Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #621  
Vechi 10.10.2012, 06:50:48
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Pidalionul se gaseste pe net, se poate citi si ne clarifica multe treburi. Tu l-ai citit? Daca nu, iti dau link-ul: http://ro.scribd.com/doc/2122526/1-P...rtodoxe-Romane
E Pidalionul intreg? Intreb, caci eu am un Padilion, dar are 656 de pagini. Hm.
De aici l-am luat: Pidalion (Carma Bisericii Ortodoxe) pdf si Pidalion- doc
Reply With Quote
  #622  
Vechi 10.10.2012, 11:06:06
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ce scriu eu și ce înțelegi tu.... că mă consider cu aceleași daruri cu apostolii. Sunt în aceeași Biserică cu ei, chivernisită de același Duh Sfânt.
Păi citește și tu ce spune Pavel:

"Darurile sunt felurite, dar același Duh. Și felurite slujiri sunt, dar același Domn. Și lucrările sunt felurite, dar este același Dumnezeu, care lucrează toate în toți. Și fiecăruia se dă arătarea Duhului spre folos. Că unuia i se dă prin Duhul Sfânt cuvânt de înțelepciune, iar altuia, după același Duh, cuvântul cunoștinței. Și unuia i se dă întru același Duh credință, iar altuia, darurile vindecărilor, întru același Duh; Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi și altuia tălmăcirea limbilor. Și toate acestea le lucrează unul și același Duh, împărțind fiecăruia deosebi, după cum voiește. Căci precum trupul unul este, și are mădulare multe, iar toate mădularele trupului, multe fiind, sunt un trup, așa și Hristos. Pentru că într-un Duh ne-am botezat noi toți, ca să fim un singur trup, fie iudei, fie elini, fie robi, fie liberi, și toți la un Duh ne-am adăpat." ( 1Corinteni 12: 4.13 dar poți să citești și în continuare)

Iar roadele Duhului tot Pavel le enumeră:

"Iar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credința, blândețea, înfrânarea, curăția; împotriva unora ca acestea nu este lege. " (Galateni 5:22,23)

Ți-am dat exemplele astea ca să ieși puțin din prejudecata conform căreia darul Duhului Sfânt se manifestă doar prin show-uri taumaturgice pentru impresionarea oamenilor. Cred că cea mai mare minune este să vezi lucrând în mod natural și spontan în și între oameni cele enumerate în Galateni, nu neapărat demonstrațiile de putere asupra naturii de care înșiși sfinții se foloseau cu multă discreție și iconomie.

Din nou m-ai "onorat" cu o lectură total eronată.
Mai citește încă o dată pasajul : "Nu fără noimă poporul a inventat zicala "pînă la Dumnezeu te jupoaie sfinții", asta pentru că mulți analfabeți cu școală se întrec în a-i imagina ca pe niște securiști ai unui despotism de drept divin, de care dacă nu asculți, te bagă la Sighet sau la Gherla pentru veșnicie."
De unde numai dacă vrei nepărat să vezi fals și să înțelegi strâmb tragi concluzia că eu m-aș referi la lumea cerească și nu la cei care se străduie să falsifice imaginea sfinților în fața oamenilor într-un asemenea hal că încep să semene mai degrabă cu demonii decât cu îngerii.

Cât despre Pidalion, citește cu atenție canonul 51 apostolic și revizuiește-ți din perspectiva lui opiniile tale exprimate pe topicul de față.
Daca eu te-am inteles gresit, atunci iarta-ma.
Dar daca tu ai inteles gresit cele scrise pe acest topic de Sf. Ioan Gura de Aur, pe care l-am citat fara adaugire, lucru indicat de mine cu numele lucrarii din care am copiat raspunsul, atunci tu ce ar trebui sa faci?!?
Cred ca tonul cu care raspunzi este unul nepotrivit si daca persisti, te voi ignora.
Reply With Quote
  #623  
Vechi 10.10.2012, 14:56:55
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca eu te-am inteles gresit, atunci iarta-ma.
Dar daca tu ai inteles gresit cele scrise pe acest topic de Sf. Ioan Gura de Aur, pe care l-am citat fara adaugire, lucru indicat de mine cu numele lucrarii din care am copiat raspunsul, atunci tu ce ar trebui sa faci?!?
Cred ca tonul cu care raspunzi este unul nepotrivit si daca persisti, te voi ignora.
E pe forum un obicei bine inradacinat: cand unul ceva mai luminat (ca s-o fi muncit omul, ani intregi, sa priceapa cum vin unele lucruri si s-o fi canonit sa vietuiasca crestineste, adica o fi tins omul la insanatosire, cu harul lui Dumnezeu) aduce un reper sanatos, deodata se cabreaza orgoliile celor care mai degraba s-ar cuveni sa fie recunoscatori...
Si, hodoronc-troc, in plina lamurire a unei cestiuni care tine de Biserica, incepe lamuritul sa reproseze ca de fapt resimte nu stiu ce atac la persoana etc. Ce sensibili devenim, brusc, cand suntem invitati sa ne largim perspectivele! Ce delicateta avem si ce grosolani ii aratam a fi pe cei care tocmai ne-au miluit cu finetea cuvantului lor de indreptare...
Ca intelegem gresit sau incomplet ceva, treaca-mearga. De-aia ne si intalnim aici, ca sa ne mai lamurim unii pe altii, sa ne sprijinim in nazuinta noastra catre dreapta-credinta, dreapta-invatatura, dreapta-vietuire.
Dar ca, dupa ce a primit lamurire si orizont nou, sa se mai tina omul si mandru, si sa faca pe victima ranita.... ei bine asta nu o mai pricep. In orice caz, nu o accept. Pentru ca e urat, duhneste a mandrie si stupiditate, iata de ce. Iar cand vine si din partea femeilor, atunci chiar mi se face greata. Intrucat detest latura asta a feminismului.

Nu voiesc sa spun cele cateva proverbe romanesti care se cam potrivesc pe tema asta...
Le-a spus inaintea mea intelepciunea populara bine unsa, pe vremuri, cu uleiul bisericesc...

Last edited by ioan cezar; 10.10.2012 at 14:59:24.
Reply With Quote
  #624  
Vechi 10.10.2012, 15:15:41
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Da, a primit Duhul Sfânt, la fel cum l-ai primit și tu, și eu, și mulți alții, prin mijlocirea Bisericii. N-a primit mai mult ca tine, ca mine sau ca alcineva, ci doar s-a folosit mai mult de darul primit.
Consider ca trebuie sa ne indreptam atentia in acest context catre invatatura Sfantului Simeon Noul Teolog, conform careia harul Duhului Sfant nu trebuie "vazut" cantitativ ci calitativ, potential-dinamic.

Astfel toti primim "samanta" harului Duhului Sfant prin Sfintele Taine, insa depinde de noi cum (con)lucram cu harul Duhului Sfant pentru a potentarea (sporirea) harul lui Dumnezeu in noi, in persoana noastra.

Prin comparatie cu samanta semanata in pamant... daca pamantul este bun si daca omul lucrator al pamantului stie si vrea sa lucreze adecvat, atunci samanta aduce roada buna si multa... insa daca samanta ajunge in pamant "neroditor" sau arid (si nu poate prinde radacini) si/sau daca omul lucrator al pamantului fie nu stie sa lucreze fie nu vrea sa lucreze adecvat (si adopta stilul "merge si asa...") atunci samanta nu aduce roada corespunzatoare... ba chiar poate sa "moara".
a) samanta este harul Duhului Sfant spre viata duhovniceasca a omului (psiho-somatica, adica trup si suflet spiritual)
b) pamantul este inima "omului" (... duhovniceasca): constiinta, cognitia (intelectual-afectiva) realitatii (mai ales a celei duhovnicesti)...
c) omul lucrator este constitutia psiho-somatica a omului, indeosebi capacitatea volitiva, liberul-arbitru.

Concluzia: omul lucreaza in el insusi mantuirea prin si intru Hristos Iisus (Biserica Sa, Sfintele Taine) prin (con)lucrarea cu harul Duhului Sfant. Astfel sfintenia nu tine de timp, epoca... ci de dorinta omului de hristificare, de sfintire, de conlucrare cu harul Duhului Sfant in Sfanta Biserica prin Sfintele Taine.

"Hristos Iisus si ieri si astazi si in veci este acelasi" Evrei 13,8... si evident ca si harul si sfintenia este aceeasi (atemporala) contand doar dorinta omului de hristificare, sfintenie, indumnezeire prin har: "Nu mai traiesc eu ci Hristos Iisus traieste in mine" (Galateni 5)

De aceea avem si astazi Sfinti "Mari" adica care pot fi pusi alaturi de Sfintii Parinti din vechime. Amintesc doar cateva nume: Sfantul Luca al Crimeii, Sfantul Ioan Iacov Hozevitul, Sfantul Serafim de Sarov, Sfantul Siluan Atonitul...

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruaisca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 10.10.2012 at 15:18:52.
Reply With Quote
  #625  
Vechi 10.10.2012, 15:22:43
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
E pe forum un obicei bine inradacinat: cand unul ceva mai luminat (ca s-o fi muncit omul, ani intregi, sa priceapa cum vin unele lucruri si s-o fi canonit sa vietuiasca crestineste, adica o fi tins omul la insanatosire, cu harul lui Dumnezeu) aduce un reper sanatos, deodata se cabreaza orgoliile celor care mai degraba s-ar cuveni sa fie recunoscatori...
Si, hodoronc-troc, in plina lamurire a unei cestiuni care tine de Biserica, incepe lamuritul sa reproseze ca de fapt resimte nu stiu ce atac la persoana etc. Ce sensibili devenim, brusc, cand suntem invitati sa ne largim perspectivele! Ce delicateta avem si ce grosolani ii aratam a fi pe cei care tocmai ne-au miluit cu finetea cuvantului lor de indreptare...
Ca intelegem gresit sau incomplet ceva, treaca-mearga. De-aia ne si intalnim aici, ca sa ne mai lamurim unii pe altii, sa ne sprijinim in nazuinta noastra catre dreapta-credinta, dreapta-invatatura, dreapta-vietuire.
Dar ca, dupa ce a primit lamurire si orizont nou, sa se mai tina omul si mandru, si sa faca pe victima ranita.... ei bine asta nu o mai pricep. In orice caz, nu o accept. Pentru ca e urat, duhneste a mandrie si stupiditate, iata de ce. Iar cand vine si din partea femeilor, atunci chiar mi se face greata. Intrucat detest latura asta a feminismului.

Nu voiesc sa spun cele cateva proverbe romanesti care se cam potrivesc pe tema asta...
Le-a spus inaintea mea intelepciunea populara bine unsa, pe vremuri, cu uleiul bisericesc...
Subscriu asertiunii tale frate Ioan Cezar, binevenita in acest context.

Cat despre feminism... iata de ce barbatii nu pot fi misogini (intrucat... nu au cum "pierde"):
"Daca barbatul se casatoreste si are o sotie buna atunci este fericit, daca nu atunci ajunge filozof" (Socrate)

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos. Amin.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #626  
Vechi 10.10.2012, 15:32:05
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ți-am dat exemplele astea ca să ieși puțin din prejudecata conform căreia darul Duhului Sfânt se manifestă doar prin show-uri taumaturgice pentru impresionarea oamenilor. Cred că cea mai mare minune este să vezi lucrând în mod natural și spontan în și între oameni cele enumerate în Galateni, nu neapărat demonstrațiile de putere asupra naturii de care înșiși sfinții se foloseau cu multă discreție și iconomie.
Din nou m-ai "onorat" cu o lectură total eronată.
In asentimentul tau frate Mihailc, reamintesc spusele Sfatnului Ioan Gura de Aur despre cele mai dorite minuni: "cele mai mari minuni pe care le putem trai sunt acelea in care Hristos se milostiveste de noi cu dragoste si ajutati de harul Duhului Sfant vedem: minunea ca ochilul nostru nu se mai uita la femeie cu ganduri de desfranare; minunea ca mana noastra nu mai fura; minunea ca inima noastra nu mai este lipita de bani; minunea ca gura noastra nu mai slobozeste judecata, manie, invidie, vorbe grele asupra aproapelui... sau chiar asupra lui Dumnezeu; minunea ca mainile noastre lucreaza si nu mai lenevesc; minunea "cand ne venim in fire" si constientizam ca fara Hristos Iisus nu "putem face NIMIC" "... si chiar noi insine suntem nimc fara harul lui Dumnezeu care da viata: atat biologica cat si duhovniceasca
Acestea sunt marile minuni pe care sa ne rugam sa ni le daruaisca Domnul Iisus Hristos in Sfanta Sa Biserica.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruaisca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #627  
Vechi 10.10.2012, 15:39:49
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Pofta ochiului și trufia vieții.

Păi ca să scapi de patimă: 'taie biserica să se vadă biserica!' e o parafrază după un părinte care a zis cuiva: 'taie nucii ca să se vadă biserica'.

Abstinența ortodoxă o poți împlini abea atunci când nu mai vrei să te înalți în sine, în egoismul din sine însuți, alintat și mituit în deșert că ești marfarul cel mai bun și cel mai de calitate care lucește de atâta înțelepciune și de atâtea fapte bune pe care le face cărând și adunând deșertăciuni. Abea atunci când încetezi să vrei să fi marfa cea mai de calitate căreia îi faci reclamă pentru cucerirea altor mărfuri, abea atunci începi să te liniștești.

Spune mereu gândului viclean-ochi: Nu vreau să te... nu vrea s-o... pe aia sau pe aia, nu vreau să descopăr tot felul de poziții cu soția... nu vreau să văd filme sau reviste cu tot felul de descoperiri, dezveliri, goliciuni.

Nu vreau să fiu pedofil sau malahienă încântată și mulțumită de sine!

Necredință, mâncare, neascultare, răzbunare... NU!

Dacă reușești să te abții Luni, Miercuri, Vineri, de sâmbătă seara, de la apusul soarelui și până Duminică după ora 3 ești deja pe calea cea bună!

Dacă reușești apoi să te împreunezi numai cu soția respectând posturile e aproape bine.

Dacă reușești să faci copii și să nu te împreunezi 2 ani cât ea e gravidă și dă să sugă copilului e perfect.

Dacă reușești să folosești prezervativul cu soția doar când nu te mai poți abține sau când apar ispite mari aproape că ai învins patima.

Dacă renunți și la prezervativ și respecți ce am scris mai sus și-ți asumi răspunderea faptelor și te împreunezi cu soția doar dacă ea vrea să facă copii sau dacă vrea ea să te culci cu ea, atunci gata, te-ai mântuit și ai scăpat de năravul ăsta.

Însă n-ai voie să ai relații stradale din priviri și din ochi cu nimeni, căci o relație din priviri e mai gravă ca o înșelare, e păcatul cel mai mare, e pofta întâmplătoare a ochiului lacom și pervers care se crede deștept și puternic și drept. Și nici să cauți din priviri sau să-ți închipui poziții sau plăceri nu ai voi nici pe stradă și nici noaptea în pat și nici când faci dragoste. Nu imitați pofticioșii și înșelătorii vicleni ce se dau puternici, liberi sau rebeli căci nemulțumirea și mulțumirea de sine stârnesc stârlicii poftelor, cearta și iscodirea violului și al certei și bârfelor mudare ce stârnesc pofte și ispite care apar din priviri și închipuiri și din patima dulceții și a obijnuinței păcătuirii.

Cercuiește-ți bârna din ochi... și ascultă de scriptură și de Harul Divin fără ca să dorești să primești slavă de la oameni, de la draci sau de la tine însuți!

Supune-te șefilor și oricui însă fără să le faci lor pe placul păcatelor căci e păcat să te supui păcatelor și să le faci și tu ca să scapi de răspundere. Ca să scapi de un stress nu face un păcat cerut de gLume că n-ai să scapi! Scapi de dracul și dai de tacsu', cazi din lac în puț!

Dar pentru a reuși trebuie să crezi și să fii conștient că ai nevoie de ani de zile de încercări și de multă răbdare!
Cu Dumnezeu toate sunt cu putință! Deci renunțați la grijile necredinței!

Last edited by vsovivivi; 10.10.2012 at 15:59:17.
Reply With Quote
  #628  
Vechi 10.10.2012, 15:52:03
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Draga Fani, ne mai esti datoare cu doua raspunsuri la afirmatiile tale:

1. In ce lucrare afirma Sf. Ioan Gura de Aur ca nu credea ca Fecioara Maria ar fi fost fara pacat personal; si

2. Care sfant a spus sa nu luam chiar suta la suta ceea ce scriu ei in serios, ei nedorind sa fie considerati infailibili.

Astept cu nerabdare raspunsurile acestea, ca sa vedem pe ce se bazeaza asemenea afirmatii grave si cu repercusiuni pentru omenire.
1. Nu mai stiu in care lucrare. Nu ma pasioneaza neaparat greselile sfintilor parinti ca subiect.. Dar a scris, asta o pot confirma si alti cunoscatori.
Iar sf. Grigore de Nyssa credea in apocatastaza, doctrina considerata ca eretica ulterior. Asta se poate citi de exemplu in lucrarea lui despe Invierea trupului.

2. Pai, mai bine ar fi sa intoarcem intrebarea: care sfant scrie 'eu vorbesc de la Duhul sfant, sa nu care cumva sa nu credeti ca ceea ce zic eu este adevarat ca Scriptura? Tocmai, ca sfintii aveau smerenie si nu pretindeau asa ceva. Cred ca ar fi socati sa vada cum sunt idolatizati de unii ortodocsi.

Traditia Bisericii ar trebui sa fie pentru noi ca aerul pe care il respiram, nu ca o sabie deasupra capului.
Ar trebui sa ne hranim cu aceste scrieri si prin darurile Duhului Sfant sa ne dezvoltam cu ajutorul lor discernamantul duhovnicesc, pentru a putea judeca in duhul Parintilor, nu a le copia pur si simplu spusele si a le aplica asa cum ni se pare noua ca ii intelegem.

Iti amintesc si ca in orice lectura este si o subiectivitate. O scriere teologica nu este inechivoca precum declaratia de impozit. Tu ai ales sa intelegi anumite lucruri, desi mai multi din cei de aici ti-au spus ca nu ai inteles bine.
Nu ar fi bine totusi sa vezi daca nu este ceva adevarat in ce incercam sa iti spunem?
Poate ti-ar ajuta sa citesti si alte comentarii ale parintilor, nu numai parintele Staniloae care este si destul de greu de citit.
Uite, de exemplu Romanides a scris o carte despre Pacatul originar si urmarile lui. Cred ca a fost tradusa si pe romaneste. Mai este si o carte de Panaiotis Nellas, 'Omul, animal indumnezeit'.
In ceea ce priveste casatoria ca mod de sfintire, sunt multe carti. Parintele Vasile Gavrila de exemplu, ca sa ramanem pe un teren neminat nu iti recomand autori din occident..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 10.10.2012 at 16:00:33.
Reply With Quote
  #629  
Vechi 10.10.2012, 16:11:08
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Pofta ochiului și trufia vieții!

Păi ca să scapi de patimă: 'taie biserica să se vadă biserica!' e o parafrază după un părinte care a zis cuiva: 'taie nucii ca să se vadă biserica'.

Abstinența ortodoxă o poți împlini abea atunci când nu mai vrei să te înalți în sine, în egoismul din sine însuți, alintat și mituit în deșert că ești marfarul cel mai bun și cel mai de calitate care lucește de atâta înțelepciune și de atâtea fapte bune pe care le face cărând și adunând deșertăciuni. Abea atunci când încetezi să vrei să fi marfa cea mai de calitate căreia îi faci reclamă pentru cucerirea altor mărfuri, abea atunci începi să te liniștești.

Spune mereu gândului viclean-ochi: Nu vreau să te... nu vrea s-o... pe aia sau pe aia, nu vreau să descopăr tot felul de poziții cu soția... nu vreau să văd filme sau reviste cu tot felul de descoperiri, dezveliri, goliciuni.

Nu vreau să fiu pedofil sau malahienă încântată și mulțumită de sine!

Necredință, mâncare, neascultare, răzbunare... NU!

Dacă reușești să te abții Luni, Miercuri, Vineri, de sâmbătă seara, de la apusul soarelui și până Duminică după ora 3 ești deja pe calea cea bună!

Dacă reușești apoi să te împreunezi numai cu soția, iubita, femeia ta respectând posturile e aproape bine.

Dacă reușești să faci copii și să nu te împreunezi 2 ani cât ea e gravidă și dă să sugă copilului e perfect.

Dacă reușești să folosești prezervativul cu soția, iubita, femeia ta doar când nu te mai poți abține sau când apar ispite mari aproape că ai învins patima.

Dacă renunți și la prezervativ și respecți ce am scris mai sus și-ți asumi răspunderea faptelor și te împreunezi cu soția, iubita, femeia ta doar dacă ea vrea să facă copii sau dacă vrea ea să te culci cu ea, atunci gata, te-ai mântuit și ai scăpat de năravul ăsta.

Însă n-ai voie să ai relații stradale din priviri și din ochi cu nimeni, căci o relație din priviri e mai gravă ca o înșelare, e păcatul cel mai mare, e pofta întâmplătoare a ochiului lacom și pervers care se crede deștept și puternic și drept. Și nici să cauți din priviri sau să-ți închipui poziții sau plăceri nu ai voi nici pe stradă și nici noaptea în pat și nici când faci dragoste. Nu imitați pofticioșii și înșelătorii vicleni ce se dau puternici, liberi sau rebeli căci nemulțumirea și mulțumirea de sine stârnesc stârlicii poftelor, cearta și iscodirea violului și al certei și bârfelor mudare ce stârnesc pofte și ispite care apar din priviri și închipuiri și din patima dulceții și a obijnuinței păcătuirii mai ales obijnuința de a păcătui pervers cu atenția și neatenția cea vicleana și ascunsă ce vine din firea căzută a omului curios și naiv.

Cercuiește-ți bârna din ochi... și ascultă de scriptură și de Harul Divin fără ca să dorești să primești slavă de la oameni, de la draci sau de la tine însuți!

Supune-te șefilor și oricui însă fără să le faci lor pe placul păcatelor căci e păcat să te supui păcatelor și să le faci și tu ca să scapi de răspundere. Ca să scapi de un stress nu face un păcat cerut de gLume că n-ai să scapi! Scapi de dracul și dai de tacsu', cazi din lac în puț!

Dar pentru a reuși trebuie să crezi și să fii conștient că ai nevoie de ani de zile de încercări și de multă răbdare!
Cu Dumnezeu toate sunt cu putință! Deci renunțați la grijile necredinței!

Last edited by vsovivivi; 10.10.2012 at 16:13:44.
Reply With Quote
  #630  
Vechi 10.10.2012, 18:50:53
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Frate Cezare, iar nu esti consecvent. Iarta-ma fiindca par ca stau cu lupa pe tine, desi stie Dumnezeu ca nu-i adevarat, dar chiar daca pe alocuri impartasesc aceleasi pareri cu tine, nu sunt totusi de acord cu reactia ta. Fiindca atitudinea ta este amplificata tot de sensibilitate, duritate, lipsa de rabdare si intelegere fata de cei mai "slabi" decat noi. Maica Siluana spunea la un moment dat "Spune-mi cum vorbesti despre femei, ca sa-ti spun ce fel de barbat esti!" Nu-i corect sa generalizam. Daca o femeie, la o suparare, ar incepe cu ce stim si mai ales cu ce nu stim noi despre barbati (adica nu numai "toti barbatii e porci" ca in general cu asta suntem si noi de acord)... probabil am considera ca acea femeie are o problema... La tine ceva nu "se aseaza" chiar corect in pagina cand spui


Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Iar cand vine si din partea femeilor, atunci chiar mi se face greata. Intrucat detest latura asta a feminismului.
Dupa care minunata ta semnatura
Citat:
Pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu, Milostive, curateste multimea greselilor noastre.
Iarta-ma, frate, si nu ma intelege gresit. Vreau numai sa-ti spun ca din exterior, mesajul tau nu se deosebeste cu nimic de al acelor persoane, din punct de vedere ortodox, mai ales cand vorbim despre greata si detestare... Ma intreb ce oare le-a facut pe anumite sfinte cuvioase sa paraseasca lumea cu ale ei si sa aleaga pustia? Oare dispretul fata de barbati? Oare greata?
Mult timp mi-am atras antipatie in momentul cand ziceam cuiva ca nu e bine sa spuna "Am pretentia ca...", sau "Merit macar atata lucru!" Suntem ceea ce suntem, fie ca meritam sau nu, cat despre "pretentie", ce sa mai vorbim?...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02