Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #631  
Vechi 22.02.2010, 00:56:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu nu înțeleg ce legătură are predarea sau nepredarea religiei cu predarea sau nepredarea educației sexuale. Între religie și educație sexuală e exact aceeași legătură strânsă ca între matematică și franceză.

Bineînțeles că ambele discipline trebuie să se poată face. Iar când spun "să se poată face" mă refer la "să fie opționale". Cine vrea, le face, iar cine nu vrea, nu le face. Dacă eu, ca părinte, întrevăd un folos pentru copii, am să-i las cu bucurie să facă asemenea ore.
Reply With Quote
  #632  
Vechi 22.02.2010, 01:08:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu înțeleg ce legătură are predarea sau nepredarea religiei cu predarea sau nepredarea educației sexuale.

Cine vrea, le face, iar cine nu vrea, nu le face. Dacă eu, ca părinte, întrevăd un folos pentru copii, am să-i las cu bucurie să facă asemenea ore.

Mihnea, felul in care vezi tu lucrurile sunt specifice felului in care judeca parintii din afara la modul superficial.

Posturile din invatamint se justifica si mai ales se creaza din numarul de studenti INROLATI in scoala la orele respective.
Nu te poti juca de-a "pai sa vad daca am chef sa particip la ore sau nu"
Orele obligatorii sun OBLIGATORII pentru care statul plateste bani grei pentru a-l CREA, intelegi?
Iar parintele care n-are nici un habar despre ce este vorba nu o sa decida el daca familia acelui profesor va face foamea sau nu, lipsindu-l de acele ore...VAX, orice ar fi ele, aprobete de guvern..sex-ed, sau teologie, religie, cum sa punem...dulceata pe... bat sau mai stiu eu ce!

Aici vorbim de PIINEA cistigata de profesori
Deci hai sa nu ne jucam cu ea ca este necrestin!

Last edited by andreicozia; 22.02.2010 at 01:10:31.
Reply With Quote
  #633  
Vechi 22.02.2010, 01:13:07
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Statul fiind cunoscut ca baga bani numai in trebi folositoare si minunate, care fac numai bine obstii.
Adica daca statul face o tampenie si creeaza locuri de munca in domenii aiurea (in general vorbind), eu tre sa ma folosesc de serviciul respectiv numai ca sa nu ma joc cu painea aluia de-i pus acolo sa-mi livreze un serviciu pe care-l consider inutil si neavenit?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #634  
Vechi 22.02.2010, 01:19:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Statul fiind cunoscut ca baga bani numai in trebi folositoare si minunate, care fac numai bine obstii.
Adica daca statul face o tampenie si creeaza locuri de munca in domenii aiurea (in general vorbind), eu tre sa ma folosesc de serviciul respectiv numai ca sa nu ma joc cu painea aluia de-i pus acolo sa-mi livreze un serviciu pe care-l consider inutil si neavenit?
La ultimele alegeri nu prea V-AM VAZUT nemultumiti de programele scolare!
Unde erai cind l-au ales pe presedinte?
MUCLES!, nu se auzea nici musca!
Aaaaa, acum vorbiti?...pai tatica, este cam prea tirziu, intelegi?
Deci daca ai ceva de comentat..fa-o te rog la urmatoarele alegeri!..ca doar este democratie, SI ITI PLACE!
Reply With Quote
  #635  
Vechi 22.02.2010, 01:21:31
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
La ultimele alegeri nu prea V-AM VAZUT nemultumiti de programele scolare!
Unde erai cind l-au ales pe presedinte?
MUCLES!, nu se auzea nici musca!
Aaaaa, acum vorbiti?...pai tatica, este cam prea tirziu, intelegi?
Deci daca ai ceva de comentat..fa-o te rog la urmatoarele alegeri!..ca doar este democratie, SI ITI PLACE!
Vai dar ce agresiv suntem si ce limbaj elevat la aceasta ora tarzie din noapte:)
De unde stii tu ce-am facut la alegeri si cat de mult imi place? :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #636  
Vechi 22.02.2010, 01:24:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
De unde stii tu ce-am facut la alegeri si cat de mult imi place? :)
Din rezultate vad ce au facut majoritatea, nu:) si ultima oara cind am verificat, in democratie majoritatea DECIDEA :)))
Reply With Quote
  #637  
Vechi 22.02.2010, 09:01:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Mihnea, felul in care vezi tu lucrurile sunt specifice felului in care judeca parintii din afara la modul superficial.

Posturile din invatamint se justifica si mai ales se creaza din numarul de studenti INROLATI in scoala la orele respective.
Nu te poti juca de-a "pai sa vad daca am chef sa particip la ore sau nu"
Orele obligatorii sun OBLIGATORII pentru care statul plateste bani grei pentru a-l CREA, intelegi?
Iar parintele care n-are nici un habar despre ce este vorba nu o sa decida el daca familia acelui profesor va face foamea sau nu, lipsindu-l de acele ore...VAX, orice ar fi ele, aprobete de guvern..sex-ed, sau teologie, religie, cum sa punem...dulceata pe... bat sau mai stiu eu ce!

Aici vorbim de PIINEA cistigata de profesori
Deci hai sa nu ne jucam cu ea ca este necrestin!
Cu alte cuvinte, facem ore fiindcă avem profesori ? Sau e bine să fie profesori fiindcă avem nevoie de ore ? Ăsta e modelul "profund" pe care îl propuneți, ca școala să fie centrată pe profesori și nu pe nevoile elevilor ? Dacă e așa, adică dacă se pune problema ca orele de religie să fie obligatorii, atunci prefer să nu mai fie deloc. Valabil și pentru educație sexuală. Pentru preofesorii care își pierd pâinea, să se găsească alte metode de asistență socială decât crearea de catedre !
Reply With Quote
  #638  
Vechi 22.02.2010, 16:18:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Nu, cu alte cuvinte, roaga-l frumos pe Basescu sa nu mai accepte legi homosexuale si pedofile din UE care se materializeaza prin cursuri de educatie sexuala si toleranta a relatiilor pervertite..asta trebuie sa faci nu sa cauti , ca de obicei , tap ispasitor in alta parte( pe saracii profesori) numai pentru ca la Parlament nu te baga nimeni in seama.
Reply With Quote
  #639  
Vechi 26.02.2010, 03:24:34
Catharsis Catharsis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2005
Mesaje: 2
Smile corect

religia trebuie scoasa din scoli..trebuie sa avansam in cunaosterea adevaratei divinitati..mergem spre viitor un factor negativ care a tinut romania pe loc este si religia .. lumea a ramas conditionata psihic din aceasta cauza trebuie sa fim seriosi si sa recunoastem .. care doreste sa invete religie so invete de la parinti .oricum nu a adus nimic bun decat a stopat evolutia . divinitatea nu si are loc in religii .este greu pentru unii sa inteleaga..este adevarat romania nu este pregatita..
Reply With Quote
  #640  
Vechi 26.02.2010, 09:02:09
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
rebuie sa avansam in cunaosterea adevaratei divinitati

Si cam care-ar fi asta, dupa umila ta parere?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44