Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #641  
Vechi 03.03.2016, 19:36:18
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dar de unde știi tu care este nivelul de suportabilitate fizica al copiilor mei?
Atunci intinde coarda mai tare sa vezi cat mai rezista.
Reply With Quote
  #642  
Vechi 03.03.2016, 19:38:40
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Orice lovitura provoaca suferinte fizice sau psihice. Altfel, de ce mai dai palme extrem de usoare (mangaieri) daca nu ar avea nici un efect asupra copilului?

Hai sa fim seriosi, educatia cu bataia este bazata pe suferinta. Copilul greseste > primeste palma > sufera > data viitoare nu mai greseste ca sa nu sufere.
Nu vedeti cum le intorc pe toate partile numai sa nu recunoasca ca palma provoaca suferinta, asta orice om cu bun simt stie, dar din dorinta de a nu renunta la aceste palma sunt in stare sa mearga pana in panzele albe.
Reply With Quote
  #643  
Vechi 03.03.2016, 19:40:52
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Deci tu decizi aab-eule, dupa cate inteleg.
Esti angajat al tribunalului?

Era o postare doar pentru descretirea fruntilor. Nu te forta...
Daca d-voastra puteti glumi cu palmele date copiilor, nu am cuvinte.
Reply With Quote
  #644  
Vechi 03.03.2016, 19:50:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Atunci intinde coarda mai tare sa vezi cat mai rezista.
@Oberjin: rid mai lips, pliz. Eu știu care e, slavă Domnului, pân'la 20 de ani (ai lor, nu ai mei) am aflat. Și au aflat.

Chestia e că el se simte îndreptățit să-mi zică mie ce și cum despre copiii mei.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #645  
Vechi 03.03.2016, 19:52:59
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
numai sa nu recunoasca ca palma provoaca suferinta
Bineînțeles că provoacă suferință. Dar de la asta până la a abera fără pic de grație despre traume, alea-alea, mai vine unu' cu abuzu' secsual, e cale lungă. Și ține tot de bunul simț invocat de tine s-o iei pe calea asta sau să-ți vezi eventual de ale tale nevoi.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #646  
Vechi 03.03.2016, 19:58:22
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma sinteti si sintem de groaza cu totii; ce a ajuns topicul asta, pe bune. Adevarul e undeva la intersectia vectorilor parerilor tuturor, sau mai bine zis, in afara acelei intersectii.Adica a controlului "amarastenilor". Ca doar nu credeti idioteniile dogmei centrale a democratii, ca daca poti fi ales si alege, inseamna ca poporul are puterea. Totusi, sintem de toti cite toate, mai ciudatei, mai vehementi, mai umoristi, mai arivisti, mai rebeli, mai aia, mai ailalta, dar nici unul nu este, cred si sper, idiot.
Reply With Quote
  #647  
Vechi 03.03.2016, 20:01:38
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragos, ai mare dreptate. As adauga ca durerea este o parte a Caii; vezi cartea lui Iov. Este stupidce zic unii eurolatri snobi. Pe Pelerin il inteleg, el este si ramine un occidental, dar amarastenii nostri care dau limbi sistemului intre cercii acestuia (nu, nu am gresit, a se cauta "cerci" pe gugal) sint de tot coprosul.
Deasemenea, mare dreptate are fratele Ioan Cezar; ca sa duc mai departe ideea lui: legalismul usuca pe dinauntru. Mihai, beware of dehumanizing. I mean it!
D-na capitan Lycopersicon Solanum, fiti amabila si cereti la HeadQuarters sa va dea alta misiune. Nu vedeti ca subiectii rezista? Nu o sa fie un succes misiunea asta, si nu o sa va citeze pe ordin de zi pe unitate. Wtf, risipiti talantii, era sa zic epoletii degeaba. Daca Darth Marr va era comandant, urgent va trimitea la curatat cartofi.

Last edited by Intrarea Vagonului; 03.03.2016 at 20:04:16.
Reply With Quote
  #648  
Vechi 03.03.2016, 20:01:49
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Acuma ca orice palma provoaca suferinta este adevarat!

Insa haideti sa nu exageram- orice copil mai greseste, mai face o obraznicie (babe frumoase si copii cuminti 100% nu exista- toti cand am fost copii am mai facut vreo nazdravanie sau obraznicie), si cateodata mai trebuie si pedepsit!

Am discutat cu multi oameni de 50- 60 de ani, din cele mai variate profesii si meserii (soferi, ceferisti, muncitori, profesori, etc) si toti au spus ca uneori si-au mai pedepsit copii- si astazi copii lor sunt la randul lor oameni realizati, cu familii fericite.
Reply With Quote
  #649  
Vechi 03.03.2016, 20:04:07
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Nu zic si nicioadata nu voi fi de acord sa-ti bati copii ca prostul si tampitul de sa-i nenorocesti sau sa-i bagi in spital, insa uneori si o pedeapsa sau o cearta poate trebuie!
Reply With Quote
  #650  
Vechi 03.03.2016, 20:11:18
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Da, dar pana mai ieri ziceai ce bine e in tarile alea civilizate, unde copiii nu sunt batuti ca in inapoiata Romanie!
Sigur, ca da, acolo legea vegheaza strasnic sa nu fie vatamati corporal da' ii da direct in bratele homosexualilor care ii vatama sufleteste cu consecinte nebanuite pe termen lung si in vesnicie.

L-am intrebat si pe dl. MihaiG, dar n-a raspuns. Te intreb si pe tine, cum intelegi cuvintele astea ale lui Hristos in contextul acestui subiect?

"Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeți-vă mai curând de acela care poate și sufletul și trupul să le piardă în gheena" (Matei 10, 28)

Ce e mai grav? Vatamarea corporala (cu efecte doar in viata pamanteasca) sau vatamarea sufleteasca (cu efecte si in viata de dincolo de moarte).
Nu ati inteles, copiii romani sunt batuti si in Norvegia si in Romania, (normal ca mai mult in Romania) cu diferenta ca in Norvegia se si aplica legea vezi cazul Bodnariu si Nan, spre deosebire de Romania, unde copiii sunt batuti ani la randul si nimeni nu se sesizeaza decat foarte tarziu sau deloc desi exista legea asa cum a scris domnul avocat care incrimineaza orice forma de violenta si in Romania.

Eu sunt admirativa vis-a-vis de Norvegia pentru nivelul de trai, civilizatie, si pentru ca se aplica legile, copiii sunt respectati.

Daca acei copii ajung la homosexuali, unii dintre ei , prin adoptie, si se stie asta, sa nu se mai duca romanii nostri pentru bani in vest, sa nu se duca cei care tin mai mult la credinta decat la bani, acolo, daca se duc doar pentru bani si atunci sa plang de consecinte, e deja ipocrizie!

La bani stim sa ne ducem, dar sa respectam legile si sa traim civilizati nu suntem in stare. Noi vrem sa beneficiem de toate oportunitatile dar in schimb sa nu se aplice legea cand e cazul si am mai vrea sa si schimbe legile vesticii pentru noi in virtutea faptului ca suntem crestini.

Acel citat din Biblie eu nu m-as hazarda sa il interprez pentru ca nu sunt preot si nu am caderea, dreptul si nici d-voastra daca nu ma insel. Intrebati mai bine un preot.

Dar cred ca alaturarea d-voastra este fortata.

Vatamarea corporala este evident ca nu este buna in nici un fel si acceptata nu ar trebui sa fie de nimeni si nici nu este, de lege, in orice caz unii oamenii accepta vatamarea corporala, desi legea interzice. Vatamarea sufleteasca este un lucru care nu trebuie sa se intample este un lucru in care doar crestinii cred, norvegienii nu cred in asa ceva tocmai pentru ca nu privesc acest lucru din punct de vedere religios.


Eu nu pot intelege defel un lucru, cand stim ca legea romana si norvegiana interzic orice fel de violenta care provoaca suferinta, mai sunt unii care scuza bataia, chiar si in fata legii.

Last edited by aubergine; 03.03.2016 at 20:13:44.
Reply With Quote
Răspunde