Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #631  
Vechi 19.04.2015, 20:58:51
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Emiliane, vad ca esti grabit in a-i acuza pe alti de minciuna. Cu minciuna ta, cu barna ta, ca nu ai fi Botos Remus Emilian, cum ramane ?
  #632  
Vechi 19.04.2015, 21:03:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Eu zic sa renunti indiferent daca ai dreptate sau nu, pacea e mai mare de 4 ori decat dreptatea mai stii nu?
Problema e ca nu e prima data cand se intampla asta pe forum, aproape tot timpul e aceasta atmosfera pe forum. Pacea dureaza doar cateva zile, de obicei. Din fericire am renuntat sa mai bag in seama unii useri, ca de exemplu MihaiG, care mi se pare cel mai rautacios om pe care l-am intalnit vreodata. Singura solutie e cateodata evitarea.
  #633  
Vechi 19.04.2015, 21:07:06
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Emiliane, vad ca esti grabit in a-i acuza pe alti de minciuna. Cu minciuna ta, cu barna ta, ca nu ai fi Botos Remus Emilian, cum ramane ?
Mihăiță, am terminat cu acest subiect demuuult.

Tu încă îl mai duci în spinare? Apăi, dă-i "nainte, să fi sănătos.

Doar să nu mai stai în rătăciri, în înșelările "romano-catolice", că îți spun sincer, ca un avertisment plin de iubire și ca unui frate, că nu ai să te mântuiești.

Se va ruga el, fiul tău pentru tine, dacă va fi ortodox, dar depinde câtă credință va avea.

Că dacă va merge la "bisericile", "romano-catolice", și va băga o monedă de un euro, să se aprindă un beculeț timp de 3 ore (cum e practica în Europa, în "bisericile romano-catolice" goale) nu vei primi absolut nici un ajutor, de la acel beculeț electric, îți spun de acum.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 19.04.2015 at 21:09:57.
  #634  
Vechi 19.04.2015, 21:07:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nectarios Vezi mesajul
Si cu Augustin cum ramane? Este eretic sau Fericit? Vad ca ati dat-o in alta tema la topicul asta. Aici ne pretam ca teologi ortodocsi adevarati: putem vorbi de la Facere pana la Apocalipsa, si chiar Parousie despre orice ce nu are legatura ca tema propriu-zisa.
Biserica il cinsteste ca sfant, deci a sfant. In ciuda ereziilor pe care le-a avut din nestiinta. S-a deviat subiectul pentru ca un user care e pe forum de cateva luni a tot intrebat despre mantuire, si a tot repetat pana au inceput toti sa raspunda.
  #635  
Vechi 19.04.2015, 21:08:22
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Problema e ca nu e prima data cand se intampla asta pe forum, aproape tot timpul e aceasta atmosfera pe forum. Pacea dureaza doar cateva zile, de obicei. Din fericire am renuntat sa mai bag in seama unii useri, ca de exemplu MihaiG, care mi se pare cel mai rautacios om pe care l-am intalnit vreodata. Singura solutie e cateodata evitarea.
Dar asta nu te impiedica sa te lamentezi public si sa faci pe martirul, nu-i asa ?
  #636  
Vechi 19.04.2015, 21:10:53
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Mihăiță, am terminat cu acest subiect demuuult.

Tu încă îl mai duci în spinare? Apăi, dă-i "nainte, să fi sănătos.

Doar să nu mai stai în rătăciri, în înșelările "romano-catolice", că îți spun sincer, ca un avertisment plin de iubire și ca unui frate, că nu ai să te mântuiești.
Nu, Emiliane, nu l-am terminat. Voi continua sa dau citatele care arata ca esti mincinos, ca ai afirmat ca nu esti Botos Remus Emilian, pentru ca toti cei care citesc forumul sa vada cu cine au de-a face. Cu un mincinos care face pe marele ortodox.
  #637  
Vechi 19.04.2015, 21:12:39
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul

Vai câte prostii ai scris, iustin10, oh, vai de credința ta...

Iartă-mi.
Te iert frate !
Si eu am multe observatii la ce spui .Dar nu o sa intru intr-un joc al cuvintelor si raspunsului strict la cuvinte care nu s-ar termina niciodata .
Esential este ca,cu partea in care afirmi ceva pozitiv, afirmi credinta intr-o unica Biserica ,sunt si eu de accord.
Ma pot limita asa cum face fratele Catalin la a cita din catehism , si a arata ca am inteles si mi-am insusit conceptiile gresite catolice despre filique ,purgatoriu ,indulgente etc
De ce oare as fi obligat sa aduc de la mine o continuare ,si sa afirm,"1 milliard de oameni nu se vor mantui". De ce nu ma pot limita la afirmatia ca ideile catolice au constuit o erezie? De ce trebuie sa vorbesc de oameni ,cand acolo scrie de idei ? De ce sa nu las sfintii sa vina cu mai multa masura decat mine ,si eu sa evit sa formulez asemenea sentinte ?
Da,eu refuz sa spun despre cineva 'nu te vei mantui" ,chiar daca admit intreaga doctrina ortodoxa si sunt de accord ca,catolicismul e eretic.
Unuia singur daca i-as spune asta ,poate maine el se va intoarce la Dumnezeu,iar eu voi ramanea cu aceasta acuza atarnata de gat.
Stiu eu despre mine ca ma voi mantui desi sunt din cei 4% ? NU.
Atunci cum as cuteza sa spun despre altul ? Chiar daca stiu ca acum el adera la o doctrina gresita,de unde sa stiu eu cum va fi el maine ?
Si daca noi am stii asta dinainte,atunci ce rol ar mai avea Dumnezeu?

Last edited by iustin10; 19.04.2015 at 21:14:44.
  #638  
Vechi 19.04.2015, 21:13:04
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Biserica il cinsteste ca sfant, deci a sfant. In ciuda ereziilor pe care le-a avut din nestiinta. S-a deviat subiectul pentru ca un user care e pe forum de cateva luni a tot intrebat despre mantuire, si a tot repetat pana au inceput toti sa raspunda.
Ne, ne, ne.

Biserica îl cinstește ca fericit, nu ca sfânt. Din evlavie, prin mineie, poate apărea cuvântul sfânt.

Dar nu e sfânt, altfel ar fi fost trecut ca sfânt și în calendare. Atunci chiar era "vai", dacă un eretic era trecut sfânt.

Biserica știa și știe că Augustin e eretic, dar pentru apropierea ecumenică, l-a pus în calendare, fiindcă știe că întregul întuneric scolastic al "teologiei" Apusului, se bazează pe "învățurile" lui Augustin, fie ele morale, sau eretice.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #639  
Vechi 19.04.2015, 21:18:42
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Emiliane, simplul fapt ca raspunzi la postarile male care sunt adresate lui Emilian dovedeste ca recunosti, chiar la nivel inconstient, ca esti Botos Remus Emilian, desi ai afirmat negru pe alb ca nu esti Botos Remus Emilian.

Uite, ai o noua sansa. Recunosti ca ai mintit si ca esti Botos Remus Emilian ?
  #640  
Vechi 19.04.2015, 21:27:43
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Te iert frate !
Si eu am multe observatii la ce spui .Dar nu o sa intru intr-un joc al cuvintelor si raspunsului strict la cuvinte care nu s-ar termina niciodata .
Esential este ca,cu partea in care afirmi ceva pozitiv, afirmi credinta intr-o unica Biserica ,sunt si eu de accord.
Ma pot limita asa cum face fratele Catalin la a cita din catehism , si a arata ca am inteles si mi-am insusit conceptiile gresite catolice despre filique ,purgatoriu ,indulgente etc
De ce oare as fi obligat sa aduc de la mine o continuare ,si sa afirm,"1 milliard de oameni nu se vor mantui". De ce nu ma pot limita la afirmatia ca ideile catolice au constuit o erezie? De ce trebuie sa vorbesc de oameni ,cand acolo scrie de idei ? De ce sa nu las sfintii sa vina cu mai multa masura decat mine ,si eu sa evit sa formulez asemenea sentinte ?
Da,eu refuz sa spun despre cineva 'nu te vei mantui" ,chiar daca admit intreaga doctrina ortodoxa si sunt de accord ca,catolicismul e eretic.
Unuia singur daca i-as spune asta ,poate maine el se va intoarce la Dumnezeu,iar eu voi ramanea cu aceasta acuza atarnata de gat.
Stiu eu despre mine ca ma voi mantui desi sunt din cei 4% ? NU.
Atunci cum as cuteza sa spun despre altul ? Chiar daca stiu ca acum el adera la o doctrina gresita,de unde sa stiu eu cum va fi el maine ?
Si daca noi am stii asta dinainte,atunci ce rol ar mai avea Dumnezeu?
Frate Iustin10,

Mă bucur că te frămânți. E un semn bun. Pui început bun. Te felicit și mă bucur nespus.

Ticălosul de mine, eu nu vorbesc de oameni. Aș fi în prăpastie să fac așa ceva.

Ci vorbesc de credințe. De idei, concepte, mărturisiri. Credințe în demoni. Erezii. Idei de golire de tine însuți, cum spun budiștii, integrare prn budha, în nirvana. Concepții că noi suntem visul zeilor, cum spun hindușii.

Și desigur că botezul trebuie făcut la maturitate, cum spun ereticii protestanți, că harul și energiile sunt create, cum spune ereticii "romano-catolici".

Despre acestea vorbesc eu.

Pe acestea le condamn eu. Pe acești hristoși mincinoși.

Uite: "Și nu fiți părtași la faptele cele fără roadă ale întunericului, ci mai degrabă, osândiți-le pe față." - Efeseni 5, 11.

Na, asta fac și eu, le osândesc pe față. Nu omul, ci păcatul. Înșelarea. Erezia. Minciuna.

Nu vreau să fiu părtaș lor și nici pe alții nu vreau să-i las, pentru că dacă ar fi părtaș întunericului, clar și categoric, nu se pot mântui.

Și nu, nu refuz să spun Adevărul, atunci când Îl cunosc, când Îl simt, când Îl trăiesc, chiar și o secundă la un timp îndelungat.
Nu pot refuza să mărturisesc Adevărul, când știu Cine ese El. Și știu că numai cine este din Adevăr, urmează Adevărului.

Da, știu și sunt convins că acea "turmă mică" sunt acei 4%. Aceia "puțini", care află poarta cea strâmtă și îngustă sunt acei 4%.
Nu numai că știu sigur, dar sunt convins.
Iar ceilalți, știu și văd și simt, că sunt în întuneric.

Rolul Bibliei, și al Sfinților Părinți, direct și rolul lui Dumnezeu, indirect, este tocmai ca să ne arate cum să facem ca să mântuim și cum să facem, ca să nu ne mântuim.
Și apoi, fiecare face cum vrea. E libertate. Suntem cu adevărat liberi, orice sistem politic ar fi.

Suntem liberi în Hristos...

Și ce minunat mă simt, să știu că sunt liber... Cu adevărat liber în Hristos...

Ce minunat ești Doamne...

Iertați-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Subiect închis