Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #641  
Vechi 18.02.2011, 17:50:53
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

n-ati auzit zicala : S-a dus pe apa sambetei ?
  #642  
Vechi 18.02.2011, 19:16:38
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
n-ati auzit zicala : S-a dus pe apa sambetei ?
Am auzit, dar să știi că "nu-i tătă zua duminecă"...
  #643  
Vechi 19.02.2011, 00:03:53
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Am auzit, dar să știi că "nu-i tătă zua duminecă"...
pe asta nu am auzit-o.acuma ai inventat-o?
  #644  
Vechi 19.02.2011, 09:42:34
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
pe asta nu am auzit-o.acuma ai inventat-o?
Face parte din înțelepciunea populară.
http://blanq.blogspot.com/
  #645  
Vechi 20.02.2011, 17:39:05
ninonino ninonino is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Din ce-ai răspuns mai sus, urmează că respect ce respect din iubire și nu dintr-o contrângere la care mă obligă un text fie el și din Sfânta Scriptură. Asta înseamnă că din dragoste pentru El și Înviere mă pot odihni și dedica Domnului duminica. Mulțumesc, m-am luminat acuma și sunt mult mai liniștit!
Nu puteti sta linistit daca respectati ,"din iubire", altceva decat ceea ce a cerut Dumnezeu. Dumnezeu a binecuvantat si sfintit ziua a saptea, si a lasato ca zi de odihna inchinata Domnului. Daca dvs. stiti acest lucru, dar tineti ("din iubire") o alta zi, se cheama ca va razvaratiti impotriva lui Dumnezeu.

Cat despre Inviere, aceasta se cinsteste asa cum ne-au invatat Sfintii Apostoli: nadajduind in revenirea Mantuitorului si invierea mortilor. Cei care cred in nemurirea mortilor, necinstesc Invierea si fagaduinta invierii mortilor. Degeaba mimeaza cinstirea invierii, pazind o zi despre care Mantuitorul (Cel Inviat) nu a spus nimic.
  #646  
Vechi 21.02.2011, 17:53:07
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Desigur dragostea e cea care primează, iar relația dintre Lege și dragoste este evidentă. Legea Decalogului e numită Legea Iubirii, căci ținta poruncii este dragostea (nu mai dau textele aferente, însă cu siguranță le cunoști). Hristos Însuși spune că cine-L iubește păzește poruncile Lui, iar dragostea lui Hristos ne strânge (constrânge). Cum îți poți manifesta mai evident și mai plenar dragostea față de Dumnezeu și față de aproapele decât respectând cele 10 porunci?

Relația dintre Lege și mântuire am expus-o de nenumărate ori: noi nu suntem mântuiți pentru că păzim Legea, ci o păzim tocmai pentru că suntem mântuiți (nimeni nu este exceptat de la posibilitatea mântuirii) și răspunsul nostru natural la iubirea lui Dumnezeu este păzirea voiei Lui.
Relația dintre dragoste și Lege nu e evidentă deloc. Doar dacă credința cuiva se bazează pe hermeneutica unor texte și nu pe libertatea relației atunci vorbim de contrângere logică deci nu de un răspuns liber la iubirea Domnului pentru fiecare în parte și pentru Biserica Lui - lucrarea împreună a persoanelor care au primit harul iubirii (darul nemeritat al iubirii). Prin urmare nu poți să reacționezi la ieșirea din religie printr-o reintegrare într-un sistem legalist religios. Hristos s-a întrupat pentru a pune capăt sforțărilor omului de a stabili o legătură cu transcendentul prin raportarea la grile de identificare a virtuțiilor individuale. Odată cu apariția Bisericii în istorie expiră de facto toate religiile lumii, pentru că în Hristos și în relație cu El avem maxima apropiere de care putem fi capabili ca ființe răzvrătite și căzute de la calitatea de fii.
Trices, dacă Domnul îți redă statutul de fiu, nu poți să adopți la infinit o atitudine de sclav (vezi pilda fiului risipitor). Problema ta (și nu numai a ta) e că nu ești conștient că intrând în comuniune cu Domnul nu mai ai nevoie de grile de identificare a condiției tale de fiu ci să trăiești și să lucrezi împreună cu Cel ce te-a zidit și te iubește ca persoană liberă de orice comportament programat, pentru că și tu și eu și orice om de pe pământ e unic și irepetabil, prin urmare relația ta cu El e unică și irepetabilă. Și de-aia iubești pe cei deopotrivă cu tine pentru că și ei sunt icoane vii ale Domnului, purtători de chip și asemănare, unici și irepetabili. Cu ei împreună participi la viața în Domnul, în Biserică, unde, în familia celor înfiiați de Domnul, își desăvărșesc dragostea întrolaltă și pentru Domnul, în mod tainic și unde rezistența ego-ului propriu slăbește și lasă loc vieții și adevărului Împărăției.

În rest, cunoști și d-ta ce a răspuns Biserica iudaizanților creștini în Faptele Apostolilor cap 15.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 21.02.2011 at 19:19:12.
  #647  
Vechi 21.02.2011, 20:15:12
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Relația dintre dragoste și Lege nu e evidentă deloc.
Dacă nici la Cruce nu e evidentă această relație, ce pot să mai spun? Înseamnă că Hristos S-a jertfit pe cruce absolut gratuit! Legea care cerea moartea păcătosului nu putea fi împlinită, desăvârșită și satisfăcută decât printr-o enormă "risipă" de dragoste divină. Dacă exista o altă posibilitate (exemplu ștergerea, anularea Legii Divine) mai era nevoie ca Hristos să vină pe pământ să moară?

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Trices, dacă Domnul îți redă statutul de fiu, nu poți să adopți la infinit o atitudine de sclav (vezi pilda fiului risipitor).
. În Împărăția lui Dumnezeu nu există atitudine de beizadea. Doar cei ce se umilesc până la statutul de "argat", vor fi recunoscuți drept fii ai Tatălui Ceresc. Adevărații "sclavi" sunt cei în aparență fii de drept, dar care bombănesc în permanență vis a vis de "restricțiile" Tatălui (vezi aceeași pildă).
  #648  
Vechi 22.02.2011, 10:11:21
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu discut cazul E G White, despre care nu stiu suficient de multe si nu ma pot pronunta. Vreau sa vorbesc despre ceea ce dvs numiti "profetese".

Biblia arata destule cazuri de "profetese". Pe puncte:

1. Proorocitele [asa le numeste Biblia] au existat intotdeauna; si in VT, si in NT. [Debora, sotia lui Isaia, fetele lui filip, Ana, fiica lui Fanuel, etc ]
2. Proorocii [femei sau barbati] au reprezentat intotdeauna o slujba instituita si autorizata de Insusi Dumnezeu.
3. A fi prooroc este ceva foooaaarte diferit de a fi profesor de religie; aveti mare dreptate. Un/o prooroc/ita are autoritatea de a transmite un cuvant direct de la Dumnezeu, pe cand profesorii/profesoarele predau ce au invatat la scoala.
4. Intotdeauna in istorie, cand un/o prooroc/ita a vorbit, ceilalti au tacut si executat; sau l-au ucis pentru ca nu le placea mesajul, dupa preferinte.
5. Cand Pavel spune ca femeii nu ii da voie sa invete se referea la femeia comuna, care se trezea vorbind aiurea prin adunari. Nu se referea la proorocite, pentru ca el incuraja pe fiecare sa prooroceasca [1 Cor 14:1] iar in biserica existau proorocite. Iar Pavel nu ar fi indraznit sa-i inchida gura lui Dumnezeu atunci cand El doreste sa vorbeasca. Este o diferenta intre darul de proorocie si cel de invatatura. Proorocii nu invata pe altii, ci transmit cuvantul venit direct de la Dumnezeu, in acel moment. Invatatorii invata pe altii ceea ce au inteles din studiul personal.
6. Promisiunea darului de proorocie este mult mai veche decat NT:

"Dar după aceea, vărsa-voi Duhul Meu peste tot trupul, și fiii și fiicele voastre vor profeți, bătrânii voștri visuri vor visa iar tinerii voștri vedenii vor vedea. " Ioil 3:1

7. Avem cazul Deborei, care a condus o armata intreaga la victorie in urma unei revelatii divine. Deci nu s-a rezumat sa transmita cuvantul lui Dumnezeu. Ea a fost o proorocita activa, cu o viziune puternica. De aceea a si ramas sa conduca poporul Israel in timpul vietii ei.

.....si ar mai fi multe de zis.

In concluzie, puteti sa-i imputati alte lucruri doamnei White, dar nu ca a proorocit, fiind femeie.
Eu nu contest darul proorociei al persoanelor mentionate in Biblie. Si nu am ceva cu E. G. White fiindca a fost femeie, ci problema e un pic mai complicata.
Am punctat deja aceste lucruri cand am facut comparatia intre profesoarele de religie din Romania si E. White, comparatie nu de mine initiata, ci de dl. Tricesimus.

Poate ati observat, citind Scriptura, ca proorocitele mentionate nu au interpretat Biblia dupa socotinta lor personala, nu au fost creatoare de teologie si nu au intemeiat nici o comunitate religioasa aparte, nu au creat nici o religie noua. Ceea ce nu se poate spune despre E. White.


Si nici nu s-au proclamat singure ca fiind profetese, ci aceasta calitate le este recunoscuta in Biblie, iar NU in traditia unei formatiuni religioase aparuta pe baza teologiei emise de proorocita respectiva .

In plus, proorocii si proorocitele mentionate in Scriptura au fost recunoscuti ca prooroci ca urmare a activitatii lor intr-o comunitate deja formata, care recunostea un prooroc pe baza unei experiente comunitare care stabileste criteriile proorociei.
Or, E. White e recunoscuta ca profetesa de comunitatea fondata de ea insasi.
Pe acest criteriu, si Francisc Maytreia e prooroc, si Shri Nirmala Devi e proorocita, si Gregorian Bivolaru e prooroc etc. ... fiindca asa ii considera adeptii lor !!!

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Proorocii nu invata pe altii, ci transmit cuvantul venit direct de la Dumnezeu, in acel moment.
Eu stiam si credeam despre cuvantul venit direct de la Dumnezeu ca se cuprinde in cartile canonice ale Sfintei Scripturi, adica in Biblie.
Cand mi-au venit "martorii lui Iehova" prima data la usa in 1991, si ei mi-au spus ca vin sa-mi transmita cuvantul venit direct de la Dumnezeu. Si mi-au dat o revista in care erau niste desene ciudate _ un fel de cilindru pe care erau 3 masti una dupa alta _ sub care scria:
"Acesta este "dumnezeul" treimic al crestinilor".
Imi cer scuze ca desi pe vremea aceea eram cvasi-ateu i-am respins pe proorocii care venisera cu cuvantul direct al lui Dumnezeu...
  #649  
Vechi 22.02.2011, 10:13:16
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Domnul AdrianAamz cunoaște prea bine aceste lucruri, nu avem de-a face cu fitecine, însă suntem pe topicul "despre viclenia sectanților" și na... trebuie într-un fel să ne aducem contribuția la întărirea convingerilor noastre preconcepute...
fiecare cu convingerile lui preconcepute, nu ?
Pe ale dvs. vi le-a preconceput E. White, pe ale mele Sf. Vasile cel MAre...
Care e problema ?
  #650  
Vechi 22.02.2011, 12:11:31
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Dacă nici la Cruce nu e evidentă această relație, ce pot să mai spun? Înseamnă că Hristos S-a jertfit pe cruce absolut gratuit! Legea care cerea moartea păcătosului nu putea fi împlinită, desăvârșită și satisfăcută decât printr-o enormă "risipă" de dragoste divină. Dacă exista o altă posibilitate (exemplu ștergerea, anularea Legii Divine) mai era nevoie ca Hristos să vină pe pământ să moară?

. În Împărăția lui Dumnezeu nu există atitudine de beizadea. Doar cei ce se umilesc până la statutul de "argat", vor fi recunoscuți drept fii ai Tatălui Ceresc. Adevărații "sclavi" sunt cei în aparență fii de drept, dar care bombănesc în permanență vis a vis de "restricțiile" Tatălui (vezi aceeași pildă).
Să o luăm pe fraze. Fraza 1: Din ce-ai scris acolo se poate deduce că numai pentru evrei și neputința lor de a se conforma Legii a murit Domnul pe Cruce. Pe ostrogoți de exemplu, cum îi bagi la Lege că habar n-aveau de ea? Teoria ta e tributară doctrinei răscumpărării pentru "ofense" aduse lui Dumnezeu, inventată de Augustin și cizelată de Anselm de Canterbury, și care a declanșat în occident o isterie religioasă străină de Biserica primului mileniu, o teologie a morții extrem de sadică și legalistă. Hristos n-a murit să satisfacă setea de dreptate a unui Dumnezeu răzbunător, încetați odată cu aceste proiecții antropormofiste imaginare!

Fraza 2: Hermeneutica ta, sau a grupului unde te manifești religios, este (nu te supăra pe mine) morală de grădiniță! Mai citește odată pilda și vezi care e finalul. Și mai observă că metanoia fiului risipitor nu vine din autosugestie (trebuie să fiu smerit că așa scrie în Biblie) ci e rezultatul eșecului trăit "la sânge", existențial, și nu la nivel conceptual, că trebuie să ne conformăm unei rețete primite "de-a gata", textual. Fiul risipitor ajunge să se confrunte cu consecințele unei vieți fără rost, fără direcție, și experiența directă, suferința, îl smerește, nu citirea Vechiului Testament. El ajunge la Tatăl convins până în străfundurile ființei sale de consecințele păcatului, că "și-a trăit traiul și și-a mâncat mălaiul" în fața părintelui său. Faptul că îi este redată demnitatea de fiu nu este o rezultatul necesar al metanoiei sale, ci e o dovadă de dragoste mai presus de fire a Tatălui.
După intrepretarea ta, urmează că fiul ar fi trebuit să-i spună tatălui "nu mersi, eu vreau să fiu argat, n-am nevoie de dragostea ta ci numai să mă scoți din belea, să nu mai fac foamea printre străini". Cu alte cuvinte, hai la Domnul să scăpăm de pedeapsa veșnică nu ca să punem început unei relații de iubire incredibilă pentru mintea umană, inacceptabilă pentru moraliștii legaliști care vor tranzacții, schimburi, nu daruri. Nici nu mă mir că propovăduirea curentelor postcreștine seamănă mai mult cu niște agenții de imigrări în rai, și că de fapt toată treaba cu mântuirea e de fapt foarte capitalistă. Primești mântuirea dacă îndeplinești următoarele condiții: asta , asta și asta (grilă standard). Dacă nu vă conformați, criteriile de selecție nu sunt îndeplinite, prin urmare nu sunteți eligibili pentru Împărăție. Curată birocrație UE!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38