Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #641  
Vechi 25.09.2010, 08:53:18
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
No mă, ăstia or mâncat din slana de la șoareci, nu din aia de pe masă! Ptiu, amu s-or țîpat pe jos! Mă, numa de n-or da ortu' popii, că popa nost ii plecat!
Multumim parinte pentru pilda, pacat ca nu inteleg multi asta. Mare pacat.
Reply With Quote
  #642  
Vechi 25.09.2010, 08:58:40
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Da' de ce sa folosesti asa ceva?

Te-as invita la masa, dar "slana" aceea de la Maica "so gătat". Tre' sa mai cer! Oricum m-ai fi refuzat, cred, ca ziceai ca-i de porc si-i spurcat!

Mai bine-asa! Ca am mai facut binete cu doi azi si n-au spus nici "saru'mana pentru masa" macar; ba poate ca vor sa ma dea si pe la "trebunal" ca, cica i-am otravit! Pai eu i-am pus sa manace slana aia pentru soareci? Aia le-o fi placut lor. Si nici macar eu n-am otravit-o, ca mi-i mila si de soareci; vecinu ala rau, vrasmasu' meu, cred ca a facut asta! Da ei, de ce oare le-o fi placut aia mai mult?
Oare nici aici n-or fi inteles bietii oameni? Citesc cu nedumerire si nu imi vine sa cred ca ei nu vad ceva ce este atat de explicit.
Nu e de mirare ca draga noastra Biblie au incalcit-o atat de mult.
Ajuta-i Doamne sa o descalceasca.
Reply With Quote
  #643  
Vechi 25.09.2010, 09:02:11
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Ajuta-i Doamne sa o descalceasca.
Nu, frate! Ajuta-i Doamne sa se lase de citit un timp, timp in care sa treaca la ascultare!
Reply With Quote
  #644  
Vechi 25.09.2010, 09:06:25
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Adevarat.

Iertati-ma parinte, sunt sora, a fost un moment de neinspiratie cand am ales acest nick.
Ma iertati.
Reply With Quote
  #645  
Vechi 25.09.2010, 09:12:47
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Adevarat.

Iertati-ma parinte, sunt sora, a fost un moment de neinspiratie cand am ales acest nick.
Ma iertati.
Mea culpa, sora. Fie ca Domnul nostru si Maica Sa sa te intareasca in ziua prigonirii cu un suflet barbatesc spre credinta neclatinata, in rest, sa fii ca si femeile purtatoare de mir, cu sufletul plin de dragoste blanda!
Reply With Quote
  #646  
Vechi 25.09.2010, 11:08:17
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Stimată soră, nu cred că-l poți acuza pe Tertullian de necunoașterea Scripturii, ori a puterii lui Dumnezeu:

Domnul a spus: ‘Să nu-i opriți de la Mine’. Să vină dar la Domnul când se fac mari, să vină când deja pot învăța, când vor înțelege la cine trebuie să meargă; atunci să devină creștini când Îl pot recunoaște pe Hristos. Această vârstă inocentă de ce s-ar grăbi pentru iertarea păcatelor? Oare, legea civică să fie mai prudentă față de prunci, că nu le dă în sarcină administrarea de bunuri pământești, iar noi să le punem în seamă pe cele dumnezeiești? Cel puțin să ajungă până acolo să poată fi capabil să ceară mântuirea, și să apară că i se dă aceasta unui solicitant” (Tertullian, De baptismo, XVIII, 5)
Tertulian e un eretic, care s-a convertit la montanism.
Reply With Quote
  #647  
Vechi 25.09.2010, 13:48:58
lastunul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Despre "off-topic": Lasa, tata, ca-i prea greu pentru mata!
Off topic: Si totusi, mi-ati putea spune daca Maica Domnului a mai servit pe cineva cu slana si cu palinca. Sau, avem onoarea sa fim primii (eu si dumneata)?

P.S. Ceva ma face sa vad, in cererea dumitale, o jignire la adresa Maicii Domnului. Am dreptate?


Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Despre "on-topic": N-are rost sa mai scriu inca o data ce-am postat in postul de mai inainte! E si pentru tine valabil, chiar si pentru toti neoprotestantii mult prea insistenti.


Last Edit:
Sa dau un "paste" totusi ca mi-e ca citesti altceva!!!
--------
Vrei sa afli de ce gandesc asa, intrebi mai sus. Daca as fi nesimtit din clasa de jos ti-as spune doar ca "nu-i treaba magarului de unde beau oile apa!". Dar eu sunt un nesimtit din clasa de mijloc, asa ca mai incerc inca sa fiu elegant, cu toate ca stiu ca nu se merita si te intreb mai intai de a-ti da un raspuns: de ce vrei sa afli cum gandesc eu, vrei sa te faci ortodox cumva? Sau esti interesat doar de cum poti sa devii un nesimtit (sectar) mai mare dupa ce vei tropai cu picioarele peste tot ce am eu mai sfant? Daca-i prima, zic ca bine faci, dar trebuie sa te duci la un duhovnic bun sa te calauzeasca. Daca-i a doua, zic ca o astfel de apucatura este clar de la belzebul si nu de la Hristos! Ptiu, drace!!! Numai Domnul te mai scapa, de-i asa!
--------
Se pare ca sunteti mandru de raspunsul dvs. (de vreme ce il repostati). Asa procedati si cu enoriasii, daca va pun intrebari care nu va convin sau la care nu stiti sa raspundeti? Ii faceti in tot felul (intr-un mod "elegant")?

Eu, inca mai sper sa primesc din partea dumitale, un raspuns simplu la o intrebare simpla: ce credeti despre invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Apostoli, referitoare la conditiile botezului crestin (propovaduirea Evanghelei, ascultarea celor propovaduite, credinta, marturisirea credintei, pocainta)?

Sper sa nu o mai luati iarasi pe aratura cu "pilde intelepte" de genu celei cu Maica Domnului, slanina si palinca.
Reply With Quote
  #648  
Vechi 25.09.2010, 13:55:35
lastunul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Nu e de mirare ca draga noastra Biblie au incalcit-o atat de mult.
In Biblia ortodoxa exista aceleasi invataturi ale Mantuitorului si Sfintilor Apostoli, referitoare la botezul crestin. Nu exista nici un exemplu sau invatatura despre botezul bebelusilor.

Putem lega o discutie pe acest subiect. Voi veni cu versete numai din "draga voastra Biblie".

Last edited by lastunul; 25.09.2010 at 14:09:28.
Reply With Quote
  #649  
Vechi 25.09.2010, 14:12:15
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lastunul Vezi mesajul
In Biblia ortodoxa este exista aceleasi invataturi ale Mantuitorului si Sfintilor Apostoli, referitoare la botezul crestin. Nu exista nici un exemplu sau invatatura despre botezul bebelusilor.

Putem lega o discutie pe acest subiect. Voi veni cu versete numai din "draga voastra Biblie".
Nu merita sa imi consum energia cu cineva care nu are destula inteligenta sa inteleaga tot ce s-a scris pe acest topic. Citeste toate paginile de mai sus si ai sa vezi ca nu vei mai avea intrebari si nici nu vei mai simti dorinta sa provoci pe cineva la discutii inutile.

Sfat: citeste de la inceput pana la sfarsit toate postarile Parintelui de mai sus ca vad ca nu ai inteles chiar nimic, si reciteste daca tot nu intelegi, si mai reciteste , si de o mie de ori daca trebuie pana so indura Domnul de tine sa iti lumineze mintea.
Reply With Quote
  #650  
Vechi 25.09.2010, 14:14:24
lastunul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Nu, frate! Ajuta-i Doamne sa se lase de citit un timp, timp in care sa treaca la ascultare!
O clipa de sinceritate (vorba unui cantec). Multi, asemenea dumitale, si-ar dori sa nu mai fie cititita si cercetata Sfanta Scriptura, ca sa aiba succes "ascultarea" de oameni in locul ascultarii de Cuvantul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34