impartashesc din bucuria credintzei neindoielnice, ca ei nu sunt secta, in tim ce multzi creshtini-ortodocshi sunt defapt sectantzi-eretici interiori... dar la un moment dat spune Domnul ca se va vedea, roadele mandriei au sa apara... oricat incerci sa te faci ca nu vezi, la un momentdat vor tzashni din tine, la momentul oportun, cand se va ivi prilejul prielnic, shi sa-i vezi pe totzi apostatzii cum il vor imbratzisha pe antichrist... cu entuziasm) [/COLOR]
  #608  
Vechi 05.03.2009, 19:47:17
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

o sa ma inarmez cu rabdare sa gasesc unde ai scris treaba cu alti copii al Maicii Domnului sa-ti improspatez memoria, ca doar nu crezi ca am inventat eu asa ceva?
iar daca verginica o fi sau nu sfanta ramane de vazut(bine ca nu-i spuneti mama Dolores daca spui ca va asteapta pe toti) in orice caz v-ati facut un idol din aceasta femeie, care apropo, e cumva canonizata?;daca va fi canonizata inteleg sa aiba parte de un acatist dar intocmit dupa randuiala specifica ; intelege omule ca nu esti pe drumul cel bun, eu nu ti-am dat la revedere in iad , mi-ar parea sincer rau, dar acolo ai sa ajungi daca nu te intorci de pe aratura in care persisiti sa mergi
si nu sunt invidioasa, pentru ce sa fiu? sfintele si sfintii nostri au suferit poate mai mult decat verginica voastra dar nu li s-a intocmit un acatist aidoma cu cel al Maicii Domnului si nici nu cred ca sfintii nostri ortodocsi ar fi dorit vreodata asa ceva
Si sa mai stii ca sunt de loc de prin apropierea Vladimirestiului asa ca, cunosc bine fenomenul.........
Asta seara a fost asa de frumos la slujba de la biserica incat chiar nu mai vreau sa mai aud de verginica, puciosi ,pucioase si nici sa ma mai contrazic .........cu nimeni , fiecare la Judecata va merge cu traista sa
Apropo, tu ai participat la Pavecernita? daca nu , mergi maine in oricare biserica ortodoxa si fii atent la rugaciunile care se fac; spune-mi , la voi se tine Pavecernita sau ascultati din proorociile maicii Gigi?
Domnul sa aiba mila si de noi dar si de tine, numai o minune te mai poate intoarce din calea ratacirii!
  #609  
Vechi 06.03.2009, 12:24:08
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
o sa ma inarmez cu rabdare sa gasesc unde ai scris treaba cu alti copii al Maicii Domnului sa-ti improspatez memoria, ca doar nu crezi ca am inventat eu asa ceva?
iar daca verginica o fi sau nu sfanta ramane de vazut(bine ca nu-i spuneti mama Dolores daca spui ca va asteapta pe toti) in orice caz v-ati facut un idol din aceasta femeie, care apropo, e cumva canonizata?;daca va fi canonizata inteleg sa aiba parte de un acatist dar intocmit dupa randuiala specifica ; intelege omule ca nu esti pe drumul cel bun, eu nu ti-am dat la revedere in iad , mi-ar parea sincer rau, dar acolo ai sa ajungi daca nu te intorci de pe aratura in care persisiti sa mergi
si nu sunt invidioasa, pentru ce sa fiu? sfintele si sfintii nostri au suferit poate mai mult decat verginica voastra dar nu li s-a intocmit un acatist aidoma cu cel al Maicii Domnului si nici nu cred ca sfintii nostri ortodocsi ar fi dorit vreodata asa ceva
Si sa mai stii ca sunt de loc de prin apropierea Vladimirestiului asa ca, cunosc bine fenomenul.........
Asta seara a fost asa de frumos la slujba de la biserica incat chiar nu mai vreau sa mai aud de verginica, puciosi ,pucioase si nici sa ma mai contrazic .........cu nimeni , fiecare la Judecata va merge cu traista sa
Apropo, tu ai participat la Pavecernita? daca nu , mergi maine in oricare biserica ortodoxa si fii atent la rugaciunile care se fac; spune-mi , la voi se tine Pavecernita sau ascultati din proorociile maicii Gigi?
Domnul sa aiba mila si de noi dar si de tine, numai o minune te mai poate intoarce din calea ratacirii!
multzumesc pentru vorbele sincere shi credintza ta curata, atata cata este, nu cere Dumnezeu shi nu ar vrea sa te clateasca nimeni de la starea ta shi nici sa te autoclateshti singura din pricina mea shi nici eu nu-tzi cer ce nu itzi este cu putintza... caci este mare Dar shi nu tuturor le este cu putintza sa primeasca Dar din Dar...

shi au intrebat:
"shi atunci cine se poate mantui?"
shi Domnul le-a raspuns:
"Ceea ce este cu neputintza la oameni este cu putintza la Dumnezeu"

shi minuni exista, dar calea ratacirii este a celor ce nu-L primesc pe Cuvantul lui Dumnezeu ca sa-L urmeze, caci cu tot Cuvantul Lui Dumnezeu ce iese din gura lui Dumnezeu se va hrani omul, shi a celor ca mine poate, cei ce vor sa ciupeasca vrednicii prin slava de la oameni... deci shi eu sper sa nu fiu robit de acest crunt flagel shi apoi sa ma leapad de BOR sau CLD.

Poi e voie sa batjocorim pe mortzi fie ei shi simpli mortzi? Darmite pe unii ce ar putea fi recunoscutzi drept sfintzi deci care deja sunt sfintzi dar care vor putea fi recunoscutzi de Dumnezeu prin Biserica Lui? Sau e voie sa ne hulim inaintashii, cum au fost atatzi martiri shi creshtini romani care au murit shi care odihnesc in pamantul acesta, mortzi pentru Dumnezeu shi fratzii lor, ii putem batjocurii vreodata? Ii putem noi judeca cu rautate shi batjocura shi zeflemea shi mishtocareala?

Dar hai sa vedem ce a suferit Verginica din ce-mi aduc aminte:

-de mica a fost greu operata shi abea a scapat cu viatza prin minune,
-era una dintre surorile dintr-o familie foarte saraca, o familie ce nu avea ce pune pe masa, shi pentru asta Verginica mergea cu vacile satului shi le pazea, shi manca mere paduretze, acre shi zbarcite dar care i se pareau dulci ca mierea din mila lui Dumnezeu. iar banii putzini ii dadea familiei pentru a avea o bucata de paine
-pentru ca mamica ei sa nu moara caci era grav bolnava, shi-a dat un ochishor Domnului in schimbul sanatatzii maicii sale, nu o manutza pentru ca s-a gandit ca manutza poate fi de folos cuiva, dar cum ochishorii sunt doi shi poate vedea doar cu unul singur, a crezut ca este un targ potrivit, smerindu-se pentru maicutza ei bolnava pe moarte,
-apoi cand a crescut, a fost batuta de socialishti, internata pe la nebuni, lovita cu picioarele, tarata, maltratata, aruncata intr-un butoi cu apa ca sa piara, deci a fost in prima linie impotriva sharpelui de prin ospiciile comuniste shi de prin tot locul care pandeau ca sa-i distriga, pe ea shi pe ai ei,
-shi multe alte mishelii shi marshavii la care a fost supusa shi cate a mai rabdat pana a murit pentru Darul sau... dar de Mare Prooroc shi mai mult decat un prooroc caci cu adevarat este un Moisi potrivit cu vremurile acestea ce ne ashteapta de data asta din Pamantul Fagaduintzei... caci ea a intrat in el, shi se roaga de acolo ca o fiica buna a Maicii Domnului, pentru noi, credincioshii mai mult sau mai putzin credincioshi ai lui Dumnezeu.

deci ce ar fi trebuit ca sa mai indure sau sa demonstreze Dumnezeu cu ea ca este o sfanta, dar din pisma ori cineshtie pentru ce, n-au primit-o manastirile shi n-au ascultat-o cand mergea la ele cu Cuvant de la Domnul, sfant Cuvant de indreptare... ci au preferat multzi ca sa se lase hipnotizatzi de farmecele lui Pisi.

deci itzi multzumesc ca ai vorbit din inima shi din credintza ta draga veveritza, dar eu nu shtiu ce este aceea o Pavecernita.

dar sa shtii ca ash vrea sa ascult din proorociile mamei Gigi ca sa le traiesc, sa traiesc in proorocie, sa ascult de Dumnezeu, dar ash vrea sa ma Luminezi shi dumneata shi sa-mi explici ce sunt alea Pavecernite?... ca nu shtiu, iar Cuvantul Lui Dumnezeu nu l-am citit decat putzin shi pe sarite, din neputintza shi lene... poate mi-a fost mai drag sa va impartashesc bucuria, care iata ca tot mai mult se da peste cap devenind o cautare a slavei de la oameni... poi trebuie sa nu-L lepadam pe Hristos inaintea oamenilor, dar nici sa ne cautam prin asta slava de la oameni shi nici sa fim impietritzi intre ele in caldiceea caldeenilor.

shi care este bucuria?

poi aceea care le-a spus-o Ingerii mucenitzelor venite dis de dimineatza la mormant:
-bucuratzi-va.... iar bucuria nu se poate opri sau sa devina prefacuta ci asha trebuie sa ne bucuram shi noi cum s-a bucurat regele David cand a adus chivotul in casa Sa... dantzuind shi "umilindu-se"...

"Hristos a inviat din mortzi cu moartea pe moarte calcand shi celor din mormanTURI viatza daruindu-le" cum a zis parintele acela de care se distra M-Margareta ca n-a intzeles ea ce spunea, poi daca n-a fost atenta decat la cele mari, din suficientza nu le-a vazut pe cele mici care erau cu mult mai mari decat cele "mari" pe care le-a observat ea... dar nu cu ochii se vad ci cu inima, cu simtzirile Cerului.

cam asha arata Cuvantul lui Dumnezeu, shi asta este pilda despre ereticii sectantzi interiori creshtini ortodocshi, pe care o spune acest batran:
http://video.crestinortodox.ro/Cuvan...-20001588.html
  #610  
Vechi 06.03.2009, 13:28:58
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

[COLOR=SeaGreen]Vsovi spunea:

[/COLOR]poi trebuia sa te uitzi shi la monah shi nu numai la scriptura, caci monahul a inghitzit in sec de doua ori...

iar daca vrei sa vezi exact pe text, atunci:
[COLOR=#8b0000][COLOR=#000000]M[COLOR=seagreen]atei [/COLOR]22 [COLOR=red]cu[/COLOR] 12[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#8b0000]Și i-[COLOR=red]a zi[/COLOR]s: [SIZE=5]Pr[/SIZE][COLOR=blue][SIZE=5]i[/SIZE]e[/COLOR][SIZE=1]t[/SIZE][COLOR=blue]ene[/COLOR], cum ai [COLOR=blue]in[/COLOR]trat aici fă[SIZE=1]ră[/SIZE] [COLOR=red]hai[/COLOR]nă de n[COLOR=red]un[/COLOR]tă? El îns[SIZE=4][COLOR=red]ă[/COLOR][/SIZE] a t[SIZE=6][COLOR=red]ă[/COLOR][/SIZE]cut.[/COLOR]

sper ca te-ai lamurit shi direct pe text.

[COLOR=SeaGreen]Și pentru că tot nu m-am lămurit, a binevoit mai apoi să-mi arate și de ce nu m-am lămurit:

[/COLOR]...parintele acela de care se distra M-Margareta ca n-a intzeles ea ce spunea, poi daca n-a fost atenta decat la cele mari, din suficientza nu le-a vazut pe cele mici care erau cu mult mai mari decat cele "mari" pe care le-a observat ea... dar nu cu ochii se vad ci cu inima, cu simtzirile Cerului.

[COLOR=SeaGreen]Nu înțeleg de unde ți-ai dat seama că mă distram pe seama părintelui, pentru că eu nici n-am avut de gând și nici n-am băgat de seamă s-o fi făcut. Dar acum, dacă tot m-ai îndemnat să mă uit întîi la monah, și abia după aceea la Scriptură, luând seama cu mare atenție la amănuntul esențial că mai întâi monahul înghite în sec, m-am uitat la el cu atenție și am remarcat doar atât: că are părul alb, nasul roșu și privirea iscoditoare. Nu știu dacă e relevant, dar asta se vede cât de colo. Și se mai vede că una gândește, și alta spune. La Matei 22,12 nu scrie nimic despre Sfânta Treime. Sectanții ăia erau cam sărăcuți cu duhul, dacă n-au băgat de seamă nici măcar acest lucru, și "n-au mai avut ce zice" - după cum pretinde monahul cu părul alb și nasul roșu.[/COLOR]
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40