Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #611  
Vechi 09.10.2012, 22:55:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
La Cinzecime, Saul, apostolul Pavel de mai târziu, se ocupa cu prigoana împotriva creștinilor, fiind chiar complice la supliciul întâiului mucenic.

Cred că mai smintiți decât decât neoprotestanții se dovedesc uneori ortodocșii care se apucă de comentarii patristice după ureche, fără o minimă cunoaștere a Scripturilor tâlcuite de Părinții.
Da, scuze. Intr-adevar Sf. Apostol Pavel nu a fost la Cincizecime. Dar a primit Duhul Sfant, nu? Ma refeream doar la Sfantul Duh primit de ceilalti apostoli, pe care apoi l-a primit si Pavel.
Multumesc de atentionare.
In ceea ce priveste minima cunoastere a Scripturilor talcuite de Parinti, intr-adevar nu am, dar ma straduiesc. Tocmai de aceea nu ma abat de la ceea ce spun acestia.
Inca odata iertare.
Reply With Quote
  #612  
Vechi 09.10.2012, 23:55:54
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.197
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Da, scuze. Intr-adevar Sf. Apostol Pavel nu a fost la Cincizecime. Dar a primit Duhul Sfant, nu? Ma refeream doar la Sfantul Duh primit de ceilalti apostoli, pe care apoi l-a primit si Pavel.
Multumesc de atentionare.
In ceea ce priveste minima cunoastere a Scripturilor talcuite de Parinti, intr-adevar nu am, dar ma straduiesc. Tocmai de aceea nu ma abat de la ceea ce spun acestia.
Inca odata iertare.
Da, a primit Duhul Sfânt, la fel cum l-ai primit și tu, și eu, și mulți alții, prin mijlocirea Bisericii. N-a primit mai mult ca tine, ca mine sau ca alcineva, ci doar s-a folosit mai mult de darul primit. Ideea asta gnosticizantă că sfinții alcătuiesc un club ezoteric cărora li s-a încredințat secretele universului, iar ceilalți sunt niște plebei predestinați ascultării oarbe de ei, a făcut și face destule ravagii atât în Biserică cât și printre cei care și-au zidit altare în afara ei. Cea mai demonică formă de segregare eclezială o găsiți la catolici, în rețeaua lor labirintică de infailibilități și idolatrizări instituționale, de care s-au molipsit și ortodocșii după ce vocea, deopotrivă fermă și blândă a Tradiției, a fost acoperită de vociferările tradițiilor.

Păi nu-i de mirare că oamenii sunt vânați cu atâta ușurință de neoprotestanți. Ei au doar două surse infailibile: Noul și Vechiul Testament. Noi ortodocșii mai avem pe lângă acelea, pindalione, literatură patristică, horus-uri sinodale, interviuri cu duhovnici etc, o întreagă junglă autoritaristă față de care sărmanul om se simte total dezorientat și incapabil de reacție. Nu fără noimă poporul a inventat zicala "pînă la Dumnezeu te jupoaie sfinții", asta pentru că mulți analfabeți cu școală se întrec în a-i imagina ca pe niște securiști ai unui despotism de drept divin, de care dacă nu asculți, te bagă la Sighet sau la Gherla pentru veșnicie.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 10.10.2012 at 00:00:01.
Reply With Quote
  #613  
Vechi 09.10.2012, 23:58:22
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
tocmai de aceea zic ca invataturile parintilor bisericii, daca NU au argument biblic, NU sunt de la Dumnezeu ci sunt pareri personale (de MULTE ori FOARTE bune). Si ei au fost oameni supusi greselii!
De fapt, scrierile parintilor cel mai adesea sunt comentarii si interpretari ale Scripturilor.

Ceea ce unii nu inteleg este ca fiecare comentariu dezvaluie un anume sens, el nu este echaustiv. Nu poate fi inteles ca o ecuatie: asa zice Sf X, deci asa si numai asa trebuie inteleasa Scriptura...
In plus, riscam sa idolatrizam sfintii daca atribuim valoare absoluta fiecarui cuvintel, scos din context. Ii tratam astfel drept infailibili, lucru cu care precis ei nu sunt de acord...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #614  
Vechi 10.10.2012, 00:04:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Da, a primit Duhul Sfânt, la fel cum l-ai primit și tu, și eu, și mulți alții, prin mijlocirea Bisericii. N-a primit mai mult ca tine, ca mine sau ca alcineva, ci doar s-a folosit mai mult de darul primit. Ideea asta gnosticizantă că sfinții alcătuiesc un club ezoteric cărora li s-a încredințat secretele universului, iar ceilalți sunt niște plebei predestinați ascultării oarbe de ei, a făcut și face destule ravagii atât în Biserică cât și printre cei care și-au zidit altare în afara ei. Cea mai demonică formă de segregare eclezială o găsiți la catolici, în rețeaua lor labirintică de infailibilități și idolatrizări instituționale, de care s-au molipsit și ortodocșii după ce vocea, deopotrivă fermă și blândă a Tradiției, a fost acoperită de vociferările tradițiilor.

Păi nu-i de mirare că oamenii sunt vânați cu atâta ușurință de neoprotestanți. Ei au doar două surse infailibile: Noul și Vechiul Testament. Noi ortodocșii mai avem pe lângă acelea, pindalione, literatură patristică, horus-uri sinodale, interviuri cu duhovnici etc, o întreagă junglă autoritaristă față de care sărmanul om se simte total dezorientat și incapabil de reacție. Nu fără noimă poporul a inventat zicala "pînă la Dumnezeu te jupoaie sfinții", asta pentru că mulți analfabeți cu școală se întrec în a-i imagina ca pe niște securiști ai unui despotism de drept divin, de care dacă nu asculți, te bagă la Sighet sau la Gherla pentru veșnicie.
Gand la gand... Vad ca am scris in acelasi timp cam aceeasi idee. Desi tonul tau este cam dur poate.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 10.10.2012 at 00:06:28.
Reply With Quote
  #615  
Vechi 10.10.2012, 00:15:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Dar a aruinca in derizoriu anumite texte care nu ne convin, nu este un pericol la fel de mare ca o interpretare eronata?

Facem caz de o extrema si alergam spre cealalta, luand pana la urma ce anume ca norma?

Subiectivismul personal?

Mie mi se pare ca asa e ok, deci asa trebuie sa fie, ceea ce suna a altceva, fie si de la un Sfant, cade in sfera aceluiasi subiectivism, si daca e sa aleg dintre subiectivismul meu si cel al unui Sfant, categoric al meu trebuie sa fie mai bun!

Last edited by AlinB; 10.10.2012 at 00:21:43.
Reply With Quote
  #616  
Vechi 10.10.2012, 00:53:13
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.197
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar a aruinca in derizoriu anumite texte care nu ne convin, nu este un pericol la fel de mare ca o interpretare eronata?
Citat:
Facem caz de o extrema si alergam spre cealalta, luand pana la urma ce anume ca norma?
Nu trebuie să alergăm spre cealaltă. Între a justifica hedomismul prin Biblie și a apăra o evlavie superliteralistă ca normă generală și obligatorie, sunt mai multe asemănări decât deosebiri.

Citat:
Subiectivismul personal?

Mie mi se pare ca asa e ok, deci asa trebuie sa fie, ceea ce suna a altceva, fie si de la un Sfant, cade in sfera aceluiasi subiectivism, si daca e sa aleg dintre subiectivismul meu si cel al unui Sfant, categoric al meu trebuie sa fie mai bun!
Poate că echilibrul și discernământul duhovnicesc ar fi o soluție. Sau să încetăm să interpretăm și noi Tradiția, precum interpretează neoprotestanții Scriptura, adică lăutărește.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #617  
Vechi 10.10.2012, 01:14:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Asta este interesant, atata timp cat credem in acelasi Dumnezeu. Poate spune cineva că se mântuie ortodoxul, și nu catolicul, sau vice versa? Și atunci, pentru fiecare dintre noi, care este rostul unor reguli care sunt diverse, de la unii la altii? Totuși, ceea ce este imuabil nu contează mai mult? Mă refer la simplele, dar grelele porunci lăsate chiar de Isus (să vă iubiți precum v-am iubit), sau decalogul.
Atributul imuabilității (judecată de existență) nu are consecințe asupra a "cât contează ceva" (judecată de valoare). Non sequitur. În cele citate, îmi face impresia că dv pierdeți din vedere că poruncile Bisericii vin de la Dumnezeu. În stabilirea poruncilor ei, prin natura lor mutabile (de exemplu vinerea ca zi de post, și nu joia) Biserica nu acționează ca putere suverană, ci ca putere delegată, vicarială. Pe când era pelerin pe pământ, vechiul popor ales a primit îndrumare de la Dumnezeu. Dar nu a existat un careu în care Dumnezeu să își adune poporul Său și să îi comunice ce și cum, ci Dumnezeu a preferat să își exercite funcția de conducător uneori prin Moise singur, alteori prin Moise și alții (Aaron, de exemplu). Lor, și nu tuturor, le-a transmis poruncile Sale, adresate poporului credincios. Mai constatăm, pe de altă parte, că nu chiar la fiecare pas Moise era un simplu transmițător, ceea ce nu diminua, însă, cu nimic importanța mesajelor sale. Cu alte cuvinte, poporul credincios nu stătea să întrebe: "măi Moise, asta ți-a spus ție Dumnezeu pe munte, sau asta vine de la tine ? Că dacă vine de la tine, nu facem !" Nu, ci Moise era văzut ca investit cu autoritate de Însuși Dumnezeu, iar pe cei care au contestat lucrul acesta i-a înghițit pământul (aluzie la iad).

Citat:
Am spus aceasta fiindcă am văzut enciclica HV, ca de altfel tot catehismul sau toate pildele și sfaturile primite de la Dumnezeu, ca pe o recomandare (revelație) adresată libertății noastre.
Eu văd acolo nu "recomandări", nici "sfaturi", ci porunci. Formulat altfel, recomandarea lui Dumnezeu este poruncă pentru mine. Asta nu diminuează cu nimic libertatea mea. Libertatea mea constă în a asculta sau nu de aceste recomandări-porunci. La rândul Lui, Dumnezeu are și El libertatea Lui, de exemplu de a mă lua sau nu în prietenia Lui în funcție de răspunsul meu.

Citat:
Permiteți-mi sa vad putin altfel lucrurile, desi litera enciclicii este clara. Respectiv, abaterea de la normalitate (utilizarea perioadelor infertile) este admisa in cazuri grave. Dar, cum spuneam mai sus, nu se găsește nici măcar vreo recomandare din partea lui Dumnezeu în privința numărului de copii pe care ar trebui să-l aibă o anumită familie.
Dar nici asupra numărului de Liturghii la care trebuie să asiste cineva de-a lungul vieții nu există o recomandare. Ceea ce există este porunca de a merge la Liturghie duminica. Unii, pe care Dumnezeu îi cheamă la El devreme, vor merge la mai puține Liturghii decât alții. Mai există și situația excepțională a unora, care fiind bolnavi, sau robiți muncii duminicale, sau în alte "seriis causis" care îi împiedică în mod obiectiv, nu vin în mod legitim la Liturghie duminica. Și aceia se vor mântui, sau cel puțin nu vor suferi damnarea din cauza acestui lucru. Totuși, Dumnezeu, prin Biserica Sa, trasmite tuturor următoarea recomandare-poruncă: "nu vă spun la câte Liturghii să mergeți, ci vă spun că, afară de motive grave, să veniți duminica la Liturghie". Acuma, din acest enunț simplu, apare următorul pericol dat de mintea umană înclinată să complice și să sucească legile, mereu simple, ale lui Dumnezeu:
-unii s-ar putea ascunde în spatele noțiunii de "binecuvântate pricini de a nu merge la Liturghie". Dacă nu merg fiindcă am picioarele amputate, e un caz clar de exonerare și nimeni cu gândire rezonabilă nu ar contesta asemenea lucru: includerea situației mele în "seriis causis". Dar, dacă, săptămână de săptămână, fiul meu minor participă la un curs de șah, taman pus (ca din întâmplare) duminica la ora Sfintei Liturghii ? Face parte această situație din "seriis causis" sau nu face ? Suntem aici într-o "zonă gri" și, știindu-ne imperfecți judecători în ceea ce ne privește pe noi (cu alții suntem mereu judecători foarte buni), am face bine să îl întrebăm pe spiritualul nostru. Știe și mai mult decât noi și este mai obiectiv decât noi.
-mai sunt și alții care ar putea spune: "ce obligație duminicală, domnule ? Asta vine de la Biserică, nu de la Dumnezeu ! E mutabilă. Ortodocșii nu o au. Adventiștii o au, dar sâmbăta. Totul e relativ. Și ortodocșii, și adventiștii se mântuiesc, ba chiar și budiștii. Toți ne mântuim ! Mai termină cu această matematică a poruncilor !"

Citat:
Dar, încă o dată: sunt încredințat că utilizarea libertății în direcția lui Dumnezeu reprezintă un drum de învățat, și că o idee destul de strictă (în prezentare, dar adevărată în esență), conform căreia la fiecare început de lună trebuie să cercetezi dacă poți avea (încă) un copil, nu reprezintă un approach stimulant. Soții ar trebui mai întâi să învețe să-și deschidă inima lui Dumnezeu, (...)
A-ți deschide inima lui Dumnezeu, a-L iubi pe Dumnezeu, a te afla mereu pe drumul Lui asta înseamnă: a asculta de poruncile Lui.
De unde știm asta ? De la Dumnezeu. A spus-o în mai multe feluri, ca să ne intre bine în capete, prevăzând înclinația noastră de a considera că iubirea lui Dumnezeu e așa, precum un approach spre un parfum de mimoză, ceva fără nimic obligatoriu decât obligația iubirii însăși, desigur, desigur, prezentă în inima noastră.

Dorindu-vă pacea lui Cristos, închei cu un extras de la "Ucenicul Iubit" citire:
Iată ce înseamnă iubirea de Dumnezeu: să respectăm poruncile sale, iar poruncile sale nu sunt grele (1 Ioan 5:3)
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 10.10.2012 at 01:22:20.
Reply With Quote
  #618  
Vechi 10.10.2012, 01:28:22
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Da, a primit Duhul Sfânt, la fel cum l-ai primit și tu, și eu, și mulți alții, prin mijlocirea Bisericii. N-a primit mai mult ca tine, ca mine sau ca alcineva, ci doar s-a folosit mai mult de darul primit.
Adica noi suntem niste mici apostoli? Interesant! Atunci, te rog sa ma programezi si pe mine, ca tare ma dor picioarele de la reumatism si sper ca trecand macar umbra sortului tau peste ele, sa ma vindec... daca tot te consideri cu aceleasi daruri ca si apostolii. Dar proorocii faci, Mihail?
Am fost si eu botezata, dar de atunci, in decursul anilor, Duhul s-a indepartat de mine din cauza pacatelor, din pacate.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Noi ortodocșii mai avem pe lângă acelea, pindalione, literatură patristică, horus-uri sinodale, interviuri cu duhovnici etc, o întreagă junglă autoritaristă față de care sărmanul om se simte total dezorientat și incapabil de reacție. Nu fără noimă poporul a inventat zicala "pînă la Dumnezeu te jupoaie sfinții", asta pentru că mulți analfabeți cu școală se întrec în a-i imagina ca pe niște securiști ai unui despotism de drept divin, de care dacă nu asculți, te bagă la Sighet sau la Gherla pentru veșnicie.
"Pana la Dumnezeu te jupoaie sfintii" se refera la cu totul altceva, mai degraba la birocratie, nu la lumea cereasca. Pidalionul se gaseste pe net, se poate citi si ne clarifica multe treburi. Tu l-ai citit? Daca nu, iti dau link-ul: http://ro.scribd.com/doc/2122526/1-P...rtodoxe-Romane
Iar in ceea ce-i priveste pe sfinti, ei atata asteapta sa le ceri ajutorul si in fuga se si prezinta pentru a te ajuta. Tu asa ii stii pe securisti?!?
In rest, daca te-am suparat cu ceva, te rog sa ma ierti.
Reply With Quote
  #619  
Vechi 10.10.2012, 01:43:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
De fapt, scrierile parintilor cel mai adesea sunt comentarii si interpretari ale Scripturilor.

Ceea ce unii nu inteleg este ca fiecare comentariu dezvaluie un anume sens, el nu este echaustiv. Nu poate fi inteles ca o ecuatie: asa zice Sf X, deci asa si numai asa trebuie inteleasa Scriptura...
In plus, riscam sa idolatrizam sfintii daca atribuim valoare absoluta fiecarui cuvintel, scos din context. Ii tratam astfel drept infailibili, lucru cu care precis ei nu sunt de acord...
Draga Fani, ne mai esti datoare cu doua raspunsuri la afirmatiile tale:

1. In ce lucrare afirma Sf. Ioan Gura de Aur ca nu credea ca Fecioara Maria ar fi fost fara pacat personal; si

2. Care sfant a spus sa nu luam chiar suta la suta ceea ce scriu ei in serios, ei nedorind sa fie considerati infailibili.

Astept cu nerabdare raspunsurile acestea, ca sa vedem pe ce se bazeaza asemenea afirmatii grave si cu repercusiuni pentru omenire.
Reply With Quote
  #620  
Vechi 10.10.2012, 02:57:54
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.197
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Adica noi suntem niste mici apostoli? Interesant! Atunci, te rog sa ma programezi si pe mine, ca tare ma dor picioarele de la reumatism si sper ca trecand macar umbra sortului tau peste ele, sa ma vindec... daca tot te consideri cu aceleasi daruri ca si apostolii. Dar proorocii faci, Mihail?
Am fost si eu botezata, dar de atunci, in decursul anilor, Duhul s-a indepartat de mine din cauza pacatelor, din pacate.
Ce scriu eu și ce înțelegi tu.... că mă consider cu aceleași daruri cu apostolii. Sunt în aceeași Biserică cu ei, chivernisită de același Duh Sfânt.
Păi citește și tu ce spune Pavel:

"Darurile sunt felurite, dar același Duh. Și felurite slujiri sunt, dar același Domn. Și lucrările sunt felurite, dar este același Dumnezeu, care lucrează toate în toți. Și fiecăruia se dă arătarea Duhului spre folos. Că unuia i se dă prin Duhul Sfânt cuvânt de înțelepciune, iar altuia, după același Duh, cuvântul cunoștinței. Și unuia i se dă întru același Duh credință, iar altuia, darurile vindecărilor, întru același Duh; Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi și altuia tălmăcirea limbilor. Și toate acestea le lucrează unul și același Duh, împărțind fiecăruia deosebi, după cum voiește. Căci precum trupul unul este, și are mădulare multe, iar toate mădularele trupului, multe fiind, sunt un trup, așa și Hristos. Pentru că într-un Duh ne-am botezat noi toți, ca să fim un singur trup, fie iudei, fie elini, fie robi, fie liberi, și toți la un Duh ne-am adăpat." ( 1Corinteni 12: 4.13 dar poți să citești și în continuare)

Iar roadele Duhului tot Pavel le enumeră:

"Iar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credința, blândețea, înfrânarea, curăția; împotriva unora ca acestea nu este lege. " (Galateni 5:22,23)

Ți-am dat exemplele astea ca să ieși puțin din prejudecata conform căreia darul Duhului Sfânt se manifestă doar prin show-uri taumaturgice pentru impresionarea oamenilor. Cred că cea mai mare minune este să vezi lucrând în mod natural și spontan în și între oameni cele enumerate în Galateni, nu neapărat demonstrațiile de putere asupra naturii de care înșiși sfinții se foloseau cu multă discreție și iconomie.

Citat:
"Pana la Dumnezeu te jupoaie sfintii" se refera la cu totul altceva, mai degraba la birocratie, nu la lumea cereasca. Pidalionul se gaseste pe net, se poate citi si ne clarifica multe treburi. Tu l-ai citit? Daca nu, iti dau link-ul: http://ro.scribd.com/doc/2122526/1-P...rtodoxe-Romane
Iar in ceea ce-i priveste pe sfinti, ei atata asteapta sa le ceri ajutorul si in fuga se si prezinta pentru a te ajuta. Tu asa ii stii pe securisti?!?
In rest, daca te-am suparat cu ceva, te rog sa ma ierti.
Din nou m-ai "onorat" cu o lectură total eronată.
Mai citește încă o dată pasajul : "Nu fără noimă poporul a inventat zicala "pînă la Dumnezeu te jupoaie sfinții", asta pentru că mulți analfabeți cu școală se întrec în a-i imagina ca pe niște securiști ai unui despotism de drept divin, de care dacă nu asculți, te bagă la Sighet sau la Gherla pentru veșnicie."
De unde numai dacă vrei nepărat să vezi fals și să înțelegi strâmb tragi concluzia că eu m-aș referi la lumea cerească și nu la cei care se străduie să falsifice imaginea sfinților în fața oamenilor într-un asemenea hal că încep să semene mai degrabă cu demonii decât cu îngerii.

Cât despre Pidalion, citește cu atenție canonul 51 apostolic și revizuiește-ți din perspectiva lui opiniile tale exprimate pe topicul de față.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 10.10.2012 at 03:02:31.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02