Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #621  
Vechi 25.06.2010, 08:40:23
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
comunicam unii cu altii, invatam de la cei care au ajuns deja acolo.
Dacă e comunicare și încă "unii cu alții", înseamnă că e în dublu sens. Deci tu te închini și rogi la sfinți (acțiune interzisă categoric de Sfânta Scriptură), dar ei cum îți răspund, cum comunică cu tine? Ști cum se numește comunicarea cu cei morți? S p i r i t i s m.


Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
sfintii sunt deja mladite ale vitei, nu-i putem sfida.
Sfidarea se realizează împotriva lui Dumnezeu căci El este un Dumnezeu "gelos" (Ieșirea 20,5) ce nu permite închinarea la alte persoane. Așa că e cazul să-ți reconsideri atitudinea: cui vrei să te închini? Singurului Dumnezeu; ori oamenilor, sfinților și îngerilor, sfidându-L astfel pe Dumnezeu?
  #622  
Vechi 25.06.2010, 09:30:27
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
daca tu crezi ca Maica Domnului e o fiinta oarecare moarta si sufletul ei e nu stiu unde si nu impreuna cu Hristos, ce pot sa zic?

Pe Hristosul din invatatura ortodoxa nu mi-L pot imagina sfidandu-si mama.
si pe un om care are o relatie buna cu Hristos nu mi-L pot imagina intr-o relatie proasta cu Maica Lui Hristos.
Draga delia, te rog sa nu imi atribui actiuni pe care nu le fac. Te rog sa mai citesti o data motivatiile mele si sa incerci sa ma intelegi. Nu am sfidat pe nimeni, sunt convinsa ca ma voi intalni in cer cu sfintii morti in Hristos si ne vom bucura impreuna de partasia cu Hristos.
Dumnezeu nu a interzis comunicarea cu cei din iad, ci cu cei trecuti din aceasta lume. Nu a spus ca sfintii fac exceptie. Am toate motivele sa cred ca Sfanta Maria e in rai cu Hristos, dar impartirea nu se face intre cei din rai [cu care ar trebui sa comunicam] si cei din iad [cu care nu ar trebui]. Impartirea se face intre Creator si creatura. Oricat ar fi sfantul de sfant, este totusi o creatie si nu este Creatorul. Comunicarea in duh, spirituala, a fost rezervata numai pentru Dumnezeu, fara nici o exceptie. Incalcarea acestei legi aduce pedeapsa, si nu una usoara.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #623  
Vechi 25.06.2010, 13:00:39
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Dacă e comunicare și încă "unii cu alții", înseamnă că e în dublu sens. Deci tu te închini și rogi la sfinți (acțiune interzisă categoric de Sfânta Scriptură), dar ei cum îți răspund, cum comunică cu tine? Ști cum se numește comunicarea cu cei morți? S p i r i t i s m.


Sfidarea se realizează împotriva lui Dumnezeu căci El este un Dumnezeu "gelos" (Ieșirea 20,5) ce nu permite închinarea la alte persoane. Așa că e cazul să-ți reconsideri atitudinea: cui vrei să te închini? Singurului Dumnezeu; ori oamenilor, sfinților și îngerilor, sfidându-L astfel pe Dumnezeu?



at doriana si tricesimusquintus

S-a mai discutat de nu stiu cate ori, ca nu trebuie sa confundam inchinarea la Dumnezeu cu cinstirea care se cuvine sfintilor.

E vorba de 3 termeni distincti:
1.adorare ( in lb. greaca - latria) - cinstirea absoluta care se cuvine NUMAI SI NUMAI lui Dumnezeu
2. venerare ( gr. doulia) - cinstirea acordata sfintilor
3. supravenerare sau preacinstirea ( gr. iperdoulia) - cinstirea acordata Maicii Domnului.

in ortodoxie nu facem spiritism si nu comunicam cu mortii.
voi nu faceti diferenta intre un om oarecare mort si unul ucis pentru credinta (de ex. Sf. Stefan cel ucis cu pietre, Sf. Ioan Botezatorul, toti sfintii apostoli etc.)???

ca sa nu mai zic de Maica Domnului. Cum crezi ca Ea n-ar fi Vie?
daca in Scriptura nu se dau multe detalii specifice despre relatia Ei cu apostolii, asta nu inseamna ca ei au ignorat-o si nu au avut o relatie de iubire sfanta cu Ea.

dupa ce s-a terminat de scris Biblia, asta nu inseamna ca nu mai e nimic de spus.

daca unii nu tin cont de ceea ce s-a intamplat si scris dupa, nu inseamna oare asta ca nu-L credem pe Hristos ?? care a zis " inca multe mai am a va spune dar nu le puteti purta acum toate.. de aceea Il voi trimite pe Duhul Sfant care va fi cu voi pana la sfarsitul veacurilor. Acela va va invata pe voi toate" .

sfintii sunt prietenii lui Hristos dar numai lui Hristos ii dam adorare. Nimanui nu-i trece prin cap sa-L puna cumva pe plan secund in favoarea vreunui om, oricat ar fi de sfant.

noi intelegem, Biserica luptatoare de aici de pe pamant in stransa legatura cu Biserica triumfatoare ( ecclesia - comunitatea celor care au dus lupta si au ajuns la tinta)

iar ei, prietenii lui Hristos sunt si prietenii nostri.

cum ne raspund noua sfintii?
pai, multi au lasat scrieri din care iti dai seama ca au fost inspirati de Duhul Sfant.
ei au parcurs deja drumul pana la imparatia lui Dumnezeu si ne-au lasat scris ce obstacole au avut de infruntat si cum le-au infruntat ei (vezi vietile sfintilor mucenici).

Dumnezeu le-a dat daruri si prin moastele lor se savarsesc minuni. Nu-i trece nimanui prin cap sa fie prieten cu vreun sfant si prin asta sa-L excluda pe Hristos sau sa-i puna pe acelasi plan.
ce nu-i de inteles aici?


Dumnezeu ne-a zis "sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din tot sufletul si din tot cugetul tau si numai Lui sa I te inchini iar pe aproapele tau ca pe tine insuti".

de aici intelegem ce relatie sa avem cu Creatorul si ce relatie sa avem cu creatura.

Cum se explica atunci ca Dumnezeul acesta "gelos" de care zici ne porunceste sa-i iubim pe vrajmasii de aici de pe pamant?

iar cu prietenii Lui (ajunsi deja la El) ce relatie sa avem?

nici o relatie? pai si atunci de ce as avea o relatie de iubire cu vrajmasii?

nu e nevoie sa raspunzi, decat dupa ce faci bine de tot distinctia intre cei 3 termeni de care aminteam mai sus.

Dumnezeu sfantul sa ne ajute pe toti, iar Maicuta Domnului care e langa El si mai aproape de El decat oricare din noi, sa puna si Ea o vorba buna pentru noi ca atunci la nunta din Cana Galileii !!
  #624  
Vechi 25.06.2010, 13:08:10
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
at doriana si tricesimusquintus

S-a mai discutat de nu stiu cate ori, ca nu trebuie sa confundam inchinarea la Dumnezeu cu cinstirea care se cuvine sfintilor.

E vorba de 3 termeni distincti:
1.adorare ( in lb. greaca - latria) - cinstirea absoluta care se cuvine NUMAI SI NUMAI lui Dumnezeu
2. venerare ( gr. doulia) - cinstirea acordata sfintilor
3. supravenerare sau preacinstirea ( gr. iperdoulia) - cinstirea acordata Maicii Domnului.

in ortodoxie nu facem spiritism si nu comunicam cu mortii.
voi nu faceti diferenta intre un om oarecare mort si unul ucis pentru credinta (de ex. Sf. Stefan cel ucis cu pietre, Sf. Ioan Botezatorul, toti sfintii apostoli etc.)???

ca sa nu mai zic de Maica Domnului. Cum crezi ca Ea n-ar fi Vie?
daca in Scriptura nu se dau multe detalii specifice despre relatia Ei cu apostolii, asta nu inseamna ca ei au ignorat-o si nu au avut o relatie de iubire sfanta cu Ea.

dupa ce s-a terminat de scris Biblia, asta nu inseamna ca nu mai e nimic de spus.

daca unii nu tin cont de ceea ce s-a intamplat si scris dupa, nu inseamna oare asta ca nu-L credem pe Hristos ?? care a zis " inca multe mai am a va spune dar nu le puteti purta acum toate.. de aceea Il voi trimite pe Duhul Sfant care va fi cu voi pana la sfarsitul veacurilor. Acela va va invata pe voi toate" .

sfintii sunt prietenii lui Hristos dar numai lui Hristos ii dam adorare. Nimanui nu-i trece prin cap sa-L puna cumva pe plan secund in favoarea vreunui om, oricat ar fi de sfant.

noi intelegem, Biserica luptatoare de aici de pe pamant in stransa legatura cu Biserica triumfatoare ( ecclesia - comunitatea celor care au dus lupta si au ajuns la tinta)

iar ei, prietenii lui Hristos sunt si prietenii nostri.

cum ne raspund noua sfintii?
pai, multi au lasat scrieri din care iti dai seama ca au fost inspirati de Duhul Sfant.
ei au parcurs deja drumul pana la imparatia lui Dumnezeu si ne-au lasat scris ce obstacole au avut de infruntat si cum le-au infruntat ei (vezi vietile sfintilor mucenici).

Dumnezeu le-a dat daruri si prin moastele lor se savarsesc minuni. Nu-i trece nimanui prin cap sa fie prieten cu vreun sfant si prin asta sa-L excluda pe Hristos sau sa-i puna pe acelasi plan.
ce nu-i de inteles aici?


Dumnezeu ne-a zis "sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din tot sufletul si din tot cugetul tau si numai Lui sa I te inchini iar pe aproapele tau ca pe tine insuti".

de aici intelegem ce relatie sa avem cu Creatorul si ce relatie sa avem cu creatura.

Cum se explica atunci ca Dumnezeul acesta "gelos" de care zici ne porunceste sa-i iubim pe vrajmasii de aici de pe pamant?

iar cu prietenii Lui (ajunsi deja la El) ce relatie sa avem?

nici o relatie? pai si atunci de ce as avea o relatie de iubire cu vrajmasii?

nu e nevoie sa raspunzi, decat dupa ce faci bine de tot distinctia intre cei 3 termeni de care aminteam mai sus.

Dumnezeu sfantul sa ne ajute pe toti, iar Maicuta Domnului care e langa El si mai aproape de El decat oricare din noi, sa puna si Ea o vorba buna pentru noi ca atunci la nunta din Cana Galileii !!
te chinui degeaba sa convingi un adventist, sau un sectar in general. crede-ma. sunt focusati pe "credinta" lor si n-ai ce sa le faci, nu-i poti face sa vada calea. asa ca evita sa intri prea mult in contact, e pierdere de timp. si mie mi-a luat ceva timp sa inteleg asta.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.

Last edited by anaana71; 25.06.2010 at 13:19:20.
  #625  
Vechi 25.06.2010, 13:10:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sfantul nu duce catre el, ci catre Dumnezeu care este prezent tainic in El. Daca am fi asa de rataciti, ar trebui sa ne inchinam si celor de pe strada. Iar din moment ce nu facem acest lucru, inseamna ca e ceva care va scapa - sfintenia oamenilor.
  #626  
Vechi 25.06.2010, 13:10:49
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Cum se explica atunci ca Dumnezeul acesta "gelos" de care zici ne porunceste sa-i iubim pe vrajmasii de aici de pe pamant?
Delia, una e sa iubesti si alta sa aduci inchinare. Astept sa vad cum aduci din dragoste inchinare vrajmasilor tai daca tot consideri inchinarea dragoste. Iar pe sfintii din cer ii iubesc foarte, dar, din nou, nici o legatura cu inchinarea.

In ce priveste cei trei termeni [1.adorare 2. venerare 3. supravenerare sau preacinstirea ], nu ii vei gasi in Biblie ca fiind corecta asocierea lor cu vreun obiect sau om . De fapt sunt trei faze ale aceleiasi actiuni de inchinare. Dumnezeu accentueaza de n ori ca numai El merita adorarea, venerarea, supravenerarea sau orice alt sinonim ai gasi inchinarii.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #627  
Vechi 25.06.2010, 13:46:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Iar pe sfintii din cer ii iubesc foarte, dar, din nou, nici o legatura cu inchinarea.
Doriana, cum ii iubesti foarte pe sfintii din cer? Doar stand indiferenta fata de ei?
  #628  
Vechi 25.06.2010, 13:55:43
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Delia, una e sa iubesti si alta sa aduci inchinare. Astept sa vad cum aduci din dragoste inchinare vrajmasilor tai daca tot consideri inchinarea dragoste. Iar pe sfintii din cer ii iubesc foarte, dar, din nou, nici o legatura cu inchinarea.

In ce priveste cei trei termeni [1.adorare 2. venerare 3. supravenerare sau preacinstirea ], nu ii vei gasi in Biblie ca fiind corecta asocierea lor cu vreun obiect sau om . De fapt sunt trei faze ale aceleiasi actiuni de inchinare. Dumnezeu accentueaza de n ori ca numai El merita adorarea, venerarea, supravenerarea sau orice alt sinonim ai gasi inchinarii.

draga Doriana
nu incerc sa conving pe nimeni, spun doar ca vorbim limbi diferite.

tocmai am spus ce intelege BO prin inchinare care se cuvine fara nici o exceptie DOAR lui Dumnezeu.

Si BO accentueaza de n ori la puterea enshpe aceasta.

Hristos e tulpina vitei iar toti ceilalti mladitele. nici o mladita nu poate inlocui tulpina.
au curs pagini intregi de veacuri pe tema asta.

eu intreb ce relatie vrea Hristos sa avem cu Maica Domnului?

s-o iubim, s-o respectam dar sa nu o bagam in seama? vrem o relatie buna cu tulpina vitei care e Hristos dar nu ne coboram la nivelul celorlalte mladite ?

pai Ea nu face parte din familia lui Dumnezeu? Ea nu e mladita cea mai apropiata de tulpina vitei care e Hristos?

si noi daca vrem sa fim mladitele vitei, cum putem sa nu fim legati si cu Ea inca de pe acum?

tocmai asta-i definitia mladitei, ca fiecare comunica cu fiecare si toate la un loc cu tulpina de unde-si trage fiecare seva.

be blessed
  #629  
Vechi 25.06.2010, 14:15:23
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
in ortodoxie nu facem spiritism si nu comunicam cu mortii.
Teoretic așa este, însă din postarea ta exact asta s-a putut deduce:
Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
comunicam unii cu altii
Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
voi nu faceti diferenta intre un om oarecare mort si unul ucis pentru credinta (de ex. Sf. Stefan cel ucis cu pietre, Sf. Ioan Botezatorul, toti sfintii apostoli etc.)???
Și "comunicarea" cu sfinții morți poate fi numită tot spiritism. Apostatul rege Saul când a "comunicat" cu defunctul om al lui Dumnezeu-Samuel, a participat de fapt la o ședință de spiritism. Și Dumnezeu l-a pedepsit pentru asta.

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
ca sa nu mai zic de Maica Domnului. Cum crezi ca Ea n-ar fi Vie?
Foarte simplu, nu este vie pentru că este... moartă. Va fi din nou vie la învierea sfinților. Nici de învierea parțială a sfinților n-a avut parte (la moartea Domnului Hristos) pentru că atunci era... vie.

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
daca in Scriptura nu se dau multe detalii specifice despre relatia Ei cu apostolii, asta nu inseamna ca ei au ignorat-o si nu au avut o relatie de iubire sfanta cu Ea.
Eu nu spun că au ignorat-o ori că n-au iubit-o, însă categoric nu s-au închinat ei și n-au pomenit-o cu nume de hulă precum "Împărăteasa Cerului", "Preasfântă născătoare de Dumnezeu", ori altele asemenea. Altfel, am putea să facem mii de speculații neavenite doar pentru că "in Scriptura nu se dau multe detalii specifice".

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
dupa ce s-a terminat de scris Biblia, asta nu inseamna ca nu mai e nimic de spus.
În ce privește lucrurile bazale privitoare la credința creștină, nimic nu mai e de spus. Tot ceea ce privește mântuirea și asptectele închinării creștine găsim în Sfânta Scriptură. Inovații precum puparea cadavrelor și a picturilor, ține deja de domeniul păgânismului.

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
iar ei, prietenii lui Hristos sunt si prietenii nostri.
Cam riscantă această justificare pentru puparea moaștelor... Încearcă să-ți imaginezi aplicarea ei în dreptul "moaștelor" lui Iuda Iscarioteanul. Că doar și el a fost numit prieten al lui Iisus, iar Acesta l-a pupat:

49. "Și îndată, apropiindu-se de Iisus, a zis: Bucură-Te, Învățătorule! Și L-a sărutat.
50. Iar Iisus i-a zis: Prietene, pentru ce ai venit? Atunci ei, apropiindu-se, au pus mâinile pe Iisus și L-au prins" (Matei 26)

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Maicuta Domnului care e langa El si mai aproape de El decat oricare din noi, sa puna si Ea o vorba buna pentru noi ca atunci la nunta din Cana Galileii !!
Această fictivă acțiune ar putea continua astfel:
"Femeie, ce am a face Eu cu tine?"(Ioan 2,4) Lasă-l pe el să vină să mă roage, dacă e adevărat creștin!

Nu avem nevoie de intermediari în contractul nostru cu Dumnezeu, căci am fi nevoiți să dăm comision.
  #630  
Vechi 25.06.2010, 14:28:15
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu avem nevoie de intermediari în contractul nostru cu Dumnezeu, căci am fi nevoiți să dăm comision.
asa va invata la voi la adventisti? mai sa fie..... bine, nu ma mai mir ca inainte, mai ales ca tu ai prins un mare drag de acest site si uiti ca aici sunt ortodoxi si nu adventisti, si ca nimeni nu inghite ce zici... as dori sa iti sa nu mai aberezi ca nu te crede nimeni in afara de sectari, dar stiu ca-i degeaba. apropos, helenuta ce mai face?
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42